Żyje się tu i teraz

Okładka książki Żyje się tu i teraz Kaźmierczak Katarzyna
Okładka książki Żyje się tu i teraz
Kaźmierczak Katarzyna Wydawnictwo: Novae Res literatura obyczajowa, romans
Novae Res
2021-05-13
2021-05-13
9788382193213

„Te dwa tygodnie, które Zuza spędziła nad jeziorem, były dla niej czasem niezwykłym. Czasem miłości i przyjaźni, czasem beztroskiej zabawy i marzeń. Później nic już nie było proste i łatwe.”
Gdy Zuza nie dostała się na wymarzoną uczelnię, czuła że świat jej się zawala. Jednak wakacje i 2 tygodnie w Uroczysku dały jej spokój, wytchnienie i miłość…. Spotkała tu dwóch uroczych ratowników, Kubę i Łukasza, zabiegających o jej względy. Poznała też, kto tak naprawdę jest jej prawdziwym przyjacielem. Te 2 tygodnie odmieniły jej życie, ale czy na lepsze?

Ta historia miała w sobie bardzo duży potencjał aby mocno chwycić za serce i na długo pozostać z czytelnikiem. Niestety wszystkie wydarzenia zostały przedstawione w prosty sposób i bardzo powierzchownie. Zdrady czy zawiść przyjaciół, które przechodzą bez echa a także śmierć kogoś bliskiego. Ja tego nie poczułam a szkoda….

Dziewiętnastoletnia Zuza rozpacza po nieudanym egzaminie, przez który nie pójdzie na wymarzone studia. Rodzice chcąc ją pocieszyć zabierają ją ze sobą na wakacje nad jezioro do ośrodka “Uroczysko”. Tam Zuzka poznaje dwóch młodych ratowników. Przyjeżdżają znajomi Zuzy i wszyscy razem się bawią i spędzają miło czas. Oczywiście do czasu, nie zabraknie zwrotów akcji, tajemnic z przeszłości. Miłość, przyjaźń, zdrada, to wszystko czeka na was w książce. Zachęcam do lektury 😊

Ale to było smutne 😢 ale jakie prawdziwe. Na prawdę płakałam razem z Zuzką.😭

Takie jest to życie nieprzewidywalne, a niewykorzystane szanse przelatują nam przez palce. Czasem warto zaryzykować, rzucić wszystko i podjąć decyzje wbrew zdrowemu rozsądkowi. Wbrew temu co mówią i sądzą inni, idźmy za głosem serca. Niby tak nie wiele, a ile można zyskać 😉 Szkoda, że Zuzka z Łukaszem nie mieli tej szansy. Byli młodzi mieli całe życie przed sobą, niestety nie było im dane. Wielka szkoda 😔

Trafiłam na tą książkę przez przypadek. Do pełnego alfabetu, brakowało mi literki Ż, szukałam i natrafiłam na tą książkę. Nie żałuje, była to cudowna, niestety smutna historia. 😟 Dzięki tej książce można sobie przypomnieć, że życie jest kruche, a czas nieubłagalnie pędzi. Czasem warto zaryzykować. 🙃 czasu nie cofniemy i nie dowiemy się, co by było gdyby...😉

Styl pisania niby nie jest zły, ale widać, że autorka nie jest najmłodsza i chyba nie zna tutejszej młodzieży. Dzisiejsza młodzież NIESTETY nie zna piosenek i wierszy, który przytoczyła autorka. Dzisiejsza młodzież jest inna, niestety też jej nie rozumiem i wolałabym, żeby była jak w książce.🤷‍♀️

Polecam z całego ❤

Plus za imię Łukasz jak moja druga połowa 🥰

"Żyje się tu i teraz" to debiut powieściowy Katarzyny Kaźmierczak, który swą premierę miał w maju b.r., a wydany został przez Wydawnictwo Novae Res.

Marzenia Zuzy o studiowaniu w Akademii Sztuk Pięknych legły w gruzach, gdy druzgocąca opinia komisji egzaminacyjnej pozbawiła ją wszelkiej nadziei. Dla dziewczyny był to prawdziwy cios, bowiem malowała, odkąd pamięta, a jej rodzice wszystkie oszczędności przeznaczali na rozwój jej talentu.

Będąc na wakacjach nad jeziorem próbuje poskładać w całość okruchy swego pękniętego serca. Podczas akcji poszukiwania tonącego dziecka Zuza poznaje dwóch ratowników, pewnego siebie i przebojowego Kubę oraz nieśmiałego Łukasza i choć to ten pierwszy robi na niej większe wrażenie, to jej serce wyrywa się ku drugiemu. Jakiego wyboru dokona dziewczyna?

Ależ to miłe, przenieść się tak nieoczekiwanie w sam środek gorącego lata. Wakacje, jezioro, zapach lasu, ognisko i paczka przyjaciół, czemu lato nie może trwać cały rok? Bardzo potrzebowałam chwili oddechu od pędzącego szaleńczo czasu, szarości za oknem powodującej pewien smutek i melancholię. Nie spodziewałam się, że znajdę tu tragiczną historię miłosną, i to nie tylko z międzywojennej Polski, przez którą ukradkiem wycierałam łzę. Bardzo podobały mi się wplecione w treść fragmenty wierszy i piosenek, adekwatne do opisywanych sytuacji. Znajdziemy tu też motyw toksycznej przyjaźni oraz przemocy domowej.

"Ku prze­stro­dze ser­com za­twar­dzia­łym i ob­łud­nym, które przez brak po­ko­ry i zro­zu­mie­nia dla in­nych do­pro­wa­dzić mogą do strasz­ne­go nie­szczę­ścia".

To nie jest tylko zwyczajna historia o miłości w dzień gorącego lata, znalazłam tu wiele wzruszeń, ciepła płynącego z głębi serca i wiary, że jeszcze wszystko będzie dobrze.

Książkę odebrałam za punkty w portalu Czytam Pierwszy.

"Żyje się tu i teraz."

"W życiu jest tak, że trzeba ponieść niejedną porażkę, aby na końcu osiągnąć sukces."

Sięgając po tę książkę, myślałam, że to będzie taka lekka romantyczna historyjka, a chciałam sobie właśnie posłuchać czegoś dla relaksu, jednak okazało się, że autorka porusza w tej książce kilka poważnych tematów. Nie jest to zresztą jej minusem a nawet wręcz przeciwnie.

Zuza bardzo kocha malować, od dziecka swoją przyszłość wiąże właśnie z malarstwem, więc po maturze planowała udać się na swoje wymarzone studia. Jednak na egzaminie okazało się, że nie jest to takie proste. Komisja egzaminacyjna skrytykowała jej prace i nie dostała się na uczelnię. Dziewczyna przyjęła to jak życiową porażkę i załamała się. Myśli, że teraz bez swojej pasji, całe jej życie nie ma sensu.

"- W pani pracach brak emocji, są takie beznamiętne, pospolite. To nie jest prawdziwa sztuka, ale niech się pani nie martwi, na deptaku w Ciechocinku na pewno będą się podobały - stwierdził szacowny siwy profesor, przewodniczący komisji egzaminacyjnej, śmiejąc się z własnego niestosownego żartu."

Rodzice dziewczyny, chcąc aby Zuza przestała się przejmować opinią komisji egzaminacyjnej oraz oderwać ją trochę od tego miejsca, zabierają ją nad jezioro do miejsca gdzie ostatnio wypoczywali i bardzo im się tam podobało. Dziewczyna nie chce początkowo jechać z nimi, lecz w końcu ulega namowom i wyruszają do Uroczyska. Zuza sceptycznie podchodzi do tego wyjazdu, myśląc, że będzie się nudziła na tym zadupiu, ale nawet w najśmielszych myślach, nie spodziewała się co ją tam może spotkać. Poznaje przystojnych ratowników, którzy również są zafascynowani dziewczyną.

"Prawdziwe Uroczysko, chociaż zadupie - pomyślała. Przepiękne jezioro otoczone z dwóch stron sosnowym lasem. Kilkanaście drewnianych domków tonących w kwiatach. I ośrodek, po którym jeszcze było widać, że przeszedł niedawno remont."

Zuza pomyślała, że skoro jest tu tak pięknie, to może zaprosi swoją paczkę przyjaciół na weekend i od razu organizuje dla nich domek. Przyjaciele są również zafascynowani tym miejscem, chociaż niektórym brakuje tv i internetu... Zuza jest zła na swoją przyjaciółkę Patrycję, która zaprosiła jej byłego chłopaka, lecz okazało się, że teraz oni są razem. Czas spędzony z przyjaciółmi bardzo dobrze wpływa na samopoczucie Zuzy i nawet jakby zapomniała o swojej porażce. Przyjaciele wspólnie z nowo poznanymi ratownikami organizują nad jeziorem ognisko, wyjaśnia się wtedy wiele wątpliwości i sekretów, zażegnane zostają animozje a najlepsza przyjaciółka Zuzy okazuje się być przyczyną wielu nieporozumień i zatargów. Niemal wszyscy dochodzą do wniosku, że marzenia i plany zawsze można przecież zmodyfikować lub odłożyć trochę w czasie. Wydarzeń tego lata nie zapomni na pewno Zuza. Lecz co się wydarzy, to musicie już sami przeczytać. Ja mogę tylko dodać, że będzie się dużo działo. A na koniec dodam bardzo ważny cytat.

"Zrozumiała, że żyje się tylko raz, żyje się tu i teraz, w tym miejscu i w tym czasie. Nie było nas wcześniej i nie będzie nas później, to nasz czas i to nasze miejsce na ziemi; to, jak go przeżyjemy, zależy tylko od nas."

Bardzo miło słuchało się tej historii, żałowałam, że skończyło się dość szybko.
Polecam.

"Żyje się tu i teraz."

Książka zrobiła na mnie wrażenie. To opowieść o młodych ludziach wchodzących w dorosłość. Dwa tygodnie spędzone nad jeziorem zmieni życie każdego. Zuza jest załamana, że nie dostała się na studia. Chciała zostać malarką, a jej marzenia zostały pogrzebane. Z rodzicami wyjeżdża nad jezioro, potem ściąga tam swoich przyjaciół. Wielkie miłości, rozstania intrygi, tragedie, tego nie zabraknie. Ale też wspaniałe przyjaźni. Zakończenie na pewno jest nieprzewidywalne. Książkę czyta się bardzo dobrze i szybko. Warto po nią sięgnąć, polecam:)

Cześć kochani, dzisiaj chcę Wam przestawić książkę, która wzbudziła mój zachwyt 😉.

Za egzemplarz dziękuję @wydawnictwo_novaeres

Główną bohaterką książki jest 19-letnia Zuza, która miała ambitne plany pójścia na studia malarskie, gdyż kocha malować obrazy, jednak egzamin na wymarzone studia nie poszedł tak jakby się tego spodziewała. Aby poprawić córce nastrój rodzice postanawiają zabrać dziewczynę na wakacje do malowniczego "Uroczyska", ośrodka położonego nad jeziorem. Zaraz po przyjeździe na miejsce, rodzina jest świadkiem nieprzyjemnego zdarzenia między wczasowiczką, a ratownikami, którzy pilnują bezpieczeństwa nad wodą. Zuza poznaje dwóch niezwykle przystojnych ratowników: Kubę, który zabiega o jej względy i Łukasza, który z początku ma do niej dystans. Kiedy udaje się na spacer po okolicy, trafia na plebanię do księdza, ten raczy ją opowieścią o tajemniczym "Zagajniku Aliny". Poznajemy także przyjaciół Zuzy, którzy przyjechali do niej, aby ją wesprzeć i bawić się z nią, a ekipę zorganizowała jej przyjaciółka Patrycja.

Co, się wydarzy w "Uroczysku"? Czy, Patrycja okaże się jej prawdziwą przyjaciółką? Czy, zwiąże się Zuza z Kubą, który jest przystojny, czy może z Łukaszem? Co, wydarzyło się pomiędzy Kubą i Łukaszem? A może życie ma dla niej inny plan? Czy, podąży za swoimi marzeniami? Na te pytania znajdziecie odpowiedzi w książce 😉.

Moim zdaniem jest to znakomita powieść obyczajowa. Każdy rozdział rozpoczyna się tekstami piosenek lub wierszem. Osobiście, nie polubiłam postaci przyjaciółki Zuzy, która tak naprawdę udawała, że nią jest, a nią nie była i non stop przysłowiowy wbijała nóż w plecy innym, oraz Magdy, byłej dziewczyny Łukasza, która działała mi na nerwy. Moją sympatię zdobył Kuba, który przeszedł przemianę dzięki Zuzie. Jest to książka o dojrzewaniu młodych ludzi, miłości przyjaźni i sile wybaczania. Bohaterowie są doskonale wykreowani, fabuła jest napisana w sposób przyjemny dla czytelników. Jest to lekka i przyjemna lektura. Zakończenie książki czytałam ze łzami w oczach, bo było przepiękne. Gorąco polecam tę książkę, jeśli lubicie historie o miłości, z lekkimi zawirowaniami w tle.

Za egzemplarz dziękuję @wydawnictwo_novaeres

Zuza ma dopiero dziewiętnaście lat i nie dostała się na wymarzone studia na ASP. Jest totalnie załamana i nie potrafi się ogarnąć. Nie ma również dalszego pomysłu na swoje życie. Chcąc wyrwać dziewczynę z apatii rodzice zabierają ją ze sobą do domku na jeziorem. W ośrodku poznaje dwóch przystojnych ratowników Kubę i Łukasza. Zuza zaprzyjaźnia się z nimi. Jak ta nowa znajomość wpłynie na dalsze życie dziewczyny?

Jest to typowa książka młodzieżowa. Muszę przyznać, że wciągnął mnie początek. Koniec był dość zaskakujący, gdyż nie przypuszczałam, że akcja w ten sposób się potoczy. Środek, a więc zaproszenie do ośrodka grupy przyjaciół Zuzy i ich perypetie do mnie nie przemówiły i trochę wymęczyły. Biorąc jednak pod uwagę, że jest to pierwsza książka obyczajowa autorki będę ciekawa jak jej warsztat się rozwinie. Styl autorki nie jest zły więc czekam na kolejne pozycje.

To książka, która początkowo wydaje się typowa młodzieżówką, ale jeśli ktoś jest cierpliwy i doczyta do końca zamknie ją z zadumą i chwilę się nad nią zatrzyma.
Zuza poniosła w swoim życiu pierwsza większą porażkę, nie dostała się na wymarzone studia. Mocno to przeżywa, obwinia się że rodzice niepotrzebnie poświęci tyle czasu i pieniędzy na kształtowanie jej talentu, ale nadchodzi dzień kiedy Jej mama mówi dość i proponuje wyjazd nad jezioro, żeby odpoczęła, żebraka myśli niechętnie się godzi, a później poznaje dwóch ratowników, którzy naucza ją co to miłość, oddanie i okaże się, że to co ją spotkało, a to co ma dopiero nadejść nie było porażką wręcz odmieni jej późniejsze życie. Polecam końcówka według mnie najlepsza i udawania, że czasem właśnie warto żyć tu i teraz mimo, że to czasem trudne i bolesne.

Przepiękną, książką - ponadpokoleniowa. Lekko się ją czyta i na długo pozostaje w pamięci. Zakończenie jest zaskakujące, ale magiczne. Szczerze POLECAM!

Nie czytałam tej książki, jednak opis sprawił, że mam ochotę po nią sięgnąć. Myślę, że to coś dla mnie. Tym bardziej, że książka ma dużo pozytywnych opinii.

• TBR
  • Romans