Zaśpiewam Ci piosenkę. Opowieści z południa Tajwanu

Wydawnictwo Akademickie Dialog
2021-04-27
2021-04-27
Agnieszka Walulik
proza zagraniczna Chiny Tajwan opowiadania literatura chińska literatura tajwańska literatura współczesna proza współczesna

Opowiadania meandrują między dwoma światami tradycyjnym i nowoczesnym. Ale nie pokazują ani jednego ani drugiego, bawiąc się cały czas konwencjami tak że nie wiadomo, czy autor chce pokazać tradycje starszego pokolenia, przechodzenie świata "dziadków" w świat "wnuków" czy tylko ukazać je w krzywym zwierciadle satyry. Opowiadania budowane są bez jednolitego namysłu tematycznego i nie prowadzą do jakieś refleksji czy konkretnego zakończenia. Otrzymujemy jakiś ciąg zdarzeń, jakby obserwację z boku, opis pewnych sytuacji i rozmów, ale brakowało mi jakiegoś poczucia zaangażowania autora i tego, że chce mi coś przekazać. Postaci były tak pokazywane, że nie nawiązywałam z nimi żadnego emocjonalnego kontaktu i ich przeżycia mnie nie zainteresowały. Zabrakło mi także czegoś klimatycznego w opisach , jakiegoś "poczucia" Tajwanu.

"Zaśpiewam Ci piosenkę" to opowieści z południa Tajwanu. Sama wyspa jest niezwykle ciekawa przez swoją historię... Była np. miejscem styku różnych kultur i religii co ma też odbicie w tej właśnie książce.

Opowiadania tu zawarte opisują świat współczesnych Tajwańczykow, ale autor bardzo dobitnie pokazuje, jak głęboko jest on osadzony w tradycjach, zwyczajach i wierzeniach ludowych.

Same opowiadania są nostalgiczne, opowiadają głównie o stracie, przygotowaniach na odejście kogoś bliskiego, o radzeniu sobie po śmierci bliskiej osoby, o wartościach rodzinnych, tradycji, obowiązku. A wszystko jest spowite otoczką mistycyzmu, wiary, religijności i zaufania.

Do tego bogaty język, zabawa formą, pojawiają się elementy groteski. W jednym opowiadaniu będziemy kibicować zwariowanej babci, by w następnym udać się do krematorium albo namiotu pogrzebowego i palić z bohaterami papierowe pieniądze na ofiarę za zmarłego.

Tematy tu poruszone nie są łatwe. Ale sposób w jaki autor nam je przedstawia, sprawia że zadziwiająco łatwo i szybko czyta się tę książkę. Sama się dziwiłam jak trudno mi było ją odłożyć, bo byłam ciekawa kolejnych historii.

Do tego przez przytoczone tutaj elementy buddyzmu i shinto, oraz przypisy z bardzo ciekawymi opisami bóstw.

Literatura tajwańska nieczęsto jest tłumaczona na język polski. Już sam ten fakt zachęca, aby sięgnąć po tę książkę. Opowiadania osadzone są we współczesnych czasach, ale pełno w nich dawnych wierzeń (nie zawsze już dobrze znanych samym Tajwańczykom),tajemniczości, niesamowitości. Utwory to dzieło młodego pisarza (ur. w latach 80.),który świetnie bawi się słowem. Nie czytam w oryginale, ale odnoszę wrażenie, że tłumaczenie jest przednie, gdyż wychwyciło różne smaczki, potrafiło wyłuskać onomatopeje, idiolekty, sposoby mówienia poszczególnych osób. Opis z tyłu okładki nie jest przesadny - faktycznie książka jest pełna dźwięków, a te oddać nie tak łatwo w przekładzie, podobnie jak gry słów. Mistrzostwo!

• Obyczajowe
  • Kupić