Gdybym była książką

2021-04-23
Olga Bagińska-Shinzato
książka dzieci letria

Okładka książki Wojna André Letria, José Jorge Letria
Wojna André Letria, José ...
Okładka książki Teatr. Zadaniariusz Ricardo Henriques, André Letria
Teatr. Zadania... Ricardo Henriques, ...

Gdybym była książką chciałabym, żeby trafił na mnie ktoś, dla kogo będę historią życia. A gdybyś ty był(a) książką?

Właśnie te rozważania są punktem wyjścia i kwintesencją książki Jose Jorge Letrii i Andre Letrii pt. "Gdybym była książką" od Wydawnictwa Format. To kolejna wyjątkowa publikacja od tego wydawcy. Jest to pozycja skierowana do odbiorców w różnym wieku, ponieważ jej forma, wymowa i przesłanie są bardzo uniwersalne, a odwołanie do czytelniczej wrażliwości wykracza poza wszelkie ramki metrykalne. To książka, która zabiera nas do świata książkowych marzeń i szukania interpretacji w sobie.
Na książkę składa się ponad dwadzieścia rozkładówek zawierających ilustrację i niezbyt długi tekst, a właściwie jedno zdanie. Punktem wyjścia każdego z nich jest fraza "Gdybym była książką..." uzupełniana w bardzo różnorodny sposób. Te zdania są jakby zapisem marzeń książek, ale przede wszystkim świadectwem wyobrażeń czytelników i ich doświadczeń. Są tu kwestie mniej lub bardziej oczywiste, ale każda z nich po kolei okazuje się bardzo bliska nam, miłośnikom książek.

Ilustracje w książce mają formę bardzo prostą, nazwałabym ten styl "plakatowym", a jednocześnie mają swoją ciekawą i wyrazistą symbolikę i doskonale współgrają z tekstem. Cieszą oko i zachęcają do szukania własnej interpretacji, do przyjrzenia im się, a może nawet do narysowania własnych, będących interpretacją własnych uzupełnień tytułowej frazy. Do tego książka jest pięknie wydana, w twardej oprawie, na grubszym papierze, dzięki czemu czytelnik od razu czuje, że ma w ręku coś wyjątkowego.

Zwracam też waszą uwagę na genialną w swej prostocie okładkę, na której zastosowano pewien drobny trik. Zauważyliście, że litera "a" w słowie "była" ma inny kolor niż słowo, a do tego delikatnie wtapia się z tłem okładki? Dzięki temu prostemu zabiegowi otrzymujemy sugestię, że tytuł czytać można także jako "Gdybym był książką" i tym samym do interpretowania całej frazy zachęcani są zarówno chłopcy, jak i dziewczynki. Naprawdę, uważam że to genialne.

To wyjątkowy projekt, który jest werbalizacją marzeń każdego czytelnika. Kolejna wydawnicza perełka, która wzrusza i zachwyca. Must have każdego bibliofila.

Gdy po raz pierwszy spotkałam się z „Gdybym była książką” sama zaczęłam zastanawiać się nad tym pytaniem. Jako miłośniczka literatury cieszę się, że mam ją w swojej biblioteczce. Od samego początku wiedziałam, że pokocham ją całym moim sercem. To niezwykła i poruszająca pozycja, która zachwyca swoją magią i oprawą graficzną. Idealne połączenie sztuki i prozy w cudowny sposób oddaje hołd naszej najlepszej przyjaciółce, książce. Ilustracje są proste, subtelne, a przy tym wspaniałe. Kompozycja kolorystyczna przemawia do moich zmysłów. Jest to prosta książka, która dosłownie zapiera dech w piersiach. Poruszyła moim sercem pod każdym względem.

Myślę, że ta książka jest idealną propozycją na prezent dla każdego miłośnika książek bez względu na wiek. Pomimo tego, że nie ma dużo tekstu, to idealnie oddaje sens tego, dlaczego tak kocham czytać. Jestem zakochana w tej pięknie wydanej i poruszającej książce i będę często do niej wracała. Jest to niezwykła i urzekająca lektura, która od teraz jest również moją przyjaciółką. Sposób, w jaki autor opisuje to uczucie chęci bycia książką, rezonuje z moją duszą. Ta książka po prostu dała mi inne spojrzenie na ludzi. I może zrobi to samo dla Was. Nie Wiem czy jestem w stanie wystarczająco ją Wam polecić, ale jestem pewna, że gdy tylko trafi w Wasze ręce oczaruje Was od samej okładki, po ostatnie słowo.

„Gdybym była książką i gdyby ktoś znalazł mnie na ulicy, poprosiłabym tego kogoś, żeby zabrał mnie ze sobą do domu”
„Gdybym była książką, potrafiłabym dochować powierzonych mi tajemnic”
„Gdybym była książką, chciałabym usłyszeć słowa „ta książka zmieniła moje życie”

A gdyby tak książki przemówiły? Gdyby opowiedziały czytelnikowi co czują, czego od nas, czytających oczekują?

Ta mała książeczka napisana i zilustrowana przez José Jorge Letria i André Letria dzięki prostym tekstom i ilustracjom wzrusza i porusza odbiorcę. Każdy z tekstów zaczyna się od słów GDYBYM BYŁA KSIĄŻKĄ, dopowiadając bardzo ważne i czasami zapominane frazy. Książki nie tylko chcą być czytane i szanowane. Chcą być wolne i dawać wolność. Chcą otwierać przed nami nowe światy, ale i tłumaczyć te już istniejące. Chcą być czytane i rozumiane. Chcą być obecne.

Jeśli tylko macie okazję - sięgnijcie po „Gdybym była książką”, a z pewnością znajdziecie tam kawałek siebie. Każdy człowiek to opowieść, to żywa książka, której kolejne strony zapisujemy sami. To piękny mały przekaz, który zostanie ze mną na długo.

Co to jest za cudowna książka. Zacznę od tego, że Wydawnictwo Format wydaje tak wspaniałe książki, że człowiek się zachwyca. Mam już cztery książki z tego wydawnictwa i jestem oczarowana. Papier najwyższej jakości jak dla mnie. Treści w tej książce może nie ma dużo, ale sam tytuł zdradza nam już dużo. Mamy na każdej stronie przepiękne ilustracje i to okraszone tym "gdybym była książką" każdy z nas książkomaniaków mógłby postawić się na miejscu książki. Jakbyśmy chcieli być traktowani? Dlaczego ważna jest dla nas książka? Dla mnie:
- nie pożyczam książek
- każda jest przemyślana (zakup)
- kupuję książki na kiermaszach pomagając w ten sposób lub kupuję sama (tak większość)
- zatrzymuję książki te, które ze mną zostaną reszta idzie na zaprzyjaźniony kiermasz i dla dzieci. Książka niby dla dzieci, ale jako dorosła jestem zachwycona. Polecam !!!

"Gdybym była książką" to krótka forma, która w sprytny sposób może obudzić miłość do książek, a na pewno sprowokować do rozmów o tym, dlaczego warto czytać.

Każde zdanie napisane przez Jose Jorge Letria zaczynające się od słów "Gdybym była książką..." i opatrzone stosowną ilustracją autorstwa Andre Letria, to odwołanie do treści książek, ich losów, emocji jakie wywołują, tego jak je traktujemy w trakcie i po lekturze.

I gdybym miała młodsze dzieci z przyjemnością siadałabym z nimi z tą książką na kolanach, wspólnie czytalibyśmy zdanie po zdaniu, śmialibyśmy się z grafik i rozmawialibyśmy o tym, czym są, czym mogą i czym nie powinny być książki.

Takich małych dzieci już nie mam, ale może macie je wy lub wasi znajomi? A jeśli tak jak ja gorączkowo szukacie oryginalnego upominku przed każdą wizytą u nich - upominku, który docenią i dzieci znajomych i sami znajomi to już to macie. Książka na prezent dla dzieci w wieku 3 - 7 lat idealna! A tak po prawdzie, to i mi bardzo miło się ją przeglądało.

Gdybym więc była książką "Gdybym była książką" polecałabym się uwadze rodziców - książkoholików i rosnącym pod ich czujnym i bystrym okiem, kolejnym pokoleniom czytelników!

Idealna dla dzieci albo miłośników książek
Kilkanaście zdań i bardzo sugestywne obrazki (z których każdy jest TAK WIELKĄ inspiracją do manipulacji zdjęciowych, że się zachwycam książką podwójnie).
A poza tym skromna kolorystyka i twarda oprawa, czyli piękne wydanie - na prezent jak znalazł.

Co chciałaby książka, gdyby mogła mówić? Chciałaby być czytana,, to na pewno. Chciałaby zmieniać czytelnika. Chciałaby żeby nikogo nie zmuszano do jej przeczytania. Jeszcze wiele innych pragnień czai się na stronach każdej z powieści.
I choć wydaje mi się, że teksty z "Gdybym była książką" odnoszą się do tych poważniejszych lektur to i tak polecam każdemu. Choćby jako początek dyskusji o tym, czy książka jest w stanie zmienić życie? I czy może komuś zaszkodzić? Oraz czy każdy musi czytać
Zwróćcie uwagę, warto!

Idealna dla dzieci albo miłośników książek

Za sprawą autorów, ojca i syna poznajemy kilkanaście bardzo trafnych metafor z książką właśnie. To pewnego rodzaju hołd złożony książce i czytaniu. Tak naprawdę każda strona, każde zdanie skłania do refleksji. Czytając zastanawiamy się nad tym jak książka chciałaby być postrzegana, jakie ma pragnienia i jak chciałaby być przez nas traktowana.
To kolejna pozycja od #wydawnictwoformat która jest przepięknie wydana. Grafiki z książką w roli głównej przykuwają wzrok, rozbudzają wyobraźnię i niewątpliwie wpływają na odbiór tej pozycji. Tu mamy mało tekstu a tak duży przekaz. Muszę przyznać, że delektowałam się każdym zdaniem. Polecam!

Kilka cytatów😁
"Gdybym była książką, podzieliłabym się z czytelnikiem swoimi najskrytszymi, od zawsze strzeżonymi tajemnicami."
"Gdybym była książką, chciałabym być czytana do późnej nocy przez kogoś, kto w ciszy nazwie mnie przyjaciółką."
"Gdybym była książką, nie chciałabym być czytana pod przymusem albo dlatego, że akurat jestem modna."

To kolejna pozycja od...

• Dla dzieci
  • Biblioteka
  • Praca
  • KOK - książki o książkach

Dodaj cytat z książki Gdybym była książką