Sto. Rzeczy, których nauczysz się w życiu

Okładka książki Sto. Rzeczy, których nauczysz się w życiu Heike Faller, Valerio Vidali
Okładka książki Sto. Rzeczy, których nauczysz się w życiu
Heike FallerValerio Vidali Wydawnictwo: Format interaktywne, obrazkowe, edukacyjne
interaktywne, obrazkowe, edukacyjne
Hundert: Was du im Leben lernen wirst
Format
2021-11-10
2021-11-10
Iwona Mączka
życie doświadczenie dzieci młodzież dorosłość starość społeczeństwo sztuka rozwój filozofia filozofia życia samopomoc rodzina przyjaźń zaufanie dorastanie postrzeganie świata

Okładka książki Przyjaźń. To, co nas łączy Heike Faller, Valerio Vidali
Przyjaźń. To, ... Heike Faller, Valer...

Okładka książki Tyle miłości nie może umrzeć Joanna Hellgren, Moni Nilsson
Tyle miłości n... Joanna Hellgren, Mo...
Okładka książki Preskot Katherine Alice Applegate, Sara Olszewska
Preskot Katherine Alice App...
Okładka książki Brud. Cuchnąca historia higieny Piotr Socha, Monika Utnik
Brud. Cuchnąca... Piotr Socha, Monika...

ładna i miła dla oka, ale nie wiem czy w sumie "odkrywcza" - raczej tak "na jeden raz" :)

Dla mnie w punkt. Świetny pomysł i wykonanie. Książka z gatunku tych "o życiu" i "na prezent"
Po jednym zdaniu na każdej stronie ale zdecydowanie warto. W bibliotece da się przeczytać na miejscu

Sprezentowałam ją kuzynowi na 18stkę. I myślę, że w formie prezentu z jakąś miłą dedykacją ta książka jest super :) Taka do zostawienia sobie na pamiątkę i wracania do niej co kilka(naście) lat. Bo czyta to się ją 5 minut. Można oczywiście dłużej, jeśli w międzyczasie oddajesz się refleksji, albo oglądasz z kimś bliskim. Bo oglądanie jest tutaj równie ważne :) Myślę też, że zupełnie inaczej będzie się ją czytało mając 18, inaczej 30, a jeszcze inaczej 80 lat.

Piękna książka. Czasami 1 zdanie czy ilustracja dają więcej do myślenia niż całe rozdziały. Sam wzruszyłem się niesamowicie czytając tę książkę - zachęcam do pokazania dziadkom/rodzicom/dzieciom i porozmawianiu z nimi o tym jak interpretują dane zdanie, daną ilustrację.

"Sto rzeczy, których nauczysz się w życiu" tytuł opisuje całość książki;) od tych drobnych, przez zabawne, wzruszające po trudne.

To książka na 10-15 minut. Na każdej stronie znajdziemy tylko jedno zdanie. Niby nie dużo, ale pokazuje, że jedno zdanie może... Powiedzieć wszystko.

"Sto rzeczy, których nauczysz się w życiu" to książka pełna refleksji i przemyśleń.

Na kolejnych stronach znajdziemy stwierdzenia, które możemy odnieść do różnych etapów naszgo życia. Wspólnie z nią będziemy uczyć się, dorastać, starzeć i wspominać.

Ta książka jest niczym rolka filmu, który klatka po klatce skłania do zastanowienia się nad życiem. Przy której myślimy "tak! dokładnie tak to wygląda!" albo "czy naprawdę tak będzie?".

Przepiękny pomysł miała autorka i wspaniale go zrealizowała. Żeby móc odnieść się jak najbardziej trafnie do każdego etapu życia (niektóre przecież były wciąż przed nią) spotykała się z ludźmi z całego świata i rozmawiała, rozmawiała, rozmawiała.

To naprawdę niesamowita pozycja. Tak prosta w formie, w zarazem tak głęboka. Przytoczone refleksje wybrzmiewają tym mocniej dzięki trafnie dobranym ilustracjom. Niekiedy bezpośrednim, a czasem metaforycznym.

Czytając ją oczywiście każde zdanie odnosiłam do siebie. Wspominałam, porównywałam, zastanawiałam się nad przyszłością. A jednocześnie byłam bardzo tu i teraz. Wręcz wyszukiwałam tej strony w książce kiedy powiem "tak! tutaj jestem!".

To prawdziwa uczta dla umysłu. Polecam ją całym sercem ❤️

Piękna historia o życiu. Piękne ilustracje. Książka jest zbudowana w ten sposób, że na każdej stronie jest tylko jedno zdanie oraz ilustracja. Łącznie tworzy to historię życia od narodzin aż po śmierć. Idealna na prezent. Nostalgiczna. Warto ją mieć.

Spodziewałem się książki, dostałem komiks.
W dodatku bardzo podobny (kopia?) do innej książki opatrzonej cudownymi malunkami i tłumaczeniem Wojciecha Mann'a której tytułu nie pamiętam. Podobny w pomyśle, bo w wykonaniu przepaść. Może przekażę jakiejś młodzieży. Bez szaleństwa.

Spodziewałem się książki, dostałem komiks.

Heike Faller napisała, że „z doświadczeniami życiowymi związany jest jednak pewien problem: niewiele nam one mówią, dopóki nie staną się również naszym udziałem. Jednym ze sposobów, by temu zaradzić, jest przeczytanie tej książki z kimś, kto przeżył więcej od nas. I podyskutowanie o tym, co dla niego oznaczają zawarte w książce stwierdzenia". Podobne spostrzeżenie naszło mnie po lekturze „Stu rzeczy, których nauczysz się w życiu". W pewnym sensie samotne obcowanie z książką pozostawiło lukę, którą mogłyby wypełnić odczucia starszej ode mnie osoby, dźwigającej znacznie cięższy bagaż doświadczeń, o jakich Heike Faller napisała z niezwykłą prostotą i czułością. W „Stu rzeczach, których nauczysz się w życiu" tkwi pewna przewrotność. Każdy kolejny rok ludzkiego istnienia zwiększa ekscytację związaną z nowymi przeżyciami albo wyposaża w umiejętność właściwego nazywania dotychczas towarzyszących człowiekowi emocji. Z drugiej strony upływ czasu zbliża ludzi do śmierci, zaakceptowanie nieuchronności której wymaga dojrzałości. Tę ostatnią Heike Faller dostrzega w ludzkim przemijaniu jako nieustannie dokonującym się procesie. Autorka stworzyła pozycję uniwersalną, sięgającą po to, co wydaje się oczywiste, lecz w rzeczywistości takim nie jest, czego potwierdzeniem są przepiękne ilustracje Valerio Vidali. Stanowią odzwierciedlenie zamieszczonych w książce stwierdzeń, a niekiedy je dopełniają. Tak samo jak słowa autorki, poszczególne obrazki interpretować można na wiele sposobów, a co stanowi o przepełniającej książkę metaforyce. "Sto rzeczy, których nauczysz się w życiu" porusza serce. To obietnica wspólnych przeżyć z samą bądź samym sobą, na co potrafimy czekać do końca naszych dni.

„Sto. Rzeczy, których nauczysz się w życiu” zgranego duetu Haike Faller i Valerio Vidali i przekładzie Iwony Mączki może stać się podróżą do przeszłości lub przyszłości, wszystko zależy od Ciebie. Zasiadając do lektury przekonasz się, że ta książka składa się ze wspomnień i z obietnic oraz zapowiedzi ważnych momentów. W tym wypadku to właśnie wiek i doświadczenia życiowe są wyznacznikiem tego, jak przemówią do Ciebie kolejne strony, a właściwie pojedyncze słowa i obrazy idealnie korespondujące ze sobą i dopełniające się wzajemnie, a przede wszystkim kryjące ogrom emocji i mądrości życiowej.

Czy dziecko zrozumie tę książkę? Wszystko zależy od tego, czy je wesprzesz i poświęcisz czas na wspólną lekturę. A ta może zamienić się w jedną z ważniejszych rozmów o życiu, jaką podejmiesz ze swoim dzieckiem. Zabierz tę książkę do domu rodzinnego i przeczytaj ją razem z bliskimi. Nawet się nie spodziewasz, jak wiele wywoła wspomnień, a przede wszystkim wzruszeń. Podziel się tą książką, tak jak dzielisz się doświadczeniem z innymi. To może być jeden z lepszych prezentów, jaki komuś sprawisz.

Będę do niej wracać nie raz. Nawet teraz ze wzruszeniem przewracam strony i uśmiecham się sama do siebie. Tak często śpiewamy „sto lat” bez refleksji. Następnym razem pomyśl i ja też to zrobię, jak wiele kryje się za tymi życzeniami. Od zawsze pielęgnuję w sobie wewnętrzne dziecko i wierzę, że nigdy go nie zawiodę i pozwolę mu czerpać radość z małych rzeczy. Między innymi o tym jest ta książka. Kolejne lata umykają, a my staramy się za wszelka cenę ścigać z czasem, aż w pewnym momencie dotrze do nas, że to przystanki są najlepsze i najważniejsze i warto je robić jak najczęściej...

Heike Faller i Valerio Vidali stworzyli małe dzieło sztuki. Mogę Ci zdradzić, że te 100 lat zaklęte w słowach i obrazach to również cząstka Twojego życie… Chcesz przywołać wspomnienia i przekonać się, jak wiele jeszcze przed Tobą? Wiesz, co robić...

• Literatura niemiecka

Dodaj cytat z książki Sto. Rzeczy, których nauczysz się w życiu