Obdarzona

Novae Res
2021-05-24
2021-05-24
9788382193459

Udany debiut. Książka jest wciągająca i sympatyczna. Główna akcja odbywa się jak Em ma 21 lat, a nie 16. Zaskakująca intryga, wszystko się wyjaśnia i szybko się czyta. Główna bohaterka jest trochę irytująca, za to Alek jest super.
Miła lektura.

Miła lektura.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Osobiście książka ta nie zachwyciła mnie za bardzo . Uważam , że jej jednym z najgorszych minusów są dialogi ( które czasami były strasznie oklepane i nierealistyczbe) . Główna bohaterka często strasznie mnie irytowała ... natomiast Alka bardzo polubiłam . Nie podoba mi się także za bardzo dosyć spory przeskok czasowy pomiędzy pierwszą a drugą częścią książki ( ale to akurat tylko i wyłącznie moje zdanie) . Wątek romantyczny był dosyć płytki , a niekiedy wręcz mnie denerwował ( przede wszystkim uczucia głównej bohaterki ) . Jednak było także kilka mocnych plusów w tej pozycji m.in. to ,że
bardzo szybko się ją czyta ( to jest Książka dosłownie na wieczór lub dwa),ciekawa i szybka akcja oraz jeden wątek ,który co prawda rozpoczął się gdzieś w połowie książki , jednak utrzymywał u mnie aż do końca pewien rodzaj napięcia i chęć dowiedzenia się jak to wszystko się potoczy . Natomiast co do zakończenia ... sama nie wiem co mam o nim myśleć . Z jednej strony czuję pewien niedosyt lecz z drugiej kompletnie nie spodziewałam się takiego rozwiązania byłam nim akurat mile zaskoczona . Oczywiście zważywszy na to , że pisakrka ta dopiero zaczyna swoją przygodę z pisaniem , jestem wyrozumiała i przymykam oko na pewne niedociągnięcia bo bądź co bądź jeszcze dużo brakuje tej książce do miana dobrej młodzieżówki jednak mile mi się ją czytało i dobrze się przy niej bawiłam. Uważam więc , że jest to idealna propozycja dla osób które lubią krótkie książki , które szybko się czyta bądź dla osób które dopiero zaczynają czytać i nie mają zbyt wygórowanych oczekiwań co do tej pozycji . Dlatego daję 5/10 gwiazdek . Nie było to moje najgorsze spotkanie z fantastyką jednak Książka ta na długo nie zostanie w mojej pamięci 💔

Obdarzona to debiut młodej autorki, całkiem zresztą udany. Życie z pozoru zwyczajnej nastolatki zmienia się nieodwracalnie, musi stawić czoła wyzwaniom, w których istnienie nigdy by nie uwierzyła gdyby nie stanęła z nimi twarzą w twarz. Autorka postarała się by każdy znalazł coś dla siebie. Jest trochę młodzieńczej beztroski, przyziemne problemy ale i fani kryminału oraz fantasy nie będą zawiedzeni :) Polecam!

Pierwsze na co trzeba zwrócić uwagę to okropne dialogi. Ogólnie czułam się jakbym czytałaś jakieś kiepskie opowiadanie na Wattpadzie.
Jeśli chodzi o bohaterów to należy docenić Alka i Sebastiana za to Emilia była POTWORNIE wkurzająca. Normalnie momentami chciałam ją trzepnąć.
Kolejnym minusem jest podział na części co jest akurat moim osobistym kaprysem także nie ma większego znaczenia.
Oprócz tego oczywiście duży przeskok czasowy na początku.
Książka generalnie na jeden wieczór, zdecydowanie nie zostanie w pamięci na dłużej.
Mocno czuć tą polską amatorszczyznę🐢💚

7/10

7/10

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Przychodzę do Was z recenzją książki, która jest debiutem Małgorzaty Nowodworskiej pod tytułem „Obdarzona”, byłam jej ciekawa. Był czas, że uwielbiałam takie książki, dość sporo ich czytałam, najłatwiej się przy takiej tematyce relaksowałam. Trochę się od tego czasu zmieniło, ale przyjemność i sympatia do tematyki pozostała. Jest lekka, przyjemna, wiąże się z nutą tajemnicy, lekkim romansem, czasami ma się ochotę właśnie na coś takiego niezobowiązującego. Książkę dostrzegłam na instagramie, a kiedy pojawiła się w zapowiedziach postanowiłam, że się przekonam, czy faktycznie jest to książka dla mnie. O czym opowiada „Obdarzona”?
Główną bohaterką książki „Obdarzona” jest szesnastoletnia dziewczyna, która jest wyjątkowa. Posiada, bowiem pewien dar, którego z początku nie rozumie. Emilia wie, że dręczą ją sny, że wydają się tak realne, że są dla niej straszne. Rodzina dziewczyny coś przed nią utrzymuje w tajemnicy, chcąc ją chronić trzymać z dala od pewnych spraw. Świat nie jest taki, jaki może się wydawać, podczas gdy inni śpią spokojnie, beztrosko zajmują się swoimi sprawami, rodzina Emilii walczy z wampirami, są Pogromcami. Sama dziewczyna jest Obdarzoną, co znaczy, że jej sny się spełnią, a jej krewi zdolności są kluczowe w tej sprawie. Z tajemnicami bywa tak, że zawsze wychodzą na światło dzienne, kiedy dzieje się tak i w tym przypadku Emilia jest w szoku. Śmierć jej ukochanej przyjaciółki Oli sprawia, że jej życie się rozpada. Kto zamordował dziewczynę? Czy Emilia będzie potrafiła sobie poradzić z takim ciosem? Czy podjęła słuszną decyzję? Czy jest gotowa na walkę z potworami i ochronę ludzkości?
„Obdarzona” jest naprawdę bardzo fajnym debiutem, to ciekawa historia, bardzo lekka i przyjemna w odbiorze. Losy ludzkości są w rękach nastolatki, ogromne brzemię spada na bardzo młodą osobę, chociaż spotkaliśmy się już z takim motywem, tutaj bardzo mi się spodobał. Nie mam go dość, jestem pewna, że wiele osób także nadal czuje sentyment do takich motywów. „Obdarzona” wciągnęła mnie i niejednokrotnie udało się autorce mnie zaskoczyć. Małgorzata Nowodworska ukazała, że przyjaźń jest niezwykle ważnym i silnym uczuciem, czy to wśród nastolatków, czy rodzin Pogromców. Przyjemnie było zagłębić się w wykreowany, fantastyczny świat zmierzyć z tyloma niebezpieczeństwami, dać się porwać i stanąć do walki ramię w ramię z bohaterami książki. W tej historii nie ma miejsca na nudę, akcja cały czas płynie do przodu, emocje sięgają zenitu, ja jestem na tak. Myślę, że ta opowieść zaskarbi sobie sympatie czytelników.

Kiedy zobaczyłam okładkę tej książki i przeczytałam opis, wiedziałam, że muszę ją przeczytać. Nie zawiodłam się na niej.
Bohaterowie zostali dobrze wykreowani. Główną bohaterkę - Emilię od początku polubiłam - jej życie wywróciło się o sto osiemdziesiąt stopni i sobie dała radę. Alka z Alanem czasami myliłam. 😂
Trochę sobie zaspoilerowałam to co się wydarzy - przeczytałam tytuły części w książce, które zasugerowały co się stanie. Bywały momenty, w których i tak był efekt zaskoczenia, co było na plus. Zakończenie bardzo mi się spodobało.
Świat przedstawiony został ciekawie wykreowany. Tajemnice, zemsta, nadprzyrodzone stworzenia, miłość i przyjaźń. Czytając cały czas towarzyszyły mi najróżniejsze emocje.
Książkę przeczytałam bardzo szybko (ma zaledwie 277 stron). Spędziłam z tą książką bardzo miłe chwilę. Polecam. Fanom fantastyki i książek młodzieżowych powinno się spodobać.

Emila wiedzie normalne życie. Ma wspaniałą rodzinę i przyjaciół. Jej najbliższa rodzina jednak ukrywa przed nią fakt tym czym się zajmują - polują na wampiry. Na dodatek jej sny okazują się prorocze, ale to początek niespodzianek i kłopotów. Kiedy jej najbliższa przyjaciółka - Ola zostaje zamordowana - postanawia pomóc rodzinie w polowaniu. Zamierza stanąć do walki i oczyścić świat z nich. Do czego ją to zaprowadzi? Co się jeszcze w jej życiu wydarzy?

Trochę sobie zaspoilerowałam to co się wydarzy - przeczytałam...

„- Wiedziałem, że zadzwonisz – zabrzmiał głos człowieka, którego jeszcze wczoraj kochałam całym sercem.
- Skąd to wiedziałeś?
- Jesteś bardzo przewidywalna, skarbie.
- Nie mów tak do mnie.”

Pewnego dnia szesnastoletnia Emilii dowiaduje się, że jej sny mają proroczą moc. Jej życie wywraca się do góry nogami. Już nic nie będzie takie samo. Jednak te sny to tylko początek. Dla dziewczyny los szykuje więcej niespodzianek. Jej najbliższa rodzina ukryła przed nią świat mrocznych tajemnic, niebezpieczeństw, ale i nie tylko. Okazuje się, że należą do Pogromców - ludzi, którzy od wieków polują na wampiry. Ona próbuję się dowiedzieć więcej na ten temat. Jej najlepsza przyjaciółka zostaje zamordowana. Emilii będzie chciała stanąć do walki z nadprzyrodzonymi stworzeniami. Czy Emilii zaakceptuje nowe życie? Czy będzie walczyć? Krew Obdarzonej tylko może zabić stworzenia. Czy się na to odważy?

Miłość i zemsta.

„Obdarzona” to historia o miłości, przyjaźni, sekretach, ale i o nadprzyrodzonych stworzeniach. Akcja, tajemnice i wciągająca historia, aż do ostatniej strony. Autorka przelała na papier wiele emocji i nadała historii mrocznego klimatu. Trzymałam kciuki za Emilii, by się nie poddała. Na nią spadło tak wiele, na dodatek straciła przyjaciółkę. Autorka w ciekawy sposób wykreowała świat nadprzyrodzonych stworzeń. Uwielbiam takie klimaty i jeszcze z większą chęcią czytałam. Książka dla mnie była odskocznią od innych. Książka jest debiutem i wielkie brawa dla autorki, bo stworzyła świetną historię, która zapada w pamięci. Ja już dawno po lekturze, a dalej wracam myślami do bohaterki. Książka, która Was zaskoczy i zaciekawi. Jeśli lubisz czytać o wampirach, to będzie idealna książka dla ciebie. „Obdarzona” jest mroczną przygodą, po której chce się więcej i jeszcze raz więcej. Historia, która skończyła się za szybko. Z chęcią przeczytałabym dalsze losy bohaterów. Emocje, wampiry i niebezpieczeństwo. Książka, która zachwyci i wywoła ogromne emocje.
Polecam!

- Skąd to wiedziałeś?
- Jesteś bardzo przewidywalna, skarbie.
- Nie mów tak do mnie.”

„W ostatnim czasie nauczyłam się, że nie można za dużo planować. Życie czasem pisze własny scenariusz i wcale nas nie pyta o jego akceptacje. Musimy nauczyć się żyć tym, co tu i teraz”.

„Obdarzona” to książka autorstwa Małgorzaty Nowodworskiej. Czytając, opis oczekiwałam, ciekawej fantastyki jednak nieco się rozczarowałam.

Od samego początku ciężko było mi się wciągnąć w historię. Dla mnie fabuła była nieco oklepana i za mało dopracowana. Wiele wątków nie zostało rozwiniętych, przez co utraciło swego rodzaju realizm.

Oczywiście w każdej książce staram się, szukaj pozytywów. Tutaj można za taki pozytyw uznać bohaterów. Choć im również nieco brakuje, to mają ogromny potencjał. Sama postać Emilii głównej bohaterki nie była typowa. Zwykle protagonistki z uporem walczą o odkrycie prawdy o sobie, a tutaj Emilia wręcz od niej uciekała. Jednak to, co mi się podobało to, gdy w końcu tajemnice wychodzą na wierzch nie od razu staje się ona taką wonder woman, której nikt nie może się równać, a dalej pozostaje normalną dziewczyną pełną obawami i wątpliwości.

Jeśli zaś chodzi, o wątek romantyczny on również został dość mocno spłycony. Szczerze mogłoby już go w ogóle nie być.

Podsumowując, nie jestem zachwycona tą pozycją. Uważam, że sporo jej brakuje, jednak zdecydowanie ma duży potencjał. Mogłaby z tego być bardzo ciekawa młodzieżówka fantasy. Wierzę, że praktyka czyni mistrza i że autorka w kolejnych książkach rozwinie skrzydła i zaserwuje nam historię, która bardziej nas zachwyci. Póki co dla mnie takie 5/10.

Od samego początku ciężko było mi się wciągnąć...

Nie wiedziałam jak mam podejść do tej książki, jak ją czytać i jakie mieć 'wymagania'. Wspomnę jedynie, że jest to debiut autorki i moim zdaniem udany. Wiem, że większość czytelników, którzy zaczytują się w tym gatunku mogą chcieć więcej i będą stawiać poprzeczkę wyżej ale jak dla mnie ta pozycja spełniła moje oczekiwania. Bawiłam się przy niej dobrze. Czytałam z zaciekawieniem podążając śladami naszej głównej bohaterki Emilii i zastanawiałam się w jaki sposób zmierzy się ona z prawdą, która w jednym momencie przewraca jej życie do góry nogami. Postawiłam się w jej sytuacji, spróbowałam rozgryźć jak ja bym postąpiła i co byłoby dla mniej najlepsze w danej sytuacji.

Autorka wykreowała dość wyrazistych bohaterów i pomimo, że zdołałam połączyć ze sobą poniektóre wątki przed ich ujawnieniem to nie przeszkadzało mi to w dokończeniu tej książki z ciekawością.
Jeśli jeszcze nie czytaliście podgatunku New Adult, a jesteście ciekawi tak samo jak byłam ja to mogę Wam polecić "Obdarzona". Nawet po to żeby dobrze się przy niej bawić. ✨

• Patronat
  • *Legimi*