Oswoić Hiszpanię Tom II

Okładka książki Oswoić Hiszpanię Tom II Joanna Lessnau
Okładka książki Oswoić Hiszpanię Tom II
Joanna Lessnau Wydawnictwo: Novae Res Cykl: Oswoić Hiszpanię (tom 2) literatura podróżnicza
literatura podróżnicza
Oswoić Hiszpanię (tom 2)
Novae Res
2021-04-05
2021-04-05
9788382192698
Hiszpania Podróże

Okładka książki POSTscriptum. Antologia 1/2015 (7) /gracjana/, Elżbieta Barańska, Elżbieta M. Będkowska-Adamczyk, Aniela Birecka, Michał Witold Gajda, Leon Gutner, Małgorzata Halman, Ewa Janowska, Mirosław Kaczmarek, Witold Kiejrys, Bożena Kluszczyńska, Lidia Kowalczyk, Lila Kucfir, Joanna Lessnau, Jadwiga Łowkis, Lila Helena Metryka, Zbigniew Michalski, Czesława Mileszko, Marek Olszewski, Aleksander Osiński, Zygmunt Marek Piechocki, Katarzyna Piotrowska, Maria Polak, Stefan Rydel, Halina Sułek-Kobiela, Leszek Wlazło, Stanisława Żak, Grażyna Izabela Zarębska, Danuta Zasada, Irena Maria Zborowska, Mariusz Andrzej Żłobiński, Lidia Żuchowska
POSTscriptum. ... /gracjana/, Elżbiet...
Okładka książki POSTscriptum. Antologia 1/2013 (06) Janusz Barwacz, Elżbieta M. Będkowska-Adamczyk, Ustina Burescu, Ferdynand Głodzik, Leon Gunter, Małgorzata Halman, Ewa Janowska, Mirosław Kaczmarek, Jan Stanisław Kiczor, Witold Kiejrys, Bożena Kluszczyńska, Lidia Kowalczyk, Lila Kucfir, Łucja Kucińska, Joanna Lessnau, Jadwiga Łowkis, Zbigniew Michalski, Czesława Mileszko, Aleksander Osiński, Izolda Otorowska, Joanna Otorowska-Duda, Zygmunt Marek Piechocki, Maria Polak, Marzena Przekwas-Siemiątkowska, Damian Sawa, Maryla Stelmach, Halina Sułek-Kobiela, Wojciech Szczurek, Leszek Wlazło, Stanisława Żak, Danuta Zasada, Irena Maria Zborowska, Mariusz Andrzej Żłobiński, Lidia Żuchowska
POSTscriptum. ... Janusz Barwacz, Elż...

Wybieram się do Bilbao i uwielbiam Hiszpanię. Dlatego postanowiłam zapoznać się z książką Pani Joanny. Jest pisana w formie pamiętnika, własnej wycieczki i podróży. Razem szłam przez miasto i odkrywałam jego historię, zwyczaje, restauracje, ciekawostki, na nawet przepisy kulinarne.

Minusy, trochę jednak nie wiem, dlaczego autorka jednocześnie zdaje się na Przypadek, a z drugiej strony doskonale wie gdzie idzie/jedzie i opowiada bardzo szczegółowe historie niby zasłyszane od przypadkowych osób. Co więcej wszystko spisane! Mam wrażenie, że chciała napisać książkę przygodową, przewodnik i jeszcze dodać coś od siebie!

Niemniej jest to ciekawa propozycja do zapoznania się.

Czasami chciałoby się rzucić to wszystko i polecieć gdzieś daleko stąd. Dlatego też tak chętnie rzuciłem się do lektury najnowszej książki Joanny Lessnau.
Autorka po raz drugi zaprasza nas do słonecznej Hiszpanii. W drugim tomie „Oswoić Hiszpanię” poznajemy jej magiczne miejsca. I choć podróż odbywamy na kartach książki, to gorące słońce poznawanych miejsc rozpala naszą ciekawość. Pani Joanna zaprasza nas do północnej, zachodniej i środkowej Hiszpanii. Odwiedzimy Kraj Basków, Galicję, Kastylię, León oraz Madryt.
Wycieczkę rozpoczynamy od Bilbao, wędrując przez Kantabrię, Asturię, Galicję, by dotrzeć gdzieś między Salamankę a Madryt. Gdy kończymy tę ciekawą podróż, możemy przypuszczać, że ta się jeszcze nie zakończyła. Słowa Pani Joanny na końcu książki pozwalają nam mieć nadzieję, że jeszcze raz zaprosi nas w te słoneczne rejony. Nasycony podróżą wiem, że chętnie ponownie odbędę wycieczkę po tym kraju.
Książka ta nie jest zwykłym przewodnikiem, jest niezwykłym zaproszeniem, w którym autorka dzieli się swoimi wrażeniami oraz legendami dotyczącymi poznawanych regionów. Czytając tę książkę czujemy się jakbyśmy odbywali spacer, chłonąc uroki Hiszpanii. Znajdziemy tu wiele fotografii, które jeszcze bardziej pozwalają nam w pełni chłonąć ten klimat. Dzięki temu wraz z Panią Joanną możemy podziwiać architekturę najsłynniejszych hiszpańskich budowli, a nawet zasmakować w regionalnej kuchni. Poznajemy również mentalność społeczeństwa.
A to wszystko w formie pamiętnika, w którym Joanna Lessnau zachęca nas, abyśmy (gdy to będzie tylko możliwe) odwiedzili Hiszpanię. Myślę, że ta książka jest najlepszą zachętą, której próżno szukać w biurach podróży. Żaden reklamowy folder nie zachęci nas, tak bardzo jak uczyniła to autorka książki „Oswoić Hiszpanię. Tom 2.”.
Dlatego, gdy tylko wszelkie covidowe bariery zostaną zniesione, warto pomyśleć, aby odbyć podróż śladami zapisanymi na kartach tej książki. Znajdziemy w niej również przepisy. Mnie zaciekawił ten na nadziewane małże. Ciekaw jestem tego smaku, bo ten z podróży wraz z Joanną Lessnau jest wyśmienity. Dlatego też Czyt-NIK poleca! Czyt-NIK patronuje!
Za egzemplarz książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Novae Res https://novaeres.pl/

Na półkach: , , , , , , ,

To już rok! A właściwie trochę ponad rok. Tyle czasu minęło od mojej pierwszej podróży przez Hiszpanię z Joanną Lessau. Przez ten czas wiele się zmieniło. Granicie wielu państw zostały całkowicie albo częściowo zamknięte, turystyka utknęła w martwym punkcie i nie wiadomo, kiedy ten stan rzeczy się zmieni i świat wróci do normalności. Ludziom tęskno za ruchem, jaki dawało podróżowanie i odkrywanie nieznanych zakątków Europy, czy jakiegokolwiek innego kontynentu. Co więc zrobić, gdy tak tęskno spogląda się na lokale biur podróży i wielobarwne zdjęcia egzotycznych miejsc w internecie scrollując liczne strony poświęcone podróżom? Można sięgnąć po książkę i zacząć notować miejsca, które odwiedzi się, gdy tylko niewidzialne mury covidowych obostrzeń runą niczym Mur Berliński.

Pamiętam, jakby to było wczoraj, że pierwszy tom wyprawy Joanny Lessnau po Półwyspie Iberyjskim przysporzył mi na samym początku pewnych trudności, lecz koniec końców wygrało zadowolenie z lektury. Tym razem nie miałam żadnych zastrzeżeń. No może poza jednym – dlaczego tak krótko?! Tak, tak, książka ma prawie sześćset stron, ale... tak kocham Hiszpanię, że mogłabym o niej czytać bez końca i nigdy by mi się nie znudziło. Jeszcze tyle miejsc czekana odkrycie, miast i miasteczek na zwiedzanie i ludzi na poznanie.

Dawkowałam sobie ten tom niczym ulubiony deser. Bo kto by nie chciał spędzić kilku wieczorów w północnej Hiszpanii, kończąc jej zwiedzanie w Madrycie? Ja bym wolała, tym bardziej że znacznie większą miłością darzę właśnie północ tego kraju.

Poza tym Joanna Lessnau ma talent gawędziarski, więc zgłębianie kolejnych legend i opowieści z zamierzchłych czasów oraz spacerowanie (lub jazda na rowerze) wraz z autorką i jej rodziną, była czystą przyjemnością. Liczne parki, place, ryneczki i wąskie uliczki, czy potężne budowle albo nadmorskie zatoczki... opisywane przez Joannę Lessnau drażniły wyobraźnię, która bez trudu się z nimi rozprawiała, z opisami oczywiście, i przenosiła w zupełnie inny zakątek świata. A czego wyobraźnia nie ogarnęła, to wujek Google dopowiedział albo raczej dopokazał. Ach, gdyby tak móc na żywo podziwiać te wszystkie miejsca!

Ten tom wzbogacony jest nie tylko w zdjęcia, które również zawierał pierwszy tom, ale coś, czego nie było tam. Przepisy! Oryginalne hiszpańskie przepisy – po polsku i hiszpańsku. Bo wiecie, poznawanie kraju to nie tylko spacerowanie jego uliczkami, fotografowanie zabytków i plaż (o ile takowe w danym mieście są),ale odkrywanie nowych smaków w czasie konsumpcji lokalnych potraw. Czasem trochę w ciemno – mając niemałą niespodziankę i jeszcze większy ubaw, innym razem rozszyfrowując, cóż skrywa się pod daną nazwą. Lub lekkie ukłucie w okolicy serca i cień rozczarowania, gdy w menu pojawiają się amerykańskie frytki...

Oswoić Hiszpanię Tom II to przyjemna literatura podróżnicza w formie pamiętnika z wakacji. Piękna pamiątka dla autorki i ciekawa lektura dla każdego z Was, kto miałby ochotę zapoznać i zaprzyjaźnić się z Hiszpanią. Po lekturze tej książki będziecie chcieli wyruszyć w podróż po Półwyspie Iberyjskim...

• Reportaże
  • Podróżnicze