Kwestia sumienia

A Case of Conscience
83-85100-45-8
Blish, Kwestia sumienia, Hugo
szati

"Kwestia sumienia" jest bez wątpienia jednym z najważniejszych utworów SF poruszających sprawy religii. Obok "Kantyczki dla Leibowotza" Millera, "...i ujrzeli człowieka" Moorcocka oraz niektórych powieści Dicka traktowana jako kanon podgatunku.

Bosy_Antek | 2014-08-05

Niektóre książki przychodzą w porę. Chcą nie chcąc zaczynają płynąć kursem równoległym do naszego życia. Komentują je dużo lepiej niż my byśmy to kiedykolwiek zrobili. Pointują je celnie. Zapowiadają to, czego my jeszcze nie widzimy, nie uświadamiamy sobie. Nie śnimy w najgorszych lub najlepszych snach.

Cóż… Życie oferuje nam przecież pewną skończoną liczbę wariacji, więc niczego dziwnego nie ma w tym, że w końcu spotkają się ze sobą – książka ze swoim czytelnikiem. To czysta matematyka, żadnej magii.

Nic więc dziwnego, że obserwując własną skorodowaną wiarę trafiłem na „Kwestię sumienia” Jamesa Blisha. Klasyczną powieść science fiction zaliczaną do nurtu teologicznego. Jednak gdybym miał odwołać się do optymistycznego przecież obrazu spotkania z książką, to z przykrością muszę stwierdzić, że „Kwestia sumienia” nie zapewniła mi miłego towarzystwa. Jej czytanie przypominało podróż z mało interesującą osobą, która z minuty na minutę coraz bardziej potwierdza nasze najgłębsze...

mirra893 | 2014-01-06

W posłowiu do "Kwestii sumienia" pan Radosław Kot mówi, że twórczość Jamesa Blisha zaistniała w Polsce zbyt późno. Jest w tym stwierdzeniu sporo racji. Książka mocno się zestarzała. Wizje przyszłości, w której dzieje się akcja powieści trącą już mocno myszką. Autor przykładowo zakłada, że do 2050 roku w ramach Kościoła katolickiego egzorcyzmy staną się przeżytkiem, a sakramentu namaszczenia będą mogły udzielać również osoby świeckie. Oba założenia trafiły jak kulą w płot. Nie przekonuje też świat pokryty siecią bunkrów przeciwatomowych, w którym większość ludzi żyje niczym krety. Już nawet nie wspomnę o podróżach kosmicznych. Jednak, pomimo tych zarzutów, pozwolę sobie nie zgodzić się z panem Kotem. "Kwestia sumienia" na długo pozostała w mojej pamięci, a ostatnie strony będą mnie niechybnie intrygować jeszcze wielokrotnie.

O co w powieści chodzi? Czwórka kosmicznych zwiadowców przybywa na planetę zdatną się do życia ludzi. Planeta zamieszkana jest przez gadopodobne stworzenia...

deszcz | 2016-09-12
Na półkach: Ulubione, Przeczytane