rozwińzwiń

Kapitał kobiet. Dlaczego równouprawnienie wszystkim się opłaca

Okładka książki Kapitał kobiet. Dlaczego równouprawnienie wszystkim się opłaca Linda Scott
Okładka książki Kapitał kobiet. Dlaczego równouprawnienie wszystkim się opłaca
Linda Scott Wydawnictwo: Wydawnictwo Filtry nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
464 str. 7 godz. 44 min.
Kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Tytuł oryginału:
The Double X Economy. The Epic Potential of Women’s Empowerment
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Filtry
Data wydania:
2021-03-24
Data 1. wyd. pol.:
2021-03-24
Data 1. wydania:
2020-04-23
Liczba stron:
464
Czas czytania
7 godz. 44 min.
Język:
polski
ISBN:
9788395797361
Tłumacz:
Dorota Konowrocka-Sawa
Tagi:
ekonomia kobiety feminizm gospodarka równouprawnienie
Średnia ocen

8,4 8,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,4 / 10
59 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
120
79

Na półkach: , ,

„Kapitał kobiet” kupiłam przy okazji promocji od @Wydawnictwo.Filtry, a sięgnęłam po niezbyt przyjemnej sytuacji w pracy poruszającej temat równouprawnienia. Rozmowa na tyle mnie sfrustrowała, że rzuciłam się do czytania.

Na początek pozachwycam się tym, że autorka dopisała przedmowę do naszego polskiego wydania. Przytacza w niej dane i statystyki bezpośrednio związane z sytuacją w naszym kraju i naprawdę chapeau bas. Możecie się domyślać, że padają w nim hasła takie jak Kościół, aborcja, drenaż mózgów. Stanowi to świetny wstęp do dalszych części, w których poruszane są bardziej globalne kwestie.

Nie było mi łatwo wybrać tylko kilka cytatów z książki do przedstawienia w tym poście; w tym przypadku to było jak ustalanie, co jest ważniejsze – sytuacja zamkniętych w czterech ścianach żon w Bangladeszu, tragedie wdów w Nigerii, a może działania firmy Avon w Afryce? Nawet jeśli są jakieś nieidealne fragmenty książki to multum poruszonych wątków poszerzył w znaczący sposób moją wiedzę nie tylko na temat sytuacji kobiet, ale też ogólnie świata.

Nie możemy zapomnieć o tym, że autorka jest właśnie ekonomistką – rzadko czuć na stronach jej frustrację, dużo częściej opieramy się o fakty i statystyki. Ocena emocjonalna często jest tak oczywista, że narracja nie musi wymalowywać jej czarno na białym.

Dlatego chciałam uspokoić te osoby, które widząc słowo 𝘬𝘰𝘣𝘪𝘦𝘵𝘢 w tytule od razu przechodzą na drugą stronę ulicy i nie chcą mieć z tym nic do czynienia. Nie jest to feministyczny esej wylewając żale. Zdarzały się nawet fragmenty krytyki w kierunku tych idei, aczkolwiek związane już z dość złożonymi zagadnieniami polityki pomocy krajom rozwijającym się.

Aby ubrać to w jakiś konkret: na czytelnika czekają przeróżne wykresy, ale i opisy jakościowe; opowieści osadzające różne kraje w kontekście kulturowym i historycznym, ale i ich obecne problemy. Mimo to, naprawdę szybko i sprawnie się to czyta, choć treść może wkurzyć, jak nam obiecuje cytat Glorii Steinem z początku książki.

instagram.com/tylkotrocheczytam

„Kapitał kobiet” kupiłam przy okazji promocji od @Wydawnictwo.Filtry, a sięgnęłam po niezbyt przyjemnej sytuacji w pracy poruszającej temat równouprawnienia. Rozmowa na tyle mnie sfrustrowała, że rzuciłam się do czytania.

Na początek pozachwycam się tym, że autorka dopisała przedmowę do naszego polskiego wydania. Przytacza w niej dane i statystyki bezpośrednio związane z...

więcej Pokaż mimo to

avatar
157
125

Na półkach:

Ważna i bardzo dobrze napisana. Naprawdę dość łatwo pokazuje skąd się wziął patriarchat, jak utrzymał się tak silnie przez tysiące lat i jak niestety do dziś mocno odczuwamy jego skutki. Ale też daje nadzieję, to najważniejsze :)

Ważna i bardzo dobrze napisana. Naprawdę dość łatwo pokazuje skąd się wziął patriarchat, jak utrzymał się tak silnie przez tysiące lat i jak niestety do dziś mocno odczuwamy jego skutki. Ale też daje nadzieję, to najważniejsze :)

Pokaż mimo to

avatar
673
231

Na półkach: ,

W tej książce najbardziej spodobało mi się to, że autorka pisze o problemie nierówności z wielu perspektyw i w ujęciu globalnym. Zdawało mi się, że książka z dziedziny ekonomii nie może mnie pochłonąć, a jednak... Autorka pisze w tak szerokim kontekście o równouprawnieniu, dostępne do edukacji nie tylko w sensie ekonomicznym ale i historycznym i kulturowym. Mamy w książce wiele przykładów na to, jak najmniejsze decyzje w małym mieście oddziałują na cały świat. Globalne działania jakie są ukazane w książę dają czytelnikowi wiele do myślenia, nie tylko w kontekście równouprawnienia, ale świata w ogóle.

„Wielokrotnie dowiedziono, że ekonomiczna równość kobiet jest najskuteczniejszą dostępną bronią w walce z ubóstwem”.

Do tego niezależnie materialne kobiety rzadziej trwają w przemocowych związkach oraz rzadziej trafiają ofiarami handlarzy ludźmi. Cała książka naszpikowana jest przykładami jak można, w zasadzie niewielkim nakładem zwalczać przemoc - w skrócie - wystarczy dać wolność kobietom. Ale tak autorka opisuje jak bardzo trudne jest to do wykonania w praktyce i jak bardzo problem równouprawnienia jest marginalizowany na wielkich światowych forach.

Plus ważny wstęp, napisany specjalnie do wydania polskiego - książka otwiera oczy na wiele spraw, o których możemy nie zdawać sobie sprawy.

Jeśli jesteście ciekawi co wspólnego z polepszeniem statusu kobiet w RPA ma Avon - zachęcam do przeczytania.

W tej książce najbardziej spodobało mi się to, że autorka pisze o problemie nierówności z wielu perspektyw i w ujęciu globalnym. Zdawało mi się, że książka z dziedziny ekonomii nie może mnie pochłonąć, a jednak... Autorka pisze w tak szerokim kontekście o równouprawnieniu, dostępne do edukacji nie tylko w sensie ekonomicznym ale i historycznym i kulturowym. Mamy w książce...

więcej Pokaż mimo to

avatar
957
189

Na półkach:

Polecam wszystkim, którym się wydaje że równouprawnienie ma się dobtze.

Polecam wszystkim, którym się wydaje że równouprawnienie ma się dobtze.

Pokaż mimo to

avatar
1048
768

Na półkach: , , , , ,

Równouprawnienie kobiet i mężczyzn to temat szeroki i niezwykle ważny. Bo świat powinien czerpać z różnorodności i usuwać bariery w dostępnie do edukacji, rynku pracy i aktywności społecznych. Status ekonomiczny kobiet jest bardzo zróżnicowany, w zależności od tego, w jakiej części naszego globu się urodziłyśmy. I to pokazuje Linda Scott. Podobnie jak twarde dane na temat tego, jak ważna jest niezależność finansowa kobiet dla dobrobytu ich samych, ich dzieci, ich mężczyzn, gospodarek ich krajów.

Odsłuch tej książki w formie audiobooka był mi niewystarczający i musiałam zakupić egzemplarz papierowy, aby wracać do niektórych przykładów tego, jak świat urządzony przez mężczyzn, napędzany testosteronem i toksyczną męskością szkodzi nam wszystkim i jak ważne jest zaprzestanie karania kobiet za macierzyństwo.

Gorąco polecam!

Równouprawnienie kobiet i mężczyzn to temat szeroki i niezwykle ważny. Bo świat powinien czerpać z różnorodności i usuwać bariery w dostępnie do edukacji, rynku pracy i aktywności społecznych. Status ekonomiczny kobiet jest bardzo zróżnicowany, w zależności od tego, w jakiej części naszego globu się urodziłyśmy. I to pokazuje Linda Scott. Podobnie jak twarde dane na temat...

więcej Pokaż mimo to

avatar
75
12

Na półkach:

Świetna. Sięga do sedna wielu problemów, w dość chłodny i rzetelny sposób przedstawia faktyczne, poparte dowodami problemy, z którymi zmagają się współczesne kobiety. Bardzo polecam ten reportaż osobom, które z feminizmem są na bakier i uważają, że to nikomu niepotrzebny "lewacki wymysł" - autorka w sposób bardzo przystępny, konkretny i nienarzucający się tłumaczy istotę feminizmu.

To dość oczywiste, że świat jest dużo bardziej złożony niż ten z często czytanych opinii: "mężczyźni są źli, a kobiety biedne", czy też z opinii innego nurtu: "gdyby kobietom było źle, to zmieniłyby swoje życie", jednak myślę, że pomimo jakiejś podświadomej wiedzy na ten temat, upraszczamy niektóre schematy bazując tylko na tym, co widzimy tu i teraz.
Reportaż kompletny, otwierający oczy, zmuszający do refleksji.

Świetna. Sięga do sedna wielu problemów, w dość chłodny i rzetelny sposób przedstawia faktyczne, poparte dowodami problemy, z którymi zmagają się współczesne kobiety. Bardzo polecam ten reportaż osobom, które z feminizmem są na bakier i uważają, że to nikomu niepotrzebny "lewacki wymysł" - autorka w sposób bardzo przystępny, konkretny i nienarzucający się tłumaczy istotę...

więcej Pokaż mimo to

avatar
485
49

Na półkach: ,

Rewelacyjnie zebrane fakty i doświadczenia autorki.

Rewelacyjnie zebrane fakty i doświadczenia autorki.

Pokaż mimo to

avatar
187
20

Na półkach: , , ,

genialna i ważna książka! zaskakująco lekko się ją czyta i mimo dużej ilości danych, wykresów i tabelek lektura bardzo wciąga.
szczególnie polecam rozdział, w którym autorka obala mity cieszące się niestety nadal dużą popularności (o męskiej dominacji jako czymś naturalnym; o mężczyznach, który są jedynymi żywicielami rodziny; o tym, że kobiety powinny pozostać w domu i wykonują one lżejsze i mniej niebezpieczne prace od mężczyzn),a to jedynie cząstka informacji i problemów, które są w książce poruszone i rzetelnie opisane.

genialna i ważna książka! zaskakująco lekko się ją czyta i mimo dużej ilości danych, wykresów i tabelek lektura bardzo wciąga.
szczególnie polecam rozdział, w którym autorka obala mity cieszące się niestety nadal dużą popularności (o męskiej dominacji jako czymś naturalnym; o mężczyznach, który są jedynymi żywicielami rodziny; o tym, że kobiety powinny pozostać w domu i...

więcej Pokaż mimo to

avatar
435
370

Na półkach:

Okładka niebywale szkodzi tej książce.
Poza tym bardzo ciekawa rzecz - widać ogromne doświadczenie autorki oraz ekonomiczne przygotowanie. Pozostaje jedynie pytanie, jak pogodzić dalszy wzrost PKP (który otrzymamy dzięki pracy kobiet) z globalnym ocieplenie i eksploatacją świata.

Okładka niebywale szkodzi tej książce.
Poza tym bardzo ciekawa rzecz - widać ogromne doświadczenie autorki oraz ekonomiczne przygotowanie. Pozostaje jedynie pytanie, jak pogodzić dalszy wzrost PKP (który otrzymamy dzięki pracy kobiet) z globalnym ocieplenie i eksploatacją świata.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    434
  • Przeczytane
    78
  • Posiadam
    28
  • Feminizm
    14
  • Teraz czytam
    9
  • 2022
    7
  • 2021
    6
  • Chcę w prezencie
    6
  • Ulubione
    4
  • 2023
    4

Cytaty

Więcej
Linda Scott Kapitał kobiet. Dlaczego równouprawnienie wszystkim się opłaca Zobacz więcej
Linda Scott Kapitał kobiet. Dlaczego równouprawnienie wszystkim się opłaca Zobacz więcej
Linda Scott Kapitał kobiet. Dlaczego równouprawnienie wszystkim się opłaca Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także