Kapitał kobiet. Dlaczego równouprawnienie wszystkim się opłaca

Okładka książki Kapitał kobiet. Dlaczego równouprawnienie wszystkim się opłaca
Linda M. Scott Wydawnictwo: Filtry nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
The Double X Economy. The Epic Potential of Women’s Empowerment
Filtry
2021-03-24
2021-03-24
Dorota Konowrocka-Sawa
ekonomia kobiety feminizm gospodarka równouprawnienie

Polecam wszystkim, którym się wydaje że równouprawnienie ma się dobtze.

Polecam wszystkim, którym się wydaje że równouprawnienie ma się dobtze.

Na półkach: , , , , ,

Równouprawnienie kobiet i mężczyzn to temat szeroki i niezwykle ważny. Bo świat powinien czerpać z różnorodności i usuwać bariery w dostępnie do edukacji, rynku pracy i aktywności społecznych. Status ekonomiczny kobiet jest bardzo zróżnicowany, w zależności od tego, w jakiej części naszego globu się urodziłyśmy. I to pokazuje Linda Scott. Podobnie jak twarde dane na temat tego, jak ważna jest niezależność finansowa kobiet dla dobrobytu ich samych, ich dzieci, ich mężczyzn, gospodarek ich krajów.

Odsłuch tej książki w formie audiobooka był mi niewystarczający i musiałam zakupić egzemplarz papierowy, aby wracać do niektórych przykładów tego, jak świat urządzony przez mężczyzn, napędzany testosteronem i toksyczną męskością szkodzi nam wszystkim i jak ważne jest zaprzestanie karania kobiet za macierzyństwo.

Gorąco polecam!

Świetna. Sięga do sedna wielu problemów, w dość chłodny i rzetelny sposób przedstawia faktyczne, poparte dowodami problemy, z którymi zmagają się współczesne kobiety. Bardzo polecam ten reportaż osobom, które z feminizmem są na bakier i uważają, że to nikomu niepotrzebny "lewacki wymysł" - autorka w sposób bardzo przystępny, konkretny i nienarzucający się tłumaczy istotę feminizmu.

To dość oczywiste, że świat jest dużo bardziej złożony niż ten z często czytanych opinii: "mężczyźni są źli, a kobiety biedne", czy też z opinii innego nurtu: "gdyby kobietom było źle, to zmieniłyby swoje życie", jednak myślę, że pomimo jakiejś podświadomej wiedzy na ten temat, upraszczamy niektóre schematy bazując tylko na tym, co widzimy tu i teraz.
Reportaż kompletny, otwierający oczy, zmuszający do refleksji.

Rewelacyjnie zebrane fakty i doświadczenia autorki.

Rewelacyjnie zebrane fakty i doświadczenia autorki.

genialna i ważna książka! zaskakująco lekko się ją czyta i mimo dużej ilości danych, wykresów i tabelek lektura bardzo wciąga.
szczególnie polecam rozdział, w którym autorka obala mity cieszące się niestety nadal dużą popularności (o męskiej dominacji jako czymś naturalnym; o mężczyznach, który są jedynymi żywicielami rodziny; o tym, że kobiety powinny pozostać w domu i wykonują one lżejsze i mniej niebezpieczne prace od mężczyzn), a to jedynie cząstka informacji i problemów, które są w książce poruszone i rzetelnie opisane.

Okładka niebywale szkodzi tej książce.
Poza tym bardzo ciekawa rzecz - widać ogromne doświadczenie autorki oraz ekonomiczne przygotowanie. Pozostaje jedynie pytanie, jak pogodzić dalszy wzrost PKP (który otrzymamy dzięki pracy kobiet) z globalnym ocieplenie i eksploatacją świata.

Okładka niebywale szkodzi tej książce.

Linda M. Scott Kapitał kobiet. Dlaczego równouprawnienie wszystkim się opłaca Zobacz więcej