Wehikuł czasu

Okładka książki Wehikuł czasu
Herbert George Wells Wydawnictwo: Amber Seria: Mistrzowie SF i Fantasy fantasy, science fiction
112 str. 1 godz. 52 min.
Kategoria:
fantasy, science fiction
Seria:
Mistrzowie SF i Fantasy
Tytuł oryginału:
The Time Machine
Wydawnictwo:
Amber
Data wydania:
2002-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2002-01-01
Liczba stron:
112
Czas czytania
1 godz. 52 min.
Język:
polski
ISBN:
8324100342
Tłumacz:
Feliks Wermiński
Tagi:
Wells Wehikuł czasu

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Boo! Groza na Halloween Joseph Conrad, Fiodor Dostojewski, Jerome K. Jerome, Rudyard Kipling, Edgar Allan Poe, Aleksander Puszkin, Bram Stoker, Herbert George Wells, Oscar Wilde
Ocena 6,4
Boo! Groza na ... Joseph Conrad, Fiod...
Okładka książki Wojna Światów Philippe Chanoinat, Herbert George Wells, Alain Zibel
Ocena 7,7
Wojna Światów Philippe Chanoinat,...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,9 / 10
1475 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
689
268

Na półkach: ,

Na wstępie zaznaczę, że oglądałam najpierw ekranizację w reżyserii prawnuka autora, która mnie urzekła, zaczarowała i zahipnotyzowała i pomyślałam, że musiała powstać na podstawie wybitnego dzieła - miałam rację (choć sama ekranizacja nie jest wierna oryginałowi).

Cieszę się, że trafiłam na wydanie Wydawnictwa Biblioteki Narodowej z 1985 roku, ponieważ zawiera ono wprowadzenie do fantastyki podróżniczo-przygodowej, oraz umiejscawia powieść Wells'a w okresie fin de siecle, którego pesymistyczną atmosferę wyraźnie wyczuwa się w "Wehikule".

Powieść ma dwóch pierwszoosobowych narratorów, pierwszy to najprawdopodobniej Wells, drugi - Podróżnik w Czasie, którzy wraz z grupą przyjaciół spotykają się na dekadenckich czwartkowych obiadach poświęconych dyskusjom naukowym. My poznajemy ich w momencie, gdy dyskusje toczą się wokół machiny do podróży w czasie, potem słyszymy opowieść Podróżnika o jego eskapadzie w przyszłość.
Ziemia w roku 802 701 okazuje się być utopią - nie ma tam chorób, wojen, czy (jak się Podróżnikowi w Czasie wydaje) żadnych innych zagrożeń. Natura wytworzyła piękne kwiaty i niezwykle smaczne owoce, wszystko wydaje się żyć w harmonii z ówczesnym człowiekiem. Odrzucony zostaje konsumpcjonizm, nie ma chęci podbojów, ekspansji. Zamieszkujący to miejsce potomkowie ludzi, którzy do pewnego stopnia zatracili również odrębność płciową, żyją w komunie, a naukowcowi wydaje się, że opanowali również problem nadmiernego przyrostu naturalnego. Istoty ludzkie z tamtego okresu wydają się Podróżnikowi wyprane z wszelkiej ciekawości świata, pozbawione chęci walki, a nawet inteligencji - porównuje ich poziom umysłowy do XIX-wiecznych 5-cio latków, jednak usprawiedliwia te braki przekonaniem, że osiągnęły przecież wszystko, do czego dążyła ludzkość przez niezliczone lata. Szybko jednak okazuje się, że sielskość tego miejsca to ułuda, utopia staje się antyutopią.
Po ucieczce z roku 802 701 Podróżnik widzi zagładę Ziemii wiele milionów lat wprzód. Po powrocie do własnej rzeczywistości do tego stopnia nie potrafii się w niej odnaleźć, że wyrusza w kolejną podróż, z której już nie wraca.

Wspaniała narracja, podróż wehikułem została opisana w tak plastyczny sposób, że miałam wrażenie, iż siedzę obok Podróżnika w Czasie, sielskość Utopii była kojąca, niemal czułam smak owoców i widziałam cudowne kwiaty w zielonej dolinie Tamizy... Opis ataku Morloków czyta się z wypiekami na twarzy.

Powieść nowatorska i mająca ogromny wpływ na późniejszą twórczość: idea antyutopii pojawia się później u wielu pisarzy, np. Orwell'a, Burgess'a czy A. Huxley'a, a sam wehikuł czasu jest powielany do dziś w literaturze i kinematografii. Doczekała się nawet autoryzowanej kontynuacji autorstwa Stephena Baxtera pt. "Statki czasu".

Lektura, do której wrócę i którą polecę moim dzieciom.

Na wstępie zaznaczę, że oglądałam najpierw ekranizację w reżyserii prawnuka autora, która mnie urzekła, zaczarowała i zahipnotyzowała i pomyślałam, że musiała powstać na podstawie wybitnego dzieła - miałam rację (choć sama ekranizacja nie jest wierna oryginałowi).

Cieszę się, że trafiłam na wydanie Wydawnictwa Biblioteki Narodowej z 1985 roku, ponieważ zawiera ono...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    5 742
  • Chcę przeczytać
    2 747
  • Posiadam
    1 222
  • Ulubione
    141
  • Fantastyka
    115
  • Audiobook
    103
  • 2021
    85
  • Teraz czytam
    64
  • 2023
    62
  • Audiobooki
    54

Cytaty

Więcej
Herbert George Wells Wehikuł czasu Zobacz więcej
Herbert George Wells Wehikuł czasu Zobacz więcej
Herbert George Wells Wehikuł czasu Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także