Moriarty: Tom 1

Okładka książki Moriarty: Tom 1 Arthur Conan Doyle, Hikaru Miyoshi, Ryosuke Takeuchi
Okładka książki Moriarty: Tom 1
Arthur Conan DoyleHikaru Miyoshi Wydawnictwo: Waneko Cykl: Moriarty (tom 1) komiksy
komiksy
Moriarty (tom 1)
Yuukoku no Moriarty
Waneko
2021-02-26
2021-02-26
2018-10-02
Agnieszka Zychma
dramat historyczny psychologiczny tajemnica shounen manga

Okładka książki Moriarty: The Remains. Tom 1 Arthur Conan Doyle, Hikaru Miyoshi, Ryosuke Takeuchi
Moriarty: The ... Arthur Conan Doyle,...
Okładka książki Moriarty: Tom 19 Arthur Conan Doyle, Hikaru Miyoshi, Ryosuke Takeuchi
Moriarty: Tom 19 Arthur Conan Doyle,...

Nie mogę omijać takiej pozycji będąc fanem twórczości Doyle'a. O ile całą historię (na obecny moment) oceniam raczej pozytywnie, tak w pierwszym tomie szczególnie raziła mnie nieznajomość realiów dotyczących arystokracji czy też "arystokracji" brytyjskiej w epoce XIX wieku i generalnie fakt, że research autora okazał się niewystarczający. Ale to takie tylko moje historyczne narzekanie ;v Kreska jest świetna. Jak ktoś lubi Doyle'a to raczej spodoba mu się taka wariacja jego historii. W tym tomie otrzymujemy przede wszystkim przedstawienie głównych postaci z tej przestępczej strony sceny.

Na półkach: , , , , , ,

Już od dawna miałam tę mangę na oku z bardzo prozaicznego powodu – spodobała mi się kreska (dużo ładnych panów, no heloł!). No i temat też ciekawy, a do tego dostałam dodatkową zachętę w postaci pierwszego tomu na urodziny...
Tak, przeleżał swoje, zanim sobie o nim przypomniałam. Ale na swoje usprawiedliwienie mam to, że już kompletuję resztę!

Na pewno większość zna postać Sherlocka Holmesa w jakiejś jego odsłonie: czy to z książek, gier, filmów, seriali. Genialny i ekscentryczny detektyw, który rozwiąże każdą sprawę!
A gdyby tak zamiast z jego perspektywy, poznać historię od strony zupełnie przeciwnej?
Poznać tę historię oczami genialnego mordercy?

Na pewno na pierwszy plan wychodzą postaci – a szczególnie tytułowy bohater. William ma to, co kwalifikuje postać do moich ulubionych: geniusz i przekrój odcieni moralności skrywane pod sympatyczną, czasem błazeńską maską. On nie jest zły ani dobry – można powiedzieć, że robi tylko to, co trzeba, aby wizja jego świata się spełniła. Wizja piękna, acz jak to mówią: dobrymi chęciami piekło jest wybrukowane. Jest w Williamie coś pociągającego, przez co trudno go nie polubić, ale również niepokojącego – ta niewiadoma, do czego tak naprawdę jest w stanie się posunąć. To geniusz rozgrywający każdą sytuację jak partię szachów.
Ale, co najlepsze, pozostali bohaterowie wcale nie giną na jego tle. Albert, Louis oraz ich przyjaciele – to ciekawy przekrój charakterów. Jedynie ,,antagoniści" nie wydają się szczególnie ciekawi. Charakterystyczni, tak, tylko wiadomo od razu, że są do odstrzału. Czy mi to przeszkadzało? A skąd! Crème de la crème jest tu cała droga prowadząca do rozwiązania sprawy i przygotowania ,,morderstwa doskonałego".

Na razie to tylko wstęp do historii, ale wstęp jakże zachęcający! Czy to intrygującymi bohaterami, czy ciekawymi intrygami – oraz wspaniałym celem, gdzieś na horyzoncie. Na pierwszy rzut oka wszystko może tu wydawać się czarno białe... ale gdyby się nad tym zastanowić, pojawiają się szarości. Na pewno nie będą to głębokie, egzystencjalne rozważania, to manga czysto rozrywkowa, która dodatkowo może skłonić do jakiś refleksji.

Na pewno większość zna postać...

Uwielbia uniwersum Sherlocka Holmesa, więc manga o przygodach Profesora Moriarty'ego musiała się znaleźć w mojej bibliotece. Anime wypadło świetnie, więc od razu zakupiłam wszystkie możliwe tomy w polskim wydaniu.
Doceniam zrobienie z Sherlocka kryminalnego świra z pokręconym poczuciem humoru. Bardzo przypomina mi kreację Sherlocka od Benedicta Cumberbatcha.
Ogólnie bardzo fajna manga, nie rewelacyjna, ale warta swojej ceny i poświęconego czasu.

Manga jest pięknie narysowana, postacie ciekawe i każda z nich ma swój własny, unikalny charakter. Historie zbrodni dobrze opisane i trzymające w napięciu....

Wow, to naprawdę intrygująca manga. Interesujące postaci, do tego przepięknie przedstawione. Aż trudno mi uwierzyć, że to dopiero pierwszy tom, bo Moriarty naprawdę wiele dokonał w tak krótkim czasie. Jestem pod wrażeniem.
Jest mrocznie, klimatycznie i często też brutalnie. Ale w końcu czego spodziewać się po niesprawiedliwym świecie, gdzie panuje system klasowy? Zdradzę - porywającą i inteligentną walkę z takowym systemem.

ojeju zapomniałam dodać do przeczytanych. Intrygujący główny bohater, kreska cool akle dupy nie urywa. Póki co nwm jak w tej historii pojawi się Sherlock... Ale bardzo lubię głównego bohatera

🎩 Jeżeli lubicie spryt Sherlocka Holmesa i ten niesamowity sposób w jaki rozwiązuje łamigłówki to tytuł ten jest jak najbardziej dla Was. Ja sama jestem zachwycona przedstawioną historią. Pierwszy rozdział skupia się w większości na wspomnieniach z młodości bohaterów. To tam możemy zobaczyć narodziny całego przedsięwzięcia. Poznajemy realia w jakich żyją bohaterowie, widzimy to jak arystokracja gardzi pospólstwem. Dowiadujemy się o motywacji, która pokierowała trójkę Moriarty w tym, a nie innym kierunku. W dalszej części widzimy ich już jako dorosłych. Nie szczędzą złych ludzi, którzy unoszą się z wyższością i wykorzystują biedniejszych od siebie. Wszystkie ich działania przeprowadzane są w taki sposób, aby wyglądały na wypadek bądź samobójstwo. Obmyślaniem większości zajmuje się oczywiście nie kto inny jak William. Ze swoimi pomysłami, dedukcją oraz wskazówkami stanowi doprawdy dobrego konkurenta dla Sherlocka. To co ich różni, to oczywiście sposób egzekwowania sprawiedliwości. Rodzina Moriarty nie ma zahamowań do stosowania drastycznych środków. Za szlachetną ideą kryje się jej mroczniejsza strona. Odnośnie klarowności w odbiorze tej historii. Początek może wydawać się Wam lekko chaotyczny, ale spokojnie, po paru stronach wszystko staje się jasne. Mały problem miałam jeszcze z odróżnieniem niektórych postaci (głównie chodzi tu o rodzeństwo). Jednak i tu problem udało się rozwiązać ☺️ Warto wspomnieć, że akcja osadzona jest częściowo w XIX wiecznym Londynie. Co kupiło mnie do reszty razem z cudownymi kadrami i kreską 🤤
♤♡◇♧
9,5/10 ⭐
♤♡◇♧

Akcja tej mangi rozgrywa się w XIX wiecznej Anglii. Społeczeństwo jest podzielone na klasy z arystokracją spijającą śmietankę z brytyjskich podbojów świata. Inne warstwy społeczne mają się znacznie gorzej  i najbiedniejsi nie są traktowani jak ludzie. W tym świecie przyszło żyć młodemu chłopcu znanemu później jako William James Moriarty. Niezwykle utalentowane dziecko marzy o obaleniu systemu klasowego i końcu z arbitralnym podziałem na lepszych i gorszych na bazie urodzenia. Aby to uczynić, niezwykle uzdolniony Moriarty gotów jest się posunąć do niewyobrażalnych czynów. Jako czytelnicy będziemy mieli okazję poznać tę postać, zanim skrzyżowała drogi z Sherlockiem Holmesem.

Moriarty zaczyna się w dosyć mocny sposób. Już pierwszy rozdział tej historii przedstawiający dzieciństwo tytułowej postaci pełen jest zbrodni i śmierci. Dowiadujemy się jak nasz tytułowy antybohater wraz ze swoim bratem przestali być sierotami i dołączyli do dystyngowanego rodu Moriarty. Poznamy też trochę lepiej, co stoi za niezwykle ambitną misją Williama. Wprowadzenie do mangi jest naprawdę ciekawe i kreśli przyszłego profesora jako dosyć skomplikowaną postać. Z jednej strony jest to uczynna i pomocna osoba. Z drugiej młodzieniec pała straszną nienawiścią do wyższych sfer i jest gotów posunąć się do najgorszych rzeczy  w drodze do celu.

Lubię wariacje na temat Sherlocka Holmesa więc nie mogłam przejść obojętnie obok tego tytuł, choć jest on poświęcony największemu z wrogów detektywa.

Poznajemy młodego chłopaka, któremu przyszło dorastać w podzielonej na klasy społeczne Anglii. Nie godzi się on z tym, ma szczęście trafić na sprzymierzeńca z wyższych sfer... i tak zaczyna się przygoda. Po wstępie przenosimy się w czasie sporo do przodu gdzie William Moriarty jest już profesorem na uniwersytecie. W pierwszym tomie zdąży jeszcze "dostać" dwa zlecenia oraz ściągnąć dwie nowe ciekawe postacie.

Świetna kreska, ciekawa fabuła, Anglia za czasów wiktoriańskich - wszystko to sprawia, że po prostu chce się sięgnąć po tom drugi

nie ogladalam ani nie czytalam sherlocka holmesa ale ta manga zapowiada sie bardzo smacznie

Po tylu pozytywnych dobrych opiniach spodziewałam się czegoś lepszego. Historia sama w sobie jest ciekawa, ale jakoś pierwszy tom mnie nie porwał.

• Manga
  • Mangi