Moriarty: Tom 1

Okładka książki Moriarty: Tom 1
Arthur Conan DoyleHikaru Miyoshi Wydawnictwo: Waneko Cykl: Moriarty (tom 1) komiksy
komiksy
2021-02-26
Data 1. wydania:
2018-10-02
Agnieszka Zychma
dramat historyczny psychologiczny tajemnica shounen manga

Okładka książki Moriarty: Tom 9 Arthur Conan Doyle, Hikaru Miyoshi, Ryosuke Takeuchi
Ocena 0,0
Moriarty: Tom 9 Arthur Conan Doyle,...
Okładka książki Moriarty: Tom 8 Arthur Conan Doyle, Hikaru Miyoshi, Ryosuke Takeuchi
Ocena 7,7
Moriarty: Tom 8 Arthur Conan Doyle,...

Okładka książki Miłość na ostatniej stacji Meshi, Yoshio Tatada
Ocena 6,3
Miłość na osta... Meshi, Yoshio Tatad...
Okładka książki Moriarty: Tom 2 Arthur Conan Doyle, Hikaru Miyoshi, Ryosuke Takeuchi
Ocena 7,8
Moriarty: Tom 2 Arthur Conan Doyle,...

Akcja tej mangi rozgrywa się w XIX wiecznej Anglii. Społeczeństwo jest podzielone na klasy z arystokracją spijającą śmietankę z brytyjskich podbojów świata. Inne warstwy społeczne mają się znacznie gorzej  i najbiedniejsi nie są traktowani jak ludzie. W tym świecie przyszło żyć młodemu chłopcu znanemu później jako William James Moriarty. Niezwykle utalentowane dziecko marzy o obaleniu systemu klasowego i końcu z arbitralnym podziałem na lepszych i gorszych na bazie urodzenia. Aby to uczynić, niezwykle uzdolniony Moriarty gotów jest się posunąć do niewyobrażalnych czynów. Jako czytelnicy będziemy mieli okazję poznać tę postać, zanim skrzyżowała drogi z Sherlockiem Holmesem.

Moriarty zaczyna się w dosyć mocny sposób. Już pierwszy rozdział tej historii przedstawiający dzieciństwo tytułowej postaci pełen jest zbrodni i śmierci. Dowiadujemy się jak nasz tytułowy antybohater wraz ze swoim bratem przestali być sierotami i dołączyli do dystyngowanego rodu Moriarty. Poznamy też trochę lepiej, co stoi za niezwykle ambitną misją Williama. Wprowadzenie do mangi jest naprawdę ciekawe i kreśli przyszłego profesora jako dosyć skomplikowaną postać. Z jednej strony jest to uczynna i pomocna osoba. Z drugiej młodzieniec pała straszną nienawiścią do wyższych sfer i jest gotów posunąć się do najgorszych rzeczy  w drodze do celu.

Lubię wariacje na temat Sherlocka Holmesa więc nie mogłam przejść obojętnie obok tego tytuł, choć jest on poświęcony największemu z wrogów detektywa.

Poznajemy młodego chłopaka, któremu przyszło dorastać w podzielonej na klasy społeczne Anglii. Nie godzi się on z tym, ma szczęście trafić na sprzymierzeńca z wyższych sfer... i tak zaczyna się przygoda. Po wstępie przenosimy się w czasie sporo do przodu gdzie William Moriarty jest już profesorem na uniwersytecie. W pierwszym tomie zdąży jeszcze "dostać" dwa zlecenia oraz ściągnąć dwie nowe ciekawe postacie.

Świetna kreska, ciekawa fabuła, Anglia za czasów wiktoriańskich - wszystko to sprawia, że po prostu chce się sięgnąć po tom drugi

Moriarty ♡

Q: Mieliście kiedyś styczność z mangami?

Jeśli jesteście miłośnikami Sherlocka Holmesa to z pewnością również znacie jego największego wroga, Moriarty'ego.

Był profesorem, wybitnym matematykiem oraz geniuszem zła, ale zadajmy sobie jedno, kluczowe pytanie...czy od początku taki był?

Albert należy do rodziny szlacheckiej. Pomimo swojego statusu nienawidzi złego traktowania osób z niższego społeczeństwa.
Arystokracja kpi i szydzi z biedoty.
On tego zdecydowanie nie popiera, więc pewnego dnia zabiera ze sobą do rezydencji Moriarty dwie sieroty.

Louis jest dzieckiem, które ze względu na stan zdrowia nie jest lubiane w nowym otoczeniu.
Rodzina Alberta niechętnie przyjęła go do siebie i bardzo często patrzyła na niego z góry.

James natomiast ma naturalny talent do uchwycenia wszystkiego dzięki swojej szerokiej wiedzy.
W młodzieńczym wieku został profesorem matematyki i zasłynął swoją inteligencją.

William wraz z Louisem oraz Albertem chcą zmienić wiele kwestii jak i spraw panujących w Anglii.

Tylko czy im się to uda?

To moje pierwsze podejście do jakiejkolwiek mangi.

Sam tekst na początku może sprawić kłopot osobą, które nigdy w życiu nie słyszały o tym, że japoński komiks czyta się od lewej do prawej strony.

Sądzę, że po paru stronach nabierzecie wprawę ;D

Co do historii...nie zawiodłam się.

Wyruszyłam w niesamowitą przygodę, która zachwyciła mnie pod każdym względem.

Kreska jak i sam pomysł na fabułę był genialny - bardzo i to bardzo mi się podobał ✩

Jeden tom składa się z trzech części.

Pierwsza część oprowadza nas po XIX-wiecznej Wielkiej Brytanii.
Poznajemy bohaterów, a później otrzymujemy moment kulminacyjny, który daje szansę na lepszą przyszłość.

W drugim rozdziale Moriarty planuje chytry podstęp, a raczej zemstę na bogatym szlachcicu, który w przeszłości zrobił coś okropnego.

Jeśli chodzi o ostatnią część, to tutaj moim zdaniem najlepiej wypadła.
Młoda panna na skutek dziwnego zdarzenia, skacze z mostu.
Z tą zagadką jedynie Moriarty może sobie poradzić.
Mężczyzna obmyśla dość dobry plan i w szybki sposób otrzymuję zaskakującą odpowiedź.

Powiem szczerze, że ciężko napisać taką opinię.
Każda nowa łamigłówka jest odziwo dość króciutka, więc jakbym więcej dopisała, to raczej byłby to spoiler, a oczywiście nie chcę psuć wam zabawy ;)

Wielką zaletą jest brak detektywa Holmesa, o którym nawet nie ma nic wspomniane - wszytko kręci się wokół Williama, dzięki czemu możemy go poznać z innej strony.

Z czystym sumieniem polecam ♡♡♡

Moriarty ♡

Q: Mieliście kiedyś styczność z mangami?

Albert należy do rodziny szlacheckiej. Pomimo swojego statusu nienawidzi...

Genialne! Bardzo dobra i poprawna kreska, Oszczędne lub rozbudowane tła w zależności od potrzeby. Opowieść o samosądach wymierzanych przez osoby stające w obronie słabszych i pokrzywdzonych. Czy to dobrze, czy to źle? Dla mnie dobrze, czekam na więcej ( :

Kolejna sztos manga!

Sprawa wygląda dość prosto. Widzę hasło Sherlock Holmes to biorę do czytania. Nie wiem czemu, ale mam dziwną obsesję na punkcie książek, mang czy komiksów, które bazują na postaci, jaką stworzył Sir Arthur Conan Doyle. „Moriarty” posiada właśnie ten dopisek, bowiem manga bazuje na historiach Sherlocka Holmesa, zatem nie mogło być inaczej i musiałam sięgnąć po tę mangę.
I co? Chce więcej.

FABUŁA

Albert będąc najstarszym synem hrabiego Moriarty nienawidzi systemu, jaki jest głęboko zakorzeniony w Anglii. System ten arystokracje traktuje w sposób uprzywilejowany, zaś plebs gorzej, niż zwierzęta. Do posiadłości Moriartych przybywa dwójka rodzeństwa. Jeden z nich wykazuje się niesamowitymi zdolnościami i to on zwraca uwagę Alberta. Przybycie chłopców do rezydencji hrabiego jest pierwszym krokiem do wielkiego planu oczyszczenia świata.
William, będący profesorem matematyki w bardzo młodym wieku, zajmuje się też innymi, nieco ciemnymi interesami, które prowadzi Albert. Po udanej akcji przeciwko organizacji narkotykowej Albert staje na czele tajnej jednostki. Teraz, mając pod dowództwem wojsko Albert wraz z braćmi może zacząć działać na większą skalę zupełnie bez konsekwencji.
Świat to jedna wielka scena, a nic nie oddziałuje na ludzi tak jak śmierć. Teatralna czy prawdziwa... obojętnie. Ważne, żeby pokazać zniszczenie społeczeństwa i zmienić jego myślenie.

OPRAWA GRAFICZNA

Już same obwoluty zwracają uwagę i w jakimś stopniu mówią o czym może być manga. Pod nimi zaś kryje się bardzo ładna, symboliczna okładka, która bez obwoluty też wygląda pięknie. Kreska mangi jest przyjemna dla oka i co ciekawe chyba pierwszy raz (albo drugi), kiedy w dymkach było więcej tekstu, przed którym mój wzrok zazwyczaj się buntuje, tutaj nie narzekał. Nie przeszkadzała mi ilość tekstu na stronach, co uważam za naprawdę duży plus. Ale nie oszukujmy się, historia w „Moriarty” jest tak wciągająca i ciekawa, że na dłuższe dymki nie zwraca się uwagi.

OPINIA OGÓLNA

No cóż... wiem, że mamy w Polsce już kolejne tomy tej mangi i na pewno będę chciała je przeczytać. Zostałam kupiona zagadkami kryminalnymi i śledztwami, jakie wykonuje William, który ma nieprzeciętny talent do dostrzegania rzeczy niewidocznych dla innych. Już nawet nie powinnam wspominać o jego braciach Albercie i Louisie, którzy choć nie są tutaj głównymi bohaterami, stanowią piękne wsparcie dla brata. Swoją droga mam wrażenie, że bracia Williama jeszcze nas solidnie zaskoczą.
Poniekąd „Moriarty” przypomina mi „Kuroshitshuji”, głównie za sprawą śledztw Sherlocka, który też tu się pojawia. Niestety póki co było ich za mało, aby można było stwierdzić coś więcej, a drugi tomik mangi kończy się w taki sposób, że polecam mieć trzeci pod ręką.
Najważniejsze jest jednak to, że nasi bohaterowie chcą zmienić Anglię i cały jej system, w którym arystokracja jest uprzywilejowana, a plebs jest traktowany jak zwierzęta. Jestem ciekawa dalszego rozwoju wydarzeń w tej mandze i tego, jak nasi zbawcy narodu osiągną swój cel. Póki co robią to w sposób oryginalny i niezwykle ciekawy.
„Moriarty” to kolejna sztos manga od wydawnictwa Waneko. Od pięknej oprawy, po fascynujący środek jestem w tym tytule zakochana. Chcę, a nawet pragnę więcej braci Moriarty i mam nadzieję, że już niedługo będę mogła zabrać się za ciąg dalszy tej historii.

Kolejna sztos manga!

Ciekawsze niż w anime, chodź jedna kwestia była dla mnie lepiej zrobiona właśnie w anime. Nie mniej nadal mi się podoba. I to jest "złol" jakich lubię, z jednej strony postępuje źle i pomaga w tym innym, ale z drugiej okazuje dobroć i pomaga tym którzy cierpią ;)

Pokaż mimo to video - opinia

Akcja mangi przenosi nas do XIX-wiecznej Wielki Brytanii, która pełnymi garściami czerpie korzyści z licznych zamorskich kolonii, stając się dzięki temu jednym z najpotężniejszych państwa na świecie. Tamtejsze społeczeństwo niestety nie może w pełni korzystać z dobrodziejstw bogatego kraju. Przywilej ten ma tylko arystokracja, która na resztę ludzi patrzy z niekłamaną pogardą. W takich realiach przychodzi żyć dwójce rodzeństwa Williamowi i Louisowi, którzy jako sieroty starają się przetrwać każdy kolejny dzień. Wielce pomocny w tym jest nieprzeciętny umysł Williama, który swoim intelektem przerasta wielu dorosłych i dobrze urodzonych. W życiu chłopców wiele się zmienia w momencie, kiedy dziedzic hrabiego Moriarty’ego przygarnia ich pod swoją opiekę, mając jednak plan jak wykorzystać geniusz chłopaka. William doskonale sobie z tego zdaje sprawę i wszystkie następujące po sobie wydarzenia są świetnie przez niego zaplanowane. Wszystko to ma na celu obalenie niesprawiedliwego systemu kastowego i całkowitą zmianę świata. Tego rodzaju walka wymaga nie tylko sporego poświęcenia, ale również mocnego przekroczenia wszelkich możliwych barier. Właśnie tak rodzi się przestępczy geniusz, który nie ma sobie równych.

Sir Arthur Conan Doyle, decydując się na stworzenie postaci profesora Moriarty’ego, rozwinął ją na tyle, aby stała się ona wyrazistą przeciwwagą dla geniuszu Holmesa. Zawsze jednak był to bohater drugoplanowy, działający w tle, którego motywacje nigdy nie zostały dobrze naświetlone (jeśli się mylę, można mnie poprawić w komentarzach). Dlatego też decyzja poświęcenia mangi „czarnemu charakterowi” świata Sherlocka bardzo mocno intryguje. Tytuł ma ogromny potencjał, aby stać się naprawdę klasową pozycją i zapewnić miłośnikom klasycznych „kryminałów” zupełnie nowych doznań.

Postacie pojawiające się na łamach pierwszego tomu serii na czele ze wspomnianym już genialnym William’em, nie są typowymi antybohaterami. Pomimo przekraczania przez nich wielu granic i dokonywania okropności (kilka fragmentów jest tu zdecydowanie dla starszego czytelnika), ciężko jest jednoznacznie stwierdzić, że są to zbrodniarze. Kierują się oni bowiem starą zasadą „ząb za ząb” i ich poczynania poczęci tłumaczone są „wypaczoną” chęcią dokonania sprawiedliwości. W kilku pokazanych w pierwszym tomie epizodach William i jego pomocnicy konfrontują się z prawdziwymi „złoczyńcami”, wymierzając im karę w imieniu pokrzywdzonych ludzi z niższej warstwy społecznej. Autor tytułu w naprawdę niezły sposób pokazuje brak moralności zarówno szlachty, jak i samego Williama. Intryguje jak historia rozwinie się dalej i czy taki sposób postrzegania świata zmieni w późniejszym okresie Williama w „czarny charakter”, jakim znamy go z powieści Sir Arthura Conana Doyle’a, czy może twórca pójdzie w zupełnie inną stronę rozwoju tego bohatera.

Cały tekst na:

Ciekawa historia w podzielonej na klasy Wielkiej Brytanii i zarazem połączona z losami najsłynniejszego detektywa, chociaż on jest tylko tłem tej historii.
Wydaje mi się, że są delikatne różnice miedzy historią z mangi a historią z anime. Nie są znaczące ale dają dodatkowy smaczek i zachęcają by mimo anime sięgnąć po kolejne tomy.

Zapowiada się bardzo ciekawie. Jest to zupełnie nowe spojrzenie na wroga Sherlocka.

Ryosuke Takeuchi Moriarty: Tom 1 Zobacz więcej
Arthur Conan Doyle Moriarty: Tom 1 Zobacz więcej