Okładka książki Ponad lękiem. Strategie terapii poznawczo-behawioralnej i uważności pozwalające przezwyciężyć lęk, strach i zamartwianie się Stefan G. Hoffman
Stefan G. Hoffman Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP) nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
The Anxiety Skills Workbook: Simple CBT and Mindfulness Strategies for Overcoming Anxiety, Fear, and Worry
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP)
2021-03-10
2021-03-10
Sylwia Pikiel
Psychoterapia

Okładka książki Terapia poznawczo-behawioralna oparta na procesach. Wiedza i kluczowe kompetencje Steven C. Hayes, Stefan G. Hoffman
Terapia poznaw... Steven C. Hayes, St...

Okładka książki Jak uwolnić się od ciężaru dysfunkcyjnej rodziny. Wsparcie dla dorosłych dzieci z trudnych domów. John Friel, Linda Friel
Jak uwolnić si... John Friel, Linda F...
Okładka książki Co ci się przydarzyło? Bruce D. Perry, Oprah Winfrey
Co ci się przy... Bruce D. Perry, Opr...
Okładka książki Partnerstwo bliskości. Jak teoria więzi pomoże ci stworzyć szczęśliwy związek Rachel Heller, Amir Levine
Partnerstwo bl... Rachel Heller, Amir...

Lekka, praktyczna i merytoryczna.

Lekka, praktyczna i merytoryczna.

"Ponad lękiem" to najlepszy poradnik jaki czytałam do tej pory. Lektura jest krótka, ale polecam czytać ją w tygodniowych (lub dłuższych) odstępach czasu, tak jak zalecają autorzy. Książka ma formę podręcznika z ćwiczeniami, więc w trakcie rozwiązywania zadań przyda nam się coś do pisania.
"Ponad lękiem" zawiera wiele wiedzy z zakresu psychologii. Samo poznanie schematów działania osób żyjących pod silnym lękiem jest już pokrzepiające - wiemy, że nie tylko my działamy w ten sam, irracjonalny sposób unikając stresujących sytuacji lub katastrofizując. Jeśli do tego zastosujemy proponowane nam metody obniżające poziom lęku (nie musimy korzystać ze wszystkich, dobrze jest sobie wybrać te, które "czujemy", że realnie nam pomagają) dostajemy naprawdę solidną pozycję, która małymi krokami pozwala nam wyjść z błędnego koła.

Kolejna rewelacyjna pozycja przeznaczona dla każdego, kto chce pracować nad sobą i wyjść poza strefę komfortu, aby uczynić swój żywot nieco bardziej znośnym:)

Niezmiernie spodobało mi się w opracowaniu to, że mamy ogrom ćwiczeń praktycznych i narzędzi, które pomagają nam wejrzeć wgłąb najstraszniejszego, czyli wgłąb siebie.
Autor jasno opisuje czym jest lęk i nie pozostawia nadziei - będzie towarzyszył nam zawsze. Naszym celem powinno się stać nie tyle wyeliminowanie lęku, co oswojenie go, a konkretnie zwiększenie swojej własnej tolerancji.

Bardzo przypadło mi do gustu wspomnienie o terapii ekspozycji na pokonanie lęku (co nieświadomie stosuję od lat) oraz ćwiczenie z ekspozycją wyobrażeniową. Zwłaszcza dlatego, że jest zupełnym przeciwieństwem wszystkiego, co do tej pory czytałam (wystarczy wspomnieć prawo rezonansu). Warto spróbować, zdobyć nowe umiejętności radzenia sobie z emocjami i poszerzyć swoją perspektywę.

Autor jasno opisuje czym jest lęk i nie...

Wspaniała książka o CBT - raczej krótka i "szybko czytająca się" pomimo szeregu ćwiczeń do zrobienia. Dużo w niej informacji, które znajdziesz w innych książkach dotyczących pracy nad lękiem w nurcie cbt, ale są też ciekawostki, które mnie zaskoczyły! Mamy tutaj przedstawioną na przykład skalę dyskomfortu, czy wymienione przykłady zachowań unikowych (na przykład szukanie uspokojenia u innych ludzi czy odwracanie uwagi przez surfowanie po internecie).

Autorzy są uczciwi w stosunku do czytelnika - mówią, że nawroty lęków mogą sie pojawić w życiu (zwłaszcza przy silnym stresie),ale wtedy po prostu warto wrócić do tego co zaproponowali w ramach autoterapii. Jest tu zawarte fajne ćwiczenie na lęk przed lotem samolotem.

Książka nie rozdziela lęków na: lęk społeczny, lęk paniczny i GAD. Tych dwóch pierwszych w ogóle nie porusza (przynajmniej nie wprost po nazwie).

Omawia za to:
-czym jest lęk i jego pojawienie się jako efekt tendencji + stresów w życiu
-GAD
-katastrofizowanie,
-zamartwianie,
-przecenianie prawdopodobieństwa wydarzenia się pewnych sytuacji,
-zachowania unikowe,
-porusza temat kumulacji w ciele napięć (w wyniku stresu) i rozładowania ich poprzez relaksację
-ekspozycję na lęk.

,,Lęk nie jest łatwym problemem do rozwiązania, ponieważ choć powoduje mnóstwo trudności, to jednak pozostaje także normalnym elementem życia codziennego. Dlatego obniżenie jego poziomu nie oznacza, że już nigdy nie będziesz go odczuwać".

No muszę przyznać, że jeszcze tak dobrego poradnika o lękach jeszcze nie czytałem. Autor w sposób wyczerpujący dzieli się z nami, metodami, które mają na celu zminimalizować nasze lęki. Lęk jest wpisany w nasze życie, nie pozbędziemy się go, ale książka pomaga nam działać w ten sposób, aby nie wpływało on na nasze życie. Nie lęk, powinien odgrywać rolę organu decyzyjnego. Fakt, faktem w życiu nie mamy szklanej kuli, nie zdołamy przewidzieć przyszłości, nie dowiemy się, jakimi ścieżkami nie iść, aby nie wpaść w wilczy dół. Jednak zapoznając się z treścią książki, można popracować nad swoimi słabościami, jest tam wiele praktycznych ćwiczeń. Mamy tendencję do katastrofizmu, strach ma wielkie oczy. W filmie ,,Jumanji” Allan rzekł do młodego przyjaciela, problemowi trzeba sprostać jak mężczyzna. Coś w tym jest. Boisz się pająków? Stopniowo musisz przełamać swój lęk. Nie potrafisz zagadać do dziewczyny, chłopaka będąc osobą nieśmiałą? To też da się zrobić. Trzeba wyobrażać sobie alternatywny scenariusz, popracować nad strategią, a po nabraniu pewności, iść za ciosem. Nikt przecież nie przeżyje tego, co jest pisane wyłącznie nam.
Świetna pozycja, bardzo ciekawa, przyda się.

ksiażka bardzo dobrze napisana

ksiażka bardzo dobrze napisana

Lektura praktyczna i konkretna, oczywiście trzeba zastosować podane ćwiczenia w praktyce, by zobaczyć efekty (ale gdy rzeczywiście zaczniemy je wykonywać, dość szybko widać wewnętrzną zmianę). Warto pamiętać, że lęk nie znika (bo jest stałą częścią codzienności),ale pozycje takie jak ta pomagają nawiązać z nim zdrowszą relację.

Oswoić lęk.

Lęk jest czymś, co towarzyszy mniej lub bardziej każdemu z nas. Ta podstawowa emocja jest swoistym mechanizmem alarmowym naszego organizmu, która ma za zadanie ostrzegać nas przed sytuacjami trudnymi i przygotować nas na obronę przed nimi. Zasada działania lęku jest prosta i w jej podstawowym aspekcie nie ma nic złego - gorzej jednak, gdy lęk nie tylko nas ostrzega, ale także obezwładnia i w efekcie przejmuje kontrolę nad naszym życiem.

Kiedy lęk przejmuje nad nami kontrolę to pierwszym tego objawem jest to, że przestawiamy się na mechanizm unikania i ucieczki. Przestajemy stawiać czoła zagrożeniom, a zamiast tego zaczynamy ich unikać. Efekt jest taki, że nie tylko nie rozwiązujemy trudnej sytuacji, ale dodatkowo (poniekąd sami) potęgujemy tylko wywołany przez nią lęk. W ten sposób tworzy się błędne koło, z którego z biegiem czasu będzie coraz trudniej wyjść.

Jak przerwać ten krąg i zacząć normalnie funkcjonować? Tego dowiemy się z niniejszej książki.

Stefan G. Hofmann proponuje nam względem zwalczania lęku rozwiązania z nurtu terapii poznawczo-behawioralnej. Skupimy się więc tutaj na przełamywaniu pewnych negatywnych sposobów myślenia, na redukcji fizycznych objawów związanych z lękiem, a także na opanowaniu swoistego niepokoju myśli, który powyższym zjawiskom towarzyszy. Celem powinno być dla nas to, aby zaakceptować towarzyszący nam lęk (bywa on bowiem nie do uniknięcia),ale jednocześnie powinnyśmy nauczyć się rozpoznawać destrukcyjne dla nas stany mentalne i, docelowo, nauczyć się funkcjonować pomimo towarzyszącego nam lęku.

Książka jest bardzo ważna i cenna jako lektura, pokazuje ona bowiem problem lęku nie tylko od strony teoretycznej, ale także od strony praktycznej. Wszystko dzięki zamieszczonym w kolejnych rozdziałach ćwiczeniom, które mogą nam bardzo pomóc w dziele opanowania lęku i towarzyszącym mu destrukcyjnym dla nas stanom.

Hofmann i jego sposób widzenia opisywanego problemu z całą pewnością zasługują na uwagę. Kwestie związane z lękiem oraz towarzyszące mu mechanizmy wyłożono i opisano w książce bardzo przejrzyście i klarownie. Zrozumiały przekaz ze strony autora pozwala wiele pojąć, a zrozumienie to zawsze pierwszy krok na drodze do sukcesu. Tak więc jeśli macie kłopot z towarzyszącym wam lękiem, to niniejsza książka może być dobrym rozwiązaniem po pierwsze względem zrozumienia problemu, a po drugie - względem jego opanowania.

Dziękuję Gdańskiemu Wydawnictwu Psychologicznemu za egzemplarz recenzencki.

#ponadlękiem #stefanghofmann #gwp

Oswoić lęk.