Jeden dzień w starożytnym Rzymie. Życie powszednie, sekrety, ciekawostki

Okładka książki Jeden dzień w starożytnym Rzymie. Życie powszednie, sekrety, ciekawostki Alberto Angela
Alberto Angela Wydawnictwo: Czytelnik historia
historia
Una giornata nell’antica Roma. Vita quotidiana, segreti e curiosità
Czytelnik
2020-01-31
2016-11-01
Alina Pawłowska-Zampino
Starożytność Rzym Rzym i świat rzymski Życie codzienne Historia codzienności Życie codzienne w Rzymie Cesarstwo Rzymskie Czasy Trajana Dynastia Antoninów

Bardzo fajnie napisana książka. Pozwala zobaczyć Rzym oczami zwykłego obywatela spacerującego ulicami miasta tamtych czasów. Ciekawie wyjaśnione zwyczaje, styl życia i codzienność ludzi tamtych czasów

Świetna pozycja dla młodszych czytelników i osób, które właściwie nic nie wiedzą na temat starożytnego Rzymu. Autor wciela się w rolę przewodnika i oprowadza nas po mieście z czasów Trajana.
Ja niestety koszmarnie się wynudziłam i nie dowiedziałam niczego nowego, ale doceniam sam zamysł i wykonanie.

Nie zawiodłam się. Czytając ma się wrażenie, że zwiedzasz starożytny Rzym. Naprawdę warto, ta książka wyprowadziła mnie z wielu błędnych przekonań. Chodź nie jest to swoista powieść to bardzo polecam 😊

Spośród licznych książek poruszających temat Imperium Rzymskiego, "Jeden dzień w Starożytnym Rzymie" zdecydowanie się wyróżnia. Jak sam tytuł bowiem wskazuje, autor stara się przedstawić czytelnikowi jak mógł wyglądać zwyczajny dzień dla mieszkańca stolicy Imperium. Poszczególne rozdziały, odnoszące się do upływających kolejno godzin, stanowią więc wędrówkę nie tylko po samym mieście, ale też po domach jego mieszkańców, począwszy od wstania z łóżka i zjedzenia śniadania, a skończywszy na wieczornych libacjach. Autor przy tym poświęca wiele uwagi zwyczajom, wierzeniom i tradycjom Rzymian, a przenosząc czytelnika w kolejne miejsca stara się w miarę dokładnie opisać architekturę i otoczenie, w którym w danym momencie znajduje się "akcja" książki. Dużym walorem jest też wplatanie w historię faktów związanych z odkryciami archeologicznymi, które dodają wiele autentyczności. Polecam

"Jeden dzień w starożytnym Rzymie" jest opowieścią z przechadzki po Rzymie w 115 roku n.e., w trakcie której narrator opisuje i wyjaśnia typowe codzienne zwyczaje Rzymian z różnych klas społecznych. Czytając książkę, odnosi się wrażenie jakby twój znajomy wrócił właśnie z podróży i opowiadał ci wszystko co widział i czego się dowiedział - z tą różnicą, że podróż odbyła się nie tylko do innego miejsca, ale i do innego czasu. Niesamowity klimat. Nie jest to oczywiście książka naukowa, osoba z dużą wiedzą na temat życia starożytnych Rzymian pewnie nie będzie niczym zaskoczona, ale dla laików zainteresowanych historią, których mniej ciekawią suche fakty i wielkie wydarzenia, a bardziej życie codzienne i klimat dawnych czasów, będzie strzałem w dziesiątkę. Gorąco polecam.

Książkę mogę polecić każdemu! Czyta się ją nie jak książkę historyczną tylko "room tour" przeprowadzony przez właściciela mieszkania, który jednocześnie jest budowlańcem mówiącym o wszystkich niuansach budynku, ojcem rodziny, który przedstawia relacje obywateli rzymskich i można wymieniać jeszcze więcej, ale najlepiej przeczytać książkę samemu i przekonać się, że wyobraźnia zaczyna działać sama podczas czytania! :)

Urobek weekendu.

Jak dla mnie naprawdę fenomenalna pozycja o starożytnym Rzymie. Autor bardzo dokładnie opisuje codzienność rzymian w 115 roku. Poznajemy ich zwyczaje, prawo, infrastrukturę miejska, a nawet smaki i kuchnie oraz klasy społeczne.

Urobek weekendu.

Świetna książka. Bardzo spodobała mi się stworzona konstrukcja która przeprowadza czytelnika godzina po godzinie przez typowy dzień Rzymian z różnych warstw społecznych. Dużo ciekawostek i ciekawe opisy pozwalają polecić mi ją każdemu zainteresowanemu kulturą starożytną.

Autor zabiera nas w nietypową podróż po starożytnym Rzymie. Jesteśmy obserwatorami jednego przykładowego dnia w Wiecznym Mieście za panowania cesarza Trajana. Odwiedzimy bogate domus oraz biedne insulae o poranku. Przejdziemy przez zatłoczone miejskie ulice pełne straganów i handlarzy. Zwizytujemy Senat i Forum Romanum oraz termy Trajana. Będziemy świadkami procesu sądowego a następnie walk gladiatorów w Koloseum. Na końcu odpoczniemy na senatorskiej uczcie kosztując rzymskich specjałów kulinarnych.

Ciekawa konwencja ,,jednego dnia w Rzymie'' sprawdza się tutaj doskonale. Dowiadujemy się wielu ciekawostek z życia codziennego Rzymian. Poruszane są szerokie zagadnienia społeczno-gospodarcze. Kwestie podziału klasowego, pracy zarobkowej, sytuacji niewolników, wyzwoleńców czy gladiatorów funkcjonowanie handlu, gospodarki i monety. Opisy szczegółów egzystencji obywateli rzymskich takich jak dieta, sposoby spędzania wolnego czasu czy uprawiania sportu w termach zajmują tutaj sporo miejsca.

Książkę czyta się dobrze i raczej szybko. Nie ma tutaj w zasadzie niczego odkrywczego. Ot lekka lekturka będąca próbą rekonstrukcji klimatu i atmosfery panującej w Rzymie na początku II wieku n.e. Nic innego a zagadnienia opracowane już lata temu przez Jerome Carcopino oczywiście z nutką aktualizacji.

Bardzo dobra książka popularno-naukowa. Cała masa ciekawych informacji o życiu i obyczajach epoki rozkwitu Rzymu. Niewątpliwym atutem jest forma i język. Fajny pomysł na opisanie jednego dnia z życia Rzymian i lekkość przekazu czynią z niej pozycję, od której warto zacząć jesli chce się poznać dzieje kultury rzymskiej. Potem oczywiście można sięgać po inne źródła...

• Historyczne

Dodaj cytat z książki Jeden dzień w starożytnym Rzymie. Życie powszednie, sekrety, ciekawostki