Cecylia

Okładka książki Cecylia Agnieszka Panasiuk
Okładka książki Cecylia
Agnieszka Panasiuk Wydawnictwo: Szara Godzina Cykl: Na Podlasiu (tom 2) powieść historyczna
powieść historyczna
Na Podlasiu (tom 2)
Szara Godzina
2021-03-05
2021-03-05
literatura polska

Cecylia Turawska, bohaterka drugiego tomu trylogii “Na Podlasiu” to zdziwaczała w oczach społeczeństwa stara panna. Niełatwy czas, w którym przyszło jej żyć, okupiony rosnącymi niesprawiedliwościami i represjami nałożonymi przez cara, sprawia, że Cecylia przechodzi wewnętrzną przemianę, zapisuje się do tajnego seminarium nauczycielskiego i coraz mocniej angażuje się w pomoc prześladowanym unitom. Los lubi jednak zaskakiwać i na drodze Cecylii staje Jerzy, syn carskiego urzędnika, który obudzi w kobiecie skrywane długo pokłady macierzyńskiej miłości, oraz pewien mężczyzna, z którym relację Cecylii określilibyśmy dziś jako “love-hate”. Czy Cecylia odnajdzie szczęście w życiu prywatnym pomimo ogromnych trudów i wszechotaczającej biedy? Czy ojciec Jurka zaakceptuje pomoc Cecylii? Jakie plany wobec kobiety skrywa mężczyzna? Jakie konsekwencje może ponieść Cecylia za pomoc unitom?

Cecylia na Podlasiu to powieść obyczajowa, w której historia wykreowana przez pisarkę przeplata się z prawdziwymi wydarzeniami. Bogactwo tradycji i wierzeń oraz zwyczajów, które do dziś znamy i praktykujemy, zwroty akcji, a jednocześnie spokój, który nas otula, sprawiły, że całą opowieść dosłownie pochłonęłam, przerywając czytanie jedynie po to, aby wyszukać w Internecie dodatkowe informacje dotyczące prześladowań unitów czy trudów życia w tamtym okresie. Cała trylogia skradła moje serce i gorąco Was zachęcam do jej przeczytania <3

Ciekawa historia napisana z dbałością o szczegóły historyczne. Język stylizowany ale zrozumiały dla współczesnego czytelnika. Podobały mi się opisy obyczajów, życia pod zaborami i sama bohaterka.

Cecylia to niezależna i odważna kobieta, dziś powiedzielibyśmy feministka. Mimo wielu przeciwnościom w zaborze rosyjskim i pruskim dzielnie dobie radzi.

Świetna.

Świetna.

Nie zachwyciła mnie ta seria . Ostrzyłam zęby na perełkę lekko historyczno-obyczajową i zawód tym większy. Jednostajny tok powieści usypiał jak pociąg dalekobieżny z ery PRL-u .Jedynie Antonina miała odrobinę werwy w sobie i dobrego umiejscowienia postaci w czasie i obyczajach . Pozostałe panie wydawały się delikatnie wyrwane z kontekstu .

Zachwyciła mnie ta książka. Ilość zwyczajów ludowych tam przedstawionych zachwyca. Życie w zaborze rosyjskim i pruskim zostało ciekawie pokazane. Cecylia to taka mądrzejsza wersja bohaterki,, Emancypantek". Rozsądnie wydaje zapisany jej majątek, wiele potrafi sama wykonać, jest niezależna i nieśmiała. Historia unitów stanowi bardzo ciekawy wątek. Polecam.

Bardzo dobra książka! Czuć że autorka studiowała historie. Język stylizowany na epokę o której opowiada, przebogate tło na które składają się obyczaje i wierzenia ludu Podlasia. Ciepła i mądra główna bohaterka. polecam

Fajna książka. Autorka snuje swą opowieść w sposób spokojny, ciepły, pozytywny i niemal całkowicie pozbawiony dramatyzmu. I choć tematyka nie należy do najlżejszych, bo są to czasy zaborów, to dzięki takiemu ujęciu tematu, czytanie sprawia dużo przyjemności. Fabułę tworzą tutaj bardzo różnorodne wątki. Niektóre opisane są szczegółowo, inne ogólnikowo, ale w zasadzie wszystkie napędzają akcję i nadają jej określony kierunek. Nie ma tutaj informacji zbędnych i nie ma sytuacji przypadkowych. Każda wiadomość pojawia się w jakimś celu, a wszystkie wątki prędzej czy później zazębiają się, tworząc spójną historię. I w ten sposób autorka stworzyła ciekawy obraz życia w carskim zaborze, wzbogacając go licznymi opisami obrzędów, wierzeń i zabobonów, które w dzisiejszych czasach nie są już ani znane, ani celebrowane. Dużą uwagę skierowała też na działania carskiej władzy, mające na celu zniszczenie wszystkiego co polskie, np. aresztowania wiernych Kościoła unickiego, albo odbieranie dzieci katolikom i chrzczenie ich w obrządku prawosławnym. Ciekawie wykreowała również bohaterów – jako patriotów, gotowych ryzykować życiem, aby tylko polskość przetrwała w ludzkich sercach. Wszystko opisała ładnym, bogatym językiem, w dialogach stylizowanym na staropolski. Tak więc, ostatecznie powstała powieść bardzo klimatyczna, wspaniale obrazująca dawne czasy. I choć pojawiają się w niej też fragmenty nudniejsze (ze względu na brak dynamiki i leniwie toczącą się akcję),to i tak uważam, że „Cecylia” jest dziełem bardzo dobrym i wartym przeczytania.

"CECYLIA. NA PODLASIU" AGNESZKA PANASIUK

Druga część magicznej serii pt. "Na Podlasiu".
Tym razem poznamy nową bohaterkę - tytułową Cecylię Turawską.
Ta historia jest inna od poprzedniej i stanowi całość, można więc przeczytać ją nie znając pierwszej części.
Autorka bardzo przemyślała i dopracowała fabułę, wykazała się znajomością historyczną tamtych lat, panujących wtedy warunków, tradycji i mentalności ludzi. Przedstawiona historia jest niezwykle realistyczna a bohaterowie tak bardzo namacalni, naturalni, tak ludzcy. Bez problemu dałam się porwać w wir przedstawionych wydarzeń i zdarzeń. Już od pierwszych linijek powieść mnie pochłonęła i trzymała w napięciu do ostatniej kropki.
Czytało się ją świetnie, lekko, błyskawicznie.

Teraz jest rok 1874 i akcja dzieje się na Podlasiu.
Cecylia jest  trzydziestoletnią kobietą, która traktowana jest jako stara panna. Zdziwaczała i dziwna. Po tym wszystkim co przeżyła stroni od ludzi i prawdziwego życia. Stała się samotna, nieśmiała i wycofana. Pewne wydarzenia powoduje, że kobieta się zmienia. Staje się odważna i wreszcie wie co chce. Podejmuje ciągle to nowe wyzwania nie bacząc na niebezpieczeństwo. Zauważa krzywdę i biedę ludzi i stara się im pomagać. Ku zaskoczeniu jej samej odkrywa drzemiące w niej uczucia i otwartość na ludzi. Wstępuje do seminarium i staje się nauczycielką. Świat unitów staje się jej światem.
W tym czasie na Podlasiu Polacy walczą z represjami carskiego zaborcy. Wprowadzone zakazy i nakazy są okrutne. Poznaje mężczyznę, który zmieni jej życie.

Będzie miłość i przyjaźń.

Ludzkie losy i prawdziwe wydarzenia historyczne w tle.
Piękne opisy tradycyjnych obrządków, zwyczajów i wierzeń.

Wiem, że w czerwcu ukarze się kolejna, trzecia już część serii pt. "Aleksandra. Na Podlasiu".  Cudownie, czekam :)

"CECYLIA. NA PODLASIU" AGNESZKA PANASIUK

Druga część magicznej serii pt. "Na Podlasiu".
Tym razem poznamy nową bohaterkę - tytułową Cecylię Turawską.

Cecylia" to drugi tom trylogii "Na Podlasiu". Autorką jest Agnieszka Panasiuk, nauczyciel historii. Książkę można przeczytać bez znajomości pierwszej części. Każda opowiada o wyjątkowej kobiecie. Całość łączy miejsce akcji, czyli tytułowe Podlasie.

Opisana historia rozpoczyna się w 1784 roku. Bohaterką drugiego tomu jest 30-letnia Cecylia Turawska. Przez innych jest postrzegana za dziwaka i starą pannę. W rzeczywistości jest spokojna, samotna i nieśmiała. Spowodowane jest to trudnymi przeżyciami.

Pewne wydarzenia powodują, że Cecylia dojrzewa. Zmienia zachowanie i zaczyna odważnie wyrażać swoje zdanie. Nie jest też obojętna na krzywdę. Zadziwia tym siebie i innych.

Czasy, w których przyszło żyć naszej bohaterce nie były łatwe. Dochodzi do represji pod rządami carskiego zaborcy. Szczególnie potępiani są mieszkający na Podlasiu unici. Aby spotykać się w większych grupach trzeba bardzo uważać. Każde nielegalne zgromadzenie grozi wpędzeniem do lochu. Utrudniona jest też nauka, szczególnie najmłodszych. Panuje straszna bieda. Wrażliwa na niesprawiedliwą krzywdę, Cecylia wstępuje do seminarium i zaczyna pracę jako nauczycielka.

To co mnie w tej książce urzekło, to bogactwo opisów Białej i okolic. Są barwne i bardzo szczegółowe. Poznajemy piękno przyrody. Parki (np. Zofii las),cmentarze, kościoły (kościół bazyliański). Widać ogromne zamiłowanie pisarki do piękna przyrody. Są opisywane nadchodzące pory roku, a wraz z nimi pojawiają się nowe kwiaty i krzewy. W fikcyjną fabułę zostały wplecione prawdziwe fakty. Widać, ile pracy musiała włożyć autorka, by powstała ta książka. Pojawiają się autentyczne postaci Białej Podlaskiej (min. lekarze, duchowni, nauczyciele i rzemieślnicy). Ciekawe są też przytaczane tradycje i przesądy. Część z nich przetrwała do dzisiaj. Mamy opis szukania kwiatu paproci, wicia wianków. Jest też dużo zwyczajów związanych z nadchodzącymi świętami kościelnymi. Mnie najbardziej zaciekawiły przygotowania do Wielkanocy i to jakie potrawy były popularne podczas Wielkiego Tygodnia.

"-Jak palma zostanie w kościele poświęcona, nabiera niezwykłej mocy. Baźki leczą ból gardła, trzeba je tylko połknąć. Położona w kurniku czy ulu chroni jajka i miód. "

W dialogi została wpleciona gwara. Czułam, że naprawdę przenoszę się w odległe czasy. Wszystkie obco brzmiące zwroty są dokładnie tłumaczone w przypisie na danej stronie.

Jeśli lubicie książki obyczajowe, w których historia wpleciona jest w ciekawą fabułę, a bohaterowie charakterni i odważni, to "Cecylia" jest idealną lekturą dla was. Ja jestem zachwycona lekkim piórem i stylem autorki. Chętnie przeczytam kolejną część z serii "Na Podlasiu".

Książkę otrzymałam z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl

• Audiobooki