Szwedzki death metal

978-83-87598-41-9
death metal, Szwecja
muzyka
Bartłomiej

Szwecja to niewielki kraj na mroźnej północy Europy. Zamieszkuje ją mniej niż dziewięć milionów obywateli, a wśród jej najpopularniejszych produktów eksportowych są hokeiści, tanie meble, łożyska kulkowe, wódka i blondynki. Jest jednak w tym zaśnieżonym kraju coś jeszcze, coś co nazywa się death metal. Od końca lat 80. w Szwecji powstało grubo ponad tysiąc ekstremalnych zespołów metalowych, a szwedzka scena metalowa uważana jest za jedną z najbardziej cenionych na świecie. Jest to historia o tym, w jak nieprawdopodobny sposób marginalizowany młodzieżowy ruch wydostał się z małych szwedzkich miast i przedmieść, by ostatecznie na zawsze zmienić oblicze ekstremalnej muzyki.
Daniel Ekeroth opowiada ją wraz z trzydziestoma najwybitniejszymi postaciami szwedzkiej sceny deathmetalowej. To opowieść o tym, jak narodziła się bestia, jak rosła w siłę, i jak w końcu przybrała nowe kształty. Książka ta zawiera również obszerny słownik biograficzny szwedzkich formacji deathmetalowych oraz fanzinów.

Daniel Ekeroth jest nie tylko deathmetalowym muzykiem, ale i autorem książek o filmach: „Violent Italy” i „Swedish Exploitation Cinema”. Od roku 1999 gra na basie w Insision, a 2007 dołączył do Tyrant, dawniej zaś udzielał się m.in. w Dellamorte i Diskonto.

Klakier | 2016-08-31
Przeczytana: 31 sierpnia 2016

Książka ma kilka wad i niedociągnięć, jednak w pewnym stopniu pokrywa je narracja: czuć, że jest to książka pisana przez fana dla fanów. Język nie sili się na jakąś Proustowską ekwilibrystykę, ale do tej muzyki brzmi w sam raz - jest konkretnie i często z jajem.
Wielbicieli obiektywizmu może razić dosyć stronnicze podejście do poszczególnych zespołów, ale widać u autora uwielbienie i oddanie dla całej szkoły szwedzkiego łojenia.
Miejscami jest chaotycznie, gdy cytaty muzyków mówią coś wręcz odwrotnego do tego, co autor wyłuszczał akapit wcześniej . Albo gdy uznaje za death metal coś, co nim raczej nie jest, bo... tak mu wygodnie. A i zespół kultowy, więc czemu nie przypiąć łatki. Nieładnie.
A zresztą: temat szufladek na niwie muzycznej jest zawsze problematyczny, a że jest to książka w całości napisana subiektywnie, to kto mu broni.
I ostatnia rzecz, choć to może wina tłumaczenia: pojawiające się co jakiś czas "chłopacy". Nie wiem sam czemu, ale ilekroć to słyszę lub czytam, to...

Bartłomiej | 2010-09-21
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2009
Przeczytana: 2009 rok

Książka jest pozycją obowiązkową dla wszystkich maniaków ciężkiego brzmienia.Młodsi poznają historię tego gatunku i poczują klimat jaki towarzyszył muzyce w latach 80-90 ,a starym wyjadaczom zakręci się łezka w oku wspominając stare,dobre czasy:)

Arson | 2015-05-31

Będąc na fali demówkowego szału (bardzo cyklicznego zresztą, bądź cyklicznej) postanowiłem skrobnąć słów kilka na temat istnej skarbnicy wiedzy i wspomnień, traktującej o mojej ukochanej scenie death metalowej. Dumnie brzmiący tytuł „Szwedzki Death Metal”, bo o tej pozycji tu mowa, autorstwa Daniela Ekerotha, pozwala się przenieść w czasy przełomu lat 80 i 90, kiedy to death metal zaczynał się tworzyć, by następnie niczym plugawa zaraza opanować cały świat. Po krótkim, acz dość treściwym, wstępie i wyjaśnieniu skąd ów trend się wywodzi, jak też z jakich gatunków się rozwinął (zależnie od kraju), Ekeroth przystępuje do opisu rodzimej sceny. Opowiada o niemrawych jej początkach, o garstce znajomych chodzących na koncerty, o małolatach trudniących się tape tradingiem czy redakcją zinów czy wreszcie próbujących (w garażach lub piwnicach) przy pomocy starych instrumentów stworzyć coś niesamowitego. Wspomina, jak ciężka praca, życiowa pasja, a także zabawy, które niekiedy nie miały...

Hekate | 2013-11-18
Przeczytana: 15 listopada 2013

Zawsze 'siedziałam' w black metalu, jednak uznając że czasy międzygatunkowej wojny mamy już za sobą postanowiłam poszerzyć nieco swoje horyzonty.
Najwyraźniej jednak trochę się myliłam...
Książka pisana lekkim, zinowym językiem z mnóstwem bezpośrednich wypowiedzi muzyków i setkami wspomnień. Niby fajnie się czyta jednak już po chwili zaczyna kłóć nas w oczy pewna tendencja. Coś jest death metalem więc musi być dobre, coś jest black metalem więc musi być złe. A co jeśli coś jest black metalem i jednak nawet autorowi nie przejdzie przez gardło że jest złe?
Wtedy staje się death metalem. Da-dam!
Bez sensu no ale cóż - takie właśnie kwiatki tam znajdujemy.
Dowiemy się że Bathory to prawie death, bo Quorthon tak na prawdę chciał grać DM tylko jeszcze o tym nie wiedział, a Dissection czy Necrophobić to czysty, rasowy death metal.
Razi, jeśli zna się dobrze te kapele...
Nie wiem jak wielkim ignorantem trzeba być żeby wypisywać takie rzeczy.
Sięgnęłam po ta książkę również z 2 powodu.
Jako...

Turo Vieal | 2014-12-28

Jeśli nie wiesz co to jest Boss HM-2 i Sunlight Studio to chyba raczej nie bierz się za tą książke. Ja akurat wiem;) Mam, przeczytałem i nie raz korzystam jak z mini encyklopedii. Wiem jak to wyglądało w polsce, jak po piwnicach w bloku słuchaliśmy Unleashed, Dismember i Grave jak w końcu udało sie załatwić syfiastą kopie ,,Left Hand Path,, Entombed. Pierwsze koncerty, wina w parku i włos rozwiany na wietrze...no tak, tylko że Swedish Death Metal powstał w szwecji a nie w polsce. Teraz po przeczytaniu tej książki już wiem jak to wyglądało z tamtej strony. Oprócz setek nazw kapel, zinów, zdjęć, plakatów z koncertów i tony użytecznych i bezużytecznych śmieci książka pokazuje klimat jaki powstał wokół całego zamieszania które teraz znamy jak Swedish Death Metal. Jest też spory rozdział o zależnościach i powiązaniach sceny szwedzkiej i norweskiej. Momentami lekko nudnawa z powodu natłoku nazw, zdarzeń i miejsc o których tak naprawde ani ja ani wiekszość z was w życiu pewnie nie...

Sillie | 2016-03-03

Trochę mało obiektywna i nie wyczerpała tematu, pominęła kilka ważnych tytułów, ale generalnie polecam dla zainteresowanych tematem. Na początek dla laika, w sam raz.

Mary | 2014-01-09
Przeczytana: 09 stycznia 2014

Miejscami nudnawa, napisana bardzo prostym językiem, wręcz potocznym. Może dla fanów tego typu muzyki jest to cenna pozycja, dla mnie nie bardzo.

Szeptucha | 2014-01-06
Na półkach: Przeczytane, Kvlt, Rock, 2014
Przeczytana: 05 stycznia 2014

Kto wpadł na pomysł, żeby ponad 100 końcowych stron wydrukować petitem? za to -2 gwiazdki

Grzesiek | 2016-09-23
manton85 | 2016-09-21