W kolorze morza

Novae Res
2020-12-14
2020-12-14
9788382190830

Zaintrygowała mnie błękitno - zielona okładka oraz autorka..., i postanowiłam przeczytać książkę "W kolorze morza". Nie żałuję, gdyż to zupełnie inna lektura niż do tej pory czytałam. Melancholijna, nieco smutna, spokojna, powolna fabuła, poruszająca dużo różnych problemów życiowych. Czyta się bardzo lekko, płynnie i można się z nią uporać w jeden wieczór.

"Na tle morza tkwił jak widmo opuszczony dom. Biel wiszących nad nim chmur, okiennic na piętrze oraz kwiatów porastających ziemię dookoła potęgowały nastrój żałoby i smutku. Był jak od lat nieczynna latarnia morska."

Od pierwszych stron mnie zaintrygowała swoją fabułą, nie wiedziałam w sumie czego mam się spodziewać po tej lekturze.
John jest młodym pisarzem książek o tematyce fantastycznej, kuzynka zorganizowała mu pobyt na wyspie Berry Ledgrss u Davida, byłego muzyka rockowego którego muzyką fascynował się dawniej John. Pisarz ma zamiar w spokoju dokończyć swoją książkę w nowych warunkach, gdyż zabrakło mu natchnienia. John nie potrafi się odnaleźć po przeżytej traumie i dręczących go snach. Ma nadzieję, że spokój, wyciszenie, atmosfera nadmorska pozwoli mu na odnalezienie równowagi i wróci do niego wena twórcza. David również ma niezbyt wesołe wspomnienia, sam wychowuje kilkuletnie bliźnięta, żona muzyka zginęła w wypadku, którego okoliczności do tej pory nie zostały właściwie wyjaśnione.
Zaczęłam nawet podejrzewać, że John będzie próbował rozwiązać tę zagadkę, lecz to nie wątek kryminalny jest w tej książce najważniejszy..., aby się dowiedzieć o co w książce chodzi, nie ma innego wyjścia jak tylko ją przeczytać do końca.
Jak pobyt na wyspie wpłynie na Johna? A jak pobyt ten wpłynie na Davida?

"Ucieczka od teraźniejszości w przeszłość nie sprawi, że którakolwiek z nich stanie się łatwiejsza do zniesienia."

Pomysł na książkę bardzo ciekawy, fabuła wciągająca, prosty język, nastrój spokojny, melancholijny, dość tajemniczy, lecz moim zdaniem pozostał trochę niedosyt. Potencjał nie do końca został wykorzystany, myślę, że można by go trochę lepiej wykorzystać.
Jest to zupełnie odmienna historia miłosna, zawierająca jednocześnie wiele nietypowych problemów, które wymagają przemyślenia i refleksji.
I chociaż może nie jest to książka dla każdego, to jednak ją polecam.

"Na tle morza...

Książka melancholijna, ale nie smutna; poruszająca wiele życiowych kwestii, choć nie przytłaczająca; płynnie się czyta, ale nie jest lekka w odbiorze.
Godna polecenia dla osób poszukujących niesztampowych historii miłosnych lub głębokich przemyśleń życiowych.

"W kolorze morza" to powieść o tematyce, z którą spotkałam się pierwszy raz w życiu.
John Verens to znany pisarz fantasy, który próbuje dokończyć książkę na wyspie Berry Langes. Pragnie ciszy i spokoju po wypadku, który naznaczył jego duszę i nie tylko. Na miejscu poznaje Davida, muzyka rockowego, który był jego idolem w młodości. Panowie artyści mają się ku sobie. Czy to zauroczenie przerodzi się w coś więcej? Czy David, który ma rodzinę, podda się uczuciu? Czy John, który ciągle wraca do przeszłości, będzie umiał zbudować swoją przyszłość? Czy jego sny, zdjęcia, które znajduje i tajemnicza kobieta stojąca co wieczór pod domem jego wujka, połączą się w logiczną całość? Tyle pytań w tak niepozornie małej książce.
🖋️Jest to ciekawa historia o miłości mężczyzn, którą czyta się bez zakłopotana i szczerze im kibicuje. Smutny obraz tego, jak przeszłość może wpłynąć na nasze życie. Autorka pomału i chłodno wprowadza nas w codzienność głównego bohatera, która bywa zaskakująca.
🖋️Polecam Wam tę powieść, która nie ma wyuzdanych scen a jedynie dążenie do prawdy.

Czasem teraźniejszość wcale nie jest łatwiejsza do zniesienia niż przeszłość...

John ma niespełna trzydzieści lat i jest młodym pisarzem. Jego pierwsza książka osiągnęła sukces, ale aby ukończyć kolejne mężczyzna musi odnaleźć natchnienie. W tym celu wyjeżdża na wysepkę Berry Ledges, gdzie pomieszkuje u byłego muzyka rockowego. John fascynuje się swoim dawnym idolem, a aura przywiązania pomiędzy nim a Davidem nabiera gęstości. Jednak traumatyczna przeszłość daje o sobie znać, a z nią trudno jest walczyć.

"W kolorze morza" to obyczajowa opowieść, która porusza wiele ważnych kwestii. Począwszy od różnic poglądów, orientacji, przekonań, traumy, aż po okaleczenia. Nie jest to z pewnością lektura łatwa, ale za to całkiem przyjemna. W celu dokładnego jej zrozumienia należy dokładnie się skupić, bowiem każdy element ma w sobie coś istotnego. To historia o dwójce ludzi z bagażem doświadczeń, których życie postawiło na swojej drodze. To także opis relacji zagmatwanej, jednak gotowej do walki o swoje wzajemne dobro. Podczas czytania miałam momentami wrażenie, że trochę gubię się w treści, liczyłam, że zakończenie rozwieje wszystkiego moje wątpliwości, ale niestety nie do końca tak się stało. Możliwe, iż to specjalny zabieg twórcy, ja jednak liczyłam na ciut jaśniejszy koniec.

Czasem teraźniejszość wcale nie jest łatwiejsza do zniesienia niż przeszłość...

"W KOLORZE MORZA" ADELINA ZUZANNA JULIA

Polski debiut literacki. Powieść została zakwalifikowana jako : literatura obyczajowa, romans.

“Ucieczka od teraźniejszości w przeszłość nie sprawi, że którakolwiek z nich stanie się łatwiejsza do zniesienia”.

Ciekawy pomysł na książkę, prosta i zrozumiała fabuła. Prosty język i styl. Cudny melancholijny nastrój, tajemniczy klimat, jednak niestety nic tutaj nie wciąga i nie zaskakuje.

Moim zdaniem był potencjał, jednak wykonanie wypadło bardzo przeciętnie.

Główny bohater to John. Młody, dwudziestopięcioletni mężczyzna, który jest pisarzem. Szukając natchnienia wyrusza w podróż do małej, malowniczej miejscowości. Liczy na wyciszenie i spokój, które pozwolą mu dalej pisać.
Chce poznać historie ludzi tutaj mieszkających w nadziei na znalezienie świetnego pomysłu na książkę. Mężczyzna ucieka przed przeszłością i skrywanymi tajemnicami.

Zatrzymuje się u Davida, który jest muzykiem i samotnie wychowuje synów.
John poznaje tajemnice Davida i pomalutku zaczynają się do siebie zbliżać.

Co z tego wyniknie ? Ja już wiem.

"W KOLORZE MORZA" ADELINA ZUZANNA JULIA

„Ucieczka od teraźniejszości w przeszłość nie sprawi, że którakolwiek z nich stanie się łatwiejsza do zniesienia”.

John ma dwadzieścia pięć lat, jest pisarzem. W poszukiwaniu weny i uciekając przed bolesną przeszłością przyjeżdża do małej, pełnej uroku miejscowości na wyspie. Gościny udziela mu David, znany muzyk zespołu rockowego, który po śmierci żony, zajął się wychowaniem synów. Pełne uroku i spokoju miejsce wydaje się wręcz idealne do przypływu natchnienia, potrzebnego do napisania nowej powiesić. Mała miejscowość w której wszyscy, wszystko o sobie wiedzą, sprzyja zawieraniu nowych znajomości. Mieszkańcy z przyjemnością dzielą się z Johnem wydarzeniami z teraźniejszości, jak i przeszłości. Szczególne zainteresowanie wzbudza w Johnem przeszłość Dawida. Między nimi, od samego początku zaczyna się coś dziać. Ukradkowe spojrzenia, przypadkowy, nieśmiały dotyk powodują, że ich znajomość zaczyna zmieniać charakter. Czy John znajdzie w końcu to czego szuka? Zazna szczęścia i upora się z tragiczną przeszłością?

Akcja powieści toczy się bardzo spokojnie, jest otulona melancholią. Fabuła wzbudza emocje, jest ciekawie poprowadzona. Autorka pisze lekko, przyjemnie, barwnie, umiejętnie i z wyczuciem oddaje emocje jakie targają naszymi bohaterami. Czuć szczerość i realizm, czyta się przyjemnie i szybko. Bohaterowie ciekawie ukazani, to zwykli ludzie obciążeni dramatycznymi przeżyciami z przeszłości. Nieidealni, trudno mi powiedzieć czy ich polubiłam, przyjęłam ich takimi jacy są.

Autorka ukazuje szereg istotnych, życiowych problemów. Próba pogodzenia się z traumatyczną przeszłością. Koszmarne sny, które skutecznie utrudniają ruszenie do przodu i odcięcie się od przyszłości. Są zbyt bolesne i nie dają zapomnieć o tym co było. Pragnienie stabilizacji, spokoju. Pokomplikowana relacja męsko – męska. Niespodziewane uczucie, czy będzie odwzajemnione? Przyszłość, która niesie całą masę pytań, sekrety, niedopowiedzenia. Piękne, malownicze opisy oddają tamtejszy niepowtarzalny, tajemniczy klimat.Powieść, która wymaga spokoju i skupienia. Odważna, smutna, dla niektórych może okazać się kontrowersyjna. Daje do myślenia.

Młody  pisarz John przyjeżdża na małą wyspę gdzie wszyscy się znają i każdy wie wszystko o wszystkich. Poszukuję natchnienia oraz pomysłu na fabułę nad książka która akurat pisze. Zatrzymuje się u Davida, byłego gitarzysty rockowego zespołu, który po śmierci żony wychowuje samotnie  dwóch małych chłopców. Od samego początku odczuwa niezwykle zainteresowanie Davidem. Czuje niezwykłą chemię między nimi. Pojawiają się ukradkiem spojrzenia czy dotyk, a John zaczyna coraz bardziej angażować się w tą znajomość. Czy ma ona przyszłość? Czy zapomni o tragicznych wydarzeniach z przeszłości?

Całość jest niezwykle subtelna, melancholijna ale i intrygująca od pierwszych stron. To wszystko sprawia, że możemy delektować się tą historią. Akcja toczy się nieśpiesznie mimo wszystko pragniemy się dowiedzieć co będzie dalej, co wydarzyło się w przeszłości i co najważniejsze czy rodzące się uczucie ma szansę przerodzić się w coś trwałego. Autorka poruszyła również ważny temat jakim jest ucieczka od przeszłości, która zostawia w nas ślad. A im bardziej dramatyczne wydarzenia chcemy zostawić za sobą tym bardziej chcemy o tym zapomnieć i uciec od przeszłości i wspomnień. Niestety aby rozpocząć nowy etap John musi zmierzyć się że swoją przeszłością. Lektura nie jest lekka i wymaga od nas ciągłego skupienia  o osobiście zupełnie nie przeszkadzało. Całość  zmusza do refleksji. Polecam choć nie jest to książka dla każdego

Dwudziestopięcioletni pisarz John przyjeżdża do małej, ale za to bardzo urokliwej miejscowości na wyspie. Poszukuje on natchnienia do kolejnej powieści, którą ma zacząć pisać, ale brakuje mu pomysłu na fabułę. Miejsce wydaje się być idealne i wierzy, że pod wpływem jego uroku pomysły same się pojawią. Zatrzymuje się u Davida, byłego gitarzysty rockowego zespołu. Mężczyzna samotnie wychowuje dwóch małych chłopców, ponieważ jego żona zginęła w wypadku. Jak to w małym miasteczku bywa, wszyscy wszystkich znają i każdy o wszystkim wie, wiec John zostaje wokół zasypany informacjami z życia mieszkańców i wydarzeń dziejących się zarówno w przeszłości jak i teraźniejszości. Szczególnie interesuje go przeszłość Davida, ponieważ od samego początku mężczyzna czuje niezwykłą chemię między nimi. Ukradkiem skradzione spojrzenia, czy muśnięcia dłoni sprawiają, że John coraz bardziej angażuje się w ich znajomość.
Czy dane mu będzie zaznać prawdziwego szczęścia i zapomnieć o tragicznych wydarzeniach z przeszłości?

Cała historia jest bardzo melancholijna. John pragnie rozpocząć nowe życie, lecz niestety dawne demony wciąż wracają w snach i sprawiają, że okrutne wydarzenia wracają ze zdwojoną siłą. Widać, że pragnie on znaleźć spokój i harmonię, oraz zapomnieć o przeszłości. Pomimo, że jest to bardzo spokojna historia, chwilami zaskakuje, a fabuła sprawia, że pragniemy dowiedzieć się co się wydarzy z bohaterami i czy nieodwzajemniona miłość ma szansę przerodzić się w coś wyjątkowego. Jest to dość odważna, pewnie dla niektórych kontrowersyjna historia, która z pewnością jest inna niż te, które zazwyczaj czytamy.

"W kolorze morza" to książka, którą trzeba przeczytać w spokoju, skupieniu najlepiej z lampką wina i kojącą muzyką. Warto poczuć ten klimat. Książka porusza ważne i aktualne tematy dotyczące ucieczki od przeszłości, próby wyparcia przeszłości i skupieniu się na byciu tu i teraz. Ślady przeszłości pozostawiają rysę w naszej głowie od której nie sposób uciec. Podejrzewam, że większość z nas ma w swojej historii taką rysę.

Recencja: IG Czytomanka

👉John, to młody pisarz, który w poszukiwaniu spokoju i natchnienia pisarskiego wyjeżdża na wyspę Berry Ledges. Próbuje odnaleźć równowagę i pragnie zapomnieć o traumatycznych wydarzeniach sprzed roku. Szuka ukojenia i spokoju, którego niestety nie odnajduje. Jest mocno zagubiony i odkrywa, że przeszłość prędzej czy później go dopadnie. Nie daje mu o sobie zapomnieć. Rana przeszłości powoli się otwiera, a John próbuje od niej uciec....

👉Melancholijna opowieść o próbie ucieczki od przeszłości.... Daje do myślenia! Każdy z nas ma taką rysę w głowie....

❗Ocena: 8/10

Bardzo emocjonalna i smutna książka, ale też wzruszająca, podobała mi się, no i szybko się czytało ;)

• Przeczytane 2021
  • Moje :)