Śladami Szeli, czyli diabły polskie

Okładka książki Śladami Szeli, czyli diabły polskie Piotr Korczyński
Okładka książki Śladami Szeli, czyli diabły polskie
Piotr Korczyński Wydawnictwo: Wydawnictwo RM Seria: Ludowa Historia Polski historia
historia
Ludowa Historia Polski
Wydawnictwo RM
2020-11-16
2020-11-16
historia Polski ludowa historia Polski

Skąd w tytule książki wziął się Jakub Szela? Nie mam pojęcia. Zwłaszcza, że przywódca rabacji galicyjskiej został wspomniany może ze dwa razy.

Dlaczego opracowanie Piotra Korczyńskiego wydawca dopisał do serii „Ludowa Historia Polski”? Też nie wiem, bo część z umieszczonych w nim tekstów nie dotyczy postaci z ludu, ani w ogóle Polski.

Ale pomijając fakt, że tytuł i liczne opisy nijak się mają do zawartości, „Śladami Szeli to bardzo interesujący zbiór ciekawostek historycznych, których próżno szukać gdzie indziej. Polecam 😊

Ale pomijając fakt, że tytuł i...

Jeśli chcecie poczytać „coś z dreszczykiem”, a jednocześnie opartego na faktach, sięgnijcie po książkę Piotra Korczyńskiego. To publicysta i historyk, a zawodowo zajmuje się dziennikarstwem i regularnie publikuje w czasopismach historycznych. Zainteresowania te widać w książce „Śladami Szeli, czyli diabły polskie”.

Książka może wywołać dreszcz emocji u czytelnika, gdyż zawiera opowieści o postaciach i wydarzeniach pełnych tajemnic, niesamowitości, a także zbrodni. Już pierwszy rozdział wciąga do lektury, gdyż przypomina słynną przed wiekami Elżbietę Batory znaną jako „Krwawa Hrabina”. Siostrzenica polskiego króla miała podobno kąpać się we krwi młodych dziewic, aby zachować wieczną młodość. Autor próbuje zweryfikować autentyczność różnych szczegółów tej historii, sięgając do konkretnych źródeł. Kolejne rozdziały są równie (jeśli nie bardziej!) ciekawe, więc na pewno warto sięgnąć po tę książkę.

Autor chce nam wytłumaczyć, skąd pochodzą różne, często mrożące krew w żyłach opowieści, co mają uświadomić oraz jak doszło do tego, że jakaś plotka przerodziła się w długotrwałą opowieść, w którą do dziś wierzą niektórzy ludzie.

Pisarz opiera się w głównej mierze na faktach, przytacza ogromną ilość historii znanych, jak i również tych zapomnianych. Zawiera każdy szczegół, aby móc sobie jak najlepiej zobrazować, dlaczego dana legenda powstała. W książce zostały zawarte grafiki, które umilą nam zapoznawanie się z jej treścią.

Książka na pewno zadowoli czytelników interesujących się historią oraz pragnących zatracić się w dawnych ludowych czasach.

Jest to niezwykła książka, która odpowie nam na większość pytań dotyczących legend, a szczególnie ich pochodzenia. Jednakże ostrzegam, że nie jest ona łatwa w odbiorze, ale czasami warto się zmierzyć z takimi książkami.
Iga Odya
Szkolny Klub Recenzenta

Książka może wywołać dreszcz emocji u czytelnika, gdyż...

"Mity nie tylko krzepiły serca Polaków pod zaborami czy okupacją, lecz także były potężną bronią."
Piotr Korczyński książce "Śladami Szeli, czyli diabły polskie" trochę inaczej, ale równie ciekawie przedstawia naszą polską historię. To takie nieco inne spojrzenie na nią.
Jednak ja muszę przyznać, że sięgnęłam po tę książkę ze względu na jej tytuł. Zaintrygował mnie i myślałam, że znajdę tu trochę więcej właśnie o nim. Tytuł zwodniczy, więc kto spodziewa się tak jak ja jakiejś bardziej kompleksowej biografii czy czegoś podobnego, to niestety znajdzie tu tylko wzmiankę o najsłynniejszym uczestniku rabacji galicyjskiej, czyli Jakubie Szeli. Więcej autor wspomina o konsekwencjach samych wydarzeń, chociaż również w skrócie. Dlatego trochę dziwi mnie to, skąd ten tytuł... Tym bardziej, że ostatnio nie wszyscy mają złe zdanie o Szeli i nie porównują go do diabła.

"Jakub Szela w "podkarpackim trójkącie" Tarnów-Jasło-Gorlice, nie jest wyłącznie czarnym charakterem."
Ten tomik esejów historycznych bardzo dobrze przybliża nam historię jakby spod lady, jakby z innej półki, nie tej znanej wszystkim z książek do historii. Jego interpretacje i analiza popularnych legend jest bardzo ciekawa. A co więcej, poznajemy nie tylko tych najbardziej znanych bohaterów, ale również tych mniej sławnych, trzeciorzędowych, którzy niby miały zbyt mały wpływ na przebieg wydarzeń, lecz jednak bez ich uczestnictwa z pewnością działoby się inaczej.
Mimo tego, że dla mnie w tej książce jest tak trochę po kawałku niemal wszystkiego, taki ogólny misz-masz, rozgardiasz, to jednak czyta się książkę dobrze i szybko. Z małym tylko wyjątkiem, jeśli ktoś nie ma jakiejkolwiek wiedzy na temat niektórych cytowanych tu filmów czy autorów, to może dość szybko się pogubić lub nie przyswoić sobie za wiele wiedzy.

Zbiór legend i mitów polskich opracowany przez Piotra Korczyńskiego to historie konkretnych ludzi, o których wiemy zbyt mało, lecz autor opowiada o nich w taki sposób, że zachęca czytelnika do zagłębienia się w temat, do szukania czegoś więcej w innych publikacjach.
To bardzo ciekawa pozycja dla wszystkich, bo Polacy lubią legendy, które działają krzepiąco na nasze serca a tu na dodatek znajdziemy wiele nieznanych nam smaczków.
I chociaż nie do końca okazała się tym, czego się spodziewałam, to jestem zadowolona z lektury.

"Podobno w każdej legendzie tkwi ziarno prawdy, które dzięki baśniowej otoczce szybciej zakorzenia się w ludzkich sercach."
To pierwsza książka, która wpadła mi w ręce z serii "Ludowa historia Polski", lecz myślę, że z pewnością nie ostatnia. Będę szukać innych publikacji z tego cyklu.
Mam nadzieję, że ich lektura również będzie satysfakcjonująca.

Książka z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl.

Książka Piotra Korczyńskiego opowiada o nieoczywistej historii Polski. Poruszając tematy niepopularne, niedocenione, niezauważalne, buduje narracje osobliwą - jakby patrzył na dzieje Polski z zupełnie innej perspektywy niż dane to jest pospolitym ludziom.
W licznych rozdziałach czytelnik jest prowadzony od najdawniejszych czasów do tych współczesnych, zaglądając w miejsca, o których nawet wcześniej nie myślał.
Autor proponuje opowieści rodem z królewskich dworów, pól walki, chłopskich chałup, ale i zwykłych ulic. Nie sposób streścić wszystkich poruszonych tematów lub choćby w paru zdaniach opowiedzieć o czym są. Bo są o wszystkim. Można więc ze spokojem uznać, że każdy czytelnik znajdzie coś dla siebie.
Ciekawe podejście autora do narodowych mitów i legend jest formą grzebania w fantastyce, aby odnaleźć to zagubione ziarno prawdy. Czy mu się to udaje? Moim subiektywnym okiem - tak. Plusem zdecydowanie jest duża dawka rzetelnej wiedzy, merytorycznego podejścia i cennych, historycznych informacji. Z drugiej jednak strony, autor z lekkością i płynnością podsuwa czytelnikom pod nos fantastyczne opowiastki, ludowe legendy czy też wierzenia, którym dać wiarę czy nie, jest osobistym wyborem każdego z nas.
Ciężko określić czy w większym stopniu opowieści te są mitami oprawionymi w historyczny realizm czy też rzetelną historią z dużą dawką stereotypów i legend. W obydwóch przypadkach czytelnik otrzymuje cenną książkę, która "bawi i uczy".

Styl autora jest przyjemny i płynny, ale bywa także przytłaczający. Duża ilość faktów, kontekstów, perspektyw może w pewnym momencie zamroczyć czytelnika. Książka nieraz staje się po prostu ciężka - tylko dla prawdziwych fanatyków historii do przeczytania w jeden/dwa wieczory.

Osobiście lubię historię, lecz nie jestem jej ogromną pasjonatką. Standardowa wiedza historyczna nie zawsze wystarcza, by od razu połapać się w podawanej historii. Choć pióro autora samo w sobie jest lekkie, to poruszane tematy i zawiłość dziejów skutecznie dodają mu paru metaforycznych kilogramów.

Ostatecznie jednak ze spokojem poleciłabym tę książkę każdemu, kto choć odrobinę lubi historię. Dla jednych będzie to pozycja do schrupania, a dla innych do nieco cięższego przeżuwania, ale w obydwu przypadkach smak będzie tak samo dobry!

- Czy znaleźliśmy się w świecie legend, czy też chodzimy po zielonej ziemi w blasku dnia?

- Można żyć w obu tych światach naraz - rzekł Aragorn. Bo nie my, lecz ci, co przyjdą po nas, stworzą legendę naszych czasów.

J.R.R Tolkien

Czy masło maślane w książce, może być dobre?? Do tej pory chaos w pozycjach książkowych był dla mnie nie do ogarnięcia i z reguły odrzucałam takie pozycje, kiedy seria Ludowa historia Polski trafiła w moje ręce, myślałam, że to usystematyzowany zbiór, który w swej prostocie raczej niczym nie zaskoczy poza nieznanymi faktami. Muszę przyznać, że publikacja Śladami Szeli Pana Piotra Korczyńskiego, zweryfikowała moje poglądy i szczerze mnie zaskoczyła na plus.

Być może jestem lekko przytępawa, ale naprawdę nie wiem, jak ma się tytuł do zawartości tej pozycji. Długo się nad tym zastanawiałam, dlaczego akurat Jakub Szela przywódca chłopski podczas antyszlacheckich wystąpień chłopów w zachodniej Galicji, tzw. rabacji galicyjskiej, został wciśnięty jako tytuł. Dla mnie zagadka… Tak samo zaskakująca, jak sama zawartość książki. Ogólnie sugerując się tytułem, myślałam, że przeczytam o powstaniach chłopskich, jakichś upadkach, zdradach w szeregach etc. no nie.

Pozycja Pana Korczyńskiego, to zbiór polskich legend i mitów, jakimi obrosły najsławniejsze wydarzenia w historii naszego kraju, postacie, artyści, sztuka… Mimo miszmaszu tematycznego, dla mnie książka, jest bardzo dobra. Polacy kochają mity i legendy ku pokrzepieniu serc, aż 80% naszego narodu wierzy w sienkiewiczowski opis bohaterskiej obrony Jasnej Góry podczas potopu szwedzkiego, czy Kościuszkę prowadzącego kosynierów na rosyjskie działa. Jeśli dodamy do tego Krwawą Grafkę, Elżbietę Batory, która miała kąpać się w krwi dziewic, aby zachować młodość, trzeba przyznać, że polska historia pełna jest smaków i smaczków.

Autor do legendy o Elżbiecie nawiązał, na jej podstawie powstał nawet horror Stay Alive, taka Polska znana😊 swoją drogą naprawdę bardzo dobry. Znajdziemy tutaj także opis bitwy polsko – bolszewickiej według Stanisława Rembeka, chłop lekko niezdecydowany, czy niemoralny skandali z gwałtem w tle Waleriana Borowczyka.

Publikacja dobra, a nawet bardzo dobra pokazująca wiele zdarzeń w krzywym zwierciadle i pod włos. Pisarz bawi się historią, co powoduje, że nie jest ona nudna, ale porywa. Co, jest prawdą, a co mitem w dziejach naszego narodu dowiecie się tylko tutaj. Autor stara się oddzielić ziarno od plew, z dystansem i poczuciem humoru. Krótko, zwięźle i na temat bez niepotrzebnego rozwlekania, czyta się szybko i przyjemnie.

zaczytanizkawa.blogspot.com

J.R.R Tolkien

Książka którą czyta się jednym tchem. Opowiada historię "zapomnianą" lecz jednocześnie wciąż żyjącą w nas. Tłumaczy dlaczego wciąż motamy się między skrajnościami....dlaczego bywamy wspaniale wielkoduszni ale czasami też upiornie zacietrzewieni. Jak łatwo człowiek sięga po zbrodnie gdy nie czuje innego wyjścia z sytuacji. Nasz syndrom "przegranych bohaterów"....i jak to wpływa na nas. Obala mity,,,,tłumaczy że zbrodnia niekiedy bierze się po prostu z bezsilności.

Tom esejów i artykułów (w tym jeden wspomnieniowy) utalentowanego publicysty. Wbrew tytułowi postać najsłynniejszego uczestnika rabacji galicyjskiej łącze je tylko pośrednio. Traktują one bowiem o ludziach i wydarzeniach pozostających poza głównym nurtem polskiej historiografii, a co za tym idzie i historii – przynajmniej dla tzw. szerokich mas.
Autor zahacza też o sąsiednie kraje. Zatem mamy odbrązowioną, a raczej od-czernioną postać Elżbiety Batory, pani na Czachticach a także cały rozdział o niesamowitej postaci Nestora Machno i jego życiu. Sąsiednie kraje łączy z Polską historia Berka Joselewicza. Szkoda, że ciągle u nas tak mało znana. Podobnie jak życie Jana Wacława Machajskiego, przyjaciela Żeromskiego i literackiego pierwowzoru Andrzeja Radka z „Syzyfowych prac”. Szczerego i konsekwentnego rewolucjonisty, zawsze w kontrze do każdej władzy.
Pojawia się oczywiście Szela i rabacja galicyjska, wraz z jej konsekwencjami, oficjalnie niechętnie przyznawanymi przez historyków, a szczególnie polityków. Parę rozdziałów dotyczy zapomnianych twórców ludowych, funkcjonujących absolutnie poza głównym nurtem polskiej kultury (m.in. owych wiejskich „diabłów”). Z jego obrębu Korczyński przytacza też kilka ciekawych opowieści. M.in. życie Maksa Gierymskiego, historie Zbigniewa Cybulskiego i Adama Pawlikowskiego oraz dwóch adaptacji „Sprawy Dantona” Stanisławy Przybyszewskiej, dokonanych przez Andrzeja Wajdę dla teatru i filmu, o zupełnie innej wymowie. No i twórczość całkowicie obecnie u nas zapomnianego reżysera – Waleriana Borowczyka.
Jednym słowem ciekawe historie spoza głównego nurtu oraz próba połączenia dwóch narracji. Tej oficjalnej – hurrapatriotyczno-martyrologicznej oraz oddolnej – historii z życia ludu wziętych, o owych 90% siejących i zbierających oraz tym, czym tak naprawdę żyli – i to w praktyce do końca lat osiemdziesiątych ubiegłego stulecia, a może nawet dłużej.

Autor zahacza też o...

Bardzo nierówna książka. Niektóre eseje są na tyle kontekstowe, że bez znajomości dorobku konkretnego reżysera, obejrzenia filmu czy nawet posiadania w pamięci określonej sceny z tegoż, niewiele się z nich wyciągnie. Brakuje również przedruku dzieł wizualnych jak obrazy, gdy autor opisuje sylwetkę i twórczość danego twórcy (nie wiem czy to kwestia praw autorskich czy nie) - niestety, chcąc wiedzieć o czym autor pisze, trzeba sięgnąć po telefon/komputer i samemu sobie te dzieła wygoogle'ować.

Ogólnie nie zniechęcam do sięgnięcia po książkę, ale warto mieć świadomość na co się piszemy.

Inne spojrzenie na historię

Zawarte w nietuzinkowym szkicu pióra Piotra Korczyńskiego, Śladami Szeli. Czyli diabły polskie. Na początek jednak drobne wyjaśnienie: zawiedzie się ten, kto spodziewał się kompleksowej biografii. Rzecz jasna, historyk wzmiankuje o Jakubie Szeli, zamieszczając jego działalność w kontekście wydarzeń, ale raczej jest to skrótowy portret.

Trzeba wiedzieć, iż określenie diabeł odnosiło się do Polaków walczących u boku Napoleona w Hiszpanii. Chodzi o słynną bitwę pod Samosierrą rozegraną 30 listopada 1808 roku, która cesarzowi Francuzów pozwoliła kontynuować kampanię hiszpańską.
Piotrowi Korczyńskiemu znakomicie się udało uchwycić klimat tamtej epoki. Czym jest mit i jaką pełni funkcję- zdaje się pytać. Czy zastanawialiście się kiedyś nad tym czemu mają służyć takie opowiastki? Dowiedziono, że różnego rodzaju gawędy, podania odgrywają istotną rolę psychologiczną, stanowią pewien rodzaj pancerza. Gwarantują też komfort. I tak też było wówczas, ludzie poprzednich epok poszukiwali wyjaśnień, racjonalizowali sobie zachodzące zjawiska, procesy.

Publikacja Śladami Szeli... odsłania przed nami głównie dzieje zwykłych, przeciętnych śmiertelników, mających swoje troski, zmartwienia. Jednym słowem historie słodko-gorzkie. Taką postacią, nad którą warto dłużej się zatrzymać, był bez wątpienia Karol Bołoz Antoniewicz, człowiek o mocno skomplikowanym, a zarazem bogatym życiorysie. Bohater naszej opowieści pochodził z niezwykle zacnej, wykształconej oraz zamożnej rodziny ormiańskiej. Siłą rzeczy obrał więc gruntowne wykształcenie prawnicze na uniwersytecie we Lwowie, podobnie jak jego ojciec. Gdy zmarł, chłopak miał zaledwie szesnaście lat. Karol marzył o karierze naukowej (jakbyśmy to dziś nazwali),jednak jego plany legły w gruzach. Zwyciężył patriotyzm, Antoniewicz niebawem dołączył do uczestników powstania listopadowego.

Nie dane mu było zaznać szczęścia również w życiu prywatnym, wszystkie jego dzieci (pięcioro) zmarło na gruźlicę, później, na wieczną wartę, odeszła również jego małżonka Zofia. Strapiony Karol wstąpił do kolegium jezuickiego; w samej Galicji charyzmatyczny kaznodzieja pojawia się chwilę po rabacji galicyjskiej (1846). Duchownemu zarzucono, że był szlachcicem przebranym za księdza, gdyż opowiadał się za potrzebą przebaczania. Oczywiście zarzut ten był kompletnie wyssany z palca. Karol Antoniewicz zmarł w wieku 45 lat, pozostawił po sobie sporą spuściznę, jak choćby pieśń Chwalcie łąki umajone.

Piotr Korczyński nawiązał do filmu Ku wolności z 1937 roku, nadmienia też o zapomnianej kinematografii, np. o filmach ''półkownikach", których emisji zabraniała cenzura prewencyjna PRL. Zakazane taśmy trafiały właśnie na półkę, gdzie na premierę musiały czekać kilka lat.

Autor swoje wywody wzbogaca również cytatami z literatury. W większości posiłkuje się fragmentami Wesela Stanisława Wyspiańskiego.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu RM.

Inne spojrzenie na historię

Książka znakomita i moim zdaniem najciekawsza z całej serii Ludowej Historii Polski. Czyta się jednym tchem o ludziach, o których nie miało się wcześniej pojęcia... Bardzo dobrym pomysłem było uwzględnienie artystów ludowych - ich spojrzenia na historię i ich losów.

• Polska