Okładka książki The Crown. Oficjalny przewodnik po serialu. Afery polityczne, królewskie bolączki i rozkwit panowania Elżbiety II. Tom 2 Robert Lacey
Robert Lacey Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece Cykl: The Crown (tom 2) film, kino, telewizja
film, kino, telewizja
The Crown (tom 2)
The Crown: The Official Companion, Volume 2: Political Scandal, Personal Struggle, and the Years that Defined Elizabeth II
Wydawnictwo Kobiece
2020-11-12
2020-11-12
Edyta Świerczyńska
monarchia brytyjska królowa Elżbieta II the crown ekranizacje

Niestety słabsza od pierwszej części i mniej odnoszaca się do serialu, dodatkowo wrzucajac dwa sezony w jeden tom.

Wspaniała pozycja uzupełniająca serial. Niestety wydanie w porównaniu do tomu 1 wypada słabiej z powodu mniejszej liczby zdjęć oraz ich formatu. Na duży plus z kolei zasługuje ponad 600 przypisów oraz potężna bibliografia.

W porównaniu do części pierwszej dużo uboższa wizualnie. Ściany tekstu (co prawda napisanego ze swadą) z nielicznymi zdjęciami to jednak niezupełnie to czego oczekiwałabym od "przewodnika po serialu". Ale za to sporo można dowiedzieć się o historii Wielkiej Brytanii w latach 1956-1977 (pod warunkiem, że nie zakręci się w głowie od nazw, nazwisk i wszelkiej maści szczególików).

Tak jak w przypadku pierwszego tomu - dobre uzupełnienie serialu. Trochę nowych rzeczy się dowiadujemy, w tym parę pikantniejszych szczegółów o królowej i jej najbliższych.

Absolutnie nie jest to pozycja obowiązkowa, ale warto przeczytać, jeśli oglądaliście serial.

Książkę dość przyjemnie się czyta.
Mam mieszane uczucia co do strony czysto wizualnej. W pierwszej części można było znaleźć zarówno zdjęcia archiwalne jak i fotosy z serialu, co dla mnie osobiście było akcentem pozytywnym i cieszyło oko. W tej odsłonie mamy już tylko i wyłącznie zdjęcia zrobione podczas opisywanych wydarzeń, co jest niewątpliwą wartością, ale jest ich też zdecydowanie mniej i książka na pierwszy rzut oka nie wypada dobrze w porównaniu z poprzedniczką.
Szczególnie bolesne było to w rozdziałach, które za głównego bohatera obierały fotografa. Czytanie o zdjęciach bez oglądania ich jest jedną z najbardziej irytujących rzeczy. Chciałabym nie musieć wyszukiwać fotografii na telefonie podczas czytania, żeby jednak zobaczyć o czym mówimy.
Co do treści, wątki poruszone w serialu są niewątpliwie rozwinięte, ale nadal czuć niedosyt. Zwłaszcza, jeżeli chodzi o rzeczy zahaczające bardziej o życie codziennie, prywatne. Odnoszę wrażenie, że kiedy mowa o polityce i problemach społecznych, czytelnik jest zasypywany datami, faktami i nazwiskami, których nie sposób zapamiętać, a momentami odnaleźć się w nich. Natomiast jeżeli od tej polityki tematycznie odbiegamy, rozdziały kurczą się tak bardzo, że chwilami wątpiłam w sens wydawania takiej książki, bo jednak dużo więcej poza tym co w serialu tam nie znajdziemy i materiału jest co najwyżej na interesujący artykuł.
Były to jednak na szczęście pojedyncze przypadki i ogólnie byłam zadowolona i z ciekawością czytałam o zmianach, na jakie decydowali się twórcy serialu, aby przełożyć wydarzenia na język filmowy i podkreślić ten czy inny temat.

Książkę dość przyjemnie się czyta.

Nadal wciągająca, jednak zdecydowanie słabsza od pierwszej części, w moim odczuciu przed zmianę stylu całej konstrukcji i fragmentaryczne omawianie wątków, których mnogość miała dodać dynamizmu, a rozłożyła pierwotny koncept na łopatki. Niemniej, skrywane przez lata sekrety Windsorów stanowią niemałą rekompensatę za formę i styl samej pozycji!

W książce są ciekawsze i nudniejsze rozdziały. Faktycznie pierwsza jest lżejsza i szybsza w czytaniu ze względu na dużą ilość zdjęć. Szkoda,że ten tom jest ubogi w fotografie

Drugi tom przewodnika odpowiada drugiemu i trzeciemu sezonowi "The Crown" na platformie Netflix. Czytelnik kontynuuje i poznaje dalsze losy królowej Elżbiety II, począwszy od okresu sueskiego z 1956 roku do Srebrnego Jubileuszu królowej w 1977 roku.
Ten tom opiewa w wiele politycznych intryg  - np. współpraca księcia Windsoru z Hitlerem, tragedii; w tych osobistych związanych z pogłoskami o kryzysie w królewskim małżeństwie oraz kolejnych narodzin królewskich dzieci. Wydarzenia opisane w lekturze dotyczącą lat zimnej wojny oraz poważnego upadku i międzynarodowego znaczenia państwa Wielkiej Brytanii.

Szczerze, jestem zawiedziona lekturą drugiego tomu. Mam wrażenie, że autor chciał naprędce zawrzeć jak najwięcej informacji w pigule, czując oddech presji na plecach, że nie uda mu się opowiedzieć wszystkiego. Niestety, mimo że przewodnik został przygotowany ze starannością, a przynajmniej takie można odczuć wrażenie, tak niestety, nie porywa i nie zachęca do lektury jak pierwsza część.
Ten przewodnik to próba uchwycenia wszystkiego, co istotne pod kątem historyczno-politycznym, co też stanowi zaletę, niemniej, zabrakło tej iskry, która by pociągnęła, zachwyciła i zaintrygowała do dalszego eksplorowana i poznawania treści. Za dużo zawiłych wątków politycznych, za mało smaczków, ciekawostek z dworu monarchini. Coś kosztem czegoś.
Najbardziej mi jednak zabrakło fotografii nie tyle z samego życia panującej królowej, ile konkretnie fotosów i ujęć serialowych, których wcześniej nie brakowało, a wręcz uzupełniały dany omawiany wątek. Odniosłam wrażenie, że autorowi już zabrakło czasu albo miał ograniczoną ilość stron do zapełnienia treścią, bo obrazki są wrzucone na odczepnego, jakby na zasadzie losowości z wyszukiwarki źródłowej.

Niestety, ten tom już nie pozostawił przyjemnych wrażeń, ale na pewno wzbogacił wiedzę polityczną, historyczną z kręgów brytyjskiego establishmentu w latach 60. do 80.

O ile pierwszy tom Oficjalnego przewodnika po serialu był wypełniony zdjęciami i ciekawostkami dla każdego, o tyle tom drugi to już lektura nieco cięższego sortu. W sezonach drugim i trzecim nadeszły kolejne kryzysy w małżeństwie Elżbiety i Filipa, w nie najlepszej formie jest także relacja królowej z siostrą. Zmianom ulega także polityczny wymiar historii - kryzys Sueski, od którego rozpoczynamy tę część historii, niesie za sobą bardzo konkretne konsekwencje, podobnie jak afera Profumo. Sporo wydarzeń wymaga równie wiele komentarzy, z którymi przychodzi do nas "Oficjalny przewodnik po serialu. Afery polityczne, królewskie bolączki i rozkwit panowania Elżbiety II." To dzięki niemu dowiadujemy się które wydarzenia z serialu są wizją artystyczną, ale także jak sytuacja wyglądała w rzeczywistości.

Jeśli oglądaliście serial The Crown, a później, albo nawet w trakcie, mieliście jakieś pytania, szukaliście czegoś w czeluściach internetu albo pytaliście rodziców czy dziadków, to "The Crown. Oficjalny przewodnik po serialu." ma ogromną szansę przypaść Wam do gustu. To naprawdę precyzyjnie napisana, starannie wykonana i przyjemna w odbiorze książka, którą bardzo polecam i już nie mogę się doczekać lektury kolejnej części!

Tak jak blurb z tyłu okładki nam mówi, ten przewodnik po serialu The Crown odnosi się do drugiego i trzeciego sezonu, czyli do lat 1956-1977. Jednym z ciekawszych rozdziałów jest na pewno rozdział 6, w którym bliżej poznajemy historię współpracy, a raczej negocjacji króla Edwarda VIII – księcia Windsoru oraz jego żony księżnej Wallis z samym Hitlerem. Jak wiemy Windsorowie, po abdykacji Edwarda VIII i zawarciu małżeństwa z Wallis Simpson dostał zakaz stawiania się na dworze królewskim. Jak się też okazuje znalezione dokumenty, zwane później jako „akta z Marburga” i ich historia była dokładnym odwzorowaniem rzeczywistych wydarzeń. Książę przekonywał stronę niemiecką, że ciężkie naloty skłonią Wielką Brytanię do zawarcia pokoju i możliwe, że zakończenia wojny.

Tom drugi jest zdecydowanie cieńszy, brakuje w nim wielu zdjęć, które porównywałyby serial do realnych wydarzeń, czego doświadczyliśmy w tomie pierwszym. Mam wrażenie jednak, że mamy zdecydowanie więcej tekstu, w końcu mamy tu przewodnik po dwóch sezonach. Nie mniej jednak uważam, że tom pierwszy został o wiele lepiej wydany, w drugim tomie nie mamy już m.in. drzewa genealogicznego dynastii Windsorów ani tak pięknych początków rozdziałów. Myślę, że o wiele przyjemniej czyta się tom poświęcony pierwszemu sezonowi, chociaż trzeba przyznać, że wiele ciekawszych rzeczy dzieje się w sezonach 2 i 3.

Tak samo jak poprzedniczka tej pozycji, jest to świetne uzupełnienie oglądanego serialu, dlatego pomimo wspomnianych minusów, polecam wam zaopatrzyć się w tę książkę do oglądania produkcji Netflixa.

• Biografie