Zrozumieć JavaScript. Wprowadzenie do programowania. Wydanie III

Okładka książki Zrozumieć JavaScript. Wprowadzenie do programowania. Wydanie III Marijn Haverbeke
Marijn Haverbeke Wydawnictwo: Helion informatyka, matematyka
informatyka, matematyka
Helion
2020-09-03
2015-08-10

Zacznę do oczywistych pozytywów -- NoStarch Press wydaje książki czytelnie i w polskim wydaniu zostało to zachowane, wydruki kodu są „mięsiste”, długa lektura nie męczy oczu. Oczywisty minus z kolei (widoczny już w spisie treści),to przetłumaczenie „closure” (winno być domknięcia, ale tak nie jest, niestety).

Co poza tym? Dostajemy książkę hybrydę, po części podręcznik do JavaScriptu, a po części wprowadzenie do jego ekosystemu -- z obsługą HTML-a i DOM-u, serwera (Node.js) oraz pracą z grafiką.

Podręcznik jest bardzo suchy (mimo wplecionych nawet całych rozdziałów z przykładami),autor przypomina tu surowego belfra, który uważa, że skoro powiedział jedno zdanie na dany temat to wyczerpuje to problem i jeśli uczeń (czytelnik) tego nie rozumie, to już wina ucznia. Żeby jeszcze tylko to, ale niektóre problematyczne kwestie (zwróciłem uwagę szczególnie na pętlę for-in) są ominięte. Ze wspomnianą pętlą autor przypadkiem ominął problem mając w ręce pasujące dane, w kolejnym rozdziale wspomniał o problemie, ale zaraz po tym sam nie stosuje się do własnych zaleceń ponownie (niejawnie) bazując na „szczęśliwych” danych (chodzi o przeciekanie właściwości obiektu z prototypów). W innym miejscu opisuje wyrażenia regularne i wszystko jest poprawne, kiedy zaczyna się wikłać w opis nawróceń. Oczywiście jest coś takiego jak nawrócenia, ale kiedy faktycznie one są.
Z innych „drobiazgów” -- być może to przeoczyłem -- nie zauważyłem nic o optymalizacji ogonowej, ani słowa o tym w jaki sposób JS zachowuje środowisko dla domknięć. Jest tego trochę...

Mamy więc surowego nauczyciela, który niechętnie wyjaśnia szczegóły, a który tu i ówdzie się myli (rzadko, ale jednak). Co do niechęci, skutkuje nawet tym, że brakuje zbiorczego zestawienia metod danej „klasy”, o tym, że jakaś metoda istnieje dowiadujemy się niejako mimochodem, bo autor akurat jej użył w przykładzie.

Przykłady zawsze uważam za dobrą metodę omówienia, ale w tym przypadku autora poniosło -- zaraz na wstępie, aby wyjaśnić elementy JavaScriptu autor zaczyna wprowadzać obliczenia wsp. korelacji. Kompletny niewypał dydaktyczny, wyjaśnia się jedną rzecz, a nie jednocześnie dwie. Inne tematy także uważam za przyciężkie, jak budowa własnego języka programowania -- to są ciekawe tematy, ale na ODRĘBNE książki. Za to kiedy można było nieco się rozszaleć i wprowadzić trochę radości (przykład z grami, czy rysowaniem) autor po aptekarsku wymierzył, żeby za dużo tam czasami zabawy nie było.

Duża szkoda, że zamiast rozwijania dwóch przykładowych programów (właśnie np. rysowania i gry),autor miota się od Annasza do Kajfasza.

Część II czyli zastosowania -- to już subiektywna ocena, czy w ogóle książki typu „płytko o wszystkim” mają sens, wg mnie w tym przypadku raczej zaniża ocenę książki, niektóre tematy (opis HTML-a) należało odpuścić i przeskoczyć do użycia JS. Podobnie z Node.js -- wg mnie lepiej było zasygnalizować istnienie i ogólny schemat, ale już nie drążyć tematu, bo i tak wiadomo, że nie da się na tej książce poprzestać.

Ostatni rozdział (wydajność JS) był miłym zaskoczeniem, bo chociaż przykład był po raz kolejny był od czapy (grafy),to wskazówki i techniki optymalizacji przydadzą się każdemu.

Summa summarum -- nie jest to zła książka, ale jest (w stosunku do treści) droga, zakupu nikomu bym nie rekomendował (a już zwłaszcza początkującemu programiście),nie wypełnia też luki na kompletny podręcznik JavaScriptu, co z mojej strony jest największym rozczarowaniem. Autor ma wiedzę, ale brak lekkiego pióra no i aż tak szeroki zakres tematów wyraźnie go przerósł, bo nawet pierwsza część (JS) nie jest wykończona od A do Z. Szkoda.

Dla porządku jeszcze dopowiem, że kod NIE został przetłumaczony na polski (a autor wbrew swoim własnym zaleceniom prawie nie używa komentarzy). Piszę o tym, bo to może wpłynąć negatywnie na komfort uczenia się.

Co poza tym? Dostajemy książkę hybrydę, po części podręcznik do...

Największą pomyłką wydaje się tytułowe "wprowadzenie".
Książka jest "nierówna" tzn. zawiera co prawda świetne fragmenty np. rozdziały o DOM czy o wyrażeniach regularnych, które są napisane zwięźle, zrozumiale i mają dużą wartość merytoryczną, ale (co ważne) takie perełki stanowią jakieś 60% książki.

Zdarzają się tutaj rozdziały (np. o obiektach czy niektóre rozdziały projektowe),które ze względu na wyższy poziom trudności (abstrakcji) powinny objąć zdecydowanie większą ilość stron i w ich przypadku ta zwięzłość autora jest największą wadą. Dodatkowo (prawdopodobnie) problemem jest kwestia tłumaczenia - przy ekspozycji problemów bardziej złożonych język zdaje się być zawiły, przez co zamiast skupić się na problemie czytelnik gubi wątek.

Na pewno książka jest warta kupienia, choć nie jest to dobre "wprowadzenie". Jest to dobra książka dla kogoś, kto już przeczytał (i napisał) cokolwiek w JS.

Największą pomyłką wydaje się tytułowe "wprowadzenie".

Zdarzają się tutaj rozdziały (np. o obiektach czy niektóre rozdziały...

Co do książki mam mieszane uczucia. Początkowe rozdziały są dobrze opisane i terminy wyjaśnione. Im dalej w las tym mniej drzew, tak jakby się autorowi odwidziało tłumaczenie i pisanie dla ludzi spoza IT.

• Informatyka
  • IT - programowanie
  • Ebooki
  • Rok 2017
  • 2016
  • Web

Dodaj cytat z książki Zrozumieć JavaScript. Wprowadzenie do programowania. Wydanie III