Zrozumieć JavaScript. Wprowadzenie do programowania

Wydawnictwo: Helion
LubimyCzytać

Współczesne aplikacje i strony internetowe nie byłyby takie same, gdyby nie potencjał języka JavaScript. Ten język programowania jeszcze kilka lat temu przeżywał kryzys, lecz w końcu został doceniony. Obecnie jest on stosowany wszędzie tam, gdzie użytkownicy wymagają najwyższej interaktywności, szybkości działania oraz wygody korzystania z aplikacji ...

Współczesne aplikacje i strony internetowe nie byłyby takie same, gdyby
nie potencjał języka JavaScript. Ten język programowania jeszcze kilka
lat temu przeżywał kryzys, lecz w końcu został doceniony. Obecnie jest
on stosowany wszędzie tam, gdzie użytkownicy wymagają najwyższej
interaktywności, szybkości działania oraz wygody korzystania z aplikacji
internetowej. Jeżeli chcesz poznać JavaScript i użyć go już w
najbliższym projekcie, to trafiłeś na doskonałą książkę.

Otwórz ją i przekonaj się, jak wygląda składnia JavaScriptu oraz typowe
konstrukcje w tym języku. W trakcie lektury kolejnych rozdziałów
nauczysz się budować przejrzystą strukturę programu, korzystać z
obiektów i tablic orazwyrażeń regularnych. Ponadto poznasz tajniki
programowania obiektowego i najlepsze techniki obsługi błędów. Gdy
opanujesz już podstawy związane z językiem, przyjdzie czas na drugą
część książki, poświęconą możliwościom JavaScriptu w środowisku
przeglądarki. Na kolejnych stronach znajdziesz informacje o modelu DOM,
korzystaniu z elementu canvas orazobsłudze formularzy. Na koniec poznasz
jeszcze tajniki optymalizacjikodu, żeby móc wycisnąć z JavaScriptu
siódme poty. Książka ta jest doskonałą lekturą dla czytelników, którzy
chcą bezproblemowo wkroczyć w świat tego języka!

źródło opisu: Matras

źródło okładki: Matras

Joker | 2017-12-24

Co do książki mam mieszane uczucia. Początkowe rozdziały są dobrze opisane i terminy wyjaśnione. Im dalej w las tym mniej drzew, tak jakby się autorowi odwidziało tłumaczenie i pisanie dla ludzi spoza IT.

macias | 2016-07-28
Przeczytana: 28 lipca 2016

Zacznę do oczywistych pozytywów -- NoStarch Press wydaje książki czytelnie i w polskim wydaniu zostało to zachowane, wydruki kodu są „mięsiste”, długa lektura nie męczy oczu. Oczywisty minus z kolei (widoczny już w spisie treści), to przetłumaczenie „closure” (winno być domknięcia, ale tak nie jest, niestety).

Co poza tym? Dostajemy książkę hybrydę, po części podręcznik do JavaScriptu, a po części wprowadzenie do jego ekosystemu -- z obsługą HTML-a i DOM-u, serwera (Node.js) oraz pracą z grafiką.

Podręcznik jest bardzo suchy (mimo wplecionych nawet całych rozdziałów z przykładami), autor przypomina tu surowego belfra, który uważa, że skoro powiedział jedno zdanie na dany temat to wyczerpuje to problem i jeśli uczeń (czytelnik) tego nie rozumie, to już wina ucznia. Żeby jeszcze tylko to, ale niektóre problematyczne kwestie (zwróciłem uwagę szczególnie na pętlę for-in) są ominięte. Ze wspomnianą pętlą autor przypadkiem ominął problem mając w ręce pasujące dane, w kolejnym rozdziale...

Marcin Kołodziejczak | 2015-11-20
Przeczytana: 20 listopada 2015

Największą pomyłką wydaje się tytułowe "wprowadzenie".
Książka jest "nierówna" tzn. zawiera co prawda świetne fragmenty np. rozdziały o DOM czy o wyrażeniach regularnych, które są napisane zwięźle, zrozumiale i mają dużą wartość merytoryczną, ale (co ważne) takie perełki stanowią jakieś 60% książki.

Zdarzają się tutaj rozdziały (np. o obiektach czy niektóre rozdziały projektowe), które ze względu na wyższy poziom trudności (abstrakcji) powinny objąć zdecydowanie większą ilość stron i w ich przypadku ta zwięzłość autora jest największą wadą. Dodatkowo (prawdopodobnie) problemem jest kwestia tłumaczenia - przy ekspozycji problemów bardziej złożonych język zdaje się być zawiły, przez co zamiast skupić się na problemie czytelnik gubi wątek.

Na pewno książka jest warta kupienia, choć nie jest to dobre "wprowadzenie". Jest to dobra książka dla kogoś, kto już przeczytał (i napisał) cokolwiek w JS.