Kod doskonały. Jak tworzyć oprogramowanie pozbawione błędów

Okładka książki Kod doskonały. Jak tworzyć oprogramowanie pozbawione błędów Steve McConnell
Okładka książki Kod doskonały. Jak tworzyć oprogramowanie pozbawione błędów
Steve McConnell Wydawnictwo: Helion informatyka, matematyka
informatyka, matematyka
Code Complete. A Practical Handbook of Software Construction
Helion
2010-11-01
2010-11-01
Paweł Koronkiewicz
Kod doskonały programowanie

"Kod doskonały. Jak tworzyć oprogramowanie pozbawione błędów" autorstwa Steve'a McConnella to pozycja, która nie tylko inspiruje, ale także dostarcza praktycznych wskazówek dla każdego programisty dążącego do doskonałości w tworzeniu kodu.

McConnell, bazując na własnych doświadczeniach i badaniach, prezentuje skuteczne strategie mające na celu eliminowanie błędów już na etapie tworzenia kodu. Książka ta nie tylko skupia się na technikach debugowania, ale przede wszystkim promuje podejście prewencyjne, ukierunkowane na pisanie czystego i trwałego kodu od samego początku projektu.

Dla mnie osobiście, "Kod doskonały" była inspirującą lekturą. Książka ta skłoniła mnie do refleksji nad własnymi praktykami programistycznymi, zachęcając do ciągłego doskonalenia umiejętności. Praktyczne rady, przykłady z życia zawodowego autora oraz narzędzia wspierające proces tworzenia oprogramowania stanowią bezcenny zasób wiedzy dla każdego, kto aspiruje do pisania kodu na najwyższym poziomie.

Steve McConnell w sposób klarowny i przystępny udowadnia, że doskonałość w kodowaniu to nie tylko cel, ale i realna możliwość, jeśli zastosujemy odpowiednie podejście. Dlatego też, "Kod doskonały" polecam każdemu, kto pragnie doskonalić swoje umiejętności programistyczne i tworzyć oprogramowanie, które nie tylko działa efektywnie, ale także jest pozbawione błędów.

Przeczytałam 3/4 tej książki. 900 stron o programowaniu. Zaczęłam jeszcze w 2016, mamy 2019 i oto dziś dorosłam do tego by położyć krzyżyk na pozostałej 1/4, przestałam się łudzić, że będę konsekwentna i będzie chciało mi się ją kończyć, bo nadaje się tylko do leczenia bezsenności.

Napiszę bez męczenia się z efektem aureoli rozpościerającym się nad tą książką, każącym stawiać ją jako klasyk i jakąś świętość. Pierwsze wydanie w języku angielskim zostało opublikowane w 2004 roku. Napisanie takiego tomiska musiało sporo zająć. Autor swoje doświadczenie budował w latach 80. i 90., być może nawet wcześniej - nie wnikam - i właśnie na takim stanie umysłu zatrzymała się ta książka. Tyle jest teraz ciekawych rzeczy, a my wciąż będziemy dywagować o wyglądzie idealnego ifa i idealnej pętli.

Przez tę książkę cierpią lasy równikowe, bo gdyby oszczędzić sobie wstępów do wstępu, podsumowań do podsumowań oraz tłumaczeń na kilka stron dlaczego coś jest ważne, zmieściłaby się pewnie na 200 stronach.

Jest pewna duża zaleta, mianowicie autor w dużej mierze gdy coś stwierdza, powołuje się na badania. Minus jest taki, że owe badania dotyczą lat 70-90, drugi minus - że często nie ma nawet tego, i jak to w wypocinach nt. czystego kodu bywa, autor przedstawia swoje własne przemyślenia o życiu jako wytyczne dla innych.

Większość tematów poruszanych w "kodzie doskonałym" to są oczywistości. Często poruszane są zagadnienia natury dyskusyjnej, które nie stanowią żadnej twardej wiedzy.

Podsumowując, jeśli są na sali jacyś adepci programowania, oczarowani opiniami o tej książce i aurą jaka się nad nią roztacza - rozejrzyjcie się za czymś bardziej na czasie, serio "kod doskonały" nie jest wam do niczego potrzebny. Amen

Angielski tytuł tej książki to "Code complete", który lepiej oddaje jej zawartość niż "Kod doskonały". Zaryzykuję nawet stwierdzenie, że autor mógłby się oburzyć na tak głupi tytuł. Książkę czytałem w oryginale, więc nie odniosę się do wydania Helionu, czyli wydawcy o którym nie mam najlepszego zdania.
"Code complete" jest świetną pozycją zarówno dla programistów, jak i menedżerów IT, którzy nie chcą lub nie mają czasu na przeczytanie 20 książek traktujących o poszczególnych rzeczach składających się na profesjonalne prowadzenie projektu programistycznego. Patrząc inaczej, jest to świetna pozycja, od której mozna zacząć poważne podejście do własnej edukacji w tym temacie. Każdy rozdział jest zakończony dobrą bibliografią, którą można wykorzystać do zgłębienia danego zagadnienia.
W przeciwieństwie do wielu tego typu książek, ta nie jest małowartościowym "wydaje mi się' autora, ale próbą zsyntetyzowania wielu lat doświadczeń w tworzeniu oprogramowania, wspartą odniesieniami do konkretnych badań. Jej siłę stanowią konkretne dane i mnogość bardzo przydatnych tabelek/list obrazujących wyniki różnych pomiarów prowadzonych przy okazji mniejszych lub większych projektów IT. Na ich podstawie autor stara się wskazać pożądane, z punktu widzenia uczestników projektu, procesy i standardy, które powinny być wdrożone w poważnym projekcie. Mając świadomość wielu zbadanych i podanych w tej książce faktów (np. ile czasu spędzają programiści na poszczególne rzeczy) można zarówno lepiej prowadzić takie przedsięwzięcie jak i być jego uczestnikiem. Polecam!

"Code complete" jest świetną pozycją zarówno dla programistów, jak i...

Książka przedstawia dobre praktyki praktycznie w całym zakresie procesu wytwarzania oprogramowania. Po przeczytaniu kilku książek o podobnej tematyce część wiadomości się powtarza (w nieco innej formie - np "Czysty kod").

To co przykuło moją uwagę to dwa aspekty.

Pierwszy fakt, że autor wymienia po każdym rozdziale literaturę uzupełniającą. Są to pozycję w większości kultowe, ponadczasowe. Zatem każdy zainteresowany może kontynuować, rozwijać interesujące go wątki. Ja w pierwszej kolejności sięgnę chyba po "Mityczny osobomiesiąc".

Druga kwestia to ogromna liczba przytoczonych badań będących potwierdzeniem wysnuwanych przez autora wniosków. Z dość ciekawych anegdot zapamiętałem tąę o doświadczonych i początkujących szachistach i w odniesieniu (pogłębieniu badania) doświadczonych i początkujących programistach. Nie będę spojlerował.

Książka warta poświęcenia czasu - 900 stron, czyta się natomiast stosunkowo szybko.

To co przykuło moją uwagę to dwa aspekty.

Wspaniała książka. Zawiera informację o każdym etapie pracy nad projektem informatycznym. Od planowania przez implementacje, testowanie, optymalizację do sposobów wydawania i długofalowego utrzymania. Przedstawia przy tym dość realistycznie realia pracy komercyjnej. Moim zdaniem jest to książka, którą należy przeczytać przed podjęciem pierwszej pracy. Kod doskonały stoi nieco w rozkroku pomiędzy klasycznymi metodami wytwarzania oprogramowania z lat 80 i 90 oraz współcześnie stosowanymi metodami Agile. Jest to ogromna zaleta ponieważ jako chyba jedyna książka na rynku obiektywnie przedstawia zalety i wady obu metodologii.

• Informatyka
  • Techniczne
  • Programowanie
  • Programowanie

Dodaj cytat z książki Kod doskonały. Jak tworzyć oprogramowanie pozbawione błędów