Mistrz czystego kodu. Kodeks postępowania profesjonalnych programistów

Okładka książki Mistrz czystego kodu. Kodeks postępowania profesjonalnych programistów Robert Cecil Martin
Robert Cecil Martin Wydawnictwo: Helion informatyka, matematyka
Wojciech Moch
czysty kod

Książka jest jak najbardziej godna polecenia dla każdego programisty

Książka jest jak najbardziej godna polecenia dla każdego programisty

"Mistrz czystego kodu. Kodeks postępowania profesjonalnych programistów" autorstwa Roberta C. Martina to kamień milowy dla każdego, kto pragnie nie tylko pisać skuteczny kod, ale także kształtować profesjonalne podejście do programowania. Martin nie tylko przedstawia zasady czystego kodu, ale również ukierunkowuje czytelnika na etyczne i społeczne aspekty bycia profesjonalistą w branży IT. Książka zachęca do refleksji nad własnymi praktykami, podkreślając wartość zrozumienia i szacunku dla współpracowników. Jego zasady, takie jak "Dbaj o jakość" czy "Bądź zawsze uczciwy", stanowią solidne fundamenty dla każdego programisty dążącego do doskonałości. Czytelny i przystępny styl Martina sprawia, że trudne koncepcje stają się zrozumiałe, a jednocześnie inspirują do podnoszenia standardów w pracy zawodowej. Dla mnie osobiście, ta książka stała się nie tylko podręcznikiem, ale także etycznym kompasem, który kieruje moje decyzje i postępowanie jako programisty.

TL;DR: Dobra pozycja dla osób, które chcą poznać zasady efektywnej pracy w zespole deweloperskim i nie przeszkadzają im anegdoty z lat 70-80. umieszczone w każdym rozdziale.

Książka przedstawia sposób pracy profesjonalnych programistów. Autor kładzie szczególny nacisk na branie odpowiedzialności za własne zobowiązania. Opisuje również, jak pracować w zespole i jak radzić sobie z narastającą presją.
Każdy rozdział zawiera anegdoty z czasów, które nazwałbym informatyczną prehistorią (lata 70-80). Były one ciekawym urozmaiceniem, choć gdyby nie one, książka byłaby jeszcze krótsza. Ponadto brakowało mi przykładów bardziej współczesnych.
Książka powstała w 2011 roku, a w tej branży 12 lat to sporo czasu. Choć opisy pracy w zespołach programistycznych wciąż pozostają aktualne, to jednak brakuje opisu niektórych współczesnych aspektów takich jak praca zdalna, która stała się niezwykle powszechna.

Po kontynuacje czystego kodu sięgnąłem z ciekawością. Książkę dostałem 4 lata temu na urodziny i nie mogłem się za nią zabrać. Poniżej napisałem parę ciekawych zasad/ spostrzeżeń Uncle Boba, które nie były dla mnie do końca oczywiste mimo 10 letniego doświadczenia w branży:

-Od zawsze w konflikcie w walce o zasoby niewolnik nie mógł mówić nie, a profesjonalista musi wiedzieć kiedy się przeciwstawić
-Podczas planowania trzeba posługiwać się dokładnym językiem. Nie używać “postaram się”, “możliwe do zrobienia”, raczej to będzie 3 dni +-2.
-Szacunek, jak długo dane zadanie będzie trwało, powinien być rozkładem dni, a nie sztywno powiedzianym zobowiązaniem np zrobię to w 3 dni. Zastanawia mnie jak kadra zarządzająca, często bez doświadczenia w IT, ma to zrozumieć.
-Należy unikać dwóch rzeczy podczas programowania tzw flow i umysłu pełnego trosk. Jedno i drugie powoduje, że piszemy nieoptymalny, “brudny” kod
-Udzielenie pomocy jest oznaką profesjonalisty, bo możemy dowiedzieć się czegoś nowego o systemie i spojrzeć na kod systemu z innej perspektywy.
-Profesjonalista też pyta o pomoc, bo nie pozwala na spędzenie wielu godzin nad jednym zagadnieniem, jak można rozwiązać je szybciej
-Testy jednostkowe są najlepsza forma dokumentacji
-Profesjonalista nie rozpatruje zadań w kategorii nudne, ciekawe, trudne, łatwe. Tylko co jest dla firmy najważniejsze
-Kryzys w projekcie pokazuje wartości programisty - jak przestaje stosować tdd w kryzysie to oznacza, że nie ceni podejścia tdd. Tak samo z zachowaniem czystości kodu, programowaniem w parach

Niestety w książce nie ma odpowiedzi na pytania, które mnie najbardziej nurtują. Czy bycie profesjonalistą to zawsze najbardziej optymalna ścieżka rozwoju? Czy sprzeciwianie się pracodawcy sprawa, że ma on do nas większy szacunek? Czy dzięki byciu profesjonalistą szybciej awansujemy? Czy dbałość o czysty kod, szczególnie podczas review, sprawia, że mamy więcej dobrych kolegów w pracy, czy wręcz przeciwnie?

Myślę, że wzniesienie się na poziom opisywany przez autora jest bardzo trudne i wymaga ogromnego wysiłku każdego dnia. Jednocześnie wydaje się, że nie dostarcza tyle osobistych korzyści. Poza tym osiągnięcie poziomu wybitnego lekarza (jak specjalista od trudnych przypadków w Pani Bovary) albo prawnika, ma większy sens. Jest jednak jeden ogromny plus dla firmy IT z stosowania tych zasad, jak każdy się do nich stosuje, to tworzenie kodu staje się jak rozbudowa pięknego ogrodu, gdzie miło się spędza czas spacerując.

Ja sam nie będę tutaj pisał moich spostrzeżeń, bo 8 lat pracuje w korporacjach i 2 lata pracowałem w startupie i raczej spektakularnych sukcesów na moim koncie nie mam.

Książka jest zbiorem wniosków autora na przestrzeni jego wieloletniej kariery programisty. Uważam, że pewne rady zawarte w książce są oczywiste i książka jest "mało naukowa". Można z niej wywnioskować np.: jak należy komunikować się w drużynie, jak rozmawiać z PM'em oraz że okazaniem szacunku innym jest umiejętność przyznawania się do błędów. Myślę, że książka warta jest przeczytania głównie przez ludzi początkujących.

Są książki, które po prostu realizują to co jest zawarte w ich opisie. Tutaj jest tego klasyczny przypadek. Jeżeli oczekujecie tego co Wam obiecują, to też dostaniecie. Dla mnie osobiście bardzo przydatna pozycja.

Książka nie tyle o programowaniu jak o życiowym podejściu do zawodu programisty. Autor proponuje wiele ciekawych rozwiązań bazując na swoim doświadczeniu w czasie którego przeżył wiele trudnych projektów.
Pomijając aspekty czysto technologiczne wydaje mi się, że książka nadaje się zarówno dla programisty jak i innych mniej technicznych zawodów. Każdy kto w swoim zawodzie chce uważać się za profesjonalistę znajdzie w tej pozycji wiele cennych porad.

Książka dobrze przedstawia jak powinien zachowywać się profesjonalny programista

Rozumiem, że to książka z ameryki, inny kontynent, inny sposób przekazywania emocji… Nie, nie podoba mi się mówienie wprost jak ma być, co należy pić i ile godzin trzeba na coś poświęcić. Odtłuszczając książkę z coachingu, zostanie fajnie przedstawione to, jak ważne jest by jasno się komunikować z ludźmi przy pracy w projekcie. Warto to przeczytać ze względu na tę właśnie część.

Trochę się zawiodłem, bo Wujek Bob straszliwie lał wodę miejscami, no ale koniec końców coś z tej książki wyniosłem. Mamy taki czas w branży, że programista zaczyna się uważać za króla i ważniejszego od prezesa, `Clean Coder` przypomina nam, że tak nie jest i definiuje jak ma się zachowywać profesjonalista.

• Programowanie
  • Informatyka
  • Techniczne

Dodaj cytat z książki Mistrz czystego kodu. Kodeks postępowania profesjonalnych programistów