Droga do finansowej wolności

Okładka książki Droga do finansowej wolności Bodo Schäfer
Okładka książki Droga do finansowej wolności
Bodo Schäfer Wydawnictwo: Wydawnictwo Aktywa biznes, finanse
biznes, finanse
Weg zur finanziellen Freiheit
Wydawnictwo Aktywa
2020-10-20
2020-10-20
Aneta Trybulska

Okładka książki Bogaty ojciec, biedny ojciec Robert Toru Kiyosaki, Sharon L. Lechter
Bogaty ojciec,... Robert Toru Kiyosak...
Okładka książki Sekrety amerykańskich milionerów William D. Danko, Thomas J. Stanley
Sekrety ameryk... William D. Danko, T...
Okładka książki Zasady Canfielda. Rusz się stąd, gdzie jesteś i idź tam, gdzie chcesz być! Jack Canfield, Janet Switzer
Zasady Canfiel... Jack Canfield, Jane...

Książka jest dla osób, które mają problem ze zrozumieniem, że pieniądze dają szczęście. Byłem tym przekonywany przez pół książki choć o tym doskonale wiedziałem przed rozpoczęciem lektury. Uważam, że dla osoby zdrowo myślącej ta książka nie wprowadzi rewolucji do życia.

Myślę, że każdy powinien przeczytać tę książkę. Żałuję, że nie przeczytałam jej wcześniej. Klika pomysłów z niej wykorzystam. Jednam rozdział 7 nijak, ma się do naszej rzeczywistości. Lepiej nie postępować tak jak radzi autor, bo będzie się człowieka wykorzystywać i na niego wszystko zwalać 😑

Książka bardzo dobra, chociaż dla mnie już na nią za późno. Jeśli miałbym polecić komuś jedną książkę o finansach - mogłaby to być ta pozycja. Jeśli jednak masz już kilka za sobą - trudno znaleźć tu coś nowego.

książka jest niesamowita. cala filozofia postepowania z pieniędzmi jest zawarta w tej książce. polecam

Książka trudna do jednoznacznej oceny. Na plus z pewnością cała "defensywna" część związana z oszczędzaniem, odkładaniem, likwidacją zadłużenia. Kilka bardzo trafnych spostrzeżeń dotyczących inflacji - jakże aktualnego problemu teraz, kiedy w całej Europie dodruk papieru opartego na zaufaniu do emitenta idzie pełną parą. Istotne również zwrócenie uwagi na fakt dzielenia się z tymi, którzy tego potrzebują. Kilka edukacyjnych przykładów i pouczających porównań. Na minus według mnie "aktywna" strona - po pierwsze autor pokazał zbyt mało możliwości inwestowania skupiając się na akcjach i funduszach inwestycyjnych, które niestety dla przeciętnego Kowalskiego uważam za niebezpieczne. Po drugie, większość ludzi w tych instrumentach traci pieniądze. Wystarczy spojrzeć na ogólne dane dotyczące rachunków maklerskich z poszczególnych banków. Te dane są jawne i wynika z nich że od 79% do prawie 90% rachunków - w zależności od instytucji- notuje straty. Nie wydaje się aby było zbyt wielu takich, którzy przez 20 czy 30 lat są gotowi odkładać i uśredniać ceny zakupu akcji, aby w wielu 70 lat wreszcie zacząć cieszyć się pełnią życia. Fakt, może dzieci z tego skorzystają pod warunkiem że będą miały szczęście dobrze trafić w rynek. Chcę być dobrze zrozumiany: nie jestem przeciwnikiem akcji - to po prostu fakty.

Podsumowując ten wątek myślę że rady dotyczące akcji i funduszy nie są na ten czas, gdzie jest zdecydowanie więcej możliwości a ludzie chcą mieć wszystko od razu.

Pomimo tych wszystkich zastrzeżeń, książka przydatna i na pewno warto przeczytać, choćby po to aby móc z odpowiedniej perspektywy spojrzeć na swoje finanse- zwłaszcza wydatki, plan oszczędnościowy itp.

W 2000 roku wydana w Niemczech może i miała sens - na Polskie realia jest czystą abstrakcją. Inwestowanie w książce jest opisane z perspektywy bańki dotcom i bardzo wysokich stóp procentowych co jest kompletnie oderwane od dzisiejszej rzeczywistości. Opisane rady jak inwestować i zwiększać swoje kompetencje jest w porządku ale sam motyw oszczędzania i inwestowania jest po prostu przedawniony. Na obecne czasy to samo znajdziemy w Finansowym Ninja Michała Szafrańskiego.

Po prostu średnia - są rzeczy godne uwagi i rzeczy absurdalne.

Po prostu średnia - są rzeczy godne uwagi i rzeczy absurdalne.

Dzień dobry, dziś książka „Droga do wolności finansowej” Bodo Schäfera od wydawnictwa Aktywa. Wydawnictwu serdecznie dziękuję za egzemplarz książki do recenzji, a was zapraszam do zapoznania się z recenzją.
Postaci Bodo Schäfera nie trzeba specjalnie nikomu przedstawiać, kto interesuje się finansami i rozwojem osobistym. Jednak, jeżeli ktoś nie wie, kto to jest, poniżej krótka notka o autorze. Bodo Schäfer jest niemieckim autorem i mówcą. Jest opisywany, jako trener finansowy i napisał kilka książek na temat budowania bogactwa i pozycjonowania.
Książka skierowana jest do wszystkich, którzy chcą się wyrwać z kołowrotka etatu, lub polepszyć swoją sytuację finansową. Jednak samo przeczytanie książki nic Ci nie da. Do tego trzeba nabytą wiedzę z książki zastosować.
Życie w bogactwie to twoje prawo od momentu narodzin! Ta książka okaże się najlepszą inwestycją twojego życia. Dziesięć milionów kupujących nie może się mylić! Wiodący w Europie trener finansowy Bodo Schäfer ujawnia sprawdzone sekrety osiągania bogactwa. Daje ci niezwykle proste, ale skuteczne techniki, dzięki którym możesz efektywnie zarządzać swoimi pieniędzmi.
Przed czytaniem książki masz ocenić swoją sytuację finansową w postaci ankiety. Przed czytelnikiem autor stawia 24 pytania dotyczące stanu jego portfela. Po udzieleniu wszystkich odpowiedzi zabieramy się za czytanie. Na koniec każdego rozdziału otrzymujemy kondensat tego, co właśnie czytaliśmy. Proces bogacenia się to nie jest proces do wykonania just like that. Jednak potrzeba cierpliwości i czasu. Chciałbym na dzień dzisiejszy mieć takie oprocentowanie na lokacie w banku do dwadzieścia kilka lat temu. Jednak jak się nie ma, co się lubi, to się kombinuje. Autor podaje, że wówczas oprocentowanie na lokacie wynosiło 10% w skali roku. Dziś jak znajdziemy lokatę na 2% w skali roku to jesteśmy ultra szczęściarzami. Oszczędności, czyli płacenie najpierw sobie. Z autopsji wiem, że najpierw opłacamy rachunki, odkładamy pieniądze, na co miesięczne zakupy żywnościowe, dopiero to, co zostaje odkładamy, albo żyjemy rozpustnie i każdy miesiąc kończymy na 0. Bodo skupia się na czasie 7 lat. Popatrzysz z jednej strony szmat czasu, z drugiej jak pstryknięcie palcem. Zobacz, już nie długo rok się kończy.
„W ciągu siedmiu lat albo nie zmienisz nic w swojej sytuacji finansowej, albo częściowo zyskasz zabezpieczenie. Za siedem lat zaczyna się przyszłość, na którą już teraz się przygotowujesz” Jak już wcześniej pisałem, nie jest to proces do zrobienia z dziś na jutro. Nie położysz się dziś wieczorem spać i przez noc wpłynie milion polskich złotych na twoje konto. O i znów odwołam się do tego, że rok się kończy. Pewnie masz już w głowie postanowienia noworoczne, a jeśli nie, to pewnie nie długo będziesz się nad nimi pochylał. Zapisz sobie oszczędzanie 10% twoich dochodów miesięcznych, a jeśli twierdzisz, że nie dasz rady żyć za 90% tego, co zarabiasz, to zacznij najpierw może od wrzucania dziennie złotówki do skarbonki albo słoika. Po roku będziesz miał dodatkowe 365 zł.
Najważniejszym elementem książki jest to, co już stosuje od dawna, czyli zapisywanie i prowadzenie tabeli swoich przychodów i wydatków. Osobiście prowadzę taką tabelę w excelu. Zapisane mam tam wszystko, co w danym miesiącu mam do opłacenia, a także każdy najmniejszy wydatek, czy to w sklepie stacjonarnym czy sieciowym. Oczywistością jest również rozdzielenie swoich pieniędzy na 6 kont lub 6 słoików. Skontaktuj się ze mną, jeśli chcesz poznać tą metodę oszczędzania.
Co robisz z podwyżką pensji? Odkładasz, inwestujesz, czy kupujesz sobie nowszy, lepszy samochód, który generuje koszty? Droższe ubezpieczenie, droższa eksploatacja, szersze opony. Wydaje ci się, że standard twojego życia się zmienił. Możesz mieć rację, uległ zmianie, ale kupując coś, co wymaga angażu twoich pieniędzy, to twój standard życia pozostaje w tym samym miejscu, lub pogarsza się.
Znasz metodę procenta składanego? Tym właśnie jest oszczędzanie na powyższe już nie aktualne 10% w skali roku. Dokładając regularnie kapitał do funduszu oszczędzającego odsetki również miesięcznie będą wzrastać. Te i inne metody oszczędzania i inwestowania poznasz sięgając po książkę.
Podsumowując recenzję. Po książki Bodo Schäfera można sięgać w ciemno. Wiedza zawarta w nich jest niesamowita. Miałem już okazję wcześniej recenzować Zasady zwycięzców. Zaskakuje mnie jednak fakt, że książka dopiero po 23 latach od premiery doczekała się tłumaczenia na język polski.

#397 - Drogado finansowej wolności - Bodo Schäfer - Wydawnictwo Aktywa

#150/52/2020

Książka ma 256 stron i swoją premierę tego wydania miała dnia 20.10.2020 roku.

"Wysokie dochody same w sobie nie sprawią, że będziesz bogaty. Bogatym uczynią cię tylko pieniądze, których nie wydasz."

Jest to książka, która zmienia nasze nawyki i nastawienie do finansów, niezależnie czy zaczynamy z pozycji 0, czy jesteśmy na minusie.

Jest ona bardzo ładnie wydana - grafiki, wyróżnienia, tabelki, zaznaczenia, powodują łatwość jej czytania i przyswajania wiedzy.

Zawarte w niej praktyczne ćwiczenia pomagają wdrożyć w życie zdobytą wiedzę z zakresu zarządzania finansami.

Mój ulubiony fragment książki:
"Zdystansuj się od sytuacji, w jakiej się znalazłeś. Nie traktuj swoich problemów zbyt poważnie. Kiedy grasz w Monopoly i przegrywasz, życie toczy się dalej. Z powodu długów też życia nie stracisz. Miej dystans także do siebie."

Bardzo podobają mi się podsumowania każdego rozdziału - Superpomysły w pigułce.

Jest to doskonały podręcznik zarówno do nauki oszczędzania jak i inwestowania.

Bardzo dziękuję za tą książkę Wydawnictwo Aktywa i ogromnie ją polecam. <3 <3 <3

#397 - Drogado finansowej wolności - Bodo Schäfer - Wydawnictwo Aktywa

#150/52/2020

Książka ma 256 stron i swoją premierę tego wydania miała dnia 20.10.2020 roku.

W swej kategorii to pozycja obowiązkowa. Mimo iż lat minęło wiele, nadal każdy wyłapie coś dla siebie. Kilka rad wartych wcielenia w życie. Na pewno warto.

• Finanse
  • Do kupienia