Okładka książki Sekrety długowieczności Ponad 100 rad, dzięki którym przeżyjesz w zdrowiu 100 lat Maoshing Ni
Maoshing Ni Wydawnictwo: Czarna Owca zdrowie, medycyna
zdrowie, medycyna
Czarna Owca
2020-10-01
2020-10-01
Bogusława Koziorowska-Jurkevich
medycyna medycyna zachodnia duchowość joga

"Sekrety długowieczności" to zbiór krótkich porad na temat życia. Chcesz przeżyć w zdrowiu sto lat? Oczywiście gwarancji nie ma, ale dlaczego nie podjąć tego wysiłku i nie zadbać o siebie już teraz? Wydłużenie swojego życia o kilka lat to już bardzo dużo. A przede wszystkim, jeśli miałoby to być życie, w którym mamy szansę być samodzielni, szczęśliwi i bez chorób. Kto by tak nie chciał. Wiadomo, lepiej zapobiegać niż leczyć. Każdy o tym wie, ale samo się nie zrobi.

Książka składa się z 6 rozdziałów, gdzie każdy z nich porusza inną dziedzinę życia.
A są to rozdziały: o jedzeniu, leczeniu, środowisku w którym żyjesz, o tym co robisz dla siebie, kim jesteś i o spełnieniu.

Ja podzieliłam sobie tę książkę na krótkie, kilkuminutowe sesje czytelnicze. Najczęściej już w łóżku sięgałam po tę książkę i czytałam na spokojnie, bez pośpiechu kilka stron. Nie jest to na pewno książka do połknięcia na raz. Bardzo duża dawka informacji, które najlepiej od razu wprowadzać do swojego życia.

Trzeba przyznać, że ta forma, krótkich informacji i faktów to zdecydowany plus tej książki. Czytasz wtedy, kiedy chcesz. I nie martwisz się, że zbyt długa przerwa w czytaniu spowoduje, że trzeba będzie zacząć od nowa. Idealna również na prezent dla bliskiej osoby.

Książkę czyta się bardzo szybko. Krótkie porady, owszem można owe sekrety znaleźć w dobie mody na zdrowe eko życie, również w innych pozycjach, jednak to właśnie ta książka do mnie trafiła. Bez zbędnych rozwlekłych opisów. Idealna dla takich prostych ludzi jak ja . Lakoniczna i rzeczowa wypowiedź jakich mało. Bez lania wody jedna strona praktycznie to jedna porada . Kilka zasad napewno zastosuje :) . Oczywiście patrzmy na książkę z przymrużeniem oka , jednak nic w niej zawarte nie powinno nam zaszkodzić :) POLECAM.

Książka ta zawiera ponad 100 krótkich rad, jak żyć szczęśliwie i w zdrowiu.
Interesuję się zdrowym stylem życia, ale z tej książki dużo jeszcze się dowiedziałam. Autor łączy naukę Wschodu i medycynę zachodnią.
Np. Po 50 r.ż ludzie powinni przyjmować kwas foliowy, aby ustrzec się choroby Alzheimera, taka ciekawostka. Zainteresowały mnie też wodorosty, jako nieliczne produkty nie są poddawane obróbce, a są bardzo zdrowe przy chorobach tarczycy. Czy ktoś z Was je przyjmuje, czy znacie jakieś dobre przepisy z ich wykorzystaniem?
🍂Książkę polecam jako ciekawostkę, szybko się czyta, bo jedna rada to jedna strona, a ja lubię konkrety 😊
🍂Duży plus @wydawnictwoczarnaowca
za tę pozycję 🤗

Książka ta zawiera ponad 100 krótkich rad, jak żyć szczęśliwie i w zdrowiu.

Kto z nas nie marzy o życiu w zdrowiu, spokoju i radości.
Książka przedstawia sto rad na sto lat.
Doktor Maoshing Ni odkrywa sekrety, dzięki którym będzie to możliwe. Łącząc wiedzę medyczną Wschodu i badania medycyny zachodniej stworzył kompendium ponadczasowych i sprawdzonych porad.
Jaki wpływ na nas słońce. Wydychaj toksyny.
Dieta i odżywianie.
Zioła.
Ćwiczenia, styl życia.
Środowisko.
Milosc, spełnienie w życiu.
Pieknie opisane, krociutkie rozdziały. Zbiór najistotniejszych faktów, porad.
To poradnik z radami co robić by było nam dobrze w życiu w podstawowym stopniu.
Coś co możemy zrobić sami.

Kto z nas nie marzy o życiu w zdrowiu, spokoju i radości.
Książka przedstawia sto rad na sto lat.
Jaki wpływ na nas słońce. Wydychaj toksyny.
Dieta i odżywianie.
Zioła.
Ćwiczenia, styl...

Każdy z nas marzy o długim życiu w zdrowiu i pełni sił, ale ilu z nas robi coś w kierunku zmiany złych nawyków i zadbania o siebie? Ja wiem, że nie zawsze wszystko zależy tylko od nas, czego niestety jestem przykładem. Jednak choroby cywilizacyjne to nie tylko wynik uwarunkowań genetycznych, ale także nieprawidłowej diety, stresów oraz zanieczyszczonego środowiska. Ja od zawsze i interesowałam się zdrowym stylem życia, a ostatnio coraz więcej uwagi poświęcam holistycznemu, całościowemu podejściu do człowieka i medycynie wschodniej, która jak dla mnie jest pełna skarbów. Dlatego bardzo ucieszyłam się, że w moje ręce wpadła książka "Sekrety długowieczności" od @wydawnictwoczarnaowca ❤

"Sekrety długowieczności" to książka napisana przez chińskiego lekarza Maoshinga Ni, który jest zwolennikiem połączenia naturalnej medycyny i darów natury z medycyną konwencjonalną. Uważa on że, aby wyleczyć się z choroby nie wystarczy skupić się tylko na objawach, które są już ostatnim wołaniem o pomoc naszego organizmu, ale pracować nad nią całościowo, włączając w to psychikę, prawidłową dietę, relaks oraz odpowiednią dawkę ruchu. Książka składa się z sześciu rozdziałów zawierających rady dotyczące diety, leczenia ziołami, problemów związanych z otaczającym nas środowiskiem, ćwiczeń i odmładzania, wpływu genetyki na zachorowania, a także uczuć i emocji, które są bardzo potrzebne dla równowagi duchowej. Każdy rozdział rozpoczyna się przedmową poruszającą dany temat, po której następują porady z nim związane. Ja jestem zdecydowanie na tak i na pewno wprowadzę wiele z przedstawionych rad do swojego życia. Nie ukrywam jednak, że momentami czułam się przerażona i przytłoczona tym ile szkodliwych substancji atakuje nas z każdej strony, co jest niestety ceną za postęp cywilizacyjny. "Sekrety długowieczności" to książka, którą według mnie naprawdę warto przeczytać.

Tytuł tego poradnika zachęca do wnikliwej lektury. Muszę przyznać, że wiele rad zostało w mojej pamięci i będę je stosować w codziennym życiu. Dotyczą zdrowia, odżywania, stylu funkcjonowania, środowiska, a nawet ekologii. Człowiek sam nie zdaje sobie sprawy jak wiele czynników wpływa na jakość i długość życia. Czy wiesz jaka jest recepta na dobry sen? Co może ochronić nas przed Alzheimerem? Jak pilnować swojego banku energii? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w tej książce! Ciekawym tematem poruszonym w poradniku jest wpływ miłości, związków, a nawet życia seksualnego na długość życia. Jakie są trzy klucze do naszej seksualności? Jakie szczególne właściwości ma bliskość drugiej osoby?

Więcej w recenzji:

„Twoja nieśmiertelność leży w tym, co po sobie zostawisz. Żeby mieć co po sobie zostawić, potrzebujesz czasu, by to stworzyć.”

Łącząc wiedzę wschodu i medycynę zachodnią autor stworzył ponadczasowe vademecum. W tej publikacji dowodzi on, że przy wsparciu akupunktury, ziołolecznictwa, jogi i medytacji możemy w dużym stopniu wyeliminować szkodliwe nawyki i w efekcie poprawić swój stan zdrowia. Bo jak wiadomo choroba czy nawet złe samopoczucie są rezultatem braku równowagi życiowej.  Autor na kartach książki podpowiada jak można tego dokonać. Co więcej holistyczne podejście, które prezentuje dostarcza nam podstawowych informacji do tego, aby odnaleźć siebie i wybrać dietę, która najbardziej nam odpowiada. Bo to właśnie zdrowie obok miłości, radości czy przyjaźni jest nieodzownym kryterium do osiągnięcia pełnego spełnienia w życiu.

Autor podzielił książkę na pięć grup tematycznych: co jesz, jak się leczysz, gdzie żyjesz, co robisz i kim jesteś. Przedstawił 100 niezwykle cennych wskazówek dotyczących leczenia, stosowania ziół, dobrych nawyków życiowych czy medytacji. Książka w pięknej, sztywnej oprawie, napisana bardzo przystępnym językiem. Poradnik, który powinien zainteresować każdego kto dba o siebie.

"Sekrety długowieczności". Jest to poradnik, a raczej zbiór rad, które mają nam pomóc w osiągnięciu długiego i zdrowego życia. Znajdziemy tu ponad 100 rad, dzięki którym dożyjemy minimum setki. Aż tak optymistycznie w przyszłość nie patrzę, ale kilka dodatkowych lat by się przydało. 😉 Książka podzielona jest na grupy tematyczne: co jesz, jak się leczysz, gdzie żyjesz, co robisz, kim jesteś. Każdy rozdział zawiera krótkie wprowadzenie oraz fragment traktu medycznego Żółtego Cesarza. Myślę, że jest to fajne urozmaicenie. Porady napisane są w przyjemny i prosty sposób, większość z nich również łatwo jest prowadzić do swojego życia. Dowiadujemy się o właściwościach różnych ziół, przypraw czy warzyw. Autor radzi też, czego unikać, aby czuć się lepiej. Jakie zmiany wprowadzić w swoim otoczeniu.
Poza wartościową treścią książka jest też bardzo ładnie wydana. Przyciągająca wzrok, twarda oprawa kryje równie ciekawe i przyjemne graficzne wnętrze. Polecam każdemu, kogo interesuje zmiana nawyków na zdrowsze w prosty i przyjemny sposób, albo poszerzyć wiedzę. W końcu "Poczucie spełnienia w życiu jest uniwersalnym pragnieniem ludzkim"

Jeśli ktoś mi zaproponuje do czytania przewodnik albo taki poradniczek zawsze bronię się zadnimi nogami. To literatura, która zawsze ma wiele złotych rad, ale jak wiadomo ludzie są różni, więc połowa tych porad jak nie 3/4 do niczego się nie nadaje, bo jak wiadomo każdy jest inny, a jeszcze często do tego dochodzi lenistwo. Tym razem jednak doszłam do wniosku, że jako jedna z tych kobietek, które nie mają dla siebie żadnych specyfików – uznałam, że jednak się skuszę i sprawdzę co tam w trawie piszczy.

Jak się okazuje to książka z sekretami, które na pewno większości obiła się o uszy. Jednakże ja jako laik znalazłam wiele ciekawostek, które przykuwały mocno moją uwagę. Najważniejszym jednak aspektem jest chyba fakt, że wszystkie informacje zostały przekazane nam przez chińskiego lekarza, który jest 38 pokoleniem, które praktykuje medycynę w swojej rodzinie. Tym bardziej uznałam, że jest to coś dla mnie, bo ww sumie jak się nie maluję i nie mam potrzeby używania różnych specyfików to może chociaż uda mi się schudnąć, może znajdę jakiś tip doskonale się sprawdzający.

Każda rada jest przydzielona do kategorii – począwszy od zdrowego odżywania, poprzez sposoby na spędzanie wolnego czasu i kończąc na na tym kim jesteśmy: czyli na miłości, związkach, seksualności czy chociażby wierze. Nie ukrywam, że ta ostatnia jest dla mnie mocno interesująca, bo mimo tego, iż jestem wierząca nie praktykująca lubię takie ciekawostki z innych wierzeń. W końcu to wiedza, a mi na stare lata się przypomniało, że przecież tyle spraw jeszcze w życiu mam nie odkrytych. Na pewno warto pamiętać skąd pochodzi autor – kładę na to nacisk z bardzo prostej przyczyny, większość podpowiedzi opiera się na tamtejszej kulturze i medycynie, czyli pospolicie mówiąc na ziołach, akupunkturze, remediach i innych darach matki natury. Oczywiście też nie uważam tego za błąd, ale wiadomo, co kultura to i zwyczaje. A dla mnie to kolejny rok, który poszerza moją wiedzę, może nie będę przez to nie wiadomo jak mądra, ale zawsze będę miała jakąś małą podpowiadajkę – niespodziankę w rękawie.

Całościowo wszelakie informacje dla mnie osobiście są ciekawe, przyjemne w odbiorze i nawet nie które mam zamiar wprowadzić w życie. Jeśli komuś to pomogło, a wcale nie musiał nie wiadomo jak dużo poświęcić czasu i własnych sił to czemu ja mam się nie skusić? Uważam, że powinno być więcej takich książek z innych zakątków świata, a na pewno znalazły by one miejsce u mnie na półce. Kto wie – może odkryłabym więcej zagadek tego świata?

Wybierasz długie życie?

Niniejsza książka to kompendium ponadczasowych i sprawdzonych (podobno) porad, które zebrano w jednym miejscu na podstawie doświadczeń medycyny wschodniej i zachodniej. Ów zbiór mądrości ma na celu przekonanie nas, że lwia część chorób wynika ze złego trybu życia oraz ze złych nawyków, po których skorygowaniu (i ewentualnej eliminacji) nasze życie będzie zdrowsze, a także prostsze i nacechowane sporą dozą harmonii. W efekcie mamy dostać szansę na przeżycie w zdrowiu nawet 100 lat! Ile w tym wszystkim prawdy?

Autor książki, Doktor Maoshing Ni, reprezentuje 38. pokolenie lekarzy chińskich w swojej rodzinie. Obronił dwa doktoraty, prowadził badania nad stulatkami w Chinach. Posiada certyfikat Amerykańskiej Izby Lekarskiej i prowadzi prywatną praktykę lekarską w ośrodku Tao of Wellness w Kalifornii. Trzeba przyznać, że dokonania zawodowe Ni budzą szacunek i trudno zbyć je machnięciem ręki. Co za tym idzie przedstawione w książce treści są dzięki osobie autora mocno uwiarygodnione.

Sama treść sprowadza się do tytułowych 100 porad, które pogrupowano rozdziałami na kategorie odpowiadające kolejno naszemu sposobowi odżywania się, sposobom leczenia się, miejsca w którym żyjemy, stylowi spędzania przez nas wolnego czasu oraz naszej tożsamości oraz społecznej sfery naszego życia. Każda z tych kategorii ma według Ni niebagatelne znaczenie dla naszej długowieczności.

Jakie porady serwuje nam autor książki? Każda z nich została - według zapewnień autora - sprawdzona przezeń osobiście w praktyce.

W kwestii sposobu odżywania się Ni nie odkrywa bynajmniej Ameryki. Można nawet powiedzieć, że jego rady są na tym polu dosyć banalne... Rozdział poświęcony leczeniu i medycynie jest w porównaniu z pierwszym dużo ciekawszy, przesiąknięty jest on jednak na wskroś wschodnią myślą leczniczą, w której pierwsze skrzypce gra ziołolecznictwo, różnorodne eliksiry, akupunktura, itp.

Trzecia część książki poświęcona jest naszemu bezpośredniemu otoczeniu, w którym codziennie funkcjonujemy. Nie bez znaczenia dla naszej długowieczności są tutaj kwestie społeczne, środowisko w którym żyjemy, a także aspekty ekologiczne. Ten rozdział przechyla szalę na stronę zachodnich zdobyczy świata naukowego. Rozdział czwarty po raz kolejny przechyla ową szalę na stronę szeroko pojętego wschodu, albowiem rady z zakresu właściwego stylu życia, życia duchowego, czy też ogólnego zwolnienia obrotów w świecie pędzącym naprzód są jakby żywcem wyjęte z co najmniej kilku dalekowschodnich filozofii.

Bardzo ciekawy jest rozdział piąty, który poświęcono kwestii naszej tożsamości, genetyki, a także naszego życia emocjonalnego i duchowego. Ta część książki także przesiąknięta jest dalekowschodnią myślą filozoficzną, jednak dosyć przyjemnie się to czyta. Jeśli coś tutaj przeszkadza, to ilość przytoczonych przez autora banałów w stylu "kochaj samego siebie", "zachowaj harmonię", "wsłuchaj się we własne wnętrze" itp. Trafianie na tego rodzaju wstawki bywa irytujące, jednak w takich książkach jak ta chyba nie sposób tego uniknąć...

Generalnie rzez biorąc lektura jest bardzo ciekawa i z cała pewnością wartościowa pod względem merytorycznym. Zawiera ona co prawda pokaźną liczbę banałów oraz truizmów, można to jednak autorowi wybaczyć. Jeśli nie będziemy się tego czepiać, to przebrniemy przez książkę bardzo szybko - czyta się ją naprawdę przyjemnie :)

Pozostaje pytanie, czy zastosowanie się do rad Ni rzeczywiście zapewni nam długie, nawet stuletnie życie... Zaprezentowany zbiór porad w tym zakresie wygląda na papierze bardzo obiecująco, jednak obawiam się, że wymierny efekt owych rad jest niesprawdzalny. U niektórych to zadziała, u innych nie (z rozmaitych powodów, jak choćby genetyka). Tak więc zastosować się do zaprezentowanych tutaj porad nie zaszkodzi, ale czy to pomoże - nie wiadomo; o tym przekona się każdy z nas patrząc u schyłku swego życia na liczbę przeżytych lat :)

Dziękuję Wydawnictwu Czarna Owca za egzemplarz recenzencki.

#SekretyDługowieczności #MaoshingNi #CzarnaOwca #ZdroweŻycie #Zdrowie #Długowieczność

Wybierasz długie życie?

• Współpraca
  • Posiadam w bibioteczce :)
  • Medyczne
  • -- DOC: SCI: Altmed