Comedy queen

Stara Szkoła
2020-10-26
2020-10-26
Patrycja Włóczyk
dorastanie śmierć humor stand-up Szwecja smutek

Mogę opisać tę książkę jednym przymiotnikiem: nieznośna.

Nieznośna jest główna bohaterka.

Czytałam skonsternowana, mogę sobie tylko wyobrażać, jak bardzo dziwne i niezrozumiałe to wszystko musi być dla teoretycznie docelowego czytelnika.

Mogę opisać tę książkę jednym przymiotnikiem: nieznośna.

Nieznośna jest główna bohaterka.
Ale przede wszystkim nieznośne jest tłumaczenie. Pozostawiono całe zdania po angielsku. Przypisy - serio, w książce dla dwunastolatków? Tłumaczka nie podejmuje też walki z grami słów, więc zamiast zwięźle i z humorem, jest rozwlekle i tak naprawdę nie do końca wiadomo, o co chodzi....

Niby literatura młodzieżowa, jednak napisana ciekawym i przyjemnym językiem. Pierwszy raz nie czułem ani, zażenowania jak przy innych tego typu książkach ani, też nastawienia na innego typu odbiorcę. Polecam każdemu.

Bardzo dobrze się zapowiada.
Ledwo zaczęłam, ale już polecam.

Bardzo dobrze się zapowiada.
Ledwo zaczęłam, ale już polecam.

Byłam trochę sceptycznie nastawiona do tej książki bo okładka sugerowała mi, że będzie to coś w stylu książki młodzieżowej wydanej w 2005 roku.

Teść zaskoczyła mnie bardzo pozytywnie. Nawet mimo tego, że nie lubię stand upu, a ten motyw przewija się nieustannie ze względu na to, że główna bohaterka chce zostać tytułową comedy queen.

W skrócie, książka opowiada o Sashy, której mama popełnia samobójstwo w wyniki zmagania się z depresją. Dziewczynka nie potrafi poradzić sobie z tą sytuacją, stosuje mechanizm wyparcia polegający na tym, że próbuje zerwać ze wszystkim co upodobniłoby ją to mamy. Tworzy listę, która obejmuje min. obcięcie włosów, zakaz opiekowania się żywą istotą jak i zostanie standuperką.

Autorka w cudowny sposób opowiada o emocjach dziewczynki, pokazuje również jak radzić sobie ze stratą. Polecam zarówno młodszym jak i starszym.

W skrócie, książka opowiada o Sashy,...

To historia o dwunastolatce która marzy żeby zostać stand-uperką. Poznajemy ją w trudnym okresie jej życia bo rok od śmierci jej mamy. Jak sobie poradzi z ta tragedią? Otóż ma listę dzięki której nie popełni „jej blędów”. To poruszająca opowieść o stracie, żałobie, i radzeniu sobie w nowej rzeczywistości.
Wbrew tytułowi to nie jest książka przy której będziecie się śmiać. W każdym razie nie tylko śmiać. Ja ryczałam kilka razy. Naprawdę mocna lektura. Od przeczytania jej do napisania tych kilka słów minęły dobre dwa tygodnie, bo nie potrafiłam się po niej podnieść. Trudno pisać o niej tak by zachęcić a jednocześnie nie zdradzić fabuły. Może Was zachęci fakt że zdobyła nagrodę najlepszej książki dla dzieci i młodzieży w 2020 i została przetłumaczona na szesnaście języków.
Przeczytałam ją z polecenia Kasi Aellirenn ( jest jej patronką) i ja również z całego serca polecam!

Wbrew tytułowi to nie jest książka przy której będziecie się śmiać. W...

Comedy Queen jest słodko-gorzką historią o nastolatce, która marzy o tym, by ludzie śmiali się z jej żartów. Jej marzeniem jest zostanie stand-uperką, która tryska humorem, bawi słuchaczy i sypie anegdotami z rękawa. Niektóre jej konstatacje są naprawdę zabawne. Sasha postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i spróbować swoich sił na scenie, zaczynając od wystąpienia podczas szkolnych zajęć.

Jednak Comedy Queen to przede wszystkim opowieść o przeżywaniu żałoby. Kiedy Sasha na początku książki mówi: "moje życie naprawdę zależy od tego, czy wyrobię w sobie funny bones. (...) Bez nich nie przeżyję", wydaje się, że to zwyczajna hiperbola nastoletniej narratorki. Niedługo potem czytelnik będzie miał szansę dowiedzieć się, że w myśleniu dziewczyny nie było przesady, tylko obawa o samą siebie. Sasha wymyśliła sobie listę punktów, których zamierza się trzymać, żeby nie zachorować na depresję i przeżyć.

Ile ja łez wylałam przy tej książce! Choć momenty refleksji i smutku są częściowo równoważone humorem i rozbrajającą szczerością Sashy, to jednak nie da się ukryć faktu, że powieść Jenny Jägerfeld jest opisem procesu przechodzenia żałoby.
Nazywana współczesną Astrid Lindgren autorka stworzyła tak autentyczny obraz literacki, pełen szczerego, namacalnego cierpienia, a przy tym daleki od przesady, że mogę polecić tę książkę młodym czytelnikom (niekoniecznie dziewczętom) oraz ich rodzicom. Połączenie elementów dramatu i komedii w książce tak poważnej było zagraniem ryzykownym, ale udało się znakomicie. Łzy wzruszenia i łzy rozbawienia - gwarantowane.

Jak poradzić sobie ze śmiercią ukochanej mamy? Jak nie zwariować i nie obarczać się winą? Z tym metoda prób i błędów radzi sobie nastoletnia Sasha, która ma talent do rozśmieszania ludzi, bo - jak mówiła jej mama - ma „funny bones”. Ta niepozorna książka skłania do refleksji nad chorobami psychicznymi oraz żałobą. Polecam! Śmiech przez łzy wzruszenia gwarantowany.

„Comedy Queen" to szwedzka powieść dla młodzieży i dorosłych autorstwa Jenny Jägerfeld.
🎤Historia ta zaczyna się rok po tragicznych wydarzeniach, które miały miejsce w rodzinie Rein. Poznajemy ciekawych bohaterów, którzy pojawiają się stopniowo i w odpowiednim momencie. Jest ojciec, jego córka, wujek dziewczynki, jej przyjaciółka Morten i psycholożka Linn. Samobójstwo jednego z rodziców doprowadza 12-letnią Sashę, główną bohaterkę tej historii, do głęboko skrywanego poczucia winy. Nie potrafi prosić o wsparcie przekonana, że realizując swój 8 punktowy plan, wszystko się ułoży. Jednak jest to dziecko, które nie do końca jest świadome, że jeśli nie zostanie przepracowana żałoba, może dojść do eksplozji emocji. Broni się żartami, które zresztą wychodzą jej świetnie, szczególnie te sytuacyjne. Jej poczucie humoru pozwala na odrobinę szczęścia i sprawia, że stawia przed sobą cel. Chce zostać stand- uperką. Czy wystarczy jej żartów? Czy będzie miała dość sił? W końcu każdy ma swój nieprzekraczalny próg wytrzymałości. Czy najbliżsi, w tym jej tata, który musi udźwignąć cały ciężar tej trudnej sytuacji, własną żałobę i odpowiedzialność za córkę, cierpliwie poczeka, aż się otworzy? Czy pomoże Sashy?
🎤Książka to wachlarz emocji: rozżalenie, niepokój, poczucie winy, radość, euforia. Porusza tematy trudne, o których nie zawsze potrafimy rozmawiać, a są niezwykle ważne. Comedy Queen to wartościowa powieść, przy której można się pośmiać, wzruszyć i czegoś nauczyć. Polecam!

Sasha marzy o tym by mieć "funnybones", od tego zależy czy uda jej się przeżyć.

Sasha musi koniecznie robić wszystko inaczej niż jej mama, od tego zależy czy uda jej się przeżyć.

"1. Ściąć włosy
2. Nie opiekować się żadną żywą istotą
3. Nie czytać książek
4. Nosić tylko kolorowe ubrania
5. Nie myśleć za dużo (a najlepiej wcale)
6. Unikać spacerów. Unikać lasu
7. Zostać comedy queen!"
Czy uda się wszystko odhaczyć?
Czy uda się żyć?

To książka na jeden wieczór, ale wieczór który zapadnie w pamięć i choć łzy wyschną, to wzruszenie pozostanie z czytelnikiem na długo.

Czy o bólu po samobójczej śmierci matki można pisać tragicznie i komicznie zarazem?
Jak pokazuje ta powieść dla młodzieży można, a nawet trzeba!

Autorka @jennyjagerfeld pokazuje jak dwunastoletnia dziewczyna radzi sobie z tragiczną śmiercią matki i z własnym strachem przed śmiercią. Znajduje wytłumaczenie przyczyn depresji, która pchnęła jej matkę do takiego kroku i robi wszystko by nie popełnić "jej błędów"?
Układa plan na to by nie być jak ona, nie wyglądać jak ona, by nikt przez nią nie płakał. Postanawia rozśmieszać ludzi, postanawia zostać comedy queen.

To niesamowite w jak idealny sposób udało się Autorce poruszyć temat utraty i żałoby tak, by książka nie była jedynie opisem dziecięcego dramatu, ale pokazywała też w niezwykle subtelny sposób, że świat się nie kończy, że życie trwa dalej, że trzeba zaakceptować fakt iż każdy z nas jest śmiertelny.

Ta książka na przemian wzrusza i wywołuje śmiech przyczyną którego są niekonwencjonalne zachowania głównej bohaterki uparcie powstrzymującej płacz zagłuszając go śmiechem na siłę by iście desperacko bronić się przed smutkiem i lękiem.

Kolejna pozycja od Wydawnictwa, którą wam serdecznie polecam.
Czytajcie sami i polecajcie swoim dzieciom. Nieswoim też 😉

Sasha marzy o tym by mieć "funnybones", od tego zależy czy uda jej się przeżyć.

"1. Ściąć włosy
2. Nie opiekować się żadną żywą istotą
3. Nie czytać książek
4. Nosić tylko kolorowe ubrania
5. Nie myśleć za dużo (a najlepiej wcale)
6. Unikać spacerów. Unikać lasu
7. Zostać...

📚Sasha ma dwanaście lat. Jej mama umarła i wychowuje ją tata. Jest zwyczajną nastolatką ale ma jedno wielkie marzenie - chce zostać Comedy Queen. Podchodzi do tego bardzo poważnie i ogląda nagrania stand - uperów w internecie. Jej mama zawsze twierdziła, że niektorzy ludzie mają wrodzony dar rozśmieszania innych a jeszcze inni mogą się tego nauczyć. Sasha nie uważa sie za szczególnie zabawną dziewczynkę ale postanawia się tego nauczyć. Ale za tym całym humorem i pozorną beztroską dziewczynki kryje się coś jeszcze i będzie musiała stawić temu czoła. Jaką zadrę nosi w sercu Sasha i czy spełni swoje marzenia o stand - upie? To już sami musicie przeczytac tę książkę.
📚"Comedy Queen to niesamowita opowieść o nastolatce i dla nastolatek ale nie tylko, to też świetna książka dla dorosłych czytelników. Wcale nie jest taka lekka, jakby się to wydawało. Autorka porusza w niej problemy radzenia sobie z traumą po śmierci bliskiej osoby, radzenia sobie z chorobą i to nie tylko ze strony dziecka ale i osób dorosłych. To piękna książka o przyjaźni i o tym, że warto uporządkować swoje sprawy z przeszłości, warto pozwolić sobie pomóc i trzeba wyzwolić sie z poczucia winy. Niesamowite, jak Jenny Jägerfeld sprytnie "przemyca" te ważne tematy, jak wzrusza i jednocześnie rozśmiesza. Znajdziecie w niej wszystko: miłość, radość, tęsknotę, smutek ale przede wszystkim wiele optymizmu, w tym wydaniu bardzo zaraźliwego. Polecam tę książkę osobom od lat 10 do 110, naprawdę jest uniwersalna, co nie jest znów częstym zjawiskiem. Jest lekka, zabawna i wzruszająca.

Dodaj cytat z książki Comedy queen