Antologia angielskiej poezji metafizycznej XVII stulecia

Wydawnictwo: a5
poezja angielska, metafizyka
poezja
Pistacia

Jest to najobszerniejsza z dotychczasowych polskojęzycznych prezentacji „poezji metafizycznej” w mistrzowskim tłumaczeniu Stanisława Barańczaka. Poezji, która jest owocem najburzliwszych czasów w historii Wielkiej Brytanii i podobnie burzliwych życiorysów jej autorów. Epoka, w której przyszło żyć Donnowi i jego uczniom to nieustannie ścierające się opozycje, zarówno na gruncie politycznym (od Stuartów przez Tudorów, aż po wojnę domową Cromwella), religijnym („świeży” anglikanizm vs. katolicyzm), światopoglądowym (Platon i Ptolemeusz skonfrontowani z najnowszymi teoriami Kopernika i Galileusza). Liryka „poetów metafizycznych” odzwierciedla ten nowy, pełen sprzeczności stan świadomości społecznej i kondycję jednostki. „Poezja metafizyczna, w pełnym sensie tego terminu, to poezja (…) inspirowana przez filozoficzną koncepcję wszechświata i rolę wyznaczoną duchowi ludzkiemu w wielkim dramacie egzystencji” H.J.C. Grierson, Metaphysical Poetry

Snoopy | 2010-06-22
Przeczytana: 22 czerwca 2010

Rewelacyjna antologia - opracowana z wielką skrupulatnością i znawstwem. Prezentuje niezwykle szeroki wybór XVII-wiecznej poezji metafizycznej (blisko czterdziestu autorów!), a do tego zawiera noty biograficzne poetów oraz komentarze do poszczególnych utworów.

A sama poezja - raz wzniosła i wzruszająca, innym razem lekka i frywolna - zachwyca pomysłowością i kunsztem formalnym. Imponujące tłumaczenie Stanisława Barańczaka momentami zapiera dech w piersiach. Szkoda tylko, że nie zamieszczono też wierszy w oryginale - pozwoliłoby to jeszcze bardziej docenić pracę tłumacza (choć sam tom - liczący już grubo ponad 500 stron - musiałby rozróść się dwukrotnie).

Do powolnej, uważnej i częstej lektury. Naprawdę warto!

FromNorwayWithLove | 2011-03-11
Przeczytana: 11 marca 2011

Wszystko niby dobrze. Wstęp profesjonalny, układ dobrze przemyślany. W całym tomie panuje nieskazitelny porządek. A mimo to nie umiem uścisnąć z tą książką w ręku i czytać wiersz za wierszem, poznawać poetę po poecie. Może odlubiła mi się poezja? Albo porządek onieśmiela za bardzo?

Magdalena Ceglarz | 2016-03-04

Piękne wiersze doskonale przetłumaczone przez Stanisława Barańczaka, a wiem jak trudne jest to zadanie, żeby wszystko co ważne zostało zachowane.

Karol | 2015-07-09

Może niektórzy się obrażą, lecz ta książka bardzo dobitnie pokazuje, jak daleko naszemu Sępowi-Szarzyńskiemu do prawdziwego baroku.

Gra_ce | 2012-04-21
Przeczytana: 2005 rok

Zawiera min. genialne wiersze Johna Donne'a.

GabrielL Kamiński | 2010-11-27
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 13 czerwca 1982

Metafizyka to bardzo pojemna kategoria duchowejh i filozoficznej wiedzy...W poezji objawia się spójną wizją świata opartego na "fundamencie "boskiego oddechu". Pierwsze wydanie ukazało się w "mrokach" stanu wojennego, tym bardziej metafizyczny "obraz człowieka" w boskim planie przynosił oddech nieuchronności naszego tragicznego losu

Patrycja | 2013-12-27

Najbardziej przypadły mi do gustu liryki John'a Doone'a, ale cały zbiór jest niesamowity.

| 2010-11-10
Przeczytana: 10 listopada 2010

Gdy zobaczyłam na okładce obraz Blacka spodziewałam się książki w której spotkam dobra poezje. Jednak zawiodłam się,są tu nieznani pisarze tworzący utwory rymowane, infantylne, proste. Nic w nich kreatywności...

Veturna | 2016-12-01
Przeczytana: 30 listopada 2016