Okładka książki Hau. Psy, pieski i bestie w baśniach, mitach i wierzeniach ludowych z całego świata Tor Åge Bringsværd
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Tor Åge Bringsværd Wydawnictwo: Marginesy literatura piękna
Vov
Marginesy
2020-11-12
2020-11-12
Milena Skoczko - Nakielska

Jak człowiek wychowa się na historyjkach o rozkapryszonych bykach porywających młode kobiety, magicznych podmiankach krwi na napoje wyskokowe, olbrzymach płodzących raz niebotyczne wilki, innym razem konie przetyrane przez Czarnobyl, to wpada taka myśl, że w sumie to zbieractwo i łowiectwo kończyło się podejrzanie często na sporej ilości szemranych grzybków i za czasów naszych pradziadów przynajmniej było im wszystkim czasami w tej Europie wesoło. Przynajmniej wnioskując po opowieściach.

Wiecie gdzie jeszcze było grane sporo substancji ubarwiających rzeczywistość? Jeśli mam wnioskować po tej książce to na całym świecie.

Tor Åge Bringsværd zebrał w niej radosne ekspresje egzotycznych przygód, w których kobiety poślubiały psy, rodziły im dzieci, mieszkały w ich pałacach. Psy kradły też święte artefakty, przyczyniały się do powstawania ludzi, gór lub istniejących po dziś dzień landmarków. Chroniły swoje rodziny, przynosiły szczęście, brały udział w wojnach lub ratowały świętych. To zbiór zawierający ponad 60 historii z całego świata, których bohaterami są najlepsi przyjaciele człowieka. Warto to zaznaczyć i podkreślić - psy. Autor dużą uwagę poświęcił tej kwestii i odsiał baśnie, legendy i mity o wilkach, szakalach, kojotach czy innych czworonożnych kuzynach naszych domowych kumpli.

I ten zbiór wart byłby uwagi już tutaj, gdyby ograniczał się tylko do tego, ale nie! Dodatkowo znajdziecie tam reprodukcje tematycznych obrazów, ilustracji i grafik. Większość opowieści ma wstęp, który nakreśla autora, czasy i kontekst, w którym powstały. Po nich można znaleźć "ogon", który dodaje kilka słów na temat tego gdzie dany motyw jeszcze się przewija lub podaje szerszy kontekst historii. Historie są również zebrane i przedstawione tematycznie (o powstaniu ludzi, świętych psach, złych psach, psach obrońcach etc.). Dawno już książka tego typu nie zrobiła na mnie tak fantastycznego wrażenia i jest wspaniałą gratką dla ludzi z każdym etapem zajawki typu pieskoza.

Czy rekomenduję? OMG, JESZCZE JAK!

Ciekawa, bogato ilustrowana pozycja dla każdego, szczególnie dla miłośnika psów. Interesujące fakty, legendy i mity w roli głównej- pies.

Praktyczny zbiór baśni, legend i przypowieści wszelakich, które dotyczą psów. Przedstawiony przyjemnie, lekko, z odpowiednią ilością jeszcze uprzyjemniającej grafiki.

Zbiór zadziwiająco wielu mitów, legend i niezwykłych faktów o psach ze wszystkich stron świata. Minusem jest brak polotu, dowcipu i wyraźnej ciągłości.

1965

Myślałam, że będzie to książka pełna ciekawostek o psach. Legendy nie bardzo mnie interesują. Przeleciałam książkę "po łebkach". Jedynym ciekawszym rozdziałem był ten o psach w filmie.

Świetny zamysł, ale jak na tak interesujący pomysł, nielekko się czyta.

Świetny zamysł, ale jak na tak interesujący pomysł, nielekko się czyta.

Autor o nazwisku, którego nawet nie będę próbowała przytoczyć, przytacza nam zbiór mitów i baśni o ukochanych czterołapych towarzyszach. I tak z mojej perspektywy tą książkę można oceniać dwojako: jeśli po prostu lubisz psy, to może być dla ciebie świetna sprawa, zaś jeśli siedzisz w temacie to możesz być ciutkę rozczarowany.

Już wyjaśniam. Przez dwanaście lat prowadziłam psiego bloga, z wykształcenia jestem technikiem weterynarii, a baśnie i mity to coś, co zawsze bardzo lubiłam, a do tego jestem okropnie uparta jeśli chodzi o wyszukiwanie informacji, a im ciężej dostępny był temat, tym lepiej się bawiłam szukając informacji. I z perspektywy osoby, która w tym temacie siedziała ta książka jest urokliwa tak w połowie, bo prostu resztę opowieści już znalałam, a nie przepadam za czytaniem czegoś po raz któryś z kolei.

Ale! Ta pozostała część zaskoczyła nawet mnie, a już w ogóle zauroczył mnie sposób opowiadania. To nie są opowieści dla dzieci do poduszki, ta książka nie bawi się w tabu, nie łagodzi opowieści. Dostajemy je w takim wręcz surowym stanie i to coś, co raduje moje serce, bo o taki materiał jest naprawdę ciężko. Wielu z tych opowieści nie znalałam, nie dotarłam do nich i podejrzewam, że gdybym posiadała ją fizycznie to nie raz bym do niej wracała!

Ma też przepiękne ilustracje i fotografie, naprawdę porządną bibliografię, a ta część, która mnie wynudziła to opowieści chociażby o słynnych psach, o których się na codzień nie mówi - bohaterka wojenna Judy, czy pewien niesforny szkocki chat albo chociażby jest taka historia o psie i szczurze w dziecinnym pokoju, którą zapewne znamy z Zakochanego Kundla.

Mimo wszytko jest to gratka nie tylko dla miłośników psów ale także dla fanów wszelkiego rodzaju baśni czy mitologii, a do tego jest przepięknie wydana.

Już wyjaśniam. Przez dwanaście lat prowadziłam...

Ciekawa propozycja dla miłośników psów, pięknie zilustrowana, przedstawiająca historię psa w ludzkiej kulturze oraz wiele mitów, legend, baśni z psem w roli głównej.
Przeczytałam tę książkę z dużym zainteresowaniem i bardzo polecam.

Przeczytałam tę książkę z dużym zainteresowaniem i bardzo polecam.

Pierwsze słowo, jakie przychodzi mi na myśl, to... nudna. Omawiana tematyka również dosyć jałowa. Spodziewałam się fajnych ciekawostek, jednak język i styl, jakimi są opisane, czyni je kompletnie nieprzystępnymi. Niestety przebrnęłam tylko przez połowę książki, więcej nie dałam rady.

Świetna dawka ciekawostek i mitologicznych odniesień. Niezwykle przyjemna lektura dla miłośników psów.

• Zwierzęta
  • Popularnonaukowe

Tor Åge Bringsværd Hau. Psy, pieski i bestie w baśniach, mitach i wierzeniach ludowych z całego świata Zobacz więcej