Co mówią kości. Ukryte tajemnice zbrodni

Okładka książki Co mówią kości. Ukryte tajemnice zbrodni Sue Black
Feeria Science
2021-02-10
2021-02-10
Adam Wawrzyński
kości antropologia antropologia sądowa kryminalistyka

Okładka książki Developmental Juvenile Osteology Sue Black, Craig Cunningham, Louise Scheuer
Developmental ... Sue Black, Craig Cu...
Okładka książki Forensic Anthropology 2000 to 2010 Sue Black, Eilidh Ferguson
Forensic Anthr... Sue Black, Eilidh F...
Okładka książki The juvenile skeleton Sue Black, Louise Scheuer
The juvenile s... Sue Black, Louise S...

Budowa ludzkiego ciała wzbudza fascynację, a jednym z jej najciekawszych elementów jest moim zdaniem układ kostny. Sue Black, antropolożka sądowa, zawodowo zajmuje się ludzkim szkieletem, bada kości i odkrywa zawarte w nich informacje dzięki nauce popartej doświadczeniem i zamiłowaniem do anatomii.

Swoją książkę podzieliła na trzy części. Pierwsza z nich opisuje kości czaszki. W kolejnych częściach znajdują się natomiast kości szkieletu osiowego i kości kończyn. Każdy rozdział zaczyna się od cytatu i rysunku, uwielbiam takie detale!

Krok po kroku, od czaszki aż po same stopy, autorka przedstawiła niesamowite fakty i ciekawostki. Jej pióro jest lekkie i przejrzyste, a jednocześnie brzmi naukowo i profesjonalnie. Wciąga już od pierwszych stron i uświadamia, jak wiele informacji z naszego życia zapisze się po nas właśnie w kościach. Dosłownie! Antropolog może odczytać z nich więcej, niż nam się wydaje.

Całość oprawiono świetnym humorem Sue, który przypadł mi go gustu. To była naprawdę wciągająca lektura, która pozostawia po sobie niedosyt i chęć jeszcze większego zgłębienia tematu 🩻🦴

Swoją książkę podzieliła na trzy części. Pierwsza z nich opisuje kości...

Od zawsze interesuje się anatomią i medycyną, a co więcej jestem ogromną fanką seriali jak i książek kryminalnych. Dlatego książka co mówią kości jest jak dla mnie idealnym połączeniem tych dwóch tematów.

W książce poznajemy szczegóły pracy antropologa sądowego. Autorka opisuje swoje doświadczenia i wiedzę o ludzkim szkielecie, dzieląc go na trzy główne części: czaszkę, szkielet osiowy i kończyny. Gdy zostają z człowieka same kości, dalej można z nich wyciągnąć wiele informacji takich jak przebyte urazy, choroby, to jak zginęła dana osoba i co najważniejsze - do kogo one należały.

Czytając ten tytuł dostajemy lekcje anatomii wraz z informacjami ze śledztw, w których autorka pomagała oraz jej doświadczenia i proces działania podczas badań. Używa ona języka naukowego, jednak jest on zmieszany z potocznymi sformułowaniami, dlatego całość jest przyjemna i łatwa w czytaniu. Podoba mi się poczucie humoru autorki, jej anegdoty sprawiły, że parę razy się zaśmiałam podczas czytania tej lektury.

Książka jest naprawdę fascynująca, czytało się ją szybko i przyjemnie, nie znudziłam się ani na chwilę. Pomimo faktu, że spodziewałam się czegoś innego bo myślałam, że będą to głównie przypadki kryminalne, to nie zawiodłam się, a doświadczenia i wiedza autorki sprawiły, że książka była tylko ciekawsza.

Dlatego tytuł polecam fanom true crime, a szczególnie serialu Kości.

Współpraca z Wydawnictwo Feeria

Ocena:
8/10

Instagram/tiktok: @agnesereads

2045

Bardzo dobra książka, choć tematyka nie leży w kręgu moich zainteresowań, bo nie mam kompletnie pojęcia o anatomii i to mi w znaczny sposób utrudniało lekturę tej pozycji. Autorka książki jest Szkotką i antropologiem sądowym i opisała liczne przypadki, którymi zajmowała się w swojej pracy zawodowej.
Myślałam, że jako fanka serialu "Kości" gładko przejdę przez tę pozycję. Autorka starała się, aby przekazywać wiedzę w sposób przystępny i zrozumiały, ale dla kompletnego laika jak ja okazało się to niewystarczające. Dużą wadą tej książki jest brak ilustracji. Chyba nie o to chodzi, żeby co chwila odpalać Google i sprawdzać jak wygląda dany organ, czy kość i jak po nim rozpoznać wiek, albo płeć, bądź jakieś anomalie.
Najciekawsze w książce były opisy prawdziwych zbrodni i to jak dzięki pracy m.in. antropologów sądowych udało się wykryć sprawców. Autorka opisała wiele bardzo ciekawych przypadków. Strasznie mnie szokuje, że w Wielkiej Brytanii za najcięższe przestępstwa (np. morderstwo kilku dzieci) dostaje się 20-25 lat więzienia. Nie wierzę w resocjalizację osób, które są w stanie zamordować dziecko, a taki potwór, czasami jeszcze w kwiecie wieku wychodzi z więzienia i kontynuuje swój proceder. System, który wymierza takie kary jest chory.
Książka z pewnością warta uwagi, choć dla mnie kwestie związane z anatomią były ciężkie do przebrnięcia.

Myślałam, że jako fanka serialu "Kości" gładko przejdę przez tę pozycję....

Muszę przyznać, że była to naprawdę wciągająca lektura. Lubię tę tematykę i książka była dla mnie bardzo ciekawa. Nie jest to typ w stylu serialu "Kości". Autorka omawia niektóre sprawy przy których przyszło jej pracować, ale w większości to jednak wiedza i fakty dotyczące naszego szkieletu. Powiedziałabym, że proporcje wynoszą 80/20 : wiedza/przypadki kryminalne. Niemniej autorka ma bardzo interesujący sposób opowiadania. Okazuje się, że o naszych gnotkach można wiele powiedzieć. Nie brakuje też poczucia humoru. To sprawia, że z pozoru nudny temat kojarzący się z biologią w szkole jest fascynujący. Polecam.

Daję 5 gwiazdek za masę ciekawostek, a odejmuję 5 gwiazdek za sposób ich napisania i przegadanie całości.

Co mówią kości to cudowna książka opowiadająca o anatomii człowieka poprzez różne morderstwa. Bardzo ciekawie jest przeprowadzona ta książka co powoduje że lepiej się ją czyta. Moim zdaniem jest warta przeczytania, nawet jeśli ktoś nie ma wiedzy z biologii.

Spodziewałam się czegoś w stylu przeglądu zagadek kryminalnych rozwikłanych dzięki analizie szczątków - i rzeczywiście autorka przytacza kilka anegdot ze swojej pracy zawodowej, ale więcej mają one wspólnego z metodami prowadzenia śledztwa, zabezpieczaniem śladów czy bataliami sądowymi. O swojej pracy profesor Black pisze bez romantyzmu, bez egzaltacji i bez dodawania jej dramaturgii. To bardziej opowieść o tym, jak i kiedy chrząstka zmienia się w kość, kiedy przestaje rosnąć i co można wyczytać z bruzd, śladów, żłobień i zadraśnięć.

Po kilku miesiącach od lektury okazuje się, że najmocniej pamiętam tę najbardziej osobistą historię, która dotyczy samej autorki - olbrzymiej krzywdy i niesprawiedliwości oraz tego, że mimo parszywych przeżyć profesor Black znalazła w życiu szczęście.
Nie wiedziałam, że krzywda zapisuje się w kościach.

Jest to cudna książka. Idealna lektura dla osób fascynujących się ludzkim ciałem. Napisana przyjemnym językiem. Teoria przyprawiona anegdotkami. Nauczyłam się z niej tego, czego nie potrafiłam przyswoić na zajęciach z anatomii na studiach.

Mega ciekawe historie przedstawione przez niezwykle mądrą i doświadczoną antropolożkę sądową. Niektóre tematy poruszane w książce są trudne, niosą emocjonalny ciężar, niemniej Sue Black ma odwagę rzetelnie je opisać i płynnie lawirować w ramach zagadnień poszczególnych rozdziałów. Jestem pod wrażeniem.

Bardzo dobra książka. Naukowy żargon przeplata się z mową potoczną przez co bardzo łatwo się czyta. Przykłady wykorzystania konkretnych badań są ciekawe i świetnie przybliżają to jak działa antropologia. Myślę, że pozycja zaciekawi każdego, kto interesuje się kryminologią.

• Do kupienia
  • Popularnonaukowa