Okładka książki Jestem Adam Anna Wierzbicka
Anna Wierzbicka Wydawnictwo: Self Publishing literatura obyczajowa, romans
Self Publishing
2020-10-01
2020-10-01
egipcjanie romans miłość islam religia tradycje kultura bliski wschód

😈
Historia dotyczy mężczyzny Adama który 15 lat spędził w więzieniu za zbrodnie której nie popełnił. Podczas wygranej wycieczki do Egiptu poznaje miłość swojego życia i zmienia się jego dotychczasowy świat. Odnajduje sens i spokój.
😈
Cała pozycja jest krótka. Pisana bardzo lekkim piórem i prostym językiem. Osobiście liczyłam na coś bardziej makabrycznego. W sumie nie wiem dlaczego. Ostatnio ciągle nastawiam się na coś co się nie dzieje 🤣 To chyba wszystko przez @wciagam_ksiazki 😅 Ta pozycja to romans, gzie w kilka dni ożywa ogromne uczycie dwójki osób z innych światów. Jest to często spotykany zabieg czego ja nie nigdy nie kupuje. Trzy dni znajomości i miłość aż po grób? Dla mnie jest to nie do pojęcia. Co do religii Islamu przedstawionej w tej książce to nie oceniam. Wiem, że większości kojarzy się z pasem szahida i wybuchem w tłumie w Berlinie. Według mnie to nie wina wiary a to ludzie są źli. Aczkolwiek dowiedziałam się kilku ciekawych dla mnie faktów. Pozycja ma coś w sobie bo wzbudza emocje. Głównego bohatera i to jego dobre serce chciało by się trzasnąć książką z 20 razy aby zmądrzał 🙈 I to najlepiej wydaniem TO Stephena Kinga w twardej oprawie. Zakończenie na plus bo lubię taki zabieg obrotu o 360 stopni. Całość powinna być dłuższa bo w zakończeniu już jest jazda bez hamulców. Szkoda, że nie otrzymaliśmy całego listu od Jakuba, który z chęcią bym przeczytała. Całość polecam dla osób które lubią romanse z traumą psychologiczną w tle.

Anna Wierzbicka @egipt.moje_miejsce

Zaledwie 3 dni temu mówiłam powinien, że chciałabym wreszcie przeczytać dobrą książkę o tematyce arabskiej i muzułmańskiej. 3 dni po wstawieniu recenzji o książce „Jego wysokość” (najgorszej książce jaką przeczytałam w życiu, jak narazie) stanęłam przed niezłym wyzwaniem bowiem „Jestem Adam” wywołała u mnie ogromny, wewnętrzny konflikt.

A dlaczego?
Zacznijmy od początku.

Historia opowiada o Adamie, który przez ogromną miłość do swojego brata bliźniaka przesiaduje w więzieniu 15 lat, popada w alkoholizm i staje się wrakiem człowieka. Pewnego razu wygrywa wycieczkę do Egiptu, która raz na zawsze ma odmienić jego życie.

Autorka usiłuje ukazać nam w ebooku Egipt, kulturę, miejsca oraz religię. I jeśli chodzi o to, nie mam za wielu zastrzeżeń. Autorka zna miejsca, o których pisze, a islam jest opisany w przystępny - przede wszystkim - prawdziwy sposób. Nie znalazłam w zasadzie żadnej pomyłki w miejscach, gdy bohaterowie wspominają o religii. I to bardzo mi się spodobało. Zaskoczyła mnie również końcówka historii, mimo wszystko byłam w szoku. Poza tym sama historia ma potencjał na to, aby została wydrukowana na papierze, ale...

Ale żeby nie było tak kolorowo to niestety muszę przyczepić się do pewnych rzeczy:

⚠️ Redakcja. A właściwie jej brak. Wiele zdań pozbawionych gramatyki razi po oczach tak, że na początku już chciałam rzucić czytanie. Jednak dotrwałam, nie lubię wyrzucać pieniędzy w błoto 🥲 Poza tym pojawia się wiele powtórzeń.

⚠️ W niektórych momentach łamało się prawo logiki - gdyby tekst przeszedł redakcje (redakcje, nie korektę) można by wyeliminować nielogiczne potworki.

⚠️ Mało opisów i za dużo dialogów o niczym. Brakowało mi tu bogatszego opowiadania o tym, jak wyglądały miejsca akcji (nie licząc tych, które zwiedzali bohaterowie w Egipcie). Zamiast słowniczka na końcu treści, można było wpleść ładnie opisy w tekst ebooka, aby czytelnik nie musiał skakać pomiędzy środkiem tekstu a końcem.

⚠️ Zabrakło mi Jakuba, rodziców Adama. Ciekawie było dowiedzieć się, jak przez ten cały czas czuł się Jakub, jak czuli się rodzice chłopaków. Więcej takich opisów międzyludzkich, ich relacji.

⚠️ Minusem jest brak numeru ISBN.

Jeśli historia kiedyś zostałaby poprawiona, sama z chęcią pomogłabym w wydaniu tego w wersji papierowej. I z inną okładką. Przepraszam, mój wewnętrzny grafik płacze widząc tą okładkę.

Gdyby nie te błędy moja ocena byłaby znacznie wyższa. Wszakże „Jestem Adam” w tym wydaniu otrzymuje ode mnie 6/10⭐️ i jak dotychczas, jest to jedna z wyższych ocen dla publikacji o tematyce arabskiej.

Anna Wierzbicka @egipt.moje_miejsce

Spotykamy się tutaj z dość trudną i smutną historią. Główny bohater Adam ma za sobą ciężką przeszłość, nigdy nie miał łatwo ze względu na kolor skóry odziedziczony po egipskim ojcu oraz wyznawaną religię, jednak prawdziwe piekło rozpoczyna się, kiedy ląduje na 15 lat w więzieniu za gwałt i niedoszłe morderstwo, które popełnił jego brat bliźniak. Po wyjściu marzy o normalności i życiu bez winy, nie radzi sobie, popada w alkoholizm. Przełomem okazuje się wygrana wycieczka do Egiptu, która przyniesie mu coś więcej niż tylko piękne widoki.

Już na lotnisku w Warszawie wpada na piękną, intrygującą kobietę, która towarzyszy mu w podróży i jak się później okazuje wygrała wycieczkę w to samo miejsce, co Adam.

Ogółem to muszę powiedzieć, że bardzo podobała mi się cała powieść, bardzo polubiłam postać Adama, który wywoływał we mnie tyle skrajnych emocji, że nie pamiętam, kiedy ostatnio miałam w ręce książkę, która by tak na mnie podziałała. Od współczucia i smutku, kiedy czytałam o tym, co przeżywał, jak stracił zaufanie ojca, o tym, jak został potraktowany przez brata, przez gniew w momencie, kiedy znów sięgał po alkohol i łamał swoje obietnice, aż po dumę, kiedy postanowił wrócić do praktykowania wiary i poczynienia ogromnych zmian w swoim życiu. Bardzo przeżywałam każdy jego dzień i każdą decyzję, jaką podejmował, bo moim zdaniem to dobry człowiek, który niestety został brutalnie potraktowany przez los, przez co stracił wiarę w ludzkość i nie mógł się odnaleźć.

Postać kobiety, z którą odbywa podróż, Nadii nie była dla mnie zagadką, ponieważ spodziewałam się tego, kim jest i jaką rolę pełni w tej historii, jednak urzekło mnie to jaką ma osobowość. Jest głęboko wierzącą muzułmanką, która potrafi cieszyć się z najmniejszych drobnostek jak dziecko, a mimo to rozwiewa wokół siebie nieco tajemniczą aurę, która przyciąga do niej Adma. Jest współczującą i opiekuńczą kobietą, bardzo cierpliwą w stosunku do nowo poznanego towarzysza podróży. Również bardzo ją polubiłam.

Jak można się spodziewać między Adamem i Nadią rozwinie się romans, bardzo trudny dla obojga, wymagający ogromu pracy ze strony Adama, ale i również ze strony Nadii. Dość szybki rozwój wydarzeń nie stanowi dla mnie ani problemu, ani nie jest zaskakujący, ponieważ wydaje mi się, że jeśli ludzi połączy przeznaczenie to nie ma znaczenia, czy połączą się po 3 dniach, czy po 3 latach, a tutaj od razu było widać, że ta dwójka wzajemnie się przyciąga.

Całość jest również wypełniona ogromem ciekawostek i informacji dotyczących Egiptu, jego kultury i religii, która przenika tam wiele aspektów życia społecznego i pełni bardzo ważną rolę dla Nadii. Nie ukrywam, że te fragmenty czytałam z dużym zaciekawieniem, bo nigdy się nie interesowałam się ani Egiptem, ani religią i każda informacja była dla mnie czymś nowym.

Książkę oceniam bardzo pozytywnie, pochłonęłam ją w dwa wieczory i niesamowicie mnie poruszyła. Czyta się szybko i przyjemnie, a emocje pozostają z czytelnikiem na długo po zakończeniu lektury. Polecam! ♥

Adam i Jakub to bliźniacy, aczkolwiek różni ich kolor skóry. Zostali oddani do adopcji jako małe dzieci. Trafili do rodziny, która ich pokochała i dała wszystko. Niestety braci rozdziela wydarzenie sprzed piętnastu lat. Otóż Adam wziął na siebie odpowiedzialność za brutalny gwałt na młodej dziewczynie, którego sprawcą okazał się być jego brat. Adam spędził te piętnaście lat w więzieniu. Był bity, poniżany, katowany z powodu innej religii. Dosłownie wszystko co najgorsze. Po uzyskaniu wolności popadł w alkoholizm. Stara się wyjść na prosto ale mu ciężko. Udaje mu się wygrać w konkursie "Rejs po Nilu". To będzie jego pierwsza podróż do ziemi jego biologicznego ojca. Na lotnisku poznaje Nadię. Śliczną, skromną Egipcjankę, która również jest zwyciężczynią tego konkursu. Ona również skrywa w sercu swoją tajemnicę. Tych dwoje zdaje się być dla siebie na wzajem lekarstwem.
Co przyniesie im ta podróż? Czy Egipt i Islam uleczą ich dusze? Czy będą szczęśliwi? Czy ta wycieczka połączy ich serca czy wręcz przeciwnie: rozdzieli na wieki?

To moje pierwsze spotkanie z twórczością autorki. Bardzo zaciekawiła mnie tamatyka i historia głównego bohatera. Jestem przeogromnie zaskoczona takim bogactwem słów i znaczeń, jakie wplotła tu autorka. Pokazała ślicznymi opisami i drobiazgowością piękno tego egzotycznego kraju. Czułam się tak, jakbym faktycznie tam była. Bardzo dużą wagę zajmuje tu w moim odczuciu religia. Niby życie życiem, wycieczka biegnie sobie swoim planem a wiara i mówienie o niej towarzyszy im praktycznie non stop. Historia głównego bohatera chwyta za serce. Widać tu ogromną miłość do rodzeństwa. Tego, co potrafi jedno zrobić dla drugiego. Nadia to taka z początku była dość tajemnicza bohaterka. W miarę kolejno przekręcanych stron zaczęło mi świtać pewne podejrzenie. I było ono trafne. Ciepła, uprzejma i kulturalna kobieta. Niezwykle religijna i ciesząca się z drobnostek dnia. Książka ogólnie fajnie trzymała w akcji. Skrupulatność i trzymanie się planu wycieczki były świetnie rozplanowane. Emocjonalna dla mnie historia głównego bohatera. W pełni oddana krzywda, ból i niesamowity żal. Niestety jak dla mnie zbyt szybko rozwinęła się znajomość głównych bohaterów. Kilka dni i zmiana o sto osiemdziesiąt stopni. Aż taki ekspres w życiu realnym to chyba niemożliwy. Poza tym gryzł mi się Adam. Z jednej strony alkoholik, były więzień, rzuca przekleństwami a z drugiej uprzejmy, że aż mdły. Niestety przesadzone dla mnie. Brawo za finał historii, który mnie zaskoczył.

Bariery językowe i kulturowe. Religijne i miłość. Zmaganie się z przeszłością, z bólem i żalem. Tu znajdziecie wszystko. Niezwykła dbałość o opisy Egiptu. Fajny styl. Książkę czyta się szybko. Idealna na wieczorny relaks. Może nie do końca pasował mi główny bohater ale liczy się przekaz. Warto wierzyć w dobro. Mieć nadzieję na lepsze dni. Religia może być motorem napędowym i dawać ukojenie. Tak samo jak miłość. Fani takich książek mogę po tę pozycję sięgnąć.

Polecam

Straszny gniot. Z ledwością dobrnęłam do końca, niemniej jednak udało się i mogę napisać jedynie, że komentarz "piłaś - nie pisz" trafia w sedno. Zakończenie przewrotne jak taczka z gnojem. Myślałam, że po pierwszej książce już niewiele jest mnie w stanie w przypadku autorki zaskoczyć, a tu proszę. Popłakałam się, i owszem, ale z rozpaczy zmieszanej ze śmiechem - wątek choroby alkoholowej, postać terapeuty Adama - jak można tak spłaszczać i profanować temat?! Powtarzające się bez końca zbijanie z pantałyku miało dodać chyba elokwencji. Nie polecam.

Dobra książka. Widać smykałkę do pisania. Niektóre rzeczy trzeba dopracować, ale jest na prawdę dobrze.

Książka przypomniała mi wszystko to, za co kocham Egipt. I jak bardzo tęsknię za życiem w Egipcie...
Kultura, religia, miejsca, realia codziennego życia doskonale odzwierciedlają rzeczywistość. Wątek miłosny ciekawy. Książkę czyta się lekko, miło i przyjemnie.

Nie rozumiem osób, które wystawiają jedną gwiazdkę i zastanawiam się, czy w ogóle czytały tę pozycję.
Książkę zakupiłam na stronie Ani www.annawierzbicka.com kilka dni temu i dzisiaj zdecydowałam, że napiszę opinię. Dobrą oczywiście, bo "
Jestem Adam" właśnie na taką zasługuje.
Książka to nie tylko wątek miłosny, który jest wątkiem głownym, ale i religia jaką jest islam, oraz Egipt, który autorka pokazuje nam dzięki swojej wiedzy, bo sama mieszka w Egipcie.
Książka wzrusza, wzbudza wiele emocji, ale i szokuje. A zdecydowanie szokuje jej zakończenie, przy którym po prostu płakałam.
Adam, który spędził 15 lat w więzieniu wygrał wycieczkę do Egiptu, gdzie poznał tajemniczą Egipcjankę, która zmieniła jego życie. To dzięki niej Adam nawrócił się na islam i przestał pić oraz ćpać.

Jeśli interesuje Was tematyka arabska to ta książka będzie strzałem w dziesiątkę. Czekam na kolejną część!

Jestem Adam" właśnie na taką zasługuje.

Bardziej wartościowe opowiadania możecie znaleźć na wattpadzie. „Książka” nie warta ceny, nudna, przewidywalna, napisana na siłe pod zarobek. Nie polecam

Anna Wierzbicka @egipski_nieznajomy łamie stereotypy miłości między muzułmaninem, a chrześcijanką.
_ _ _
"Jestem Adam" to książka o miłości kobiety i mężczyzny w arabskim świecie. Dwojga pozornie zupełnie różnych ludzi i o tym, który moment ich znajomości był tym przełomowym.
To również historia miłości braterskiej, która zabrała 15 lat życia głównemu bohaterowi.
On – alkoholik, były więzień, według wpisu do akt gwałciciel i niedoszły morderca.
Ona – tajemnicza, piękna, z niezachwianą wiarą w Boga i Jego plan.
Adam po wyjściu z więzienia, popada w alkoholizm, miewa lepsze i gorsze okresy w życiu. Wszystko się zmienia kiedy wygrywa wycieczkę do Egiptu i wyrusza w podróż do kraju swojego biologicznego ojca. Na lotnisku poznaje Nadię i tu historia jego życia pisze się od nowa.
Razem z Nadią i Adamem odbywamy tę podróż. Poznajemy miejscowości i zabytki Egiptu oraz charakterystyczne dla tego kraju smaki i potrawy. Autorka przybliża nam kulturę tego kraju i zasady jakie w niej obowiązują.
Książkę czyta się szybko, brak przydługich opisów, które mogłyby znudzić czytelnika. Historia ukazana z perspektywy Adama. Żałuję, że nie mamy możliwości poznania jej również z perspektywy Nadii.

On –...

• Nie ma docer