Syriusz pośród chmur

2020-10-27
2020-10-27
2014-03-26
Anna Karpiuk
romans uczniowie studenci japonia współczesność realizm

Okładka książki Sprzedałem swoje życie za 10 000 jenów rocznie #1 Sugaru Miaki, Shouichi Taguchi
Sprzedałem swo... Sugaru Miaki, Shoui...
Okładka książki Anohana - Kwiat, który widzieliśmy tamtego dnia tom 2 Busters Cho-Heiwa, Izumi Mitsu
Anohana - Kwia... Busters Cho-Heiwa, ...
Okładka książki Słyszę twój głos Hiro Kiyohara, Otsuichi
Słyszę twój głos Hiro Kiyohara, Otsu...
Okładka książki Lśnisz w księżycową noc Daichi Matsuse, Sano Tetsuya, loundraw
Lśnisz w księż... Daichi Matsuse, San...

Na półkach: , , , , , ,

Syriusz pośród chmur to jak na razie najlepsza jednotomówka jaką zdołałam przeczytać. Manga ta składa się z trzech historyjek, z czego ta główna, tytułowa, jest najlepsza. Opowiada o dziewczynie, która po siódmej zmianie szkoły nawiązuje znajomości, zakochuje się oraz stara się utrzymać te znajomości po następnej zmianie szkoły

Fanom delikatnych, lekkich mang shoujo nie będą rozczarowani tą niezwykłą pozycją.

Fanom delikatnych, lekkich mang shoujo nie...

„Syriusz pośród chmur” to naprawdę przyjemna i lekka manga.

Co prawda zgadzam się z opiniami wielu osób, że autorka mogła skupić się na jednej historii a nie zawierać w tej jednotomówce aż trzy, ale miało to swój urok. Jak na mangę składającą się tylko z jednego tomu była naprawdę przyjemna!

Jeżeli ktoś ma ochotę na krótkie, nie do końca złożone historie to polecam.

„Syriusz pośród chmur” to naprawdę przyjemna i lekka manga.

Jeżeli ktoś ma ochotę na krótkie, nie do końca złożone historie to polecam.

Manga w typowo szkolnych klimatach, pełna młodzieńczych rozterek. Otrzymujemy jedną nieco dłuższą opowieść i dwa oneshoty. Myślę, że gdyby główna historia była bardziej rozbudowana, trafiłaby do mnie lepiej. Bardziej ciekawiła mnie historia chłopaka (i tu mi się łezka w oku zakręciła) niż użalającej się nad sobą dziewczyny. Brakowało mi jednak stopniowego budowania emocji, wszystko toczyło się za szybko.
Mam wrażenie, że w każdej z tych opowieści główni bohaterowie znali się moment i już wyznawali sobie miłość (szkoda, że nie tłumaczy się japońskiego zwrotu na wyznanie uczuć jako "Bardzo cię lubię", bo on właśnie to mniej więcej znaczy, "Kocham cię" to już wyższa szkoła jazdy). To mnie trochę mierzi.
Kreska w tej mandze jest warta uwagi, myślę że to jedna z tych ślicznych (szczególnie jeśli chodzi o postacie chłopaków odgrywających główne role męskie).

Czytając mangę miałam deja vu. Gdzieś już z tym się zetknęłam, ale nie wiem gdzie. Treść jest bliźniaczo podobna do innej mangi, nie pamiętam której ... Ogólnie podoba mi się i spokojnie mogę ją polecić.

Z powodu pracy swej matki, Hinoka zmuszona jest do częstych przeprowadzek, wiążących się z trudnościami w nawiązywaniu i utrzymywaniu relacji międzyludzkich. Ale ludzie dosłownie wpadają na nią, zapoznają się i chcą kontynuować znajomość. Jak na złość! A i szkoła nie ułatwia jej sprawy, bo każdy uczeń musi należeć do jakiegoś kółka zainteresowań. Hinoka idzie po linii najmniejszego oporu i zapisuje się do najmniejszego, podupadającego koła astronomicznego. Okazuje się, że Yuki, kolega, który wpada na nią jeszcze przed pierwszymi zajęciami w nowej szkole, jest nad wymiar wesoły i pogodny, ale skrywa w sobie dość nieprzyjemne wspomnienia.
Więcej na: https://www.monime.pl/syriusz-posrod-chmur/

„Syriusz pośród chmur” to kolejna jednotomówka od wydawnictwa Waneko, która zwróciła moją uwagę. No dobra, będę szczera... każda jednotomowa manga od Waneko zwraca moją uwagę, bo większość z nich jest o wiele bardziej emocjonalna, niż niektóre książki, które w domyśle powinny takie być. „Syriusz pośród chmur" to manga, która skrywa trzy różne historie, a wszystkie są poprowadzone w bardzo podobnym tonie.

FABUŁA

Hanoka nigdy nie poznała sensu prawdziwej przyjaźni. Dziewczyna przez pracę swojego ojca często zmienia szkołę i znajomych. Ostatnim razem, kiedy Hanoka znalazła przyjaciół, musieli wyjechać do kolejnego miasta pełnego nieznajomych. Przez ciągłe przeprowadzki i poznawanie nowych twarzy, Hanoka obiecała sobie, że już nigdy nie zaprzyjaźni się z kimś na poważnie, a już na pewno nie zakocha się w jakimś chłopcu. Przecież i tak zaraz wyjedzie i zostawi za sobą znajomych po raz kolejny. Wszystko zmienia się, kiedy pewnego dnia spotyka chłopaka, który rozświetla mrok jej duszy, niczym najjaśniejsza gwiazda na ciemnym niebie.

OPRAWA GRAFICZNA

„Syriusz pośród chmur" w zasadzie nie wyróżnia się niczym na tle innych mang od Waneko. Obwoluta przyjemna dla oka skrywa prostą okładkę, zaś kreska też nie dostarcza problemów w czytaniu. Jeżeli chodzi o dymki, to dwa razy zauważyłam, że nachodzą na siebie, przez co tego pod spodem nie można było w miarę łatwo rozczytać, bo były pierwsze literki wyrazów zasłonięte. Niemniej jednak ogólnie, jeżeli chodzi o jakość jest to dobrze wydana manga.

OPINIA OGÓLNA

Niestety „Syriusz pośród chmur" nie trafił do mnie. Zaczynało się całkiem zacnie i przyjemnie, ale potem zrobiło się za ckliwo, a bohaterka pierwszego opowiadania za bardzo użalała się nad sobą. Jej tłumaczenia nie polepszyły mojego stosunku do niej. W kolejnych dwóch historiach jest użyty bardzo podobny schemat, który też mnie nie urzekł. Kurczę, lubię emocjonalne opowiadania, ale takie które mają w miarę realny sens. Ten tytuł zdecydowanie nie będzie moim ulubionym.
„Syriusz pośród chmur” to manga, która powinna się spodobać młodszym czytelnikom japońskich komiksów. Bohaterowie tych historii są młodzi, a ich przygody szybciej trafią do nastolatków, niż starszych. Oczywiście starsi mogą sami sprawdzić, czy manga autorstwa Vegi Nakashimy do nich trafi. Dajcie znać!

Obyczajówki dla mnie nie są żadnym zaskoczeniem – wielbię je za ich prostotę i tematykę zwykłych, codziennych problemów. Sam tytuł może sugerować, że otrzymamy historię, która zabierze nas w podróż do kosmosu i uda nam się co nieco zwiedzić, ale od ręki chcę Was uprzedzić, że nic takiego nas nie zaskoczy.

Hinoka po raz kolejny zmienia szkołę, z powodu zmiany pracy mamy. Oczywiście nie zamierza się ani zaprzyjaźniać, ani szukać towarzystwa. W dzieciństwie boleśnie przekonała się, że obietnice złożone z przyjaciółką nie miały prawda bytu i bardzo przeżyła rozstanie. By uniknąć ponownych rozczarować, postanowiła nie nawiązywać z nikim relacji, by ponownie nie donieść ran, spowodowanych rykoszetem zaangażowania. Jednakże kiedy zapisuje się do upadającego klubu astronomicznego, znajdują się osoby, które nie pozwalają jej na bycie samotniczką.

Historia Hisoki jest dla mnie nie tylko lekką młodzieżówką w klimacie szkolnego romansu. Miałam wrażenie, że jej rozterki są trochę jak „okruchy życia”. Podobało mi się, że mimo wszystko bohaterowie nie chcieli się poddać, tylko pokazać dziewczynie, że „kto nie ryzykuje, ten nie ma”. Kreska jest bardzo urocza, w książeczce przeważają wielkie oczyska, co dla mnie osobiście nie jest żadnym problemem (choć widywałam w opiniach, że te wielkie oczy są zbyt intymne). Nie można również zapomnieć o profesorze, który tutaj jest dość karykaturalną postacią – dzięki niemu uśmiałam się kilka razy, mimo że przemyślenia dziewczyny, wcale się o to nie prosiły.

Do tego mamy również chłopca, który dokłada wszelkich starań, by Hisoka jednak się przełamała. Wszystko sprowadza się w całość, która jest dla nas może i epizodem ludzkiego życia, ale odniosłam po lekturze dobrze wrażenie. Czasami lubię wziąć do dłoni coś lekkiego, co nie wzbudza w nas zbyt mocnych emocji, a pozwala po prostu przypomnieć sobie, że codzienność kryje w sobie przeróżne wydarzenia, przeróżnych ludzi i można przy takim czytadle w pełni odpocząć. Prostota, która zawsze znajdzie miejsce w moim sercu – tak mogę podsumować „Syriusza” 🙂

Hinoka po raz kolejny zmienia szkołę, z powodu zmiany pracy mamy....

Zaczyna się od przypadkowego spotkania. Ona nie potrafi wydostać się ze śniegowej zaspy, on pomaga jej wstać, a potem z uśmiechem na ustach mówi: „Do zobaczenia„. Ona wie, że to tylko puste słowa, bo gdzie niby miałaby spotkać go znowu. Tak właśnie zaczyna się debiutancka manga Vegi Nakashimy „Syriusz pośród chmur” (Donten ni Sirius),wydana oryginalnie w 2014 r., a w Polsce sześć lat później, dzięki Waneko.
Historia znajomości Hinoki Seto i Yuuki’ego Morino należy do gatunku shoujo z małą garścią „okruchów życia”. Sam wątek główny to mały epizod z życia głównej bohaterki, która z powodu pracy swej matki, zmuszona zostaje do częstych przeprowadzek, wiążących się z trudnościami w nawiązywaniu i utrzymywaniu relacji międzyludzkich. Właśnie dlatego Hinoka nawet nie próbuje już zaprzyjaźniać się z klasą w nowej szkole, wiedząc że i tak szybko stąd wyjedzie.Kreska w „Syriuszu” jest także typowa dla mang shoujo – wielkookie dziewczęta, przystojni chłopcy i komediowo wyglądający opiekun koła astronomicznego.Przeszkadzał mnie w czytaniu nadmiar dialogów napisanych często dość małą czcionką. W niektóre dymki musiałem się wpatrywać z naprawdę bliskiej odległości aby odczytać wyrazy.Podsumowując, każdy kto gustuje w szkolnych opowieściach o uczuciach nastolatków w tonacji komediowej z domieszką dramatu, na pewno będzie zadowolony z lektury.
Moja pełna recenzja do przeczytania na portalu betoniarka.net pod poniższym linkiem :)

,,Syriusz pośród chmur” to kolejna jednotomówka od wydawnictwa Waneko, nad którą postanowiliśmy się pochylić. Jeżeli lubicie szkolne romanse połączone z historiami obyczajowymi, z pewnością docenicie debiutancką mangę Vegi Nakashimy.

Życie Hinoki nie należy do prostych. Dziewczyna już siódmy raz jest zmuszona do zmiany szkoły, ciągłe przeprowadzki spowodowały, że dziewczyna straciła zaufanie do ludzi i unika bliższych relacji z rówieśnikami, uważając iż nie warto się z nikim wiązać, skoro i tak niedługo znowu będzie zmuszona się przeprowadzić. W nowej szkole zostaje jednak zmuszona do przystąpienia do upadającego koła astronomicznego, gdzie jej postanowienie zostaje wystawione na ciężką próbę. Czy to możliwe, że znalazła przyjaciół, a być może nawet miłość?

,,Syriusz pośród chmur” to nie tylko opowieść o pierwszej miłości, ale również historia o odzyskiwaniu wiary w ludzi, otwieraniu się na innych, a także o walce z własnymi kompleksami i uprzedzeniami. Brzmi może dość poważnie, ale tak naprawdę wszystkie te elementy zostały zawarte w trzech prostych historiach. Pierwszą z nich jest tytułowy ,,Syriusz pośród chmur”, do którego dodatkowo an końcu tomiku znajdziemy bonusowy rozdział. Poza tym w mandze zawarte są dwie krótsze historie: ,,Muu szalona jak wiosna” – zwariowanej nastolatki, która każdą ważna chwilę próbuje uwiecznić na zdjęciach oraz ,,Bez makijażu!” – uczennicy, która próbowała zyskać pewność siebie poprzez zmianę swojego wyglądu. Wszystkie te historie trzymają podobny poziom i choć nie należą do szczególnie skomplikowanych, to trudno zaprzeczyć, że fanom gatunku ich lektura sprawi przyjemność i wywoła szeroki uśmiech w trakcie czytania.

Pod względem kreski manga wpasowuje się w ramy gatunku – rysunki cechuje pewna prostota, ale także idący w parze z nią urok. Mamy tutaj charakterystyczne wielkie oczy, które aż kipią od emocji, częste najazdy na twarze bohaterów, a także sporo scen, które aż proszą się o opisanie jednym słowem – urocze. I choć styl artystki nie wyróżnia się niczym szczególnym, to także nie można mu niczego zarzucić, tak więc manga stanowi sympatyczną lekturę zarówno pod względem wizualnym, jak i przedstawionej w tomiku treści.

,,Syriusz pośród chmur” to udany debiut mangowy. Komiks jest lekki, uroczy, pełen emocji i z pewnością trafi w gusta wszystkich miłośników szkolnych romansów. I choć jak to często w shoujo bywa sama historia i zachowania bohaterów są niekiedy przesadzone, czy wręcz nieco naiwne, to przecież za to też kochamy ten gatunek.

Recenzja dostępna na stronie Kosz z Książkami.

W sumie były to trzy opowiadania, romanse i wszytskie kończyły się tak samo. Każde miało jakieś przesłanie, co na plus, jednak chyba wolałabym jedno dłuższe opowiadanie niż trzy krótkie, bo nie mam żadnych odczuć po przeczytaniu.

• Manga
  • Mangi
  • Waneko
  • Komiksy
  • Posiadane mangi
  • Romans

Dodaj cytat z książki Syriusz pośród chmur