To tylko seks? Naga prawda o naszych pragnieniach

Okładka książki To tylko seks? Naga prawda o naszych pragnieniach Anna Golan, Justyna S. Majewska
Okładka książki To tylko seks? Naga prawda o naszych pragnieniach
Anna GolanJustyna S. Majewska Wydawnictwo: Oficyna 4eM reportaż
reportaż
Oficyna 4eM
2020-10-28
2020-10-28
seks seksuologia obyczaje

Okładka książki Intymność. Co robić i czego nie robić, żeby być razem i cieszyć się sobą Andrzej Depko, Anna Golan
Intymność. Co ... Andrzej Depko, Anna...

Reportaż, który wyjaśnia nam czym jest cały ten seks.

Autorki w książce ukazują jak wygląda życie seksualne Polaków. Mamy tu przykłady par i tego jak wygląda ich zwyczajne życie i seksualne.

Czym w zasadzie jest seks? I gdzie on się zaczyna? Na te pytania odpowiadają nam autorki. Ukazywane jest też jak brak seksu wpływa na życie zwyczajne, do czego prowadzi masturbacja i oglądanie pornosów. Co podoba się mężczyznom w kobietach, a co kobiety próbują ukryć pod masą kosmetyków, ponieważ nie podoba się im ich wygląd.

"To tylko seks?" Odpowiada nam na pytania, które zadajemy sobie do dnia dzisiejszego. Jest to pierwsza taka książka , którą czytałam o takiej tematyce i którą polecam, szybko się czyta i można wielu rzeczy się dowiedzieć.

Reportaż, który wyjaśnia nam czym jest cały ten seks.

Książka porusza ciekawe tematy, ale no własnie... porusza i pozostawia z ogromnym niedosytem. To raczej zbiór artykułów. Rozdziały są krótkie, przedstawiają lakonicznie problem danej pary, na koniec jedno, góra dwa zdania o sposobach leczenia. Niestety zabrakło mi tu szerszej wiedzy z dziedziny seksuologii.
W ostatnim rozdziale autorki krytykują feminizm jako ten występujący przeciwko mężczyznom, a pochwalają... "tradycyjną męskość", za którą idzie jak dziś wiemy homofobia, przemoc spowodowana przewlekłym stresem i brakiem społecznego pozowolenia na płacz i wyrażanie emocji, czy w końcu samobójstwa.

W ostatnim rozdziale autorki krytykują feminizm jako ten...

Chyba spodziewałam się czegoś więcej, a zapamiętałam tylko fabularyzowane historyjki (podobno istniejących) pacjentów.

Książka przedstawia wiele różnych i ciekawych historii związanych z relacjami między dwojgiem osób oraz dialogiem dwóch koleżanek na temat danej sytuacji. Szkoda, że nie jest do dialog kobiety z mężczyzną, ponieważ niektóre opinie są typowe dla kobiet. Czyta się całkiem dobrze i szybko. Jeśli ktoś myśli, że po przeczytaniu będzie mądrzejszy w sprawach damsko-męskich to niestety nic bardziej mylnego. Książka pokazuje jak bardzo jest to indywidualny i skomplikowany temat, którego mnogość składników może determinować inny problem między dwojgiem osób. W książce można znaleźć treści które wzbudzają kontrowersje m.in. BDSM czy homoseksualizm. Mimo wszystko pozycja "To tylko seks" jest do polecenia.

Mam mieszane odczucia odnośnie tej książki, jednakże bardziej skłaniam się ku powiedzeniu o niej, że jest po prostu słaba - moim zdaniem brakuje tu obiektywizmu. Struktura książki polega na tym, że przytaczane są historie poszczególnych par z dysfunkcjami seksualnymi, chcące spróbować nowych rzeczy itd, a w międzyczasie autorki prowadzą ze sobą rozmowę, w której opisują to, co się dzieje i wyrażają opinię oraz podają czytelnikowi "naukowe" teorie. Ogólnie nie miałbym nic przeciwko takiemu poprowadzeniu książki, ale od pierwszej do ostatniej strony odnosiłem wrażenie, że wbrew temu, co jest sugerowane w opisie nie jest to tytuł, który ma pomóc w zrozumieniu zachowań poszczególnych płci, ale próba pokazania mężczyzn w złym świetle, a kobiet jako tych, które muszą się męczyć z męskimi dysfunkcjami itd - autorki nie mają nic przeciwko temu, żeby naigrywać się z męskich fetyszy, pragnień itd, za to nigdy jednoznacznie nie krytykują podobnych postaw kobiet. Książkę wyhaczyłem na promocji za jakieś śmieszne pieniądze i całość przeczytałem w dwie strony pociągiem, ale nie jestem w stanie powiedzieć, żebym dowiedział się z niej czegokolwiek, co mogłoby mi pomóc w rozwiązaniu jakiegoś "łóżkowego" problemu z partnerką, gdyby takowy rzeczywiście zaistniał - czasu spędzonego z tą lekturą nie żałuję tylko z tego powodu, że lepiej jest zająć umysł przez kilka godzin podróży, niż patrzeć przez okno na znany już krajobraz ;) Słowem nie polecam.

Ta książka powinna być zdecydowanie bardziej doceniona. Prof Starowicz napisał, że to wyśmienita lektura. Popieram. Czytamy razem z żoną po to żeby lepiej się zrozumieć. Mam wrażenie, ze już dzięki tej książce czujemy się lepiej jako związek. Mądry poradnik.

Jedna z lepszych książek o seksualności. Z jednej strony będą padać zarzuty o feminizm, z drugiej o antyfeminizm. Bo autorek to po prostu nie obchodzi - widać że ta książka w założeniu ma pomagać, a nie lansować jakiś model związku. Oby więcej takich mądrych poradników! Bardzo interesująca forma storytellingu plus dużo merytoryki.

Na recenzje tego tytułu zdecydowałam się pod wpływem impulsu. Stwierdziłam, że może być ciekawie, a nuż czegoś się nauczę.
Poradnik napisany w naprawdę fajny, ciekawy sposób, bo w głównej mierze za pomocą dialogu. Napisana tak lekko, że czasami, miałam wrażenie, że przysłuchuję się szczerej rozmowie dwóch przyjaciółek. Panie poruszają temat życia erotycznego Polaków w wielu aspektach. Temat fetyszów, rozmowy z partnerem o swoich potrzebach, poszukiwaniach w zakresie spełnienia i problemach łóżkowych. Swoje rozmowy opierają na wiedzy, ale moim zdaniem po części również na własnych przekonaniach. Każdy rozdział rozpoczyna się od historii „Z życia wzięte”, która wprowadza nas w problem, który jest rozkładany na czynniki pierwsze i analizowany.
Czy ta książka zmieniła moje życie? Nie. Czytając, czułam, że w tym momencie życia, ona po prostu nie jest dla mnie. Choć sama treść jest ciekawa, nie było to coś, co mnie poruszało i zachęcało do dalszego poznawania.
Ale czy zmieni Wasze? Całkiem możliwe. Na pewno nie jedna osoba, znajdzie tu cząstkę siebie. Odnajdzie odpowiedzi na pytania, które krążą po głowach. Znajdą rozwiązania na problemy, o których zazwyczaj nie mówimy. Anna Golan mówi o seksualności wprost, bez wstydu. O pragnieniach, równości, a przede wszystkim zachęca by rozmawiać.
Myślę, że jest to lektura dobra dla osób, u których czegoś brak w erotycznej sferze. Gdy coś się wypaliło lub się popsuło. Gdy pragnie się czegoś więcej. Znajdziecie tam pomysły, odpowiedzi i być może rozwiązania. :)

Przyznam szczerze, że na samym początku podeszłam do tej książki z dużą dawką sceptyzmu. Bo poważnie, kolejna książka w stylu "Seksuolożek"? Czyż nie wyczerpały one tematu?
Otóż, kochani, okazuje się, że nie ;)
"To tylko seks?" w lwiej części stanowi dialog dwóch - bardzo dobrze zresztą - rozumiejących się kobiet. Język jest bardzo przystępny, a rozmowa autorek odbywa się w bardzo luźnej atmosferze - ot, sama mogłabym w taki sposób dyskutować przy kawie ze swoją przyjaciółką ;)
Panie - Golan i Majewska - poruszają wiele kwestii z seksualnego życia Polaków. Mówią o fetyszystach; o parze, która postanowiła spróbować stylu życia swingersów czy o tkwieniu w związku bez przyszłości tylko z obawy przed tym, co powiedzą o nas ludzie. Każda z tych rozmów poprzedzona jest swego rodzaju wstępem, który stanowi punkt wyjścia do dalszej dyskusji. Wstępem tym są historie z życia prawdziwych ludzi, prawdziwych par. Na przykładzie tych scenek autorki sprawnie opisują problemy, pokazują możliwe rozwiązania i podtykają czytelnikowi wskazówki, które być może sam będzie miał okazję wykorzystać we własnym życiu.
Uważam to za ogromny plus i za coś, co - wbrew pozorom - nie jest zbyt częste w tego rodzaju książkach.
Oby więcej było takich pozycji w książkowym świecie ;)

"To tylko seks" to książka obowiązkowa dla wszystkich, których ciekawi świat i ludzkie umysły; dla tych, którzy chcą wiedzieć jak radzić sobie z problemami z dość delikatnej strefy życia.
Bardzo dobrze napisany "poradnik", lekko, wartko, bez przynudzania - zdecydowanie warto go przeczytać ;)

Otóż, kochani, okazuje się, że nie ;)

Autorka Anna Golan, znana np. z wypowiedzi w TV seksuolożka, prowadzi ciekawy dialog z drugą współautorką książki, dziennikarką Justyną Majewską.
Ciekawe tematy związane z seksem, bliskością, relacjami, przykłady z życia, z doświadczenia zawodowego.
Nie zawiodłam się, czytało się świetnie, polecam. Książka przeczytana jednym tchem.

• Literatura faktu
  • Przeczytane 2021