Farciarz

Wydawnictwo: W.A.B.
83-89291-22-3
katolik
Anna

Bohater, znany reżyser, otrzymuje od władz kościelnych propozycję przygotowania ceremonii pogrzebu papieża, którego rychła śmierć jest, jak głosi wieść z Watykanu, nieunikniona. To wydarzenie staje się dla niego pretekstem do barwnej i drobiazgowej analizy własnego życia wewnętrznego oraz duchowych przemian pokolenia dzisiejszych czterdziestolatków. Zgodnie z tradycją literatury sowizdrzalskiej, rysuje groteskowy obraz współczesnej Polski, w której religijność przybiera często zaskakujące formy.

Jeżynka | 2016-07-30
Przeczytana: 29 lipca 2016

"Farciarz" to kolejna książka która odstała na mojej półce ponad dekadę. Jednak ta wygrzebana z niebytu pozycja nie była miłą niespodzianką i podczas lektury dziękowałam opatrzności że liczy ledwie 200 stron bo przez więcej bym nie przebrnęła.

Andrzej Horubała, autor książki to prawicowy publicysta, reżyser telewizyjny obecnie współpracujący z tygodnikiem "Do Rzeczy".
Bohater "Farciarza" to alter ego autora: bogaty przedstawiciel pierwszych lat kapitalizmu, praktykujący katolik, ojciec piątki dzieci (autorowi stadko pociech rozrosło się finalnie do ósemki).
Dostaje on zlecenie na wyreżyserowanie pogrzebu papieża Jana Pawła II który jest umierający. To prestiżowe i dobrze płatne zadanie staje się dla autora przyczynkiem do przekazania swojego światopoglądu i oceny moralnej otaczającego go świata.
W książce mamy mnóstwo dyskusji których celem jest pokazanie wszechogarniającego zepsucia, upadku wartości rodzinnych, rozwiązłości seksualnej.
Na drugim biegunie zaś Andrzej Horubała...

MrDarius | 2013-12-29
Przeczytana: 29 grudnia 2013