Dziewczyna z Buenos

Seria: Linie Krajowe
Wydawnictwo: Czarne
Gloria, Buenos
Niyati

"Dziewczyna z Buenos" - debiut książkowy Kamienieckiej - to wielowątkowa, liryczno-epicka proza psychologiczna, której akcja, wbrew tytułowi, dzieje się nie w Buenos Aires, lecz w Amsterdamie. Znakomite portrety wewnętrzne bohaterów (przede wszystkim nadwrażliwej Glorii), wątek sensacyjny, panorama losów kilkorga ludzi, głównie Polaków, których los w określonym momencie rzucił do Amsterdamu - wszystko to posłużyło autorce do mistrzowskiego sportretowania wielonarodowościowego i wielokulturowego postmodernistycznego Babilonu.
"`Dziewczyna z Buenos` to historia o zagubieniu tożsamosci, przez które świat ulega rozpadowi i odwróceniu. Tęsknota za śmiercią oznacza tęsknotę za bliskością, a ślady przemocy przyciagają bohaterów tak samo jak potrzeba miłości. Amsterdam to dla głównej bohaterki trampolina do tytułowego Buenos, które istnieje tylko w jej głowie. To także miasto-sieć, w którą zaplątana jest każda z postaci, mierząca się z bezradnością i osamotnieniem".
Anna E. Kamieniecka

"Ta lepka, gwałtowna proza wciąga, elektryzuje i zastanawia. Dużo tu mocnej zmysłowości: bohaterowie wciąż mają ręce pobrudzone wydzielinami swoich i nie swoich organizmów, faszerują sie substancjami, które niszczą im tkanki, śnią brudne, zastanawiające sny, dają sie ponosić erotycznym żądzom i fantazjom".
Przemysław Gulda, "Gazeta Wyborcza"

"O Kamienieckiej napisano już, że to `gęsta, zmysłowa proza`. A w dodatku depresyjna i kontrowersyjna. A zatem - hit"
Kazimiera Szczuka, "Gazeta Wyborcza"

źródło opisu: Czarne, 2005

źródło okładki: www.czarne.com.pl

szum | 2010-11-14

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Na początku spodziewałam się rewelacji, bomby czegoś w moim stylu. Niestety po początku zbyt pochopnie osądziłam książkę, będąc przekonana, że totalnie mnie rozczarowała. Dochodząc do końca, zmieniłam zdanie. Po prostu pośpieszyłam się z oceną.

Fenomenalna historia, której wyraźnego początku i końca nie ma, bynajmniej mentalnego. Pokazuje może trochę nierealne życie, dlatego, że Gloria - główna bohaterka ma problemy z psychiką, ale gdy przyjżymy się jej historii, jej zagubieniu, pewnego rodzaju obłędzie i niepewności, możemy sobie podkładac różne teorie. Na pewno nie jest to książką bezpośrednia. W moim subiektywnym odczuciu, książka warta uwagi, mi dała na prawdę wiele.

Małgorzata | 2016-10-08
Przeczytana: 20 października 2016