Droga do Poznania i inne zapiski

Okładka książki Droga do Poznania i inne zapiski
Andrzej Horubała Wydawnictwo: Fronda publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
Fronda
2016-01-29
2016-01-29

O ile proza nie jest, łagodnie mówiąc, mocną stroną Horubały, to jego felietony są rewelacyjne.

Niektórych może razić silnie prokatolicka orientacja autora. Sądy moralne są tu jednak tylko dodatkiem do merytorycznej krytyki sztuki. Czasem Horubała wprost wyraża żal, że dzieła utalentowanych twórców idą na starcie z jego światopoglądem. Ultrakatolicyzm w "Drodze do Poznania" nie wchodzi na szczęście w koleiny silenia się na bycie fajnym ani w zgrzebność.
Recenzje mają szeroki zakres tematyczny- literatura, film, teatr. Felietonista gardzi poprawnością i lizusostwem więc dostaje się twórcom kojarzonym i z lewicą i prawicą.

Ciekawe spojrzenie na rzeczywistość, które jest mi po części- konserwatywnej- bliskie, a po części- religijnej- odległe. Wystarczająco podobny i wystarczająco inny- dlatego lubię czytać Horubałę.

Obrzydliwe paszkwilowate teksty, co ten człowiek chce nam powiedzieć.., że jest jedyny mądry i sprawiedliwy. Wygłasza swoje teorie, jak ksiądz na kazaniu - i nikt mi nie będzie przerywał, a se powiem co chcę i dostanie się każdemu, kto moich teorii nie podziela. Żałosne moralizatorstwo pod płaszczykiem odbioru kultury, dydaktyka dla ubogich w myśleniu.

Teatr, film, literatura. Rewelacyjne, inteligentne i wnikliwe teksty krytyczne. Zaangażowane, świetnie napisane i po prostu mądre. Gwarantowane emocje, bo chwilami poglądy mocno kontrowersyjne. 500 stron przyjemności z czytania.

Dodaj cytat z książki Droga do Poznania i inne zapiski