Cieplice z widokiem na Karkonosze

Okładka książki Cieplice z widokiem na Karkonosze Ryszard Grzywacz
Okładka książki Cieplice z widokiem na Karkonosze
Ryszard Grzywacz Wydawnictwo: Poligrafia Ad Rem Seria: Przewodnik Emocjonalny literatura piękna
Przewodnik Emocjonalny
Poligrafia Ad Rem
2020-08-18
2020-08-18
Cieplice

Okładka książki Z obou břehů / Z obu brzegów Ryszard Grzywacz, Miłosz Kamiński, Michał Krawczyk, Leszek Różański, Jędrzej Soliński, Dariusz Suska, Grzegorz Tomicki, Tomasz Ważny, Krystyna Wiatrowska-Myszkiewicz, Ilona Witkowska, Filip Zawada
Z obou břehů /... Ryszard Grzywacz, M...
Okładka książki Kwartalnik literacko-artystyczny "Metafora" nr 26 (107) Leonid Andrejew, Wojciech Bonowicz, Ernest Bryll, Ryszard Grzywacz, Urszula Kozioł, Ewa Lipska, Michał Piętniewicz, Jędrzej Soliński, Ireneusz Staroń, Paulina Subocz - Białek
Kwartalnik lit... Leonid Andrejew, Wo...

Cieplice z widokiem na Karkonosze to przewodnik, ale nie taki zwyczajny. Autor prowadzi nas przez swoje rodzinne miasto opowiadając nie tylko o tym co można w nim zobaczyć obecnie, ale i o tym, jakie wspomnienia łączą się z danymi miejscami.
Na przykład Goplana, gdzie zapach czekolady był tak intensywny, że szyby nią pachniały, co od razu przywiodło mi na myśl zapach czekolady.
Powoli przemierzamy razem z autorem uliczki i poznajemy Cieplice takimi, jakimi są i były dla niego, ludzi tam mieszkających oraz przyjezdnych, którzy korzystają ze źródeł, jakie tam płyną.
Jest to taka ciepła przyjemna, niespieszna wędrówka, która spowodowała, że chciałabym znaleźć się tam i razem z tym przewodnikiem przejść przez miejsca w nim opisane.
To krótka historia, bo liczy sobie niewiele ponad osiemdziesiąt stron, ale bardzo przyjemna w odbiorze.

Cieplice doczekały się opowieści. To, co nieopowiedziane, nie istnieje w pełni. Można powiedzieć, że i Cieplice, mimo fascynującej i burzliwej historii, tak jakby nie do końca istniały. Nikt ich nie opowiedział. Aż do sierpnia 2020 roku! Nakładem Ad Rem Wydawnictwo Poligrafia
ukazał się Przewodnik Emocjonalny: "Cieplice z widokiem na Karkonosze", którego autorem jest Ciepliczanin Ryszard Grzywacz. Nie, nie dowiemy się z niego, dokąd najlepiej pójść na piwo (i tak wszyscy wiedzą, że do Klubowej) ani gdzie można najlepiej zjeść (i tak wszyscy wiedzą, że w Quirino). To przewodnik po emocjach. Nie jest tajemnicą, że Ryszard mieszka tu od urodzenia, dlatego też czytamy: "W Goplanie nawet szyby pachniały czekoladą". Ale nie, to nie jest osobisty pamiętnik z dzieciństwa. Ten zapach czekolady (przez szybę!) jest niezbędny, żeby dwa zdania dalej napisać tak: "Tu mieszkały wszystkie opowieści o najbardziej egzotycznych dziewczynach i najbardziej egzotycznych chłopakach. Teraz te opowieści powoli zamieniają się w historie o nas - chłopakach i dziewczynach odczarowujących swoim istnieniem tamte obce wszystkim Cieplice; o naszych życiach, które, dobiegające swych końców, były konieczne tak samo jak tutejsze groby naszych rodziców, żeby ktoś wreszcie chciał tu zacząć wracać". Piękne, prawda? No właśnie - "Cieplice..." to literatura piękna, momentami proza poetycka, miejscami tylko opisowa. To spacer - niespieszny - po emocjach, sięgających niekiedy średniowiecznych opowieści. To historia Jana Nepomucena, który do dziś strzeże jednego z cieplickich mostów, to spotkanie z rodziną Szafgoczów ("od Polaków Niemcami, od Niemców Polakami zwanych"),rozmowa ze strzegącymi herbów rzeźbami (sic!),to na wpół legendarne opowieści, które pod piórem Grzywacza są tak prawdziwe, że nawet jeśli są nieprawdziwe, to i tak są prawdziwe. I jeszcze to - książka o Cieplicach jest tak samo piękna jak same Cieplice, głównie za sprawą cudownych rycin Oliwii Przybysz. Cieplice opowiedziane, Cieplice narysowane, Cieplice... przeżywane. Wciąż "pomiędzy".

Dodaj cytat z książki Cieplice z widokiem na Karkonosze