Sceny z życia małżeńskiego

Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
Scener ur ett äktenskap
83-210-0400-8

Marianne i Johana poznajemy w 10 lat po ślubie, kiedy udzielają wywiadu ilustrowanemu pismu jako statystyczne, acz szczęśliwe szwedzkie małżeństwo. On jest psychologiem pracującym naukowo, ona - prawniczką, specjalistką od rozwodów. Mają dwójkę dzieci. Żyją zgodnie, umieją się porozumieć, z zażenowaniem oglądają znajomych, którzy tkwią w toksycznym związku.

Jolanta | 2016-04-30
Na półkach: 2016, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 30 kwietnia 2016

Ingmar Bergman (1918-2007) - wybitny szwedzki reżyser teatralny i filmowy, napisał również kilka opowiadań oraz sztuk radiowych i teatralnych, przede wszystkim o tematyce życia małżeńskiego.
Ta niewielka książeczka jest literackim zapisem zrealizowanego przez autora w roku 1973, bardzo popularnego szwedzkiego serialu telewizyjnego, a potem filmu fabularnego. Główni bohaterowie to Marianne i Johan - dojrzałe małżeństwo, prawie idealne?
W sześciu scenach, Bergman przedstawia relacje między małżonkami i narastające problemy. Problemy stare jak świat i ciągle aktualne.
" trzy miesiące zajęło mi napisanie tych scen, ale doświadczenie ich zajęło całe życie. Nie jestem pewien, czy lepiej byłoby, gdyby rzecz przedstawiała się odwrotnie, choć to robiłoby lepsze wrażenie. Odczuwałem coś w rodzaju przywiązania do tych ludzi pracując nad nimi. Tyle w nich było sprzeczności, czasem trwożliwie dziecinni, czasem zupełnie dorośli. Wygadują sporo głupstw, czasem mówią coś rozsądnego. Są lękliwi i...

Janiszewskij | 2015-12-06
Przeczytana: 02 września 2014

Bardzo wnikliwa i przewrotna opowieść o byciu z kimś. Bergman miał świetną intuicję psychologiczną. Bohaterowie to w zasadzie idioci, ale kto w miłości nie był idiotą, niech pierwszy rzuci kamieniem...

Polecałabym to jako lekturę terapeutom par i samym parom.

ukaszsie | 2013-04-01

a jednak czytanie bergmana może być równie "przyjemne" jak oglądanie. zdecydowanie moja ulubiona soap opera. ludzkie to strasznie.

Grażyna | 2012-11-26
Przeczytana: 14 lutego 2014

monotema | 2011-02-26
Na półkach: Przeczytane, Rok 2011
Przeczytana: 24 lutego 2011

Ingmara Bergmana kojarzyłam zawsze z filmem, widziałam jakieś jego filmy, ale to stare dzieje i niewiele z nich pamiętam, a raczej bardziej "nic" niż "niewiele". Tytuł "Sceny z życia małżeńskiego" siedział mi z tyłu głowy wraz z tytułem "Tam, gdzie rosną poziomki". Nie wiem, dlaczego. Po książkę sięgnęłam z dwóch powodów: ulubiona seria (najlepsze, co się mogło wydarzyć na rynku wydawniczym w komunistycznej Polsce) i znane nazwisko, nawet bardzo znane.

Trochę przestraszyła mnie forma tekstu - sztuka teatralna, scenariusz?

Zawsze miałam problemy z czytaniem sztuk, rozpraszał mnie podział na role, didaskalia. Ba, nigdy nie potrafiłam czytać komiksów, bo - albo czytałam tylko dymki, albo oglądałam tylko obrazki. Po dwóch stronach rezygnowałam zniechęcona. Postanowiłam się jednak przemóc i poszło. Nawet w miarę gładko, bo fabuła wciąga, przestaje się zauważać to poszatkowanie - na sześć scen i role.

Pokrótce - to historia małżeństwa z dwójką dzieci, małżeństwa tak...

Madlena | 2013-05-03
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 24 kwietnia 2013

Jest tu wszystko to, co lubię: prawda, dramat, coś gorzkiego i coś realnego. Czy trzeba czegoś więcej, żeby opisać kryzys w miłości dwojga ludzi?

książek: 1918
Olga | 2013-08-19
Przeczytana: 18 sierpnia 2013

Przeglądałam książki na Miejskim Regale i wtedy pewien pan stojący obok polecił mi właśnie to. Wcześniej nie miałam do czynienia z twórczością tego autora (pomijając film "Tam, gdzie rosną poziomki", na który kazali nam iść z klasą - jako że to był przymus, nie zwróciłam na niego większej uwagi).

Nie żałuję, że wzięłam ją z półki. Wciągnęła mnie i zachęciła do myślenia na pewne tematy. Polecam przeczytanie, choć chyba sama wolałabym jednak czytać bez wstępu od autora, w którym streszcza wszystkie sceny.

17-18 VIII 2013

Ingrata | 2013-03-21

Bergman to dobry obserwator i psycholog, jego postaci są z krwi
i kości, nie sprawiają wrażenia papierowych. Polecam również film, warty prześwietlenia, wzruszający, prawdziwy:)

czytankianki | 2012-01-05
Przeczytana: 25 sierpnia 2010

GabrielL Kamiński | 2011-07-26
Przeczytana: 10 grudnia 1976

Nigdy szczęście we dwoje, nie jest nam dane na całe życie. Po raz enty Bergam odświeża stary temat małżeńskich rozterek w okresie przejściowym