Dziewczynka i czarownica

Novae Res
2020-10-23
2020-10-23
9788382190342

Malutkiego formatu książeczka, bardzo niepozorna. W rezultacie piękna współczesna 100 stronicowa baśń . Książka bez żadnych ilustracji, bardzo ich tu brakuje. Przeznaczona wiekowo do grupy starszych dzieci wczesnoszkolnych lub starszych przedszkolaków.

Jak w każdej baśni dla dzieci przystało spotykamy elementy fantastyczne jak skrzaty, czarownicę z tajemniczym czarnym kotem, wróżki, duszki leśne, nimfy.

Główną bohaterką jest ośmioletnia dziewczynka Nora, mieszkająca w małym miasteczku. Pewnego dnia pojechała z rodzicami na piknik do lasu. Gdy oni się zdrzemnęli na krótko, dziewczynka ciekawa świata za bardzo się od nich samodzielnie oddaliła. I nie mogła znaleźć drogi. Kompletnie zgubiła się.
Nagle wyrosła przed nią drewniana chatka , a na progu stanęła z pozoru miła staruszka. Dziewczynka okazała się bardzo naiwna i łatwowierna. Na zaproszenie babuleńki odwiedziła ją w chatce i wypiła poczęstunek jakim był napój z brzozy. Starowina nawet pomogła jej odnaleźć drogę do opiekunów. Ale to był początek...

Tutaj przestroga dla dzieci ,żeby nie ufały obcym ludziom, nie przyjmowały od nich żadnego jedzenia ani napojów. Nigdy nie wiadomo jakie kto ma zamiary.

Dzięki miksturze czarownicy Nora wygrała za kilka dni w szkole pojedynek państwa-miasta, choć nigdy jej się to nie udawało. Dała się wmanewrować w niebezpieczny układ.
Była zachwycona działaniem magicznego napoju i postanowiła wrócić do staruszki za jakiś czas, prosząc o więcej. Ale nie ma nic za darmo.
Za buteleczkę soku brzozowego ,, przehandlowała własną tożsamość’’. Zgodziła się , by starsza kobieta za pomocą zaklęcia zamieszkała w jej ciele. Od tego momentu zaczęły się prawdziwe kłopoty.

Kolejne przesłanie, że nasze podjęte decyzje niosą za sobą wysoko idące konsekwencje.
Każdy z nas popełnia błędy, ale trzeba je umieć naprawić i pamiętać na przyszłość , żeby ich nie powtórzyć.

Czy Norze uda się się wyjść cało z opresji w ciele czarownicy?
Kim będą jej nowi przyjaciele i czy zdołają jej pomóc?
Czy Nora opuści ciało staruchy i odzyska swoich rodziców ?

Odpowiedzi na te pytania znajdziecie ,zagłębiając się w lekturze. Przeczytacie też o sile potęgi wytrwałości, odwagi, przyjaźni. Nauczycie się doceniać dobre chwile i do wielu spraw podchodzić z ogromną rezerwą.
Książka jeszcze niesie jedno przesłanie ,żeby w dobrych i złych momentach życia, zawsze ale to zawsze starać się być uczciwym wobec siebie i wszystkich ,których spotyka się na swojej drodze.

Książka z ważnym przesłaniem (nie powinno się ufać nieznajomym),jednak zabrakło mi tu "tego czegoś". Zdecydowanie dla młodszych czytelników.

Przyjemna książka na jesienny wieczór

Przyjemna książka na jesienny wieczór

Lekka i przyjemna historyjka z morałem.

Lekka i przyjemna historyjka z morałem.

,,Dziewczynka i czarownica" Alicji Kramer to historia, w której przenosimy się do domu złej czarownicy... Jednak czy naprawdę była taka zła?

Nora razem z rodzicami wybrała się na wycieczkę, jednak zgubiła się w lesie. Trafiła do domu pewnej staruszki, która pomogła jej odnaleźć opiekunów i przekazała napój dzięki któremu bohaterka miała wygrać z koleżanką w państwa-miasta. Jak każda przysługa, ta i kolejna także miała mieć swoją cenę.

Publikacja przeznaczona jest dla starszych dzieci, które dobrze radzą sobie z samodzielnym czytaniem lub wysłuchaniem dłuższej opowieści. Nie ma tutaj ilustracji, jednak historia jest na tyle ciekawa, że pozwala bez przeszkód spędzić z nią dłuższy czas. Bardzo ciekawie skonstruowaną postacią jest staruszka, a dodatkowo na uwagę zasługuje także zakończenie tej historii.

,,Dziewczynka i czarownica" Alicji Kramer to historia w stylu Baby-Jagi, jednak zakończenie jest w tej pozycji bardzo pozytywnie. Serdecznie zachęcam Was do sięgnięcia po tę pozycję.

"Dziewczynka i czarownica" to dość niepozorna książeczka zawierająca ciekawą, wciągającą historię z której młody czytelnik może wyciągnąć ważną lekcję - nie należy beztrosko ufać obcym, brać od nich proponowanego jedzenia i picia i nic im nie obiecywać. A już na pewno czerwona lampka w głowie powinna się zapalić w głowach na słowa "tylko nie mów nic rodzicom".
__
Nora to ośmioletnia, miła, śliczna dziewczynka. Pewnego razu będąc z rodzicami w lesie oddala się od nich i trafia na dziwną staruszkę. Dzięki napojowi który dostaje od nowo poznanej kobiety udaje jej się pierwszy raz wygrać w grę z koleżankami. Gdy wraca po więcej, staruszka prosi o przysługę w zamian za następną porcję. Dziewczynka się zgadza, co prowadzi do tego, że czarownica przejmuje jej młode ciało i zamieszkuje z jej rodzicami, a prawdziwa Nora zostaje uśpiona na prawie rok.. Gdy się budzi, nie wie co się dzieje i pragnie jak najszybciej wrócić do domu. Jednak tam jest już druga Nora, która nie zamierza odejść. Dziewczynka za wszelką cenę chce odzyskać swoje życie. Pomagają jej w tym nowo poznani, leśni przyjaciele.. Jednak czasu jest mało - Nora z przerażeniem odkrywa że co noc przybywa jej 10 lat..
__
Sam począteczek trochę za bardzo opisowy, co trochę przynudza, ale zaraz potem historia się rozkręca.
Bardzo podoba mi się kilkukrotne podkreślanie w historii tego, że obcym nie należy ot tak ufać.
I, że każda decyzja ponosi za sobą konsekwencje. Na szczęście nawet konsekwencje złych decyzji można jakoś poprawić. Przynajmniej w większości przypadków. I Nora też dostaje taką szansę.
__
Podoba mi się też przekaż, że czasem ktoś robi coś złego przez to, co go wcześniej spotkało. I czasem odrobina dobra względem tej osoby może więcej dać niż ukaranie czy zrobienie czegoś na siłę.
__
Bardzo fajny pomysł i realizacja, tylko baaardzo brakuje mi tu rysunków! Przynajmniej kilka - zmieniająca się Nora, magiczne nietuzinkowe postacie.. To dodałoby uroku powieści.
_

Nora to...

"Dziewczynka i czarownica" to piękna opowieść o małej Norze i jej przygodach. Dziewczynka na skutek nieprzemyślanej decyzji i zbyt dużego zaufania, wplątuje się w ogromne tarapaty. Na szczęście na swojej drodze spotyka masę dobrych postaci, które postanawiają jej pomóc. Czy uda się rozwiązać problemy?

Alicja Kramer stworzyła świetną historię o losach małej dziewczynki. W nietuzinkowy sposób przedstawia problem, jakim jest zbyt duża ufność dzieci. Za pomocą magicznych elementów wprowadza niesamowitą atmosferę. W swoim dziele używa prostego języka, zrozumiałego dla każdego czytelnika. Fabuła jest dość prosta, interesująca. Powieść niesie ze sobą morał, a historia Nory skłania do przemyśleń. Autorka pokazuje, czym jest prawdziwa przyjaźń oraz, że dobro zawsze zwycięża. Książka jest dość krótka, zawiera zaledwie 100 stron. W sam raz do przeczytania na dobranoc. Moja ocena: 9/10.

Alicja Kramer stworzyła świetną historię o losach małej dziewczynki. W...

Nora jest ośmioletnią, szczęśliwą dziewczynką. Pewnego dnia wyrusza z rodzicami na wyprawę do lasy, a kiedy oni zasypiają, postanawia udać się na spacer. Niestety gubi się w lesie, a szukając drogi powrotnej, trafia do chatki, gdzie spotyka sympatyczną starszą panią. Staruszka proponuje jej magiczny napój, dzięki któremu będzie wygrywać w grze. Dziewczynka szczęśliwie wraca, a podczas gry z koleżanką udaje jej się, wygrywa. Nora jest zachwycona właściwościami napoju i wraca do chatki w lesie, aby poprosić o kolejną porcję. Jednak tym razem staruszka chce coś w zamian – chce, aby Nora pozwoliła jej wejść w swoje ciało. Dziewczynka po chwili się zgadza, nie wiedząc, jak złą decyzję podejmuje i jak wielkie będą jej konsekwencje. Dlaczego tak naprawdę staruszka chciała wejść do ciała Nory? Co stanie się, gdy to zrobi?....
Cała recenzja na moim blogu https://anka8661.blogspot.com/2020/12/wydawnictwo-novae-res-ksiazka-pt.html

Cudowna okładka. To na początek. Książka dla dzieci. Typowa historia o dobru i złu. Lekka, przyjemna bajeczka. Są skrzaty i nimfy, czy leśne panny. Jest zła czarownica, która jak to w bajkach, namieszać musi. Rozczarowało mnie trochę zakończenie, a właściwie sposób na zakończenie pewnego problemu, ale to tylko drobny szczegół. Polecam każdemu, kto na chwilę chce wrócić do dziecięcego świata magii.

Z pozoru mała, cieniutka książeczka. Dla dzieci.. chociaż i nie.

Przyznaję, że spędziłam przy niej przyjemny czas. Tak. Sama. Po przeczytaniu kilku recenzji, postanowiłam, że nie przeczytam jej Kornelii. Przestraszyłam się wątku wejścia czarownicy w ciało dziewczynki. Bałam się, że mój szkrab zrozumie i będzie płakał po nocach. Teraz wiem, że to zaledwie wątek, który przy czytaniu mogłam pominąć lub powiedzieć jej własnymi słowami. A historia sama w sobie ma wiele magii i uroku, który oczaruje nie tylko dziecko, ale i dorosłego.

Nora to 8-letnia dziewczynka, której do szczęścia niczego nie brakuje. No dobra.. poza wygraną w państwa-miasta. Pewnego dnia idzie z rodzicami do lasu, a gdy rodzice zasypiają na polanie, ta nieopatrznie gubi się w lesie. Z pomocą przychodzi jej staruszka. Daruje Norze sok, dzięki któremu wygra z koleżanką w zabawie. Ale to tylko początek przygody. Nora za kolejną buteleczkę magicznego soku zgadza się zapłacić użyczeniem swojego ciała staruszce. Nie wie, że konsekwencje jakie będzie musiała ponieść będą straszne.

Historia była lekka, czytała się szybko. Napisana językiem prostym, kierowanym do dzieci. Pokazuje siłę bezinteresownej i bezgranicznej przyjaźni oraz upór w dążeniu do celu mimo wielu trudności. Pokazuje, że należy się wspierać i nie ufać obcym nam ludziom. To historia o skrzatach, nimfach, czarownicach i ludziach. To historia o uczuciach tłumionych przez lata. Ale także historia o tym, że dobro wraca.

Z chęcią zatopiłabym się w tej książce na dłużej.

Z pozoru mała, cieniutka książeczka. Dla dzieci.. chociaż i nie.

• Posiadam w bibioteczce :)
  • Papierowy
  • Literatura dziecięca
  • Brak Legimi A

Dodaj cytat z książki Dziewczynka i czarownica