CupOfTherapy Jak dbać o siebie, by być szczęśliwym i dawać szczęście innym

Okładka książki CupOfTherapy Jak dbać o siebie, by być szczęśliwym i dawać szczęście innym Matti Pikkujämsä
Matti Pikkujämsä Wydawnictwo: Znak emotikon poradniki
poradniki
Znak emotikon
2020-11-03
2020-11-03

Mini poradnik, mini treści. Ta pozycja nie jest zła , ale mojego życia nie zmieni. Czasami warto sobie przeczytać coś krótkiego i na chwilę się oderwać od smutków i trosk , spojrzeć inaczej. Troszkę głupie porównanie, ale książka trochę jak prezentacja power point lub książka dla dzieci bo każdy jest dzieckiem, ciekawa grafika i krótki tekst z przesłaniem . Tak zapamiętam ta książkę.

Wiadomo ze balans w zyciu jest wazny i tak naprawde kazdy z nas do tego dazy. Tutaj autor przedstawia jak mozna ten balans wypracowac nie jest to latwe , niby oczywiste prawdy sa dla nas jasne ale gorzej jest je wdrozyc w zycie - gdy np zostajesz zwolniony to najpierw masz atak szalu ze co teraz ale autor tlumaczy ze kazda porazka prowadzi do naszego wzrostu , do zmiany na lepsze , radzi raby widziec sytuacje w innym swietle. Podobalo mi sie ze jest napisana lekkim jezykiem czytalam ja rowniez 9 letniemu dziecku na dobranoc i widzialam wyrazne zainteresowanie . Dodatkowo mamy proste ale ciekawe ilustracje do kazdej opisanej sytuacji. Ciekawa pozycja .

W tym zabieganym świecie coraz częściej sięgamy po jakieś poradniki. Chcemy żyć lepiej, wolniej, przyjemniej a co najważniejsze szczęśliwiej. Gdy jesteśmy szczęśliwi, wszystko wydaje się łatwiejsze a co najważniejsze ludzie obok nas są również bardziej zadowoleni. Szczęście mnoży szczęście... Dlatego przybywam do Was z poradnikiem, który ma zmienić spojrzenie na nasze życie i to co nas otacza.

“CupOfTherapy. Jak dbać o siebie, by być szczęśliwym i dawać szczęście innym” to mini poradnik. Znajdziemy w nim mnóstwo krótkich historyjek, których zadaniem jest pomóc nam w życiu codziennym. Czy tak właśnie jest? Moim zdaniem nie i dziwię się, że na okładce jest napisane – Bestseller z Finlandii – rozumiem, że tam może jest inne podejście do wszystkiego, ale w naszym kraju ta książka raczej nie zrobi furory. Nie wiem, może ja jestem wymagająca – ale jak dla mnie w książce znajdzie się to samo co już wiemy. Być może zbyt dużo książek już przeczytałam, że takie krótkie opowiadania w ogóle na mnie nie działają. I wydaje mi się, że jeżeli jakaś osoba faktycznie szuka pomocy, bo zmaga się z jakimś problemem – tu jej nie znajdzie.

Nie twierdzę, że ta książka jest zła, lecz nie jest to czego oczekiwałabym po niej – szczególnie jeżeli opis na okładce brzmi: “…może zmienić Twoje życie na lepsze!”.

Podoba mi się sposób wydania, natomiast sama książka nic dla mnie nie wnosi. To zbiór krótkich porad. Jeśli komuś pomoże to świetnie, choć jak dla mnie bardzo powierzchownie potraktowany jest każdy problem.

Ta książka to zbiór pojedynczych myśli-rad autorów. Każda okraszona jest ilustracją. Jestem zawiedziona, bo według mnie to nie są myśli, które pomogą komuś, kto naprawdę zmaga się z jakimś problemem. Obecnie większość z nich brzmi jak posty różnych poradni zdrowia lub psychologów. Dodaję do swojej oceny gwiazdkę za ostatni dział o COVID. Odejmuję ją jednak, bo najzwyczajniej w świecie, ta książeczka nie jest warta ceny okładkowej - 39,99. Za niewiele więcej można mieć poradnik z ćwiczeniami z terapii poznawczo-behawioralnej.
Według mnie, zebrane myśli nie odpowiadają na problem, zawarty w tytule. Szczerze się zawiodłam.

Książka w bardzo prostej i zwięzłej formie wskazuje na sprawy ważne oraz te, które ważnymi tylko się wydają. Nie jest to praca naukowa, ani instrukcja z gotowymi receptami na życie. Myślę jednak, że dobór formy spełnia postawione przed publikacją zadanie. Jako osoba od lat borykająca się z depresją znalazłem chwilę wytchnienia w ilustracjach przepełnionych ciepłem i nadzieją. Proste prawdy mają największą wartość choć to nie ich sformułowanie a umiejętność życia w zgodzie z nimi stanowi prawdziwe wyzwanie. Warto więc ocenić książkę przez pryzmat celu, któremu ma służyć i nie wyzłośliwiać się nazbyt gorliwie nad pięknymi acz utartymi frazesami.

Krótkie jednostronicowe porady-refleksje wraz z rysunkiem w nurcie CupOfTherapy, czyli koncepcji metody psychologicznej samopomocy w duchy work-lif balance o międzynarodowym uznaniu, odnoszącej się do samopoczucia i zdrowia psychicznego, stworzonej przez 2 fińskich psychoterapeutów (1 z nich wraz z rysownikiem napisał tę książkę). Książeczka mała, zgrabna, poręczna, pięknie wydana. Porady-refleksje lakoniczne, trafiające w sedno. Minus: terapeuci zakładają, że odbiorca żyje w szczęśliwym związku...

CupOfTherapy. Jak dbać o siebie, by być szczęśliwym i dawać szczęście innym, książka autorstwa Antti'ego Ervasti oraz Matti'ego Pikkujamsa to pierwsza pozycja, którą dostałam do recenzji (bardzo dziękuję @wydawnictwoznakemotikon ).
Znajdują się w niej porady dotyczące naszego samopoczucia i samooceny na każdą sytuację. Bardzo przypadły mi do gustu ilustracje - po jednej do każdej porady. Lubie tego typu obrazki i wiele profili z tego typu rysunkami obserwuję na fb.
Wracając do poradnika, nie spodziewałam się, że tyle mądrości w niej znajdę. Wiele rzeczy które robię automatycznie okazują się mieć zbawienny wpływ na samopoczucie, a co podkreśla tytuł, żeby dawać innym szczęście sami musimy uporać się ze sobą.
Urzekły mnie również wtrącenia dotyczące ochrony środowiska i zdrowia naszej planety. Nie zabrakło też porad związanych z auktualną stuacją na Świecie. Jedyne co mnie rozczarowało to fakt, że książka bardzo szybko się skończyła... Mam nadzieję na kontynuację.

Cup of therapy, czyli jak dbać o siebie, by być szczęśliwym i dawać szczęście innym ❤
Liczne krótkie porady, które mają nam pomóc w osiągnięciu równowagi psychicznej. Niezwykle potrzebnej w dzisiejszych trudnych czasach.
❤❤❤
Czyta się szybko i przyjemnie w jeden wieczór 💕

❤❤❤
Czyta się szybko i przyjemnie w jeden wieczór 💕

Taka książka, którą można mieć przy łóżku i otwierać na dowolnej stronie co rano, żeby przypomnieć sobie, o co w życiu chodzi. Nie odkrywcza może, ale czasem wszyscy potrzebujemy te prawdy o naszym dobrostanie emocjonalnym sobie przypomnieć.

• Psychologia
  • Współpraca recenzencka