12 ważnych emocji. Polscy autorzy o tym, co czujemy

Okładka książki 12 ważnych emocji. Polscy autorzy o tym, co czujemy praca zbiorowa
Okładka książki 12 ważnych emocji. Polscy autorzy o tym, co czujemy
praca zbiorowa Wydawnictwo: Centrum Edukacji Dziecięcej opowieści dla młodszych dzieci
opowieści dla młodszych dzieci
Centrum Edukacji Dziecięcej
2020-06-17
2020-06-17
dzieci emocje

Emocje.
Te przyjemne, upragnione, wyczekiwane.
Te trudne, bolesne, przykre, nie chciane.

Niejednokrotnie, nie potrafimy rozmawiać o emocjach. Nie umiemy ich nazwać.
Do dzisiaj można usłyszeć "nie płacz", "nie smuć się już", "nic się nie stało". A właśnie, że się stało! Nie ważne co. Coś się wydarzyło. Pozwólmy sobie i innym na odczuwanie emocji. Pozwólmy na poczucie, tego, co się wydarzyło.

To córka uczy mnie zrozumienia emocji.
6 latka. Czasami ze smutkiem mówi: " Mamo, ale ja jestem tylko dzieckiem". Jej mądrość jest nieoceniona. Jej uważności można pozazdrościć.

Ta książka pokazuje te podstawowe emocje, z którymi się spotykamy. Ale jest ich zdecydowanie więcej 😉 jednak dzieciom na początek wystarczy 🌞
Pokochaliśmy tę książkę, za jej prostotę. Za nazywanie emocji. Za pokazanie w jakich okolicznościach te emocjach powstają. Jak sobie z nimi radzą mali bohaterowie? Tego Wam nie powiem. Ale 12 historii na dobranoc to świetna lektura dla dzieciaków.

Emocje.
Te przyjemne, upragnione, wyczekiwane.
Te trudne, bolesne, przykre, nie chciane.

Niejednokrotnie, nie potrafimy rozmawiać o emocjach. Nie umiemy ich nazwać.

„12 ważnych emocji. Polscy autorzy o tym, co czujemy” to książka, która pomaga młodemu czytelnikowi odnaleźć się w świecie swoich wewnętrznych przeżyć. Wraz z dziecięcymi bohaterami kolejnych opowiadań odbiorca poznaje cały wachlarz różnorodnych emocji, takich jak m.in. zadowolenie, bezradność, duma, zaskoczenie czy tęsknota.

Historie opisane przez autorów są niezwykle różnorodne, poruszają problem relacji z rówieśnikami, samotności, pomocy słabszym, napięć między rodzicami itd. Bohaterowie zostali wykreowani w taki sposób, aby można było się z nimi utożsamić (np. Polą stresującą się szkolnym występem czy Frankiem pokonującym własny strach) i w odnaleźć w nich cząstkę samego siebie.

Lektura pokazuje, że wszystkie przeżywane przez ludzi uczucia są istotne (również te skrajne) i nie należy ich tłumić. Ważne jest, by postarać się je rozpoznać, oswoić i zrozumieć, dzięki temu staną się one pewnego rodzaju „wewnętrznym kompasem”, który udzieli potrzebnych informacji i stanie się nieocenioną pomocą w życiu.

Historie opisane przez autorów są niezwykle...

Emocje są nieodłącznym elementem naszego życia. Dla dzieci mogą być one niezrozumiałe czy trudne w ocenie. Należy jednak przyjąć za fakt, że są one niezwykle istotne i warto je w pewien sposób oswoić. Często trudno jest nam rozmawiać o emocjach z dziećmi. W końcu bywa, że nawet nam, dorosłym, ciężko jest sobie z nimi poradzić. Na szczęście jest książka „12 ważnych emocji. Polscy autorzy o tym co czujemy”. Będzie ona cenną wskazówką jak bezpiecznie przeprowadzić dzieci przez świat uczuć. Zajrzyjcie razem z nami do tej wartościowej książki.

Czym jest duma? Dlaczego czasami wstyd odbiera nam mowę? Dlaczego strach ma wielkie oczy? Co zrobić, gdy wydaje się, że nic zrobić nie można? Czym różni się współczucie od litości? Czy można nauczyć się bycia zadowolonym? I skąd bierze się radość? O tym wszystkim przeczytacie w książce „12 ważnych emocji”. Znajdziecie tam dwanaście absolutnie niesamowitych, ciepłych i bardzo wartościowych opowiadań. Każde z nich napisane zostało przez innego, polskiego autora. I wszystkie są wyjątkowe!

Każdy rozdział poświęcony jest innemu uczuciu. Poznacie w nich różnych bohaterów, którzy postawieni zostali w mniej lub bardziej trudnych sytuacjach. Marcin zgłosił się do olimpiady, ale nie doczytał, że są to zawody sportowe (a sport to coś, czego bardzo nie lubił). Pan Gerard był bardzo samotny, przez co złościł się na wszystkich wokoło, nawet jeśli w niczym mu nie zawinili. Ola w zasadzie bez przerwy była z czegoś niezadowolona, przez co koleżanki przestały się z nią bawić. Bartek był najlepszym uczniem w klasie, przynajmniej do momentu, kiedy w szkole pojawił się Michał. Co czuły postacie powołane do życia przez autorów opowiadań? Jak poradziły sobie ze swoimi problemami? Sprawdźcie sami!

Muszę przyznać, że z ogromną przyjemnością czytaliśmy opowiadania, zebrane w książce „12 ważnych emocji”. Cieszę się, że autorzy poświęcili bardzo dużo uwagi poszczególnym uczuciom. Mali czytelnicy nie tylko dowiedzą się skąd biorą się poszczególne emocje, ale przeczytają także jak sobie z nimi poradzić i gdzie szukać pomocy. Co ważne, w książce nie tylko uczucia będą odgrywały główną rolę. Autorzy w bardzo staranny sposób dobrali sytuacje, o których piszą w swoich opowiadaniach. Przeczytamy tutaj zarówno o niepełnosprawności, jak i o samotności, pomaganiu słabszym, wspieraniu się nawzajem, a nawet o napiętych relacjach między rodzicami czy trudnościach w kontaktach z rówieśnikami. Dzięki temu przekaz książki jest niezwykle uniwersalny, a opowiadania będą pomoce w bardzo wielu trudnych sytuacjach.

To ważne, by uczyć maluchy już od najmłodszych lat, że emocje są bardzo ważnym elementem ich życia. Nie należy ich tłumić ani unikać – wręcz przeciwnie! W końcu to one pozwalają nam ocenić sytuację, w której się znajdujemy. Są w pewnym sensie naszym buforem bezpieczeństwa. Pozwalają nam także cieszyć się sukcesami czy uporać się z problemami. Ważne, aby umieć je rozpoznać i oswoić. Jestem pewna, że książka „12 ważnych emocji” będzie bardzo cenną lekcją zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Opowiadania są napisane prostym, przystępnym i przyjaznym dzieciom językiem. Każdej historii towarzyszą bardzo ładne i kolorowe ilustracje, które z niezwykłą starannością odzwierciedlają uczucia głównych bohaterów. Dzięki temu przekaz będzie czytelny nawet dla najmłodszych dzieci.

Gorąco polecam książkę „12 ważnych emocji” czytelnikom od 5. roku życia.

Czytelnicze Podwórko

• Dzieci