Bruno

Okładka książki Bruno Karolina Wójciak
Okładka książki Bruno
Karolina Wójciak Wydawnictwo: Karolina Wójciak Cykl: Powrót (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Powrót (tom 1)
Karolina Wójciak
2020-08-21
2020-08-21
przemoc domowa alkohol dzieciństwo dobry dom tajemnica

Bardzo ciekawa książka.
Historia tak ciekawa, że książkę pochłonęła i jutro biegnę do bibioletki, aby wypożyczyć następną część.
Cieszę się, że na autorkę natrafiłam na instagramie, bo gdyby nie on, to w życiu bym książki nie przeczytała.
Polecam
10 na 10

Bardzo ciekawa książka.
Polecam
10 na 10

Dwie linie czasowe, dwóch narratorów. Co wydarzyło się 10 lat temu opisane z punktu widzenia dziewczynki i komendanta prowadzącego śledztwo. Bruno - chłopiec z sąsiedztwa, pewnego dnia znika. Wraca po 10 latach, ale nic nie pamięta. Był najlepszym przyjacielem Gai. Oboje mierzyli się z sytuacjami rodzinnymi w domach. Ale dokładnie jakimi? Co zdarzyło się 10 lat temu i czy uda im się znów zaprzyjaźnić po latach? Książka bardzo mi się podobała, od razu przeszłam do następnej części i nie mogę się doczekać, aż wszystko się wyjaśni, bo tajemnic tam kilka każda rodzinka ma :)

W ostatnim czasie staram się wyczytywać książki, które mam na swojej półeczce. Tym razem sięgnęłam po "Bruno" autorstwa @karolina_wojciak_author którą tak się składa miałam okazję poznać bodajże 2 lata temu na WTK. Cudowna kobitka 🥰

#bruno rozpoczyna trylogię Powrót, jak dla mnie była to bardziej powieść obyczajowa niż thriller. Pierwsza część teoretycznie należy do tytułowego bohatera Bruno, który pewnego dnia znika i wraca po 10 latach niczego nie pamiętając i bez nerki. Chłopak przed zniknięciem przyjaźnił się z Gają. Co się działo z chłopakiem przez tyle lat?

Początkowo miałam mieszane uczucia co do tej historii. Nie wiedziałam czego się po niej spodziewać i w jakim kierunku potoczy się cała fabuła. Akcja w pierwszej połowie książki rozkręcała się dosyć powoli. Poznaliśmy tu historię dwóch rodzin. Autorka w tej części skupiła się bardziej na Gai i jej rodzicach. Większość rozdziałów poznawaliśmy z jej perspektywy. Rodzina Bruna skrywała wiele tajemnic, przez większość czasu, nie wiele byliśmy w stanie się o nich dowiedzieć. Było bardzo mało informacji. Mieliśmy okazję poznać także Ernesta, który jest bratem Bruna i bardzo mnie on zaciekawił.
W książce było poruszonych wiele trudnych tematów: alkoholizm, znęcanie psychiczne, przemoc domowa.
Druga połowa książki była zdecydowanie ciekawsza. Akcja nabrała tempa a zakończenie sprawiło, że chce sięgnąć po kolejną część. 😍

Nie wiem skąd tyle wysokich ocen tej książki. Tak jak lubię pióro pani Wójciak, tak to jest książka bez akcji, bez dialogów, z opisami i sytuacjami rodem wyjętymi z nie wiem, podręcznika dla policji na temat niebieskiej karty i przemocy domowej?
Szkoda, że nie doczekałam się zwrotu akcji. Po kolejne części pewnie sięgnę, ale po przerwie.
Najważniejsze przesłanie tej książki to: nie bądź obojętny na to, co dzieje się u sąsiadów, interweniuj gdzie trzeba.

Najważniejsze przesłanie tej książki...

Spodziewałem się czegoś lepszego sądząc po ocenach tej książki. Fabuła dosyć leniwa, wolno się rozkręca. Dużo opisów i rozmyślań bohaterów. Mało dialogów, przez co cała akcja toczy się wolno. II połowa książki nieco lepsza.

"BRUNO" - TOM 1 - KAROLINA WÓJCIAK
pt ' Cykl: Powrót
Poznajemy trójkę dzieciaków oraz ich rodziców,
Gaję, Ernesta i Bruna.
Ta część - pierwsza- poświęcona jest na poznanie rodziny Gai i rodziny dwóch braci. Gaja zaprzyjaźnia się z Brunem, bawi się spędza z nim czas. Wszystko było by super, ale ojciec Gai jest przeciwny zabawom z nim, spędzaniu z nim czasu i zapraszaniu go do domu. Tak samo zapraszaniu go często na posiłki, a to obiad a to kolację. Jest też pokazana przemoc fizyczna i nie tylko w rodzinie Gai.
Pewnego dnia Bruno ginie... nikt nie wie gdzie jest, dlaczego i co się z nim stało? Gdzie jest Bruno każdy się zastanawia, szukają go. Czy się odnajdzie, trzeba sięgnąć po ten tom. Warto... Nie jest to zwyczajna historia W tle jest najpierw nastolatek, potem dorosły Ernest.

OCENA 08/10
100/23 (02/10)
ilość stron: 414
data wyd: 21.08.2020
czas przewidziany czytania: 6 h 54 min.
Czas słuchania: 11h 14 min
lektorzy: Bauman Adam, Jakubowicz Ewa
Anastazja
Skończona 05.10.2023 (słuch)
^^^^^^^
Uwaga spojler
Jak dla mnie dobrze się słuchało, tym bardziej, że lektorzy są Ci sami przez trzy części. Może ciut za dużo poświęcone wojnie i walki o prawo w Afganistanie. ale rozumiem zamysł autorki. Chciała pokazać zarys postaci jakim jest Ernest. Autorka mimo że pokazuje we wszystkich częściach każdego z bohaterów. W drugiej i trzeciej najwięcej Ernesta i Gaję. Zresztą opowieść przeplata się na zmianę na rozdziały o tej nazwie Ernest i Gaja. Jednak zawsze ta część jakiej jest nazwa, z założenia jest więcej, bardziej konkretnie. Koniec serii zaskakuje i pod jednym względem i nie zaskakuje pod innym. Co i jak sami odkryjcie.

"BRUNO" - TOM 1 - KAROLINA WÓJCIAK
pt ' Cykl: Powrót
Poznajemy trójkę dzieciaków oraz ich rodziców,
Gaję, Ernesta i Bruna.

Jest takie przysłowie - Nie ma domku bez ułomku. To prawda. Mamy tutaj dwa domy i dwie historie rodzinne. I to takie, które zazwyczaj rodziny nie chcą pokazać innym: znęcanie się fizyczne i psychiczne, alkoholizm, pedofilia. I do tego zaginięcie dziecka, które wraca po 10 latach bez nerki i nic nie pamięta. Najbardziej wstrząsające jej to, że historia pokazana jest oczami dzieci, które uczestniczą w tym dramacie. Daje do myślenia i wstrząsa do głębi.

Serdecznie polecam. Dawno nie czytałam tak wciągającej książki.

Serdecznie polecam. Dawno nie czytałam tak wciągającej książki.

I cz. trylogii. Bardzo dobrze napisana, szybko się czyta, trzyma w napięciu. Polecam

„W dzieciństwie nosiłam w sobie przekonanie, że znalezienie przyczyny i wyeliminowanie jej rozwiąże problem na zawsze. Wydawało mi się, że życie jest takie proste. Myliłam się”.

Zapyziałe miasto jakich wiele. A w nim: dziury na ulicach, podobne do siebie domy, pomalowane kredą chodniki, szwendające się dzieciaki, znudzeni stróże prawa i wielka zbrodnia, o której mówić nikomu nie wolno.. Małomiasteczkowa mentalność przesiąknięta marazmem i patologią determinuje szablon zachowań. Tu wielu specjalizuje się w stwarzaniu pozorów i robieniu dobrej miny do złej gry. Tymczasem za zamkniętymi drzwiami pewnego domu rozgrywa się prawdziwy horror. Cierpią dzieci.. bo dorośli nie potrafią nad sobą zapanować i swoją złość, niemoc, swój gniew i frustrację wyładowują na najbliższych, najsłabszych, bezbronnych. Bo ktoś nie umie powiedzieć: NIE, DOŚĆ, KONIEC.

Tak zaczyna się historia relacji trójki dzieciaków. Bruno, Ernest i Gaja – łączy ich piekło przemocy domowej, ból, krzywda, cierpienie i strach. Ale też przyjaźń. Szczera, empatyczna, autentyczna. Bruno i Ernest są braćmi. Gaja mieszka w domu obok. Wydarzenia, których te dzieciaki są świadkami i uczestnikami nie pozostają bez wpływu na ich rozwój i dalsze życie. One dobrze wiedzą, jak to jest się bać. Być samotnym. Potrzebować akceptacji, poczucia bezpieczeństwa, spokoju, jedzenia.. Wiedzą, jak trudno znaleźć wytłumaczenie dla rzeczy, które im się w głowach nie mieszczą, a które robią dorośli – ich rodzice, sąsiedzi, stróże prawa. Rozumieją więcej niż ich rówieśnicy z tak zwanych normalnych domów, ale i tak nie mogą pojąc dlaczego jest tak, a nie inaczej.. Naiwnie wierzą, że to piekło kiedyś się skończy..
Gdy po latach zaginiony w dzieciństwie Bruno wraca do domu, otwierają się stare rany..

„Bruno” to pierwszy z tomów serii Karoliny Wójciak – „Powrót”. To thriller kryminalny z bardzo rozbudowanym wątkiem obyczajowym. Temat krzywdy dzieci budzi silne emocje. Autorka dosadnie pokazuje mechanizmy działania sprawcy przemocy, jak i jego ofiary, również tej dorosłej. Pisze o wielu rodzajach przemocy i ogromnej niemocy wobec tego zjawiska, o uzależnieniu, syndromie sztokholmskim i dziurawych mechanizmach systemowych.

Polecam.

Dodaj cytat z książki Bruno