Henryk Sienkiewicz dandys i celebryta.

Okładka książki Henryk Sienkiewicz dandys i celebryta. Iwona Kienzler
Okładka książki Henryk Sienkiewicz dandys i celebryta.
Iwona Kienzler Wydawnictwo: Bellona biografia, autobiografia, pamiętnik
Bellona
2020-09-02
2020-09-02
Sienkiewicz pisarz biografia

❤Henryk Sienkiewicz dandys i celebryta❤
Książki Pani Iwony Kienzler odkryłam stosunkowo niedawno, ale zagościły u mnie już na stałe.

❤HENIO❤
Chociaż mama wymarzyła sobie dla niego karierę lekarza, to on sam zdecydował inaczej i od tamtej pory miał wpływ na wile istnień ludzkich - podobnie jak lekarz, ale w zgoła innym znaczeniu.
Śmiało można bowiem stwierdzić, że książki Henryka Sienkiewicza ukształtowały wyobraźnie kilku pokoleń Polaków.
Ja z pewnością do nich należę, a moja miłość do "Potopu" jest ogromna i wręcz nasilająca się. ❤📖❤

"Quo vadis" natomiast, zasługuje z pewnością na miano bestsellera wszech czasów.
Przełożono tę powieść na 50 języków i jest jedynym dziełem polskiej literatury znajdującym się w kanonie literatury światowej, wysoko cenionej przez pisarzy tej miary co Tołstoj czy Mark Twain.

Jego życie prywatne było równie ciekawe, jak książki, które napisał. Dlatego niniejsza biografia autorstwa Pani Iwony Kienzler właściwie czyta się sama. Oczywiście nie mam tutaj na myśli jej audiobookowej wersji, ale szalenie wciągającej treści.

Genialna biografia
Genialnego bohatera
Genialnie napisana przez
Genialną autorkę

Dla mnie Pani Iwona Kienzler to marka sama w sobie i jeśli weźmie kogoś na tapet, to zawsze jest zrobione po mistrzowsku.
Nic więcej chyba nie mam do powiedzenia 😁

Dodam tylko jeszcze, że Henio Sienkiewicz był nominowany do nagrody Nobla w tym samym roku co Tołstoj.
A kto ją dostał? 😍

Polecam z całego serca
Zaczytana Joana

❤Henryk Sienkiewicz dandys i celebryta❤

❤HENIO❤
Śmiało można bowiem stwierdzić, że książki...

Jest to druga przeczytana przeze mnie biografia pióra Iwony Kienzler - wcześniej znałam jej książkę o Marii Curie-Skłodowskiej, która bardzo mi się podobała i mam tę autorkę od tamtej pory na celowniku. W biografii Sienkiewicza wprawdzie trafiają się małe zawirowania chronologii wydarzeń, których osobiście nie lubię, bo utrudniają mi odbiór takich książek - lubię, jak wszystko jest opisane ściśle zgodnie z chronologią. Mimo tych momentów ogólnie książka jest fajna w odbiorze, podstawowe fakty z życia pisarza zapadają w pamięć, można się dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy. Przykładowo, Sienkiewicz za młodu spędził trochę czasu w USA, pełniąc rolę korespondenta dla jednej z gazet. Był on jednocześnie członkiem ekipy, która wyjechała tam w celu założenia wspólnego gospodarstwa rolnego i trochę takiej komuny, w grupie tej była także słynna Helena Modrzejewska. Plany te nie za bardzo jednak wypaliły. Co ciekawe, Sienkiewicz wysyłał stamtąd swoje słynne wówczas "Listy z Ameryki", które były publikowane w prasie i zdobyły ogromną popularność, ponieważ opisywały awanturnicze przygody autora. Ówcześni czytelnicy czytali je z zapałem i wierzyli w każde słowo, choć 90% ich treści było z palca wyssane, do czego Sienkiewicz przyznawał się jedynie w prywatnych listach do znajomych osób.
Jego powieści też zazwyczaj ukazywały się początkowo w gazetach jako powieści w odcinkach - tak było m. in. z "Trylogią", która (pomimo już wtedy pojawiających się głosów krytycznych) zdobyła ogromną popularność, a ludzie rozchwytywali kolejne numery, aby poznać dalsze losy bohaterów. W czasach, kiedy nie istniała jeszcze telewizja, te powieści w odcinkach spełniały najwyraźniej tę samą rolę, co dzisiejsze najbardziej wciągające seriale i ewidentnie odpowiadały na te same ludzkie potrzeby. Trylogia była takim hitem, że jak się ukazał odcinek, w którym ginie Podbipięta, to ludzie dawali na msze za jego duszę 😉
Te i wiele innych ciekawych faktów z życia słynnego literackiego noblisty - Polaka można znaleźć w tej książce, polecam zainteresowanym.
Na pewno w przyszłości jeszcze sięgnę po niejedną książkę Kienzler, na szczęście jest ich sporo u mnie w bibliotece :)

Tak się złożyło, że gdy słuchałam biografii Sienkiewicza, równolegle czytałam o Makuszyńskim i zauważyłam kilka podobieństw w ich życiorysach. Przede wszystkim literacki start obydwu miał miejsce w redakcjach gazet, które ułatwiły im zaistnienie przed szeroką publicznością, drugim wspólnym rysem było życie na świeczniku i ustach Polaków, a kolejnym – z jednej strony brak uznania krytyków literackich, którzy podważali „jakość” pisanych przez obydwu pisarzy utworów, a z drugiej – nimb uwielbienia i zachwytu zwykłych czytelników.

Wracając jednak do głównego bohatera tej biografii, to bardzo podobał mi się rozdział dotyczący wyprawy Sienkiewicza do Ameryki. Nie zdawałam sobie sprawy dotąd jaka to była przygoda życia, w dodatku fragmenty dotyczące Modrzejewskiej spowodowały, że na pewno sięgnę i po jej biografię.

Stwierdzam, że jest to książka napisana sprawnie, przystępnie i ciekawie. Idealna dla osób, które o Sienkiewiczu nie wiedzą nic lub zaledwie trochę. Fakty, które już znałam z innych opracowań są przedstawione interesująco i mimo ich znajomości sposób ich prezentacji przykuwa uwagę.

Polecam.

W książce darmo szukać zawiłej etymologii zdarzeń czy pierwowzorów postaci wykreowanych przez pisarza, ale sama lektura ciekawa, okraszona smaczkami z życia autora. Czyta się leniwie, bez zapału i gorączki kolejnej strony, niemniej jednak lektura tej książki uspokaja i napawa dumą, że Henryk Sienkiewicz to Polak.

Podzielam opinie dotyczące tej książki - bardzo ciekawie opisane życie pisarza, można by rzec, że nie mniej ekscytujące niż losy jego książkowych bohaterów. Polecam.

Żywy język to główna wartość tej książki. A fakty z życia pisarza mogą zaskoczyć.

Bardzo wciagajaca ksiazka. Spodziewalam sie czegos nudnego, a to jak Plotkara, tylko w 19 wieku.

Genialna biografia. Genialna autorka. Dzieje pisarza czyta się z zapartym tchem i z wypiekami, jak najlepszą powieść. Dla mnie pani Iwona Kienzler to marka, gdy kogoś weźmie na celownik, to wiadomo, że opisze go jako pisarza/artystę/naukowca, ale przede wszystkim jako człowieka. Dużo faktów podanych w bardzo ciekawy, przystępny sposób, nieco humoru, wiele ciekawostek. Odbrązawia swojego bohatera, ale nie spycha z piedestału. Po przeczytaniu kolejnej biografii autorstwa pani Kienzler śmiem twierdzić, że jej bohaterowie jeszcze solidniej umiejscowili się na cokole. Z drugiej jednak strony poznajemy ich jako ludzi borykających się z takimi samymi problemami, jak reszta społeczeństwa, ludzi nietuzinkowych, ale też i niedocenianych za swoje dokonania. Widać w książce wielki szacunek autorki dla bohatera biografii.

• Biografie
  • Biografia

Dodaj cytat z książki Henryk Sienkiewicz dandys i celebryta.