Zbrodnia na receptę

Okładka książki Zbrodnia na receptę Robin Stevens
Okładka książki Zbrodnia na receptę
Robin Stevens Wydawnictwo: Dwukropek Cykl: Zbrodnia Niezbyt Elegancka (tom 7) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Zbrodnia Niezbyt Elegancka (tom 7)
Spoonful of Murder
Dwukropek
2020-06-10
2020-06-10
Magdalena Korobkiewicz
kryminał literatura dla dzieci literatura młodzieżowa detektyw zbrodnia śledztwo Hongkong dziewczynka

W 7 tomie Hazel dowiaduję się , że Jej ukochany dziadek zmarł i dziewczyna wraca do rodzinnego Hongkongu , a towarzyszy Jej Daisy by wesprzeć przyjaciółkę i już na samym początku czytelnik dowiaduję się , że tam panują inne zasady i np: ojciec Hazel ma dwie żony. Jedną jest matka Hazel , a drugą jest inna kobieta , a na Hazel czeka zaskoczenie , bo dowiaduję się , że ma młodszego brata(urodziła go druga żona) , a opiekunka , która zawsze dbała o Hazel(Su Li) teraz opiekuję się nowo narodzonym chłopcem(Teddy) I Hazel jest załamana , bo wie , że według zasad działających w Hongkongu teraz Teddy jest najważniejszy , a Ona i Jej dwie młodsze siostry przestają się liczyć(Zwłaszcza Hazel , która już nie jest pierworodna) I , gdy Hazel stara się w tym wszystkim odnaleźć Su Li zostaję zamordowana po tym jak wsiadła do windy z windziarzem u lekarza , a Teddy znika. Tak samo windziarz. A na miejscu zbrodni znajduję się rzecz należąca do Hazel i ta staję się główną podejrzaną w oczach inspektora. I oczywiście Hazel i Daisy chcą dojść do prawdy i ku zaskoczeniu Hazel Daisy stwierdza , że to Ona powinna dowodzić , bo zna ten świat. I bohaterki tworzą listę podejrzanych. I są to: Windziarz , Triada , Pan Svenson(Biznesmen)Pani Fu(Właścicielka Herbaciarni) Pan Wa Fan(Kolejny biznesmen) i matka Hazel. I w trakcie śledztwa bohaterki odkrywają , że windziarz był tak naprawdę byłym chłopakiem Su Li i w pewnym momencie do ojca Hazel dzwoni porywacz i żąda okupu i , gdy wszyscy czekają na dzień spotkania bohaterkom udaję się spotkać z Triadą i Ci przysięgają na swoją religię i honor , że nie porwali dziecka i , że sami go szukają by oczyścić się z zarzutów i podczas rozmowy z szefem Triady wychodzi na jaw , że Hazel jest znana w ich świecie z powodu rozwiązanych spraw , a Daisy jest traktowana jak Jej pomocnica:D I triada wskazuję im również miejsce , gdzie ukrywa się windziarz. Jednak , gdy tam docierają znajdują go martwego i do bohaterek dociera , że ktoś wynajął windziarza by zabił kobietę i porwał dziecko i ta osoba ma Teddy’go. I w końcu nadchodzi dzień przekazania okupu i ojciec Hazel jedzie na miejsce i pod Jego nieobecność bohaterki przypadkiem odkrywają , że to żona Pana Svensona zabrała Teddy’go ,a pomaga Jej mama Hazel i bohaterkom udaję się przekonać mamę Teddy’go by zabrała ich w miejsce przekazania okupu(Motel) i na miejscu dziewczyny wpadają na trop Pani Svenson i wchodzą do Jej pokoju ,a tam widzą kobietę oraz śpiącego Teddy’go i kobieta jest wściekła i ma zamiar ich zabić i wtedy zjawia się nowa opiekunka Hazel i w pewnym sensie ratuję im życie(Domyśliła się co się dzieję) Zjawia się również mama Hazel , która jest w szoku widząc córkę i wtedy wychodzi na jaw , że Pani Svenson porwała dziecko , bo chciała pieniędzy , a mama Hazel Jej pomogła , bo chciała ukarać męża za to , że ma syna z inną kobietą , a także że zabrał Jej Hazel , bo uczynił Ją swoją ukochaną córeczką i kobieta chciała również wykorzystać pieniądze z okupu by zapewnić córce lepsze życie i by ta nie musiała poślubić mężczyzny , którego nie kocha. Jednak jak się okazuję mama Hazel nie chciała śmierci opiekunki , a Teddy miał wrócić do domu , ale Pani Svenson za Jej plecami zleciła zabicie kobiety i celowo wrobiła Hazel by w razie czego szantażować Jej matkę. I wtedy do pokoju wpada również detektyw i ojciec Hazel i Pani Svenson od razu zwala winę na Hazel i Jej matkę , ale matka Hazel mówi całą prawdę i Pani Svenson zostaję aresztowana , a mama Hazel wraca do domu z mężem , bo według Niego to będzie dla Niej największa kara. A na koniec ojciec Hazel gratuluję Jej i Daisy i mówi , że narodziny syna nic nie zmienią i wciąż jest Jego ukochaną córką , a z kolei detektyw przeprasza Hazel. A same bohaterki dowiadują się od szefa triady , że jeśli Pani Svenson się wywinie Oni się Nią zajmą za to , że zabiła windziarza. I ostatecznie bohaterki wracają do Anglii , a sama Hazel polubiła braciszka. I mamy kolejny koniec świetnego tomu. I przyznam , że ten tom był jak dla mnie najlepszy. Na plus podróż do Hongkongu i dzięki temu mogliśmy dowiedzieć się więcej o świecie Hazel. Świetnie też pokazali Daisy , która nie potrafi się odnaleźć i nie rozumiała języka. A scena u triady była świetna. I to oburzenie Daisy , że jest tylko pomocnicą Hazel:D Podobała mi się również relacja Hazel z siostrami(Widać , że się kochają) No i na koniec ojciec Hazel zgadza się by Jego młodsze córki poszły w ślady siostry i również wyjechały do Anglii jak podrosną. Więc może jeszcze je zobaczymy. No i naprawdę podobała mi się relacja Hazel i Jej mamy. Na początku wydaję się , że kobieta Jej nie kocha , a koniec końców okazuję się , że bardzo Ją kocha i cierpi z powodu tego , że Hazel woli ojca. I była gotowa nawet zaangażować się w porwanie byle tylko zapewnić córce lepsze życie. Mam nadzieję , że kobieta jeszcze się pojawi. A samo rozwiązanie zagadki świetne choć Panią Svenson jakoś od razu podejrzewałem. Jednak wątek matki Hazel mnie zaskoczył. Mamy również wspomniane , że wujek Feliks już się ożenił i , że Hazel była na ślubie. I oczywiście od razu biorę się za kolejny tom

Z Anglii przenosimy się do Hogkongu - rodzinnego miasta Hazel. Oczywiście toczy się śledztwo ale oprócz tego poznajemy inne niż europejskie zwyczaje , inną architekturę , pogodę , jedzenie , zapachy . Książka wydaje się bardziej " dorosła" niż poprzednie tomy. Autorka w posłowiu dziękuje wielu osobom , które pomogły jej w trakcie pisania tej części . Moim zdaniem ta pomoc wyszła zdecydowanie na dobre.
Polecam

Świetna książka. Bardzo szybko się ją czyta i sama nie wiem, kiedy ją skończyłam.

Kiedy ukochany dziadek Hazel umiera, Daisy Wells towarzyszy swojej przyjaciółce podróży do jej rodzinnego domu w pięknym, tętniącym życiem Hongkongu. Po trzydziestu dniach podróży statkiem dziewczęta docierają na miejsce, gdzie Hazel dowiaduje się, że wszystko się zmieniło. Nie ma jej ulubionej pokojówki, za to pojawia się nowy członek rodziny – Hazel dowiaduje się, że ma młodszego brata. Tym razem tragedia uderza najbliżej, Hazel z detektywa zmienia się w podejrzaną. Zostaje wrobiona w morderstwo! Obie członkinie Towarzystwa detektywistycznego muszą teraz współpracować jak nigdy wcześniej, konfrontując się z niebezpiecznymi gangami, tajemniczymi podejrzanymi i złowrogimi prywatnymi detektywami, aby rozwiązać morderstwo i oczyścić imię Hazel, zanim będzie za późno…

Na półkach: , , , , , , ,

''Zbrodnia na receptę'' Robin Stevens to 7 tom serii ''Zbrodni niezbyt eleganckiej''. Kiedy dziadek Hazel umiera, bohaterki udają się w podróż do rodzinnego domu Hazel- Hongkongu. Tam okazuje się, że zyskała nowego członka rodziny- brata. Do tego zostaje wrobiona w morderstwo. Towarzystwo Detektywistyczne będzie musiało rozwiązać sprawę i oczyścić imię Hazel.
Fabuła jak zawsze jest ciekawa. Podoba mi się, że miejsce akcji rozgrywa się w Hongkongu, który Stevens pokazała genialnie. A sama kultura chińska okazała się bardzo interesująca.
Postacie jak zawsze są cudowne. Podoba mi się, że w tym tomie mamy więcej Hazel niż Daisy. Rodzina Wong jest bardzo ciekawa. Myślę, że najbardziej polubiłam Ping- służącą Hazel, Ah Lana i Wo Ona.
Pierwszy raz udało mi się przewidzieć kto będzie wplątany w tą sprawę. Byłam przez to trochę w szoku, bo przez wszystkie tomy nigdy tego nie zrobiłam. A sam motyw okazał się dosyć prosty.
Podsumowując książka podobała mi się. Fabuła jak i kultura chińska zostały ciekawie przedstawione, postacie jak zawsze dobre, zbrodnia mogła zostać trochę inaczej poprowadzona a okładka jak zawsze śliczna (według mnie jak na razie ma najładniejszy kolor). Moja ocena to 8,5/10

Fabuła jak...

• Moja recenzja •
Sięgając po ten tom Zbrodni niezbyt eleganckiej miałam nadzieję nie tylko na dobry kryminał ale też na trochę ciekawostek o chińskiej kulturze. Nie zawiodłam się pod żadnym względem, ale pomimo tego książka nie wciągnęła mnie tak jak np. tom 1 (Zbrodnia nie przystoi damie).
Nie mogę powiedzieć, że jestem rozczarowana, ale też spodziewałam się czegoś bardziej wciągającego.

~ O książce ~
Z powodu śmierci dziadka Hazel założycielki Towarzystwa Detektywistycznego udają się do Hongkongu, gdzie czeka na Hazel pewna niespodzianka.
Niedługo później była służąca dziewczyny zostaje zamordowana, a przy jej ciele leży szpilka Hazel.
Towarzystwo Detektywistyczne musi nie tylko odnaleźć zabójcę ale też oczyścić Hazel z zarzutów.

√ Ocena √
⭐ 8/10

Miłego czytania!

• Moja recenzja •
Nie mogę powiedzieć, że jestem rozczarowana, ale też spodziewałam się czegoś...

Porządny kryminał w starym stylu. Bez czarów, magii i innych sztuczek.

Porządny kryminał w starym stylu. Bez czarów, magii i innych sztuczek.

Jeden z najlepszych tomów tej serii. Akcja wartka, nie ma ani jednej nudnej sceny. Widać, że autorka się do tej części przyłożyła. W porównaniu z poprzednimi tomami zostało znacznie pogłębione tło i oprócz samej historii można się dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy o Hongkongu. Jest to szczególnie ważne dla młodych czytelników, aby oprócz rozrywki zdobywali także wiedzę i rozwijali zainteresowanie światem. Nawet mnie, osobie starszej od docelowej grupy czytelników bardzo podobał się opis Hongkongu lat trzydziestych i też dowiedziałam się paru ciekawostek. Świetna robota. A sama historia jak zawsze bardzo przyjemnie napisana. Fajnie, że tym razem Hazel była na pierwszym planie, a nieco wywyższająca się panna Daisy dostała pstryczka w nos ;).

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Kolejna część, a wciąż zaskakuje!
Tym razem akcja rozgrywa się w Hongkongu, co jest bardzo ciekawym urozmaiceniem ^^
W końcu dowiadujemy się więcej o Hazel i jej rodzinie, o kulturze chińskiej w tamtych czasach – doceniam to <3
Role rzeczywiście trochę się odwracają, w końcu to dom Hazel, ona wie o tym miejscu najwięcej, zna tych ludzi, ich język...
Sprawa jest zupełnie inna niż wszystkie dotąd, choć można pomyśleć, że jest odwróconą wersją „Herbatki z arszenikiem”.
Ja osobiście świetnie się bawiłam, jak zwykle zresztą, i z całego serca polecam <33

Kolejna część, a wciąż zaskakuje!
Sprawa jest zupełnie...

• Kryminał
  • Chcę kupić

Dodaj cytat z książki Zbrodnia na receptę