Malowane wyobraźnią

Okładka książki Malowane wyobraźnią Kaczorowski Jerzy
Okładka książki Malowane wyobraźnią
Kaczorowski Jerzy Wydawnictwo: Agencja Wydawniczo-Handlowa Antoni Dudek Cykl: Trzy wojny, cztery pokolenia (tom 1) biografia, autobiografia, pamiętnik
Trzy wojny, cztery pokolenia (tom 1)
Agencja Wydawniczo-Handlowa Antoni Dudek
1997-01-01
1997-01-01
838597637X
autobiografia wspomnienia

„Malowane wyobraźnią” to autobiografia Jerzego Kaczorowskiego, obejmująca jego życie od narodzin, do czasu gdy wkroczył w wiek młodzieńczy, zaraz po II Wojnie Światowej. W bezpośrednich słowach autor ukazuje nam koleje swojego losu, zahaczając o opisy dotyczące swoich ukochanych dziadków, rodziców oraz prezentując nam dalszą rodzinę i przyjaciół.

Książka składa się z trzech części, gdzie w pierwszej zostaje nam nakreślony obraz dzieciństwa autora, przypadający na lata 20. XX wieku, gdzie zaraz po I Wojnie Światowej jego rodzina próbuje układać swoje życie. Zostaje nam przybliżona sylwetka nestora rodu oraz opisane dzieje ojca autora, którego cechowała niezwykła charyzma i zdolność radzenia sobie z każdą przeciwnością losu.

Druga część książki, najbardziej obszerna, zawiera największy ładunek emocjonalny i opisuje los ludzi rzuconych w wojenną zawieruchę. Lublin w czasie II Wojny Światowej jawi nam się jako miejsce niebezpieczne, gdzie na każdym kroku czają się wrogowie, gotowi wykonać egzekucję bez mrugnięcia okiem. Autor opisuje zmagania jego rodziny i podejmowane próby, by godnie żyć w tych niewyobrażalnie trudnych czasach. Poznajemy m.in. kulisy tajnego nauczania, dostajemy opisy rekrutacji młodych ludzi do AK oraz zostają nam nakreślone rozmaite sposoby kombinowania zwykłych ludzi, którzy starają się ze wszystkich sił, aby przetrwać. Pośród opisów brutalności tych czasów mamy jednak promyk radości. Bo oto chłopak, którego dotyczy ta historia w tamtym czasie miał raptem kilkanaście lat, kochał po raz pierwszy, zawierał przyjaźnie i hartował się w trudach życia, stając się na naszych oczach mężczyzną. Nie popadł w rozpacz i nie kulił się latami ze strachu - po prostu starał się za wszelką cenę przeżyć młodość w najlepszy możliwy sposób.

Część trzecia dotyczy czasów powojennych, w których trudno się odnaleźć i wrócić do porzuconej codzienności. Tak wiele bliskich osób straciło życie, dookoła ruiny i chaos. Problemy ze skompletowaniem dokumentów, braki w nauce, trudności w realizacji swoich marzeń - to wszystko było na porządku dziennym w życiu młodego Jerzego Kaczorowskiego. Czytelnik może prześledzić ciężkie zmagania bohatera, który pragnie zwykłych rzeczy, jak choćby tego, by zmieścić się w pociągu, czy tego, by po prostu przeżyć wakacyjną przygodę. Który ma marzenia. Który jest zdeterminowany, by je spełnić.

To pełna ciepła historia, nakreślona bez zbędnego patosu. Autor nie idealizuje siebie, więc nie mamy wrażenia, że czytamy powieść fabularyzowaną. Nakreśla historię swojego życia wprost, tak, jak pamięta. Autobiografia została napisana zwięźle i autor w krótkich zdaniach przedstawia nam intymne wspomnienia, czasem trudne, niekiedy piękne. Historia ta ukazuje nam przede wszystkim, że autor jest człowiekiem, takim jak my sami, ze swoimi emocjami, pragnieniami i skrytymi marzeniami, które choć na przestrzeni lat się zmieniają, to zawsze są w nich optymizm i wdzięczność wobec losu za życie. Zostaje tu również podtrzymana teoria, że we wspomnieniach wszystko jest piękniejsze, skoro nawet w opisach czasu wojny można doszukać się pozytywnych momentów i małych radości.

Książka składa się z...

• Oddałam

Dodaj cytat z książki Malowane wyobraźnią