A miałam być księżniczką z bajki...

Tłumaczenie: Katka Mazurczak
Wydawnictwo: Austeria
978-83-61978-28-2
basiagie

Jak przystosowała się do twardych pionierskich warunków nowopowstałego Izraela "panienka z dobrego polskiego domu"? Nili Amit ma wielki dystans zarówno do siebie, jak i do świata który opisuje. Ułatwia to ogromne poczucie humor, dzięki czemu tę niewielką książeczkę czyta się z niezwykłą przyjemnością. Dzięki niezwykłemu darowi obserwacji autorki, dowiadujemy się wiele o tym, jak wyglądało- i jak wygląda obecnie codzienne życie w Izraelu.

Agacha | 2016-05-18
Przeczytana: 16 maja 2016

Bardzo odpowiada mi styl autorki. O trudnych sprawach potrafi opowiedzieć z humorem. Tak na marginesie, trochę przypominał inną świetną powieść biograficzną: "Hanię Banię" Hanny Bakuły.
Nawet ostatni rozdział, poświęcony niedawno zmarłej matce, pełen jest pogody i optymizmu.
Wiele zdjęć dopełni tę świetną książkę. Polecam nie tylko zainteresowanym kulturą żydowską.

_Magnolia_ | 2015-06-24
Przeczytana: 24 czerwca 2015

Autorka opisuje swoje życie od momentu gdy była dzieckiem, do tego, gdy jej córki powychodziły za mąż. Każdy rozdział jest zadedykowany osobnym tematem i z tego względu chronologia faktów jest pomieszana. Opisana zabawnym językiem, aczkolwiek z elegancją.

Ocenić tę książkę, która jest biografią, mi jest bardzo trudno ze względu na to, że szanuję czyjegoś życia i nie mnie go oceniać. Skoro życie jest bezcenne, a tu maksymalność punktów jest 10/10, a że też nie mogę lekceważyć swoich odczuć, zrobiłam średnię, która wychodzi 5/10.

Szczerze na początku lektura mnie wciągnęła, a potem było mi ciężko. Nie spodziewałam się, że problemy szkolne są nieomal te same jakie są dzisiaj, a przecież wtedy kiedy kończyła szkołę minęło ładnych kilkadziesiąt lat. Drugą sprawą jest to, że miałam inne wyobrażenie co do mentalności. Bardziej wyobrażałam jako zamkniętą, gdzie więcej jest tematów "tabu" niż "nie-tabu" i w sumie niby tak było, choć w praktyce widziałam, że było zupełnie inaczej. Miałam...

szczypiorek5 | 2014-01-11
Na półkach: Przeczytane, Pożyczone, 2014
Przeczytana: 10 stycznia 2014

Autorka dzieciństwo spędziła we Wrocławiu, wraz z rodzicami wyemigrowała pod koniec lat pięćdziesiatych do Izraela.
Książka dowcipnie opisuje wszystkie blaski i cienie emigigracyjnego życia, wrastania w nowe środowisko,język, organizowanie życia na nowo.
Ale jest tez sporo o życiu w powojennej Polsce z perspektywy dziecka,Żydowskiego dziecka. I sporo zdjęć autorki . Ciekawa pozycja.

Przeczytana podczas jednej niedzielnej zmiany w pracy. Aż się złościłam, kiedy przeszkadzali mi dzwoniący klienci xD
Rewelacja. Te kilka rozdziałów o życiu Nili Amit przyciąga uwagę jak jasny pierun, nie mogłam się oderwać. Mało wiem na temat życia tych, którzy z różnych powodów emigrowali z Polski do Izraela. "A miałam być księżniczką z bajki..." dała mi trochę wiedzy (momentami szokującej).
Warto to jednak przeczytać dla samych historii i stylu - tak lekkiego pióra nie widziałam od dawna. Polecam!!!
Dłuższa opinia tutaj: ---> http://czechozydek.wordpress.com/2014/05/24/nili-amit-a-mialam-byc-ksiezniczka-z-bajki/

anaszko | 2016-12-20
Przeczytana: 20 grudnia 2016

Czuję pewien niedosyt. Może dlatego, że spodziewałam się czegoś więcej. Książkę czytało się fajnie, aczkolwiek liczyłam na coś bardziej brutalnego i wojennego.

GosiKinia | 2010-10-31

Książka bardzo interesująca, ciekawie napisana, dobrze się ją czyta. Polecam.

przygodka | 2017-12-27
Przeczytana: 27 grudnia 2017

Czytelnik nie dowie się z tej książki zbyt wiele o życiu w Izraelu. Być może jest to książka napisana z humorem ale płytka i bezrefleksyjna. Mam wrażenie, że przeczytałam fragment pamiętnika podlotka....chłopaki, romanse i głupoty. W rozdziale o służbie wojskowej w jednym zdaniu Autorka pisze o przypadkach samobójstw w izraelskiej armii czy molestowaniu żołnierek (prawie dosłownie w jednym zdaniu) by zaraz przeskoczyć do informacji, że najlepszym czasem tam był wyjazd na ćwiczenia polowe gdzie była jedyną kobietą i była rozpieszczana przez płeć męską - pozostawię to bez komentarza. Opis książki zupełnie przeczy jej zawartości - jest pusto i bez wartości.

Tatooska | 2017-09-05
Na półkach: Przeczytane, 2017