Uśmiech w kapeluszu

Okładka książki Uśmiech w kapeluszu Hanka Bielicka, Maria Sondej
Okładka książki Uśmiech w kapeluszu
Hanka BielickaMaria Sondej Wydawnictwo: Akapit Press biografia, autobiografia, pamiętnik
Uśmiech w kapeluszu
Akapit Press
2000-01-01
2000-01-01
opracował Maria Sondej
autobiografia wspomnienia Hanka Bielicka teatr film

Okładka książki Kronika Miasta Łodzi 2 (78)/2017 Tomasz Czarnecki, Janusz Degler, Paulina Długosz, Błażej Filanowski, Małgorzata Golicka-Jabłońska, Piotr Jaworski (muzealnik), Dariusz Kędzierski, Julian Kuciński, Anna Kuligowska-Korzeniewska, Olga Łabendowicz, Grzegorz Matuszak, Monika Nowakowska, Gustaw Romanowski, Jan Skąpski, Paweł M. Sobczak, Maria Sondej, Józef Śreniowski, Krzysztof Paweł Woźniak, Janusz Zagrodzki
Kronika Miasta... Tomasz Czarnecki, J...
Okładka książki Kronika Miasta Łodzi 2 (74)/2016 Bartosz Bijak, Andrzej Chętko, Maciej Cholewiński, Błażej Ciarkowski, Tomasz Czarnecki, Paulina Dzwonkowska, Błażej Filanowski, Małgorzata Golicka-Jabłońska, Karol Jóźwiak, Dariusz Kędzierski, Mieczysław Kuźmicki, Anna Kuźnicka, Olga Łabendowicz, Dominika Łarionow, Monika Nowakowska, Paweł Patora, Bożena Pellowska-Chudobińska, Gustaw Romanowski, Kamil Śmiechowski, Maria Sondej, Przemysław Waingertner, Krzysztof Paweł Woźniak, Piotr Wysocki, Hanna Zdanowska, Wojciech Źródlak
Kronika Miasta... Bartosz Bijak, Andr...

Hanka Bielicka kojarzy się każdemu z głośną, szybko mówiącą damą w kapeluszu. A pod tym kapeluszem kryje się wspaniała artystka, tytan pracy, życzliwa i dobra osoba, która na co dzień potrzebowała ciszy i spokoju.
Bardzo ciekawie napisana autobiografia Artystki przez wielkie A. Bielicka z ogromnym dystansem do samej siebie szła przez życie, które było niezwykle interesujące, i, mam wrażenie, dobrze przeżyte. Nie ma w tej książce goryczy, żalu do ludzi czy wydarzeń. Coś się nie powiodło? Trudno, następnym razem się uda, a po roku się z tego będziemy śmiać.
Hanka Bielicka przytacza masę anegdot z przedwojennej Polski, Wilna czasu wojny, Polski powojennej i współczesnej. Ale to nie plotki, tylko anegdoty z klasą. I wszystkie optymistyczne, interesujące, z fantastyczną pointą, a bez złośliwości. Czyli da się zainteresować swoją osobą bez kontrowersji.
Cudownie czytało się o Zelwerowiczu, Axerze, Teatrze na Pohulance, Minkiewiczu, Sempolińskim, Jurandocie i Grodzieńskiej, Gałczyńskim, Duszyńskim, Ordonce, Szaflarskiej, Melinie, Zimińskiej, Teatrze Syrena, Brzezińskim, o epizodach filmowych, kabaretowych i pedagogicznych Bielickiej, o jej podróżach po świecie.

Najlepsza gadula☺️

Najlepsza gadula☺️

Dzisiaj zupełnie przypadkiem wpadła mi w ręce niewielka książeczka pt „Uśmiech w kapeluszu". Są to wspomnienia Hanki Bielickiej. Książeczka cieniutka więc przeczytałam w zasadzie w jednej chwili, bo nie powiem, czyta się lekko, zresztą każdy chyba zna wspomnianą panią i wie, ze słowa nie sprawiają jej większych problemów. A co o samej książce? Jak wspomniałam czytało mi się lekko, ale czuję niedosyt. Książka jest w zasadzie o rolach pani Bielickiej, a ja miałam nadzieję na człowieka, którego było tam bardzo mało. Tak jakby poza pracą Hanka Bielicka nie istniała. Zresztą praca też nie została przedstawiona jakoś wyczerpująco: aktorka pisze w czym i u czyjego boku zagrała, całości dopełnia kilka anegdotek. Wszystko sprawiło na mnie wrażenie płytkości, spodziewałam się czegoś więcej, bo w końcu jeśli piszemy wspomnienia i wydajemy książkę miejmy w niej do powiedzenia jakieś konkrety. Najbardziej żałuję, że tak mało naprawdę aktorka powiedziała nam o sobie.

Opowieść snuje się jak gawęda Pani Hanki, wartko, dowcipnie i zajmująco. Polecam wszystkim, którzy chcieliby dowiedzieć się nieco więcej o Hance Bielickiej. Dużo śmiechu i wzruszenia, sporo refreksji.

• Biografie, wspomnienia
  • 7.biogr/autobiogr/ pamiętnik
  • Przeczytane 2016

Dodaj cytat z książki Uśmiech w kapeluszu