Aniołowie bez skrzydeł

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
allison

Wspomnienia Czesławy (Cesi) Fater są wstrząsającym świadectwem przeżyć młodej kobiety żyjącej w nieustannym lęku. Rozpoczynają się ucieczką z Umschlagplatzu 5 IX 1942, kiedy trwała akcja likwidacji warszawskiego getta, konczą w "dniu wolności" - 15 I 1945. Narratorka opisuje swoją wielomiesięczną tułaczkę, w czasie której mieszkała w kilkunastu miejscach i przetrwała dzięki ofiarnej pomocy i życzliwości wielu ludzi.

Największym walorem książki jest jej siła emocjonalna - przekazanie prawdy o tym, ile kosztowało ocalenie, i jak skrajne były postawy Polaków.

źródło opisu: Państwowy Instytyt Wydawniczy, 1995

źródło okładki: zdjęcie autorskie

kuradomowa | 2017-05-05
Przeczytana: 05 maja 2017

Historia opowiedziana krótko, zwiężle i pełna emocji. Zawiera dokładnie tyle opisów, ile trzeba, aby móc wyobrazić sobie owe piekło. Książka dobrze pokazuje jak ważny w życiu jest instynkt i jak wiele może zdziałać wola życia. Mimo to, czuje niedostyt dotyczący drugiej kwestii. Nie potrafiłam wczuć się w determnacje bohaterki.
Jest warta przeczytania, bo to dowód przeszłości. Wydarzeń, o których według mnie trzeba pamiętać.

Morgoth | 2017-03-28
Przeczytana: 28 marca 2017