Lekarz wojenny. Chirurg na linii frontu

Okładka książki Lekarz wojenny. Chirurg na linii frontu David Nott
Inne

Przeczytane 876 Opinie 432 Oficjalne recenzje 67

Wyróżniona opinia i

Książki 1490 Opinie 1169

Autor w rzetelny sposób oddaje to co się dzieje w najbardziej zaognionych miejscach objętych wojną. Nie ocenzurowuje skomplikowanych i drastycznych operacji dzięki czemu odbiorca czuje jakby miał to wszystko przed oczami.

David Nott jest chirurgiem ogólnym oraz naczyniowym, który poza rutynową pracą w londyńskich szpitalach, od ponad dwudziestu pięciu lat służy jako wolontariusz w najniebezpieczniejszych miejscach na świecie. "Lekarz wojenny" to reportaż z elementami biografii doktora Notta, który obrazuje jak potworne efekty niosą za sobą działania wojenne, ale także jak ciężko jest zapewnić tam odpowiednią opiekę medyczną. Mężczyzna opisuje wspomnienia z wyjazdów m.in. do Libii, Syrii, Strefy Gazy oraz miejsca dotknięte katastrofami naturalnymi, takie jak Haiti.
Uważam, że jest to naprawdę dobry reportaż. Na początku nieco irytowały mnie wstawki autobiograficzne, jednak z czasem uświadomiłam sobie, że są one niezbędne aby przybliżyć czytelnikowi charakter pana Notta. Książka nie należy do łatwych. Wręcz jestem zdania, że naprawdę trzeba chociaż trochę przygotować głowę na to z czym będziemy obcować. Wszystkie historie są bardzo poruszające. Mi w głowie utkwiło kilka, m.in. niemowlęcia z poważnymi ranami, które David Nott zadecydował się przetransportować do Londynu, aby zapewniono mu odpowiednią opiekę medyczną. Już w samym tekście dało się wyczuć, że doktor do teraz wspomina tę historię pełen emocji. Inna sytuacja, którą musiałam się wręcz podzielić ze znajomymi podczas czytania, był fakt, że snajperzy często ustalali sobie nagrody za poszczególne części ciała, w które uda im się wycelować. W końcu doszło do tego, że tym celem stały się brzuchy ciężarnych kobiet i raz za razem zjawiały się one w szpitalu z ogromnymi obrażeniami. Wiem, że każdym razem jak pomyślę o tej książkę, przypomnę sobie wszystkie te historie.
Mimo tego, że książka jest potwornie ciężka i naprawdę bardzo wstrząsająca, uważam, że jest warta przeczytania. Ja sama, mimo że nie interesowałam się jakoś obszerniej tematami konfliktów wojennych w wymienionych miejscach, wyniosłam z niej wiele wartościowych informacji. Jestem pod ogromnym wrażeniem, jak wolontariusze potrafili się zmobilizować i każdego dnia ryzykować własnym życiem, dla ratowania cudzego.

Poruszająca książka.
David Nott udaje się w najbardziej niebezpieczne, dotknięte katastrofami naturalnymi lub wojną zakątki świata, aby nieść pomoc ofiarom.
Wojna widziana przez pryzmat niewykbrażalnego cierpienia jej ofiar zapada w świadomość czytelnika na długo, jeśli nie na zawsze.

Poruszająca książka.

Za wolno się rozkręca.
Za dużo pisania o niczym konkretnym.
Dopiero ostatnie rozdziały czytałam z dużym zaciekawieniem gdy opisywana była sytuacja w Syrii.

Szanuję decyzje David'a Nott'a. Podziwiam za odwagę, fundację, szkolenia. Nie ulega wątpliwości, że takich chirurgów trzeba na tym świecie więcej.

Po książce spodziewałam się jednak więcej.
Więcej emocji. Więcej okrutności. Więcej szczegółów.
W końcu to opowieść chirurga na linii frontu.
A wyszło tak jakoś... nijako przez większą część.
Nie zachwyciła mnie, tak jak i "Będzie bolało" Adam'a Kay'a.
Wg mnie, dwie nieco przereklamowane pozycje.

Za wolno się rozkręca.
Za dużo pisania o niczym konkretnym.

Po książce spodziewałam się jednak więcej.
Więcej emocji. Więcej...

Książka bardzo wartościowa i otwiera oczy na pewne kwestie, o których się w naszym otoczeniu nie mówi. Człowiek zasługujący na ogrom szacunku. Książkę momentami czyta się mozolnie, ale za chwilę następuje obrót o 180° i opisy sytuacji wciągają. Mimo że wszystko jest napisane prostym językiem, to myślę, że dużo łatwiej czytaj taką książkę osobom z większą wiedzą medyczną. Znając wszelkie postępowania, o których mówi autor było mi chyba łatwiej zrozumieć powagę sytuacji i wyobrazić sobie towarzyszące emocje. Dla osoby totalnie zielonej w temacie brak takowej wiedzy mógłby powodować znudzenie i chęć omijania na przykład przebiegu operacji.

WOW. Książka, która na początku jest bardzo niepozorna. Niby nic, jakiś chirurg opisuje swoje wrażenia z sytuacji kryzysowych. Ale nagle orientujesz się, że sięgasz po książkę coraz częściej, coraz częściej wstrzymujesz oddech- książka zdecydowanie niepowtarzalna.

Nie lubię horrorów mam na myśli zarówno literaturę jak i kinematografię. Głównie dlatego, że nie widzę sensu w straszeniu się, wzbudzaniu lęku na siłę wymyślanymi historiami. Dookoła nas dzieje się tyle okropieństw, że dokładnie kolejnych zrodzonych w czyjejś wyobraźni uważam za bezsens żeby nie powiedzieć głupotę.
To o czym opowiada David Nott to horror, który człowiekowi zgotował człowiek - wojna, w której jak zwykle najbardziej narażona jest ludność cywilna. Nie wiem jak bardzo silnym trzeba być, żeby przejść przez to co on, być świadkiem tak niewyobrażalnego cierpienia, i mieć siłę żyć dalej. Dla mnie David Nott to bohater.
Książka nie jest literackim majstersztykiem, nie została stworzona po to byśmy zachwycali się pięknem języka czy tańczącymi metaforami, dzięki niej możemy spojrzeć na to jak wygląda praca lekarza w miejscach objętych konfliktami zbrojnymi. Przerażające świadectwo tego do czego zdolni są ludzie...Wyobrażacie sobie, że snajper za najlepsze trafienie dostawał tyle a tyle paczek papierosów? A Tobie na stół operacyjny, którym jest zwykłe łóżko szpitalne trafia kobieta w dziewiątym miesiącu ciąży, którą postrzelił w brzuch trafiając nienarodzone dziecko w głowę? Jakim człowiekiem trzeba być żeby coś takiego zrobić? I jaką siłę trzeba mieć w sobie, żeby pozbierać się po czymś takim i nieść pomoc dalej? Przepraszam za spoiler, ale we mnie jeszcze w środku wrze.
Dostajemy też opisy przeprowadzanych przez Autora zabiegów, dla mnie stanowi to dodatkowy plus.
Nie byłam w stanie odłożyć książki choćby na chwilę, wzbudza tyle emocji często bardzo sprzecznych, i pozwala docenić to co mamy.

To o czym opowiada David Nott to horror, który człowiekowi...

Książkę czytałam długo, ale to głównie dlatego bo tematyka jest dość ciężka. Wojna ukazana w środku jest na tyle dobijająca, że ja nie mogłabym tego pochłonąć w jeden wieczór. Sama akcja- ciekawa, nasycona, niemal cały czas coś się dzieje. Aż ciężko uwierzyć że David Nott wielokrotnie ocierał się o śmierć a jednak wszystko to przeżył, niemal jak kot który zawsze spada na cztery łapy! Lektura wciąga, nie nudzi, język jest dobry, podobały mi się motywy medyczne- opisy operacji były przeprowadzone w bardzo interesujący sposób i działały na wyobraźnie. Mimo że jestem pielęgniarką sądzę, że osoba nie związana z tematem także wszystko by zrozumiała, ponieważ opisy te są przedstawione bardzo przystępnym językiem.
Dobra pozycja dla osób zainteresowanych tematem medycyny wojennej. Na pewno nikogo nie zanudzi! Końcówka bardzo emocjonująca.
Opowieść o prawdziwym bohaterze.

Głównym bohaterem jest autor książki – lekarz David Nott. Postać niezaprzeczalnie niesamowita, którą bez wątpienia warto poznać. Przygody i sama osoba autora wywarły na mnie ogromne wrażenie.

Na pewno jest to świetna pozycja dla osób zainteresowanych konfliktami zbrojnymi z końcówki XX i początku XXI wieku. Akcja toczy się w takich miejscach jak: Syria (najwięcej książki poświęcone jest właśnie temu krajowi),Afganistan, Sierra Leone, Liberia, Irak, Libia, Strefa Gazy itd. Opisane są również misje do miejsc katastrof naturalnych jak Haiti czy Nepal. Jestem przekonany, że dla pasjonatów historii najnowszej będzie to bardzo ciekawe uzupełnienie wiedzy historycznej, postrzeganej oczywiście z innego niż standardowego punktu widzenia. Oczywiście lektura ta nie jest tylko dla historyków. Na szczęście książka ta jest mało medyczna pomimo tego, że opisuje przygody chirurga na linii frontu. Jeśli już autor opisuje jakieś zabiegi, operacje czy zagadnienia medyczne, to posługuje się skrajnie podstawowym językiem – w taki sposób, że każdy zrozumie o co chodzi. Książka przede wszystkim pokazuje cierpienie zwykłych ludzi i okropieństwo wojny. Miejscami jest niewyobrażalnie brutalna – a szczególnie najgorsze jest to, że ta brutalność i barbarzyństwo są prawdziwe (że to nie fikcja literacka, tylko rzeczywiste wydarzenia, które naprawdę miały miejsce). Zapewne dla autora napisanie tej książki było trochę jak pisanie pamiętnika, być może miało to też terapeutyczny wydźwięk. Dlatego oprócz wydarzeń z linii frontu, czytelnik ma szansę zapoznać się z prywatnymi przeżyciami autora z dala od pola walki i lepiej go poznać. Lekturę czyta się bardzo szybko i płynnie, mimo tego że lokacje przedstawianych wydarzeń często się zmieniają. Treść „historyczną” wzbogacają opisy emocji i uczuć, które towarzyszyły autorowi, oraz jego własne przemyślenia. Dzięki temu czytelnik ma szerszy wgląd w sytuacją na froncie. Z książki można także się dowiedzieć, jak funkcjonują organizacje humanitarne, np. MSF - Médecins Sans Frontières.

Podsumowując: bardzo dobra książka, budząca emocje, warta przeczytania. Uzmysławia, że nie tak dawno (a może i właśnie w tej chwili) i wcale nie tak daleko, działy się rzeczy, obok których trudno przejść obojętnie. Polecam.

Pomimo odczuwalnych, według mnie, braków w warsztacie pisarskim autora, autentynczność lektury wciąga.

• Literatura faktu
  • Reportaż