Lekarz wojenny. Chirurg na linii frontu

Okładka książki Lekarz wojenny. Chirurg na linii frontu David Nott Patronat LC
2020-05-20
Dominika Braithwaite
Inne

Oficjalne recenzje i

Link do recenzji Link do recenzji

Przeczytane 719 Opinie 368 Oficjalne recenzje 41

Wyróżniona opinia i

Książki 1107 Opinie 786

Głównym bohaterem jest autor książki – lekarz David Nott. Postać niezaprzeczalnie niesamowita, którą bez wątpienia warto poznać. Przygody i sama osoba autora wywarły na mnie ogromne wrażenie.

Na pewno jest to świetna pozycja dla osób zainteresowanych konfliktami zbrojnymi z końcówki XX i początku XXI wieku. Akcja toczy się w takich miejscach jak: Syria (najwięcej książki poświęcone jest właśnie temu krajowi), Afganistan, Sierra Leone, Liberia, Irak, Libia, Strefa Gazy itd. Opisane są również misje do miejsc katastrof naturalnych jak Haiti czy Nepal. Jestem przekonany, że dla pasjonatów historii najnowszej będzie to bardzo ciekawe uzupełnienie wiedzy historycznej, postrzeganej oczywiście z innego niż standardowego punktu widzenia. Oczywiście lektura ta nie jest tylko dla historyków. Na szczęście książka ta jest mało medyczna pomimo tego, że opisuje przygody chirurga na linii frontu. Jeśli już autor opisuje jakieś zabiegi, operacje czy zagadnienia medyczne, to posługuje się skrajnie podstawowym językiem – w taki sposób, że każdy zrozumie o co chodzi. Książka przede wszystkim pokazuje cierpienie zwykłych ludzi i okropieństwo wojny. Miejscami jest niewyobrażalnie brutalna – a szczególnie najgorsze jest to, że ta brutalność i barbarzyństwo są prawdziwe (że to nie fikcja literacka, tylko rzeczywiste wydarzenia, które naprawdę miały miejsce). Zapewne dla autora napisanie tej książki było trochę jak pisanie pamiętnika, być może miało to też terapeutyczny wydźwięk. Dlatego oprócz wydarzeń z linii frontu, czytelnik ma szansę zapoznać się z prywatnymi przeżyciami autora z dala od pola walki i lepiej go poznać. Lekturę czyta się bardzo szybko i płynnie, mimo tego że lokacje przedstawianych wydarzeń często się zmieniają. Treść „historyczną” wzbogacają opisy emocji i uczuć, które towarzyszyły autorowi, oraz jego własne przemyślenia. Dzięki temu czytelnik ma szerszy wgląd w sytuacją na froncie. Z książki można także się dowiedzieć, jak funkcjonują organizacje humanitarne, np. MSF - Médecins Sans Frontières.

Podsumowując: bardzo dobra książka, budząca emocje, warta przeczytania. Uzmysławia, że nie tak dawno (a może i właśnie w tej chwili) i wcale nie tak daleko, działy się rzeczy, obok których trudno przejść obojętnie. Polecam.

Książkę czytałam długo, ale to głównie dlatego bo tematyka jest dość ciężka. Wojna ukazana w środku jest na tyle dobijająca, że ja nie mogłabym tego pochłonąć w jeden wieczór. Sama akcja- ciekawa, nasycona, niemal cały czas coś się dzieje. Aż ciężko uwierzyć że David Nott wielokrotnie ocierał się o śmierć a jednak wszystko to przeżył, niemal jak kot który zawsze spada na cztery łapy! Lektura wciąga, nie nudzi, język jest dobry, podobały mi się motywy medyczne- opisy operacji były przeprowadzone w bardzo interesujący sposób i działały na wyobraźnie. Mimo że jestem pielęgniarką sądzę, że osoba nie związana z tematem także wszystko by zrozumiała, ponieważ opisy te są przedstawione bardzo przystępnym językiem.
Dobra pozycja dla osób zainteresowanych tematem medycyny wojennej. Na pewno nikogo nie zanudzi! Końcówka bardzo emocjonująca.
Opowieść o prawdziwym bohaterze.

Historia się powtarza - Aleppo przypomina Mariopol: tak samo ostrzeliwane korytarze humanitarne, naloty dywanowe na szpitale, brak jedzenia, leków... I Putin z krwią niewinnych ludzi na rękach. Wielki szacunek dla tych wszystkich, którzy decydują się nieść pomoc ludziom bezpośrednio na obszarach objętych wojną!

“Lekarz wojenny. Chirurg na linii wojny” to historia bohatera, człowieka, który ryzykuje swoje życie by ratować innych. To wzruszająca opowieść, pełna pasji i oddania swoim przekonaniom. To książka, która inspiruje i porusza serce. Daje nadzieje i zachęca do działania. To historia, której nie zapomnicie.

Czytałem lepsze książki o wojnie i zawodzie lekarza. Tu to połączenie zostało podane w mało zachęcający sposób. Najbardziej razi chaotyczna konstrukcja, brak jakichkolwiek zdjęć (przecież nie musiały być konkretnie z misji czy linii frontu) i rozwlekłe opisy zabiegów.

Sama książka nie jest dobrze napisana, co oczywiste autor nie jest zawodowym pisarzem. Trzeba ten tekst traktować jako świadectwo i to świadectwo czasów jakich ja się wstydzę. Świat się nie zmienia a raczej natura ludzka, która z jednej strony pcha nasz świat na wyżyny cywilizacyjne a z drugiej dążenie do dominacji nad innymi w imię władzy/pieniądza/religii potrafi zrównać z ziemią całe miasta. A gdzie jest teraz Polska? Właśnie w ten zimy październik 2021 wywozimy dzieci do lasu bo są "nielegalne".

Książka Notta przypomina pod pewnymi względami "Kruche życie" Stephena Westaby, profesora kardiochirurgii, fachowca w swojej dziedzinie, człowieka równie empatycznego co pomysłowego w udzielaniu pomocy w sytuacjach ekstremalnych, szczególnie tam gdzie inni nie znajdują rozwiązań. Zarówno jeden jak i drugi nie widzi barier, których nie da się przebić, żeby ratować życie człowieka. Jednak adrenalina pcha Notta dalej niż niejednego medyka. Ten żeby czuć się w pełni spełniony wyjeżdża na misje pomocowe, czy to w miejsca gdzie toczy się wojna, czy też tam, gdzie żywioł dokonał spustoszenia i gdzie setki rannych wymaga szybkiej interwencji chirurgicznej.
Niewiarygodne jest to do czego zdolny jest człowiek. Zarówno ten, który zadaje rany, jak i ten, który leczy.

Mocną stroną "Lekarza wojennego" jest dodawanie krótkiej charakterystyki polityki działań wojennych, jakie mają miejsce na terenie, ktore będzie opisywane. Chirurg zawsze wcześniej gromadził informacje o stronach konfliktu, przebiegu działań, szczególnie o sytuacji w miejscu docelowym, tak by móc realnie określić zagrożenie. Chodzi przecież o to by być użytecznym, czyli żywym, a nie stać się celem rebeliantów. Swoją drogą to jest niewyobrażalne, jak strony konfliktu wykorzystują swoja pozycję do ataków zupełnie bezbronnych ludzi i to nie tylko tych na ulicach, ale przede wszystkim w szpitalach, na które zrzuca się bomby. A w najlepszym razie ostrzeliwuje jedynie tych, którzy udają się po pomoc medyczną. Równie niewiarygodna jest dla mnie sytuacja, kiedy medyk raz po raz wyrusza z misją humanitarną, by bezinteresownie pomagać obcym ludziom. W tym wypadku nie chodzi tylko o Notta, bo takich kaskaderów jest więcej, co jednocześnie cieszy i przeraża. Wspaniale, że są tacy ludzie - przerażające, że są takie miejsca.

(...)

Całość: https://nakanapie.pl/recenzje/opowiesc-ktora-mimo-wszystko-daje-nadzieje-lekarz-wojenny-chirurg-na-linii-frontu

Książka ta uzmysłowiła mi jak niesprawiedliwy bywa świat. Dodatkowo, podarowała mi nadzieję na to, że są jeszcze ludzie, którzy są po prostu dobrzy.

Opowieść skromnego chirurga o okropieństwach pracy w wojennych warunkach. Książka łapie za serce i otwiera oczy. Procedury zabiegów opisane w taki sposób, że nawet laik jest w stanie je mniej więcej zrozumieć. Opis niektórych sytuacji, w których znalazł się autor powodują podwyższenie ciśnienia Czytelnika. Pomimo uratowania setek ludzi, autor wyróżnia się wręcz wzruszającą skromnością. Niektóre fragmenty książki zupełnie niezwiązane z tematem (nauka latania samolotami), jednakże całość warta przeczytania i refleksji.

Niespokojny duch. Przy niekorzystnym splocie okoliczności ktoś taki może zostać wagabundą i awanturnikiem światowego kalibru – złodziejem, najemnikiem, przemytnikiem… Dlaczego? Bo potrzebuje adrenaliny po to, by żyć. Albo żyje po to, by czuć adrenalinę?
David Nott, na szczęście dla wielu, poszedł inną drogą. Został lekarzem, który swoje umiejętności wykorzystuje tam, gdzie inni nie dotrą. Na pierwszej linii frontu, w epicentrum zdarzeń, gdzie niebezpieczeństwo zagląda w oczy a duszę wciąż się nosi na ramieniu. Ale ludzie też potrzebują pomocy. W trudnych warunkach, przy ustawicznych brakach w zasobach ludzkich i niezbędnym wyposażeniu.
Książka o życiu i śmierci, o lęku i odwadze. Jak też o stabilizacji i szukaniu przystani.
Na stronach książki Nott przedstawia swoje życie, swoje doświadczenia, ale też uczy wrażliwości na innych i gotowości do niesienia pomocy. Pokazuje też wartość pasji i zaangażowania. Warto przeczytać.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to