Raz jeszcze w wyłom

Okładka książki Raz jeszcze w wyłom Agnieszka Fulińska, Łukasz Krukowski, Krzysztof Niedzielski, Wiktor Orłowski, Joanna Pastuszka-Roczek, Andrzej W. Sawicki, Anna Maria Wybraniec
Okładka książki Raz jeszcze w wyłom
Agnieszka FulińskaŁukasz Krukowski Wydawnictwo: Fantazmaty fantasy, science fiction
Fantazmaty
2020-10-27
2020-10-27
fantasy sf bitewne fantastyka opowiadani

Okładka książki Gdy Ziemia miała nas dość Dawid Juraszek, Bohdan Pękacki, Grzegorz Piórkowski, Andrzej W. Sawicki, Stanisław Truchan, Agnieszka Zerka-Rosik
Gdy Ziemia mia... Dawid Juraszek, Boh...
Okładka książki Tarnowskie Góry Kryminalnie Iwona Banach, Dariusz Barczewski, Agnieszka Chodkowska-Gyurics, Rafał Dębski, Piotr Górski, Dawid Kain, Kazimierz Kyrcz jr, Bożena Mazalik, Piotr Rogoża, Arkady Saulski, Andrzej W. Sawicki, Jacek Sobota, Robert Ziębiński
Tarnowskie Gór... Iwona Banach, Dariu...

Antologia bitewnych opowiadań. Można ją pobrać za darmo pod adresem:

Wiktor Orłowski „Kolor piekła” - Autor przeniósł szał związany z Black Friday w przyszłość i zrobił z tego swego rodzaju religijne doznanie, powiązane z walką o przecenione dobra. Świetne opowiadanie.

Andrzej W. Sawicki „Wyrywając dusze” - kolejne dobre opowiadanie, tym razem steampunkowe fantasy, jednakże odniosłem wrażenie, że bohaterom wszystko przychodziło zbyt łatwo. Ani razu nie czuło się zagrożenia, ponieważ za każdym razem główny bohater znajdował wyjście z sytuacji.

Krzysztof Niedzielski „Władcy Ludzkich Ciał” - nie lubię wyrażać się niepochlebnie o opowiadaniach, ale nie spodobało mi się. Według mnie fabuła pędziła na łeb na szyję, ledwo wydarzyła się jedna rzecz, a już działa się następna, jakby autorowi spieszyło się z dotarciem do finału. Brakowało mi spowolnienia akcji.

Łukasz Krukowski, Anna Maria Wybraniec „Kluczarnia” - nie za bardzo przepadam za opowiadaniami, które swój humor opierają na absurdalnych sytuacjach. Mój jedyny, a jednocześnie przekreślający cały tekst, zarzut dotyczy właśnie poczucia humoru autorów, które po prostu mi nie przypasowało.

Joanna Pastuszka-Roczek „Biała brama” - zmagania Białych z Czarnymi początkowo nasunęły mi skojarzenia z rozgrywką szachową, jednakże autorka miała inny pomysł. Główna bohaterka toczy pojedynki z Czarnymi. Wygrana najczęściej oznacza przesunięcie się wyżej w rankingu, przegrana - śmierć. Lakoniczny opis, ale szczerze, trudno jest napisać mi coś więcej, żeby nie zaspoilerować fabuły. :')

Agnieszka Fulińska „Słońce Austerlitz” - mówi się, że najlepsze zostaje na koniec. Tak właśnie jest w przypadku tego zbioru opowiadań. Autorka zabiera nas w czasy wojen napoleońskich, a dokładniej do jednej bitwy, pod Austerlitz. Doceniam kunszt, z jakim fakty zostały wymieszane z fikcją. Autorka wykorzystała prawdziwy przebieg bitwy, ubogacając go wątkiem fantastycznym. Muszę też wspomnieć o świetnie dozowanym napięciu. Główny bohater wyczuwa, że coś się święci, ale nie jest w stanie określić co. Czuć nadciągające zagrożenie, które może przechylić szalę zwycięstwa na stronę przeciwnika i aż do ostatniej chwili siedzi się jak na szpilkach. Świetnie to wyszło.

Antologia bitewnych opowiadań. Można ją pobrać za darmo pod adresem:

Andrzej W. Sawicki „Wyrywając dusze” -...

Wahałem się z oceną tej antologii, bo jest ogólnie lepsza od poprzedniej, a mimo tego zadawałem sobie pytanie podczas lektury, co się stało z Fantazmatami, w których jeszcze niedawno czytało się dużo tekstów odważnych, nietypowych, nietuzinkowych, ciekawych i tak dalej. Gdzie antologie to były opasłe tomy, w których każdy miał szanse znaleźć coś smakowitego, bo była duża różnorodność. Ostatnio pod tym względem firma obniżyła nieco loty, wypuszczając antologie po kilka tekstów, wśród których trudniej przebierać. W przeciwieństwie do "Zbrodni doskonałej", która żadnym z tekstów nie dorastała do tytułu - "Raz jeszcze w wyłom" przyajmniej w większości jest o bitwach ("Wyrywając dusze" z dobrym pomysłem i ciekawym światem, "Władcy Ludzkich Ciał" najsłabsi w stawce, choć pomysł niezły, i "Biała brama", która po mało zachęcającym wstępie pozytywnie mnie zaskoczyła) albo ma bitwy w tle, jak opowiadanie zamykające tom, dziejące się "na zapleczu" niewątpliwie fantastycznym, autentycznej i ewidentnie solidnie zriserczowanej bitwy ("Słońce Austerlitz", chwilami trochę bardziej thriller niż czysta batalistyka, ale bitwa gra ważną rolę). Te teksty ratują bitewność antologii i są zupełnie niezłą choć trochę za małą dawką bitewnej fantastyki spod bardzo różnych sztandarów (fantasy, weird, historia alternatywna). To daje posmak wcześniejszych, bardzo dobrych Fantazmatowych antologii i nadzieję, że firma podniesie się z kryzysu. Ze względu na te opowiadania daję nieco na wyrost siódemkę, bo one trzymają Fantazmatowy poziom, są na temat i miłośnik różnych gatunków może szukać zaspokojenia.

Szkoda tylko, że zbiór otwiera opowiadanie ("Kolor piekła"),które będąc niezwykle sprawnie i do pewnej chwili wciągająco napisane, a nawet obiecując solidny kawałek space opery batalistycznej okazuje się ostatecznie zbiorem grepsów niegodnych takiej antologii ,i jakimś niezbyt śmiesznym żartem ze zbioru bitewnego. Podobnie "Kluczarnia" to całkiem zabawny tekst, taka satyryczna scenka z otaczającej nas rzeczywistości, który nie powinien się tu znaleźć. Jeśli sięgam po antologię bitewną, to oczekuję militariów, może trochę historiozofii, może historii alternatywnej, wariacji w klimatach high albo low fantasy czy space opery, a nie podszytej gębą Gombrowiczowską walki o kuratorialne papiery, gdzie batalistyka jest tylko metaforycznie przywoływana. Niech będą miecze, muszkiety, lasery, miecze świetlne, pojedynki na siłę woli albo szarże na czerwiach pustyni, albo cokolwiek innego, może być nawet kawaleria z samochodów czy wojna gangów, ale nie bawią mnie w takiej antologii zgrywy w tym tonie jak to opowiadanie. Jak ma być humor, to niech to będzie Pratchett. Zapewne redakcja była otwarta na różne traktowanie bitew, ale ten tekst jest przegięciem w kierunku niedosłowności traktowania tematu.

Wszystkie teksty są solidnie napisane, choć po "Władcach" i "Bramie" widać brak doświadczenia autorów, to teksty najsłabsze językowo i literacko. ilustracje są OK, i od strony technicznej jak zwykle w Fantazmatach nie ma się do czego przyczepić - pod tym względem mało kto obecnie w Polsce trzyma podobny poziom.

Pierwsze opowiadanie tomu mnie rozczarowało zakończeniem, choć jest spoko napisane i czytało się dobrze, pozostałe podobały mi się bardziej.

Ogólnie całkiem przyzwoita antologia, lepsza od wielu puszczanych drukiem w uznanych wydawnictwach. Przyznam, że patrząc na nazwiska twórców (mało rozpoznawalne),nie spodziewałem się, że będzie tak dobrze. Polecam – darmocha!

WIĘCEJ:

WIĘCEJ:

Ciekawy zbiór opowiadań ale przyznam się że czuję pewien niedosyt. Także niektóre opowiadania są widać, że ciekawsze a inne słabsze. Jednak jest to ciekawa pozycja do zapoznania się.

• Przeczytane w 2021
  • Kosmici, duchy, elfy
  • Ebooki
  • E-Booki

Dodaj cytat z książki Raz jeszcze w wyłom